Tour de Pologne 2018 - etap 1: Pascal Ackermann wygrywa w Krakowie

Pascal Ackermann (Bora - hansgrohe) sięgnął po zwycięstwo na krakowskim etapie otwierającym rywalizację w 75. edycji Tour de Pologne.

Mistrz Niemiec na ostatnich metrach pokonał Kolumbijczyka Alvaro Hodega (Quick-Step Floors) i Włocha Matteo Trentina (Mitchelton-Scott).

W późne, sobotnie popołudnie oficjalnie rozpoczęła się 75. odsłona największego z polskich wyścigów szosowych - Tour de Pologne. Liczący nieco ponad 133 kilometry etap zapętlony został wokół Krakowa, i nie stanowił dla kolarzy zbyt poważnego wyzwania pod względem trudności trasy. Peleton wyruszył z Rynku Głównego, by po przejechaniu całego dystansu finiszować przy krakowskich Błoniach.

Na zawiązanie się ucieczki dnia nie trzeba było długo czekać. Jej skład też nie zaskakiwał, bowiem pośród czwórki zawodników nie zabrakło reprezentanta Polski oraz kolarza CCC Sprandi Polkowice. Poza Michałem Podlaskim i Michałem Palutą, bo w tym przypadku o nich konkretnie mowa, w odjeździe pracowali także Alessandro De Marchi (BMC Racing Team) oraz Stephane Rossetto (Cofidis). Przewaga ucieczki oscylowała na poziomie 3 minut, nie wróżąc raczej końcowego sukcesu akcji.

Żar lał się z nieba, a kolarze kręcili swoje. 20 kilometrów przed metą czwórka miała w zapasie już tylko 25 sekund. Za wygraną nie dawał Rossetto, który ostatnie kilometry swojej sobotniej eskapady pokonywał już w pojedynkę, jednak peleton pozostał nieugięty i złapał Francuza przed finiszem.

Na 4 kilometry przed metą na atak z peletonu zdobył się jeszcze Silvan Dillier (AG2R La Mondiale), ale Szwajcarowi nie udało się utrzymać wystarczającego tempa, by dojechać do mety przed grupą. O etapowym zwycięstwie, zgodnie z przewidywaniami, zadecydował masowy sprint. Na kreskę pod stadionem Cracovii jako pierwszy wpadł Pascal Ackermann (Bora - hansgrohe). Mistrz Niemiec popisał się długim, mocnym finiszem, sięgając po etapowe zwycięstwo i obejmując również prowadzenie w klasyfikacji generalnej w 75. Tour de Pologne.

Wyniki 1. etapu Tour de Pologne 2018 (2.UWT), Kraków, Rynek Główny - Kraków (133,7 km):

  1 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe                2:59:11
  2 Alvaro Hodeg (Col) Quick-Step Floors
  3 Matteo Trentin (Ita) Mitchelton-Scott
  4 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo
  5 Danny van Poppel (Ned) LottoNL-Jumbo
  6 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
  7 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates
  8 Clement Venturini (Fra) AG2R La Mondiale
  9 Maciej Paterski (Pol) Reprezentacja Polski
 10 Paweł Franczak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 11 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data
 12 Alexander Porsev (Rus) Gazprom-Rusvelo
 13 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis
 14 Niccolo Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida
 15 Jurgen Roelandts (Bel) BMC Racing Team
 16 Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin
 17 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin
 18 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott
 19 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb
 20 Łukasz Wiśniowski (Pol) Team Sky
 21 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team
 22 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida
 23 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team
 24 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo
 25 Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors
 26 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida
 27 Paweł Cieślik (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 28 Michal Schlegel (Cze) CCC Sprandi Polkowice
 29 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team
 30 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team
 31 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
 32 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 33 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo
 34 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team
 35 Georg Preidler (Aut) Groupama-FDJ
 36 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
 37 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb
 38 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
 39 Sven Erik Bystrom (Nor) UAE Team Emirates
 40 Davide Formolo (Ita) Bora-Hansgrohe
 41 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
 42 Mickael Delage (Fra) Groupama-FDJ
 43 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal
 44 Marc Sarreau (Fra) Groupama-FDJ
 45 Kamil Zieliński (Pol) Reprezentacja Polski
 46 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 47 Nuno Bico (Por) Movistar Team
 48 Sergio Henao (Col) Team Sky
 49 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe
 50 Domen Novak (Slo) Bahrain-Merida
 51 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis
 52 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 53 Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team
 54 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
 55 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ
 56 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale
 57 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates
 58 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky
 59 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team
 60 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team
 61 Clement Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale
 62 Jose Herrada (Spa) Cofidis
 63 Ivan Rovny (Rus) Gazprom-Rusvelo
 64 Ben O'Connor (Aus) Dimension Data
 65 Steff Cras (Bel) Katusha-Alpecin
 66 Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin
 67 Marek Rutkiewicz (Pol) Reprezentacja Polski
 68 Daniel Teklehaimanot (Eri) Cofidis
 69 Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors
 70 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates
 71 Roman Kreuziger (Cze) Mitchelton-Scott
 72 Valerio Agnoli (Ita) Bahrain-Merida
 73 Eros Capecchi (Ita) Quick-Step Floors
 74 Mark Padun (Ukr) Bahrain-Merida
 75 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
 76 Artem Nych (Rus) Gazprom-Rusvelo
 77 Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo
 78 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates
 79 Enrico Battaglin (Ita) LottoNL-Jumbo
 80 Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb
 81 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo
 82 Michael Morkov (Den) Quick-Step Floors
 83 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ
 84 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors
 85 Michał Gołaś (Pol) Team Sky
 86 George Bennett (NZl) LottoNL-Jumbo
 87 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale
 88 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky
 89 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe
 90 Hector Carretero (Spa) Movistar Team
 91 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 92 Kamil Gradek (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 93 Davide Martinelli (Ita) Quick-Step Floors
 94 Jakub Kaczmarek (Pol) Reprezentacja Polski
 95 Floris De Tier (Bel) LottoNL-Jumbo
 96 Sacha Modolo (Ita) EF Education First-Drapac
 97 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team
 98 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin
 99 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team
100 Adam Stachowiak (Pol) Reprezentacja Polski
101 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
102 Michał Podlaski (Pol) Reprezentacja Polski
103 Scott Davies (GBr) Dimension Data
104 Jhonatan Restrepo (Col) Katusha-Alpecin
105 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
106 Daniel Moreno (Spa) EF Education First-Drapac
107 Carlos Verona (Spa) Mitchelton-Scott
108 Lars Bak (Den) Lotto Soudal
109 Harm Vanhoucke (Bel) Lotto Soudal
110 Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida
111 Alberto Bettiol (Ita) BMC Racing Team
112 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates
113 William Bonnet (Fra) Groupama-FDJ
114 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team
115 Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi Polkowice
116 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
117 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo
118 Przemysław Niemiec (Pol) UAE Team Emirates
119 Sergey Shilov (Rus) Gazprom-RusVelo
120 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
121 Michał Paluta (Pol) CCC Sprandi Polkowice
122 Peter Kennaugh (GBr) Bora-Hansgrohe
123 Lachlan Morton (Aus) Dimension Data
124 Jaco Venter (RSA) Dimension Data
125 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
126 Bert Van Lerberghe (Bel) Cofidis
127 Michael Storer (Aus) Team Sunweb
128 Gijs Van Hoecke (Bel) LottoNL-Jumbo
129 Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis
130 James Shaw (GBr) Lotto Soudal
131 Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott
132 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe
133 Stephane Rossetto (Fra) Cofidis
134 Karol Domagalski (Pol) Reprezentacja Polski
135 Léo Vincent (Fra) Groupama-FDJ
136 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
137 Thomas Leezer (Ned) LottoNL-Jumbo
138 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott
139 Boy van Poppel (Ned) Trek-Segafredo                    00:26
140 Moreno Hofland (Ned) Lotto Soudal
141 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo              00:41
142 Alex Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott                  00:46
143 Maxim Belkov (Rus) Katusha-Alpecin
144 Lars Boom (Ned) LottoNL-Jumbo                          01:29
145 Mitchell Docker (Aus) EF Education First-Drapac        01:49
146 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe               02:00
147 Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb                     02:40
148 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data                    02:46
149 Logan Owen (USA) EF Education First-Drapac             03:05
150 Alex Frame (NZl) Trek-Segafredo                        03:30
151 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb                         05:54
152 Daniel McLay (GBr) EF Education First-Drapac           06:09
153 Julian Cardona Tabares (Col) EF Education First-Drapac
154 Kim Magnusson (Swe) EF Education First-Drapac          15:48

Klasyfikacja generalna po 1. etapie:

  1 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe                2:59:01
  2 Alvaro Hodeg (Col) Quick-Step Floors                   00:04
  3 Matteo Trentin (Ita) Mitchelton-Scott                  00:06
  4 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team             00:07
  5 Michał Paluta (Pol) CCC Sprandi Polkowice              00:08
  6 Stephane Rossetto (Fra) Cofidis                        00:09
  7 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo                   00:10
  8 Danny van Poppel (Ned) LottoNL-Jumbo
  9 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
 10 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates
 11 Clement Venturini (Fra) AG2R La Mondiale
 12 Maciej Paterski (Pol) Reprezentacja Polski
 13 Paweł Franczak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 14 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data
 15 Alexander Porsev (Rus) Gazprom-Rusvelo
 16 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis
 17 Niccolo Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida
 18 Jurgen Roelandts (Bel) BMC Racing Team
 19 Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin
 20 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin
 21 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott
 22 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb
 23 Łukasz Wiśniowski (Pol) Team Sky
 24 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team
 25 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida
 26 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team
 27 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo
 28 Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors
 29 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida
 30 Paweł Cieślik (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 31 Michal Schlegel (Cze) CCC Sprandi Polkowice
 32 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team
 33 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team
 34 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
 35 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 36 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo
 37 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team
 38 Georg Preidler (Aut) Groupama-FDJ
 39 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
 40 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb
 41 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
 42 Sven Erik Bystrom (Nor) UAE Team Emirates
 43 Davide Formolo (Ita) Bora-Hansgrohe
 44 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
 45 Mickael Delage (Fra) Groupama-FDJ
 46 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal
 47 Marc Sarreau (Fra) Groupama-FDJ
 48 Kamil Zieliński (Pol) Reprezentacja Polski
 49 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 50 Nuno Bico (Por) Movistar Team
 51 Sergio Henao (Col) Team Sky
 52 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe
 53 Domen Novak (Slo) Bahrain-Merida
 54 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis
 55 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 56 Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team
 57 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
 58 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ
 59 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale
 60 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates
 61 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky
 62 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team
 63 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team
 64 Clement Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale
 65 Jose Herrada (Spa) Cofidis
 66 Ivan Rovny (Rus) Gazprom-Rusvelo
 67 Ben O'Connor (Aus) Dimension Data
 68 Steff Cras (Bel) Katusha-Alpecin
 69 Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin
 70 Marek Rutkiewicz (Pol) Reprezentacja Polski
 71 Daniel Teklehaimanot (Eri) Cofidis
 72 Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors
 73 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates
 74 Roman Kreuziger (Cze) Mitchelton-Scott
 75 Valerio Agnoli (Ita) Bahrain-Merida
 76 Eros Capecchi (Ita) Quick-Step Floors
 77 Mark Padun (Ukr) Bahrain-Merida
 78 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
 79 Artem Nych (Rus) Gazprom-Rusvelo
 80 Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo
 81 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates
 82 Enrico Battaglin (Ita) LottoNL-Jumbo
 83 Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb
 84 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo
 85 Michael Morkov (Den) Quick-Step Floors
 86 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ
 87 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors
 88 Michał Gołaś (Pol) Team Sky
 89 George Bennett (NZl) LottoNL-Jumbo
 90 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale
 91 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky
 92 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe
 93 Hector Carretero (Spa) Movistar Team
 94 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 95 Kamil Gradek (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 96 Davide Martinelli (Ita) Quick-Step Floors
 97 Jakub Kaczmarek (Pol) Reprezentacja Polski
 98 Floris De Tier (Bel) LottoNL-Jumbo
 99 Sacha Modolo (Ita) EF Education First-Drapac
100 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin
101 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team
102 Adam Stachowiak (Pol) Reprezentacja Polski
103 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
104 Michał Podlaski (Pol) Reprezentacja Polski
105 Scott Davies (GBr) Dimension Data
106 Jhonatan Restrepo (Col) Katusha-Alpecin
107 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
108 Daniel Moreno (Spa) EF Education First-Drapac
109 Carlos Verona (Spa) Mitchelton-Scott
110 Lars Bak (Den) Lotto Soudal
111 Harm Vanhoucke (Bel) Lotto Soudal
112 Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida
113 Alberto Bettiol (Ita) BMC Racing Team
114 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates
115 William Bonnet (Fra) Groupama-FDJ
116 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team
117 Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi Polkowice
118 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
119 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo
120 Przemysław Niemiec (Pol) UAE Team Emirates
121 Sergey Shilov (Pol) Reprezentacja Polski
122 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
123 Peter Kennaugh (GBr) Bora-Hansgrohe
124 Lachlan Morton (Aus) Dimension Data
125 Jaco Venter (RSA) Dimension Data
126 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
127 Bert Van Lerberghe (Bel) Cofidis
128 Michael Storer (Aus) Team Sunweb
129 Gijs Van Hoecke (Bel) LottoNL-Jumbo
130 Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis
131 James Shaw (GBr) Lotto Soudal
132 Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott
133 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe
134 Karol Domagalski (Pol) Reprezentacja Polski
135 Léo Vincent (Fra) Groupama-FDJ
136 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
137 Thomas Leezer (Ned) LottoNL-Jumbo
138 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott
139 Boy van Poppel (Ned) Trek-Segafredo                    00:36
140 Moreno Hofland (Ned) Lotto Soudal
141 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo              00:51
142 Alex Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott                  00:56
143 Maxim Belkov (Rus) Katusha-Alpecin
144 Lars Boom (Ned) LottoNL-Jumbo                          01:39
145 Mitchell Docker (Aus) EF Education First-Drapac        01:59
146 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe               02:10
147 Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb                     02:50
148 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data                    02:56
149 Logan Owen (USA) EF Education First-Drapac             03:15
150 Alex Frame (NZl) Trek-Segafredo                        03:40
151 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb                         06:04
152 Daniel McLay (GBr) EF Education First-Drapac           06:19
153 Julian Cardona Tabares (Col) EF Education First-Drapac
154 Kim Magnusson (Swe) EF Education First-Drapac          15:58

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: