Tour de France 2018: etap 20. Dumoulin wygrywa ostatnie rozdanie

Tom Dumoulin na trasie jazdy indywidualnej TdF 2018

Tom Dumoulin (Team Sunweb) triumfował na przedostatnim etapie 105. edycji Tour de France. Liderem wyścigu, na dzień przed jego zakończeniem, pozostał Geraint Thomas (Team Sky).

Sobotnia czasówka była ostatnim rozdaniem kart na tegorocznym Tour de France. To właśnie ten krótki, 31-kilometrowy odcinek, pokonywany przez zawodników indywidualnie, na rowerach czasowych, dał nam ostatecznie odpowiedź na pytanie, kto zostanie triumfatorem 105. odsłony francuskiego Touru.

Jazda indywidualna na czas rozegrana została w położonym przy granicy z Hiszpanią departamencie Pireneje Atlantyckie, a konkretniej w miasteczku Espelette. Trasa była techniczna i w zasadzie bez płaskich fragmentów. Pierwsze 4 kilometry stanowił podjazd o średnim nachyleniu nieco ponad 3%. Droga wznosiła się także delikatnie miedzy 12, a 17 kilometrem, a niewielka hopka znajdowała się się również na 21. kilometrze. W finale czekała Col de Pinodieta - 900-metrowa wspinaczka o średnim nachyleniu 10%, z której do mety pozostawały 3 kilometry zjazdu.

Można spokojnie powiedzieć, że było to ostatnie 31 kilometrów, które dzieliły Gerainta Thomasa od największego sukcesu w jego 12-letniej karierze kolarskiej. I choć z jazdą na czas radzi sobie nieźle, to jego rywale - nietracący znów tak wiele czasu w generalce - nie raz pokazywali, że są o wiele lepsi w te klocki. Zapowiadały się więc spore emocje.

Sporo osób liczyło na dobry występ Macieja Bodnara (Bora-hansgrohe), który na trasę wyruszył w biało-czerwonym kombinezonie mistrza kraju w jeździe na czas. Niestety, po trzech tygodniach wytężonej pracy "Bodi" ewidentnie nie miał dość sił, by walczyć o wysoką lokatę. Czasówkę zakończył on ostatecznie na 54. miejscu.

Z dobrej strony pokazał się za to Michał Kwiatkowski (Team Sky), który przez długi czas utrzymywał się na prowadzeniu w klasyfikacji etapu. 31-kilometrową trasę "Kwiato" przejechał w 41 minut i 42 sekundy. Uzyskany przez niego rezultat pobić zdołała jedynie bezsprzecznie najmocniejsza trójka kolarzy tegorocznej Wielkiej Pętli.

Jako pierwszy wynik Kwiatkowskiego poprawił Chris Froome (Team Sky), dokładając mu 49 sekund. Dzięki znakomitej jeździe Brytyjczyk, który po piątkowym etapie spadł na 4. miejsce w generalce, zdołał przeskoczyć Primoza Roglicia (Team LottoNL-Jumbo) i powrócił na podium wyścigu. Co prawda "zaledwie" trzecie, jednak zawsze to podium.

Najbardziej zacięta walka toczyła się dziś jednak pomiędzy jadącym w "maillot jaune" Geraintem Thomasem, a Tomem Dumoulinem (Team Sunweb), który przed 20. etapem tracił do lidera 2 minut i 5 sekund. Dużo, ale nadzieje na odebranie Brytyjczykowi koszulki wziąć tliły się w głowie Holendra.

Poleciał po trasie jak na mistrza świata w jeździe na czas przystało. Sunął przez kolejne kilometry, utrzymując przewagę nad rywalami. Na kresce okazał się najszybszy - 40 minut i 52 sekundy. O 1 sekundę szybciej niż Chris Froome, zatem etapowe zwycięstwo trafiło dziś właśnie do Dumoulina. Koszulka lidera klasyfikacji generalnej pozostała jednak poza zasięgiem. Thomas, choć wolniejszy od rywala, stracił jedynie 14 sekund i bez trudu obronił swoją pozycję.

Z 4. wynikiem zmagania na czasówce w Espelette zakończył Kwiatkowski.

