Tour de France 2018: etap 19. Waleczny Rafał Majka, znakomity Primoz Roglic

Primoz Rogllic

Słoweniec Primoz Rogllic odniósł w Laruns zwycięstwo na mecie dziewiętnastego etapu Tour de France.

Kolarz LottoNL-Jumbo zaatakował na zjeździe z Col d’Aubisque, wyprzedzając lidera wyścigu Gerainta Thomasa (Team Sky) i Romaina Bardeta (Ag2r La Mondiale).

Na 5. miejscu, po akcji rozpoczętej na Tourmalet, finiszował Rafał Majka. Kolarz grupy Bora-hansgrohe awansował na 19. lokatę w "generalce".

Na pożegnanie z górami organizator zaproponował 200 kilometrów, cztery ciężkie pirenejskie wspinaczki i ponad 4700 metrów przewyższenia. Do tego należało dodać lipcowy ukrop południowej Francji.

Po starcie z Lourdes odskoczyła trójka zawodników, następne druga trójka, a w końcu szóstka i szóstka. Ucieczkę początkowo zestawili Silvan Dillier (AG2R-La Mondiale), Lukas Pöstlberger, Marcus Burghardt (Bora-hansgrohe), Sylvain Chavanel, Damien Gaudin (Direct Energie), Adam Yates,Mikel Nieve (Mitchelton-Scott), Julian Alaphilippe, Bob Jungels (Quick-Step), Tanel Kangert (Astana), Arthur Vichot (Groupama-FDJ), Warren Barguil, Romain Hardy (Fortuneo-Samsic), Gorka Izagirre (Bahrain-Merida), Andrey Amador, Daniele Bennati (Movistar), Tom-Jelte Slagter (Dimension Data) i Bauke Mollema (Trek-Segafredo).

Peleton zwolnił, a przewaga zbliżyła się do 5 minut, jednak wówczas pościg rozpoczęli kolarze Katusha-Alpecin, przez co u podnóża Col d’Aspin (78,5 km; kat. 1; 12 km; 6,5%) różnica wynosiła tylko 3:10.

Z peletonu spłynął męczący się od początku etapu Peter Sagan (Bora-hansgrohe). Przy kontuzjowanym dwa dni temu mistrzu świata pozostali Maciej Bodnar i Daniel Oss. Przewaga czołówki przekroczyła 4 minuty nad grupą zasadniczą, w której z prowadzenia nie schodziła ekipa Katushy. Nieprzypadkowo, gdyż na Col du Tourmalet (108 km; kat. HC; 17,1 km; 7,3%) zaatakował Ilnur Zakarin. Ruszyli się również Mikel Landa (Movistar) i Romian Bardet. Do trójki bez powodzenia chciał przeskoczyć Jakob Fuglsang (Astana), skutecznie zrobił to za to Rafał Majka.

Z przodu mocne tempo na Tourmalet narzucał Yates, poświęcając się dla Nieve. W grupie Zakarina przyspieszył Landa, z którym zabrał się Majka. Tatar z Francuzem odrobili jednak stratę kilkunastu metrów.

Na górskiej premii pierwsi zameldowali się Alaphilippe, Jungels, Izagirre, Barguil, Kangert i Nieve. Wspomagana przez Amadora grupa Majki zbliżyła się na 45 sekund, natomiast peletonik był spóźniony o niespełna 3 minuty.

55 kilometrów przed metą, po długim zjeździe i odcinku płaskiego terenu, kolarze zbliżyli się do Col des Bordères (159,5 km; kat. 2; 8,6 km; 5,8%), a etap wszedł w decydującą fazę. Dwie pierwsze grupy zdążyły się w tym czasie połączyć. 11-osobowa czołówka utrzymała w zapasie 3:25.

Stratę grupy zasadniczej na przełęczy Bordères zaczął zmniejszać Robert Gesink (LottoNL-Jumbo), następnie pałeczkę przejął Michał Kwiatkowski (Team Sky). W czołówce, z przewagą 1:37, pozostali Majka, Landa, Jungels, Zakarin, Izagirre, Kangert i Bardet.

Ostatnia wspinaczka prowadziła na Col d’Aubisque (180,5 km; kat. HC; 16,6 km; 4,9%), której początkowe 7 kilometrów posiadało nachylenie 8,3%. Nie czekając zaatakował Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo), w odpowiedzi z czołówki ruszyli Landa, Bardet i Majka.

Działo się, gdyż dwukrotnie zaatakował Tom Dumoulin (Team Sunweb). Za Holendrem pojechali Thomas, Primoz Roglic (LottoNL-Jumbo) oraz z trudem, holowany przez Egana Bernala, Chris Froome (Team Sky). Po chwili skontrował Roglic. Froome strzelił, a do akcji Słoweńca dołączyli tylko Thomas i Dumoulin.

Do czołówki, która szybko traciła grunt pod nogami, powrócił Zakarin, natomiast Froome powrócił do grupy lidera na krótkim zjeździe, podczas pokonywania Aubisque. Różnica pomiędzy obiema grupami wynosiła 15 sekund.

2,4 kilometra przed górską premią na samotne prowadzenie wyszedł Majka. Zaatakował ponownie Roglic, ciągnąc za sobą grupę. Kolarz z Zegartowic bronił zawzięcie prowadzenia, rozpoczynając zjazdy z zapasem tylko 7 sekund.

Polak został doścignięty 17 kilometrów przed metą. Roglic cały czas cisnął na szalonym zjeździe, zdobywając metr po metrze nad 7-osobową grupą. Zebrało się tego 20 sekund, dlatego były skoczek narciarski niezagrożony wpadł na metę w Laruns.

Wyniki 19. etapu Tour de France 2018 (GT), Lourdes - Laruns (200,5 km):

  1 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo                    5:28:17
  2 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                          00:19
  3 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
  4 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates
  5 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe
  6 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb
  7 Mikel Landa (Spa) Movistar Team
  8 Chris Froome (GBr) Team Sky
  9 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo                  00:31
 10 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin
 11 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                    01:47
 12 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors
 13 Egan Bernal (Col) Team Sky
 14 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida                03:39
 15 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida
 16 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                    03:57
 17 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale                   04:31
 18 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo                     06:52
 19 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                     07:09
 20 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                   07:18
 21 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
 22 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb
 23 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Samsic
 24 Mikel Nieve (Spa) Mitchelton-Scott
 25 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team               11:58
 26 Robert Gesink (Ned) LottoNL-Jumbo                      12:36
 27 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ                         13:09
 28 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                 14:38
 29 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis
 30 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team                    16:59
 31 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert             17:43
 32 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac
 33 Maxime Bouet (Fra) Fortuneo-Samsic
 34 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates
 35 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky                      18:28
 36 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors
 37 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky                    19:30
 38 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo                    21:41
 39 Laurens ten Dam (Ned) Team Sunweb
 40 Marc Soler (Spa) Movistar Team                         22:53
 41 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data                 24:13
 42 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott                      29:40
 43 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale                  31:41
 44 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                    31:43
 45 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ
 46 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale
 47 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin
 48 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Wanty-Groupe Gobert
 49 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie
 50 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                     31:55
 51 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team
 52 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo
 53 Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo-Samsic
 54 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb
 55 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
 56 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team
 57 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe
 58 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal
 59 Thomas Degand (Bel) Wanty-Groupe Gobert
 60 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale
 61 Julien Vermote (Bel) Dimension Data
 62 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team
 63 Yoann Offredo (Fra) Wanty-Groupe Gobert
 64 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
 65 Darwin Atapuma (Col) UAE Team Emirates
 66 Laurent Pichon (Fra) Fortuneo-Samsic
 67 S?ren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb
 68 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott                     32:05
 69 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida
 70 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac
 71 Florian Vachon (Fra) Fortuneo-Samsic
 72 Paul Martens (Ger) LottoNL-Jumbo
 73 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
 74 Elie Gesbert (Fra) Fortuneo-Samsic
 75 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe
 76 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie
 77 Romain Hardy (Fra) Fortuneo-Samsic
 78 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott
 79 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac
 80 Jesus Herrada (Spa) Cofidis
 81 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team
 82 Chad Haga (USA) Team Sunweb
 83 Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo
 84 Christophe Laporte (Fra) Cofidis
 85 Wout Poels (Ned) Team Sky
 86 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
 87 Arthur Vichot (Fra) Groupama-FDJ
 88 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin
 89 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie
 90 Anthony Turgis (Fra) Cofidis
 91 Nicolas Edet (Fra) Cofidis
 92 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates
 93 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Groupe Gobert
 94 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo
 95 Michael Valgren (Den) Astana Pro Team
 96 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
 97 Amael Moinard (Fra) Fortuneo-Samsic
 98 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert
 99 Amund Gr?ndahl Jansen (Nor) LottoNL-Jumbo
100 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie
101 Jerome Cousin (Fra) Direct Energie
102 Romain Sicard (Fra) Direct Energie
103 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin
104 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team
105 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data              32:34
106 Dimitri Claeys (Bel) Cofidis                           32:50
107 Anthony Perez (Fra) Cofidis
108 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ                   36:22
109 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
110 Luke Rowe (GBr) Team Sky
111 Damien Gaudin (Fra) Direct Energie
112 Julien Simon (Fra) Cofidis                             38:23
113 Timothy Dupont (Bel) Wanty-Groupe Gobert
114 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb
115 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott
116 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates
117 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida
118 Luke Durbridge (Aus) Mitchelton-Scott
119 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates
120 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates
121 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida
122 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott
123 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First-Drapac
124 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
125 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors
126 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
127 Jay Thomson (RSA) Dimension Data
128 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates
129 Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida
130 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Groupe Gobert
131 Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors
132 Tom Scully (NZl) EF Education First-Drapac
133 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ
134 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo
135 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ
136 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe
137 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo
138 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ
139 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ
140 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
141 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe
142 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors
143 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
144 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac
145 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac         40:33
DNF Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal

Punkty

  1 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo                         20 pkt
  2 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                             17
  3 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                      15
  4 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates                     13
  5 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                          11
  6 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb                            10
  7 Mikel Landa (Spa) Movistar Team                            9
  8 Chris Froome (GBr) Team Sky                                8
  9 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo                      7
 10 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin                        6
 11 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                        5
 12 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors                        4
 13 Egan Bernal (Col) Team Sky                                 3
 14 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida                    2
 15 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                          1

Lotna premia - Sarrancolin, 59.5 km

  1 Damien Gaudin (Fra) Direct Energie                        20 pkt
  2 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team                       17
  3 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data                    15
  4 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe                     13
  5 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe                    11
  6 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                        10
  7 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors                 9
  8 Arthur Vichot (Fra) Groupama-FDJ                           8
  9 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                        7
 10 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Samsic                       6
 11 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale                      5
 12 Romain Hardy (Fra) Fortuneo-Samsic                         4
 13 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott                          3
 14 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                      2
 15 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                        1

Premie górskie

Côte de Loucrup, 7 km
  1 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale                      1 pkt

Côte de Capvern-les-Bains, 40 km
  1 Damien Gaudin (Fra) Direct Energie                         1 pkt

Col d'Aspin, 78.5 km
  1 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors                10 pkt
  2 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Samsic                       8
  3 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                         6
  4 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                        4
  5 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors                        2
  6 Mikel Nieve (Spa) Mitchelton-Scott                         1

Col du Tourmalet (Souvenir Jacques Goddet), 108 km
  1 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors                20 pkt
  2 Mikel Nieve (Spa) Mitchelton-Scott                        15
  3 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors                       12
  4 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Samsic                      10
  5 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                        8
  6 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                        6
  7 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                           4
  8 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                          2

Col des Bord?res, 159.5 km
  1 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                        5 pkt
  2 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin                        3
  3 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                        2
  4 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                           1

Col d'Aubisque, 180.5 km
  1 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                          40 pkt
  2 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo                         30
  3 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb                            24
  4 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                             20
  5 Mikel Landa (Spa) Movistar Team                           16
  6 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                      12
  7 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates                      8
  8 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo                      4

Najbardziej waleczny

  1 Mikel Landa (Spa) Movistar Team

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Egan Bernal (Col) Team Sky                          05:30:04
  2 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale                   02:44
  3 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo                     05:05
  4 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ                         11:22
  5 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert             15:56
  6 Marc Soler (Spa) Movistar Team                         21:06
  7 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team                      30:08
  8 Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo-Samsic
  9 Soren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb
 10 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe                 30:18
 11 Elie Gesbert (Fra) Fortuneo-Samsic
 12 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac
 13 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team
 14 Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo
 15 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin
 16 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie
 17 Anthony Turgis (Fra) Cofidis
 18 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert
 19 Amund Gr?ndahl Jansen (Nor) LottoNL-Jumbo
 20 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie
 21 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates                 36:36
 22 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
 23 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ
 24 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo

Klasyfikacja drużynowa

  1 Team Sky                                            16:27:16
  2 LottoNl-Jumbo                                          04:58
  3 Bahrain-Merida                                         06:40
  4 Movistar Team                                          19:41
  5 Astana Pro Team                                        25:49
  6 Team Sunweb                                            26:53
  7 AG2R La Mondiale                                       34:06
  8 UAE Team Emirates                                      47:32
  9 BMC Racing Team                                        48:34
 10 Fortuneo-Samsic                                        54:31
 11 Quick-Step Floors                                      56:13
 12 Bora-Hansgrohe                                      01:01:54
 13 Katusha-Alpecin
 14 Mitchelton-Scott                                    01:06:38
 15 Groupama-FDJ                                        01:14:32
 16 Cofidis                                             01:16:23
 17 Wanty-Groupe Gobert                                 01:18:56
 18 EF Education First-Drapac                           01:19:28
 19 Trek-Segafredo                                      01:23:16
 20 Dimension Data                                      01:26:17
 21 Direct Energie                                      01:33:28
 22 Lotto Soudal                                        01:39:48

Klasyfikacja generalna po 19. etapie:

  1 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                       79:49:31
  2 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb                         02:05
  3 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo                      02:24
  4 Chris Froome (GBr) Team Sky                            02:37
  5 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo                  04:37
  6 Mikel Landa (Spa) Movistar Team                        04:40
  7 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                   05:15
  8 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates                  06:39
  9 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                     10:26
 10 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin                    11:49
 11 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors                    15:54
 12 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                   16:36
 13 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale                   20:21
 14 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                 25:50
 15 Egan Bernal (Col) Team Sky                             26:08
 16 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                    31:19
 17 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Samsic                   33:59
 18 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida                36:37
 19 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                       37:35
 20 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert             40:00
 21 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                   41:14
 22 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                      43:24
 23 Mikel Nieve (Spa) Mitchelton-Scott                     45:39
 24 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                    46:51
 25 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb                        48:09
 26 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                     59:14
 27 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac      01:04:36
 28 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team             01:05:29
 29 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie               01:14:55
 30 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott                   01:15:53
 31 Robert Gesink (Ned) LottoNL-Jumbo                   01:17:32
 32 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team            01:20:24
 33 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors          01:24:10
 34 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ                      01:27:04
 35 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo                 01:28:53
 36 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo                  01:35:02
 37 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac     01:36:36
 38 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates           01:43:12
 39 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ                      01:43:36
 40 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie               01:44:59
 41 Arthur Vichot (Fra) Groupama-FDJ                    01:47:29
 42 Amael Moinard (Fra) Fortuneo-Samsic                 01:53:14
 43 Maxime Bouet (Fra) Fortuneo-Samsic                  01:54:06
 44 Michael Valgren (Den) Astana Pro Team               01:54:12
 45 Nicolas Edet (Fra) Cofidis                          01:55:39
 46 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott                  01:55:46
 47 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis                 01:56:55
 48 Jesus Herrada (Spa) Cofidis                         01:58:14
 49 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                   02:00:32
 50 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky                   02:01:32
 51 Laurens ten Dam (Ned) Team Sunweb                   02:01:42
 52 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale                02:03:24
 53 S?ren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb              02:05:46
 54 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team                   02:06:02
 55 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team                 02:06:22
 56 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team                   02:06:57
 57 Thomas Degand (Bel) Wanty-Groupe Gobert             02:07:06
 58 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data              02:08:55
 59 Wout Poels (Ned) Team Sky                           02:11:24
 60 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida              02:12:28
 61 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin               02:12:49
 62 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Groupe Gobert            02:15:49
 63 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                 02:16:25
 64 Marc Soler (Spa) Movistar Team                      02:17:19
 65 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                  02:22:12
 66 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale                02:24:13
 67 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team                   02:26:45
 68 Darwin Atapuma (Col) UAE Team Emirates              02:29:14
 69 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb                      02:30:15
 70 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                    02:31:11
 71 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky                 02:34:49
 72 Chad Haga (USA) Team Sunweb                         02:37:57
 73 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                  02:38:17
 74 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe              02:39:10
 75 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ                02:42:07
 76 Julien Vermote (Bel) Dimension Data                 02:42:11
 77 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team                   02:44:33
 78 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo                   02:44:36
 79 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin                   02:45:16
 80 Paul Martens (Ger) LottoNL-Jumbo                    02:47:01
 81 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors               02:47:53
 82 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale               02:47:54
 83 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo                   02:48:44
 84 Anthony Perez (Fra) Cofidis                         02:51:11
 85 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data           02:51:15
 86 Elie Gesbert (Fra) Fortuneo-Samsic                  02:54:33
 87 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                   02:55:57
 88 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                 02:57:07
 89 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie                  02:57:54
 90 Yoann Offredo (Fra) Wanty-Groupe Gobert             02:58:19
 91 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb                     02:58:52
 92 Jerome Cousin (Fra) Direct Energie                  03:01:03
 93 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe                03:01:12
 94 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Groupe Gobert          03:01:14
 95 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe               03:01:57
 96 Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo-Samsic                03:06:03
 97 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert                03:08:02
 98 Laurent Pichon (Fra) Fortuneo-Samsic                03:08:16
 99 Florian Vachon (Fra) Fortuneo-Samsic                03:08:17
100 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac        03:10:31
101 Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida                03:11:00
102 Julien Simon (Fra) Cofidis                          03:11:20
103 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team                 03:12:31
104 Romain Hardy (Fra) Fortuneo-Samsic                  03:12:57
105 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates             03:13:07
106 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal                03:15:02
107 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team                 03:16:11
108 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida                03:16:25
109 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott                03:17:12
110 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data    03:17:51
111 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo                 03:21:31
112 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo                   03:25:20
113 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe                     03:25:50
114 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First-Drapac       03:26:19
115 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates          03:26:40
116 Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors               03:27:54
117 Anthony Turgis (Fra) Cofidis                        03:30:33
118 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Wanty-Groupe Gobert  03:30:58
119 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie                03:31:42
120 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott                   03:33:09
121 Luke Durbridge (Aus) Mitchelton-Scott               03:34:00
122 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott              03:35:21
123 Christophe Laporte (Fra) Cofidis                    03:35:42
124 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe                  03:36:00
125 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida              03:36:22
126 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates               03:37:38
127 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ                   03:41:54
128 Dimitri Claeys (Bel) Cofidis                        03:43:18
129 Luke Rowe (GBr) Team Sky                            03:44:44
130 Tom Scully (NZl) EF Education First-Drapac          03:44:45
131 Timothy Dupont (Bel) Wanty-Groupe Gobert            03:45:15
132 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe              03:45:54
133 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac      03:47:28
134 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates              03:48:16
135 Damien Gaudin (Fra) Direct Energie                  03:50:11
136 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ                  03:50:32
137 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors         03:52:41
138 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates             03:54:25
139 Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo                     03:55:16
140 Amund Grondahl Jansen (Nor) LottoNL-Jumbo           03:57:46
141 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ                    04:00:23
142 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal                  04:01:08
143 Jay Thomson (RSA) Dimension Data                    04:04:16
144 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ                 04:05:44
145 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac     04:24:28

Klasyfikacja punktowa

  1 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                         467 pkt
  2 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates               196
  3 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ                         183
  4 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo                      148
  5 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors               143
  6 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                  134
  7 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Groupe Gobert               107
  8 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates                     98
  9 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                             95
 10 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida                      92
 11 Christophe Laporte (Fra) Cofidis                          82
 12 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                    82
 13 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie                        76
 14 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                          72
 15 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                        71
 16 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                     69
 17 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors                     69
 18 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                        68
 19 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo                         63
 20 Nicolas Edet (Fra) Cofidis                                62

Klasyfikacja górska

  1 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors               170 pkt
  2 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Samsic                      91
  3 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                          76
  4 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                             74
  5 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb                            63
  6 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo                         56
  7 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates                     41
  8 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                        40
  9 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                       39
 10 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo                     36
 11 Mikel Nieve (Spa) Mitchelton-Scott                        35
 12 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                        35
 13 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ                            25
 14 Mikel Landa (Spa) Movistar Team                           24
 15 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                      24
 16 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac            23
 17 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ                            22
 18 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott                         20
 19 Chris Froome (GBr) Team Sky                               20
 20 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                       18

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale                80:09:52
  2 Egan Bernal (Col) Team Sky                             05:47
  3 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert             19:39
  4 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ                      01:06:43
  5 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo                  01:14:41
  6 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac     01:16:15
  7 Soren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb              01:45:25
  8 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team                   01:45:41
  9 Marc Soler (Spa) Movistar Team                      01:56:58
 10 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team                   02:06:24
 11 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe              02:18:49
 12 Elie Gesbert (Fra) Fortuneo-Samsic                  02:34:12
 13 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                   02:35:36
 14 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie                  02:37:33
 15 Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo-Samsic                02:45:42
 16 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert                02:47:41
 17 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo                   03:04:59
 18 Anthony Turgis (Fra) Cofidis                        03:10:12
 19 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie                03:11:21
 20 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ                   03:21:33
 21 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates              03:27:55
 22 Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo                     03:34:55
 23 Amund Gr?ndahl Jansen (Nor) LottoNL-Jumbo           03:37:25
 24 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal                  03:40:47

Klasyfikacja drużynowa

  1 Movistar Team                                      239:56:06
  2 Bahrain-Merida                                         11:19
  3 Team Sky                                               36:32
  4 LottoNl-Jumbo                                          46:55
  5 Astana Pro Team                                     01:11:43
  6 Team Sunweb                                         02:02:36
  7 AG2R La Mondiale                                    02:15:19
  8 BMC Racing Team                                     02:36:46
  9 Quick-Step Floors                                   03:03:08
 10 Mitchelton-Scott                                    03:14:39
 11 UAE Team Emirates                                   03:43:44
 12 Cofidis                                             03:58:13
 13 Trek-Segafredo                                      04:04:56
 14 Fortuneo-Samsic                                     04:05:51
 15 Groupama-FDJ                                        04:10:45
 16 Direct Energie                                      04:20:53
 17 Katusha-Alpecin                                     04:23:27
 18 Bora-Hansgrohe                                      04:27:30
 19 Wanty-Groupe Gobert                                 04:34:52
 20 EF Education First-Drapac                           04:40:15
 21 Dimension Data                                      05:47:59
 22 Lotto Soudal                                        07:28:05

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

11 Comments

  1. XMM2

    27 lipca 2018, 18:11 o 18:11

    Majka lapie powoli formę.

  2. Czaskowski

    27 lipca 2018, 18:23 o 18:23

    A Thomas bez ani jednego kryzysu. Śmierdzi mi ten gościu na kilometr..

    • reko

      27 lipca 2018, 18:34 o 18:34

      a Roglic Tobie nie śmierdzi...pytam przekornie...bo w dużym skrócie koleś/skoczek wsiada na rower żeby trochę pokręcić w ramach "rozruchu", a po paru latach objeżdża topowych górali, staje się specjalistą od jazdy na czas i zjazdów, a na dodatek budową przypomina raczej klasykowca lub sprintera.

      • knur

        27 lipca 2018, 19:25 o 19:25

        co się dziwisz,skoczkowie zawsze mieli silne nogi 😉

        • XMM2

          27 lipca 2018, 22:40 o 22:40

          Dobrze że kolarze mieli słabe

    • Kibic

      27 lipca 2018, 19:36 o 19:36

      Wspomniany Roglic, jak ktoś tutaj napisał, a druga rzecz Tom Dumoulin, który ma już Giro w nogach, jeśli patrzymy tak, to bądźmy obiektywni, bo powoli staje się to nudne 😛 a G jedzie po prostu dobry wyścig, po pechowych przebojach na początku roku.

      • Maciek79

        27 lipca 2018, 20:56 o 20:56

        No a G to nie to typowy góral jak wiggo 🤣

      • vip

        27 lipca 2018, 21:00 o 21:00

        Thomas G trzyma super formę od początku sezonu, czy to jest normalne?

  3. szymon

    27 lipca 2018, 20:10 o 20:10

    Niestety, ale nawet gdyby nie te upadki na bruku to Rafał byłby max 6/7 w generalce patrząc na ostatnie górskie etapy. Wydaje mi się, że wygranie 1-2 etapów + walka o góralu, byłaby lepsza.

  4. Macias

    27 lipca 2018, 21:50 o 21:50

    Szkoda Rafał że ci się nie udało na Vuelcie fasz radę walczyć nawet o podium jak będziesz miał chociaż 2 pomocnikó do ostatnich 8-10 km.

    • fred

      29 lipca 2018, 13:29 o 13:29

      A skąd wytrzaśniesz tych pomocników?

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: