Mistrzostwa Europy 2018. Justyna Kaczkowska z brązowym medalem

Justyna Kaczkowska sięgnęła po brązowy medal torowych mistrzostw Europy w wyścigu indywidualnym na dochodzenie. Zobaczmy, co więcej wydarzyło się w 3. dniu mistrzostw Starego Kontynentu.

Sprint indywidualny kobiet

Konkurencją, która przewijała się w całym sobotnim programie torowych mistrzostw Europy, ale w której nie rozdano dziś medali, był sprint indywidualny kobiet. Zawodniczki, a pośród nich Julita Jagodzińska i Urszula Łoś, walczyły o uzyskanie jak najlepszego rezultatu na dystansie ledwie 200 metrów. W porannych kwalifikacjach nasze reprezentantki zajęły odpowiednio 17. i 20. miejsce, przechodząc do dalszej fazy zmagań.

W 1/16 finału Jagodzińska pokonała Francuzkę Sandie Clair, a Łoś Irlandkę Robyn Stewart. W 1/8 niestety nie było już tak łatwo. Tam Łoś uległa Rosjance Anastasii Voinovej, ale Jagodzińska wyszła za to zwycięsko ze swojego biegu przeciwko Niemce Emmie Hinze. Niestety, w ćwierćfinale, druga z Polek została wyeliminowana przez konkurentkę, którą okazała się kolejna Niemka, Miriam Welte.

Welte zmierzy się w niedzielnym półfinale z Voinovą, zaś Rosjanka Daria Shmeleva walczyć będzie o awans do biegu o złoto z Francuzką Mathilde Gros.

Wyścig na 1km mężczyzn

W porannych kwalifikacjach wyścigu na 1 kilometr rywalizował Daniel Rochna, jednak wykręcony przez niego rezultat – 1:03.038 – nie pozwolił mu uzyskać awansu do rozgrywanego popołudniu finału. Zmagania zakończył on na 16. miejscu, podczas gdy najszybsza ósemka kolarzy ponownie zmierzyła się z kilometrowym wyzwaniem na początku popołudniowej sesji.

Tytuł mistrza Europy w tej konkurencji wywalczył Holender Matthijs Buchli, który prowadził od startu do mety. Srebro wywalczył tym razem Niemiec Joachim Eilers, a miejsca na podium dopełnił krajan zwycięzcy, Sam Ligtlee.

PEŁNE WYNIKI

Wyścig indywidualny na dochodzenie kobiet

Jeden z czrerech kompletów medali, jakie czekały w sobotę na torowców, do zdobycia był w wyścigu indywidualnym na dochodzenie kobiet. Zawodniczki rywalizowały na dystansie 3 kilometrów. Przed południem jeszcze odbyły się kwalifikacje, w których 14. miejsce wywalczyła Łucja Pietrzak.

Lepiej wypadła zaś druga z naszych zawodniczek, Justyna Kaczkowska, która zajmując 3. lokatę awansowała do wieczornego finału, w którym o brązowy medal walczyła z Białorusinką Iną Savenko. W tej rozgrywce rywalka Polki nie miała żadnych szans i Kaczkowska sięgnęła po pewne zwycięstwo, zdobywając jednocześnie pierwszy medal mistrzostw Europy w Glasgow dla naszej torowej reprezentacji. Złoto wywalczyła Niemka Lisa Brennauer, a srebro Brytyjka Katie Archibald.

Wyścig punktowy kobiet

W rozgrywanym na dystansie 25 kilometrów wyścigu punktowym Polskę reprezentowała Nikol Płosaj. Niestety, nie zdołała ona nawiązać z rywalkami walki i ostatecznie zakończyła wyścig na 15. pozycji.

Tymczasem wydawało się, że prym na trasie wiedzie Holenderka Kirsten Wild, która kolekcjonowała punkty na większości z “tłustych” okrążeń. Nie udało się jej jednak zabrać w kluczowy, jak się później okazało, odjazd. 20 punktów, które zapisały na swoim koncie nadrabiające okrążenie zawodniczki, były decydujące dla losów rywalizacji.

Po złoty medal sięgnęła zatem Włoszka Maria Confalonieri, pokonując o zaledwie 1 punkt Białorusinkę Inę Savenkę. Brąz zdobyła zaś Rosjanka Gulnaz Badykova, wyprzedzając Wild o 3 punkty.

Omnium mężczyzn

Spore emocje wzbudziła dziś także rywalizacja w męskim omnium, czyli torowym wieloboju. Składają się na niego cztery konkurencje – w sesji popołudniowej rozgrane zostały scratch oraz wyścig tempo, zaś w sesji wieczornej wyścig eliminacyjny, oraz wieńczący wszystko wyścig punktowy.

Męskie omnium wiązało się dla naszej reprezentacji z dużą nadzieją na medal, bowiem do rywalizacji stanął aktualny mistrz świata w tej konkurencji – Szymon Sajnok. Rozpoczął on od zajęcia 5. miejsca w scratchu, pnąc się następnie w klasyfikacji generalnej po dwóch kolejnych wyścigach. Przed finałowym startem zajmował 2. miejsce w zestawieniu łącznym, jednak tym razem nie poszło mu już tak dobrze. Sajnok nie był w stanie obronić swojej pozycji i ostatecznie zakończył zmagania w całym omnium na 4. miejscu.

Po złoty medal sięgnął Brytyjczyk Ethan Hayter, który był jednym z pięciu kolarzy z nadrobionym okrążeniem. Srebro wywalczył mistrz olimpijski z Rio w omnium, Włoch Elia Viviani, zaś brązowy medal trafił do Duńczyka Caspera Con Folsacha.