Wyniki 20. etapu Tour de France 2018 (GT), Saint-Pée-sur-Nivelle - Espelette (31 km, jazda indywidualna na czas):

  1 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb                         40:52
  2 Chris Froome (GBr) Team Sky                            00:01
  3 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                          00:14
  4 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky                      00:50
  5 Soren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb                 00:51
  6 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors                    00:52
  7 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin                    01:02
  8 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo                      01:12
  9 Marc Soler (Spa) Movistar Team                         01:22
 10 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott                 01:23
 11 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott                      01:26
 12 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team
 13 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                   01:31
 14 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky
 15 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                      01:41
 16 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo                  01:45
 17 Wout Poels (Ned) Team Sky                              01:49
 18 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb                        01:50
 19 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
 20 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                      01:52
 21 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac
 22 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                   01:56
 23 Chad Haga (USA) Team Sunweb                            01:57
 24 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe
 25 Egan Bernal (Col) Team Sky                             01:58
 26 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb                         02:01
 27 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale                   02:06
 28 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                     02:19
 29 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team               02:25
 30 Jesus Herrada (Spa) Cofidis                            02:30
 31 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                  02:32
 32 Luke Durbridge (Aus) Mitchelton-Scott                  02:36
 33 Thomas Degand (Bel) Wanty-Groupe Gobert                02:38
 34 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates                  02:40
 35 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ                         02:41
 36 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida                02:45
 37 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                    02:47
 38 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale                  02:51
 39 Arthur Vichot (Fra) Groupama-FDJ                       02:53
 40 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                   02:54
 41 Nicolas Edet (Fra) Cofidis                             02:59
 42 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
 43 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team                      03:01
 44 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe                  03:05
 45 Mikel Landa (Spa) Movistar Team                        03:11
 46 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                    03:13
 47 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo                    03:17
 48 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ
 49 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Samsic                   03:21
 50 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                    03:23
 51 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis                    03:27
 52 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
 53 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                  03:28
 54 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe                     03:34
 55 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo                      03:37
 56 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo
 57 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb
 58 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors             03:42
 59 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                     03:43
 60 Anthony Perez (Fra) Cofidis                            03:48
 61 Maxime Bouet (Fra) Fortuneo-Samsic                     03:52
 62 Mikel Nieve (Spa) Mitchelton-Scott                     03:54
 63 Robert Gesink (Ned) LottoNL-Jumbo                      03:55
 64 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team
 65 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal                   03:58
 66 Julien Vermote (Bel) Dimension Data                    04:00
 67 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates                  04:02
 68 Amund Gr?ndahl Jansen (Nor) LottoNL-Jumbo
 69 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                     04:06
 70 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida                 04:07
 71 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo                     04:13
 72 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
 73 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ                         04:14
 74 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac         04:17
 75 Laurens ten Dam (Ned) Team Sunweb                      04:24
 76 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert             04:32
 77 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert                   04:36
 78 Michael Valgren (Den) Astana Pro Team                  04:40
 79 Laurent Pichon (Fra) Fortuneo-Samsic                   04:44
 80 Jerome Cousin (Fra) Direct Energie                     04:45
 81 Julien Simon (Fra) Cofidis                             04:49
 82 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data                 04:53
 83 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac
 84 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Groupe Gobert               04:56
 85 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott                   04:57
 86 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors                  04:58
 87 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                04:59
 88 Florian Vachon (Fra) Fortuneo-Samsic                   05:02
 89 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates              05:08
 90 Jay Thomson (RSA) Dimension Data                       05:17
 91 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin
 92 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                      05:20
 93 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott                     05:21
 94 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo                    05:24
 95 Tom Scully (NZl) EF Education First-Drapac             05:27
 96 Paul Martens (Ger) LottoNL-Jumbo                       05:35
 97 Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo-Samsic                   05:36
 98 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale                   05:37
 99 Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida                   05:38
100 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team                    05:40
101 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Wanty-Groupe Gobert     05:42
102 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida                   05:44
103 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe                   05:46
104 Elie Gesbert (Fra) Fortuneo-Samsic                     05:47
105 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe                        05:50
106 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida                 05:52
107 Darwin Atapuma (Col) UAE Team Emirates
108 Anthony Turgis (Fra) Cofidis
109 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team                      05:55
110 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data              05:59
111 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
112 Luke Rowe (GBr) Team Sky                               06:01
113 Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo                        06:03
114 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie                   06:04
115 Romain Hardy (Fra) Fortuneo-Samsic                     06:05
116 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott                      06:07
117 Amael Moinard (Fra) Fortuneo-Samsic                    06:14
118 Timothy Dupont (Bel) Wanty-Groupe Gobert               06:15
119 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin
120 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data       06:18
121 Yoann Offredo (Fra) Wanty-Groupe Gobert                06:22
122 Christophe Laporte (Fra) Cofidis                       06:27
123 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie
124 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ                      06:28
125 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors            06:31
126 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo                      06:33
127 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac        06:42
128 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale                   06:49
129 Dimitri Claeys (Bel) Cofidis
130 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates                 06:53
131 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe                 06:55
132 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ                    06:59
133 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates                07:01
134 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team                    07:05
135 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                       07:11
136 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ                     07:13
137 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates             07:17
138 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates                07:23
139 Damien Gaudin (Fra) Direct Energie                     07:26
140 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac         07:43
141 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal                     08:00
142 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First-Drapac          08:12
143 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ                       08:13
144 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Groupe Gobert             08:34
145 Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors                  09:12

Punkty

  1 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb                            20 pkt
  2 Chris Froome (GBr) Team Sky                               17
  3 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                             15
  4 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky                         13
  5 S?ren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb                    11
  6 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors                       10
  7 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin                        9
  8 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo                          8
  9 Marc Soler (Spa) Movistar Team                             7
 10 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott                     6
 11 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott                          5
 12 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team                          4
 13 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                       3
 14 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky                        2
 15 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                          1

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Soren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb                 41:43
  2 Marc Soler (Spa) Movistar Team                         00:31
  3 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team                      00:35
  4 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                      01:01
  5 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac
  6 Egan Bernal (Col) Team Sky                             01:07
  7 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale                   01:15
  8 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ                         01:50
  9 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe                 02:08
 10 Amund Gr?ndahl Jansen (Nor) LottoNL-Jumbo              03:11
 11 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo                     03:22
 12 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert             03:41
 13 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert                   03:45
 14 Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo-Samsic                   04:45
 15 Elie Gesbert (Fra) Fortuneo-Samsic                     04:56
 16 Anthony Turgis (Fra) Cofidis                           05:01
 17 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team                      05:04
 18 Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo                        05:12
 19 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie                   05:13
 20 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie                     05:36
 21 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ                      05:37
 22 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo                      05:42
 23 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates                 06:02
 24 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal                     07:09

Klasyfikacja drużynowa

  1 Team Sky                                             2:03:41
  2 Team Sunweb                                            01:36
  3 BMC Racing Team                                        04:17
  4 Mitchelton-Scott                                       04:20
  5 Movistar Team                                          05:18
  6 LottoNl-Jumbo                                          05:47
  7 AG2R La Mondiale                                       05:48
  8 Bahrain-Merida                                         06:08
  9 Bora-Hansgrohe                                         06:56
 10 Katusha-Alpecin                                        07:06
 11 Groupama-FDJ                                           07:46
 12 Cofidis                                                07:51
 13 Astana Pro Team                                        08:13
 14 Quick-Step Floors                                      08:27
 15 Direct Energie                                         08:38
 16 Trek-Segafredo                                         09:26
 17 EF Education First-Drapac                              09:57
 18 Wanty-Groupe Gobert                                    10:41
 19 UAE Team Emirates                                      10:45
 20 Fortuneo-Samsic                                        10:52
 21 Dimension Data                                         13:05
 22 Lotto Soudal                                           13:12

Klasyfikacja generalna po 20. etapie:

  1 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                       80:30:37
  2 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb                         01:51
  3 Chris Froome (GBr) Team Sky                            02:24
  4 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo                      03:22
  5 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo                  06:08
  6 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                   06:57
  7 Mikel Landa (Spa) Movistar Team                        07:37
  8 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates                  09:05
  9 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin                    12:37
 10 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                     14:18
 11 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors                    16:32
 12 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                   19:16
 13 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale                   22:13
 14 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                 27:26
 15 Egan Bernal (Col) Team Sky                             27:52
 16 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                    34:28
 17 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Samsic                   37:06
 18 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida                39:08
 19 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                       39:18
 20 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                   42:31
 21 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert             44:18
 22 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                      44:51
 23 Mikel Nieve (Spa) Mitchelton-Scott                     49:19
 24 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                    49:24
 25 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb                        49:45
 26 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                  01:04:59
 27 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac      01:08:39
 28 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team             01:10:14
 29 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott                   01:17:05
 30 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie               01:18:09
 31 Robert Gesink (Ned) LottoNL-Jumbo                   01:21:13
 32 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team            01:22:35
 33 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors          01:27:38
 34 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ                      01:29:31
 35 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo                 01:31:56
 36 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac     01:38:14
 37 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo                  01:39:01
 38 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie               01:47:17
 39 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ                      01:47:36
 40 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates           01:48:06
 41 Arthur Vichot (Fra) Groupama-FDJ                    01:50:08
 42 Maxime Bouet (Fra) Fortuneo-Samsic                  01:57:44
 43 Nicolas Edet (Fra) Cofidis                          01:58:24
 44 Michael Valgren (Den) Astana Pro Team               01:58:38
 45 Amael Moinard (Fra) Fortuneo-Samsic                 01:59:14
 46 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis                 02:00:08
 47 Jesus Herrada (Spa) Cofidis                         02:00:30
 48 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott                  02:00:53
 49 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky                   02:02:08
 50 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                   02:05:38
 51 Laurens ten Dam (Ned) Team Sunweb                   02:05:52
 52 Soren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb              02:06:23
 53 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team                   02:07:14
 54 Thomas Degand (Bel) Wanty-Groupe Gobert             02:09:30
 55 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team                   02:09:44
 56 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale                02:09:59
 57 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team                 02:10:03
 58 Wout Poels (Ned) Team Sky                           02:12:59
 59 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data              02:13:34
 60 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida              02:16:21
 61 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin               02:17:52
 62 Marc Soler (Spa) Movistar Team                      02:18:27
 63 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                 02:20:24
 64 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Groupe Gobert            02:20:31
 65 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                  02:24:17
 66 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale                02:29:36
 67 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb                      02:32:02
 68 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team                   02:32:26
 69 Darwin Atapuma (Col) UAE Team Emirates              02:34:52
 70 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky                 02:36:06
 71 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                    02:38:08
 72 Chad Haga (USA) Team Sunweb                         02:39:40
 73 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                  02:41:46
 74 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe              02:41:55
 75 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ                02:45:10
 76 Julien Vermote (Bel) Dimension Data                 02:45:57
 77 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team                   02:47:46
 78 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo                   02:47:59
 79 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale               02:50:31
 80 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin                   02:51:17
 81 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo                   02:52:07
 82 Paul Martens (Ger) LottoNL-Jumbo                    02:52:22
 83 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors               02:52:37
 84 Anthony Perez (Fra) Cofidis                         02:54:45
 85 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data           02:57:00
 86 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                   02:57:35
 87 Elie Gesbert (Fra) Fortuneo-Samsic                  03:00:06
 88 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 89 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb                     03:02:15
 90 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie                  03:04:07
 91 Yoann Offredo (Fra) Wanty-Groupe Gobert             03:04:27
 92 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe               03:04:48
 93 Jerome Cousin (Fra) Direct Energie                  03:05:34
 94 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe                03:06:44
 95 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Groupe Gobert          03:09:34
 96 Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo-Samsic                03:11:25
 97 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert                03:12:24
 98 Laurent Pichon (Fra) Fortuneo-Samsic                03:12:46
 99 Florian Vachon (Fra) Fortuneo-Samsic                03:13:05
100 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac        03:15:10
101 Julien Simon (Fra) Cofidis                          03:15:55
102 Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida                03:16:24
103 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal                03:18:46
104 Romain Hardy (Fra) Fortuneo-Samsic                  03:18:48
105 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team                 03:19:22
106 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates             03:19:54
107 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team                 03:21:37
108 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott                03:21:55
109 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida
110 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data    03:23:55
111 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo                 03:26:41
112 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe                     03:31:26
113 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo                   03:31:39
114 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates          03:33:43
115 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First-Drapac       03:34:17
116 Anthony Turgis (Fra) Cofidis                        03:36:11
117 Luke Durbridge (Aus) Mitchelton-Scott               03:36:22
118 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Wanty-Groupe Gobert  03:36:26
119 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott              03:36:30
120 Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors               03:36:52
121 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie                03:37:32
122 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott                   03:39:02
123 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe                  03:39:20
124 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates               03:41:26
125 Christophe Laporte (Fra) Cofidis                    03:41:55
126 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida              03:42:00
127 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ                   03:48:08
128 Dimitri Claeys (Bel) Cofidis                        03:49:53
129 Tom Scully (NZl) EF Education First-Drapac          03:49:58
130 Luke Rowe (GBr) Team Sky                            03:50:31
131 Timothy Dupont (Bel) Wanty-Groupe Gobert            03:51:16
132 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe              03:52:35
133 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates              03:54:55
134 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac      03:54:57
135 Damien Gaudin (Fra) Direct Energie                  03:57:23
136 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ                  03:57:31
137 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors         03:58:58
138 Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo                     04:01:05
139 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates             04:01:34
140 Amund Grondahl Jansen (Nor) LottoNL-Jumbo
141 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ                    04:08:22
142 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal                  04:08:54
143 Jay Thomson (RSA) Dimension Data                    04:09:19
144 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ                 04:12:29
145 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac     04:30:56

Klasyfikacja punktowa

  1 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                         467 pkt
  2 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates               196
  3 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ                         183
  4 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo                      148
  5 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors               143
  6 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                  134
  7 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                            110
  8 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Groupe Gobert               107
  9 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates                     98
 10 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida                      92
 11 Christophe Laporte (Fra) Cofidis                          82
 12 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                    82
 13 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie                        76
 14 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb                            75
 15 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                          72
 16 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo                         71
 17 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                        71
 18 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                     69
 19 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors                     69
 20 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                        68

Klasyfikacja górska

  1 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors               170 pkt
  2 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Samsic                      91
  3 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                          76
  4 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                             74
  5 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb                            63
  6 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo                         56
  7 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates                     41
  8 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                        40
  9 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                       39
 10 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo                     36
 11 Mikel Nieve (Spa) Mitchelton-Scott                        35
 12 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                        35
 13 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ                            25
 14 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                      24
 15 Mikel Landa (Spa) Movistar Team                           24
 16 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac            23
 17 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ                            22
 18 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott                         20
 19 Chris Froome (GBr) Team Sky                               20
 20 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                       18

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale                80:52:50
  2 Egan Bernal (Col) Team Sky                             05:39
  3 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert             22:05
  4 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ                      01:07:18
  5 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac     01:16:01
  6 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo                  01:16:48
  7 Soren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb              01:44:10
  8 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team                   01:45:01
  9 Marc Soler (Spa) Movistar Team                      01:56:14
 10 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team                   02:10:13
 11 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe              02:19:42
 12 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                   02:35:22
 13 Elie Gesbert (Fra) Fortuneo-Samsic                  02:37:53
 14 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie                  02:41:54
 15 Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo-Samsic                02:49:12
 16 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert                02:50:11
 17 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo                   03:09:26
 18 Anthony Turgis (Fra) Cofidis                        03:13:58
 19 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie                03:15:19
 20 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ                   03:25:55
 21 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates              03:32:42
 22 Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo                     03:38:52
 23 Amund Grondahl Jansen (Nor) LottoNL-Jumbo           03:39:21
 24 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal                  03:46:41

Klasyfikacja drużynowa

  1 Movistar Team                                      242:05:05
  2 Bahrain-Merida                                         12:09
  3 Team Sky                                               31:14
  4 LottoNl-Jumbo                                          47:24
  5 Astana Pro Team                                     01:14:38
  6 Team Sunweb                                         01:58:54
  7 AG2R La Mondiale                                    02:15:49
  8 BMC Racing Team                                     02:35:45
  9 Quick-Step Floors                                   03:06:17
 10 Mitchelton-Scott                                    03:13:41
 11 UAE Team Emirates                                   03:49:11
 12 Cofidis                                             04:00:46
 13 Trek-Segafredo                                      04:09:04
 14 Fortuneo-Samsic                                     04:11:25
 15 Groupama-FDJ                                        04:13:13
 16 Direct Energie                                      04:24:13
 17 Katusha-Alpecin                                     04:25:15
 18 Bora-Hansgrohe                                      04:29:08
 19 Wanty-Groupe Gobert                                 04:40:15
 20 EF Education First-Drapac                           04:44:54
 21 Dimension Data                                      05:55:46
 22 Lotto Soudal                                        07:35:59

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

3 Comments

  1. Aser

    28 lipca 2018, 18:52 o 18:52

    Chyba inny wyścig oglądałem. Thomas na oby dwóch checkpointach miał dużą przewagę. Na ostatnim zjeździe dopiero zwolnił dając się wyprzedzić.

  2. Zegar

    28 lipca 2018, 20:15 o 20:15

    Greipel wygra Wyścig do Okoła Polski !!!😀😀😀

    • M

      30 lipca 2018, 09:05 o 09:05

      chyba małopolski 😛 😀

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: