Tour de France 2018: etap 17. Nairo Quintana pierwszy na Col du Portet

Nairo Quintana

Nairo Quintana (Movistar) sięgnął po zwycięstwo na 17. etapie Tour de France z metą na "dachu wyścigu" - Col du Portet. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu utrzymał Geraint Thomas (Team Sky).

Czegoś takiego na jeszcze nie było. Ani na Tour de France, ani na żadnym innym z liczących się wyścigów szosowych. "Start sektorowy" rodem z maratonów. Do zmagań na środowym etapie kolarze przystąpili podzieleni na grupy, zgodnie z układem klasyfikacji generalnej po poprzednim etapie. To kolejna już próba urozmaicenia widowiska testowana przez organizatorów wyścigu.

W ramach 17. etapu Wielkiej Pętli na kolarzy czekał liczący ledwie 65 kilometrów odcinek, wiodący przez trzy ciężkie, pirenejskie przełęcze. W sumie 3 tysiące metrów w pionie. Kolarze po raz pierwszy w historii kończyli zmagania na Col du Portet (kat. HC; 16 km; 8,7%) - dachu tegorocznej edycji TdF. Wcześniej przyszło im pokonywać strome zbocza Montée de Peyragudes (15 km; kat. 1; 14,9 km; 6,7%) i Col de Val Louron-Azet (37 km; kat. 1; 7,4 km; 8,3%).

Po solidnej rozgrzewce na trenażerach kolarze ruszyli na trasę. Na pierwsze ataki nie trzeba było czekać, walka rozpoczęła się od kilometra "0". Po serii skoków na prowadzeniu zameldował się Tanel Kangert (Astana), za którym uformowały się dwie kolejne grupy. W pierwszej obecni byli lider klasyfikacji górskiej Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors), Jesus Herrada (Cofidis) oraz Kristijan Durasek (UAE Team Emirates). Kolejną tworzyli Alejandro Valverde, Marc Soler (Movistar), Adam Yates (Mitchelton-Scott), Rafał Majka (Bora-Hansgrohe), Dani Navarro, Jesus Herrada (Cofidis), Dani Martinez (EF-Drapac) oraz Omar Fraile (Astana). Za ich plecami kręcił kontrolowany przez grupę Sky peleton, zaś różnice czasowe pomiędzy kolejnymi grupkami mieściły się w granicach 3 minut łącznie.

Podjazd pod Montée de Peyragudes nieco podzielił czołówkę, a na szczycie wzniesienia Kangert notował 3 i pół minuty przewagi nad grupą "maillot jaune". Na zjeździe do Estończyka doskoczyli Alaphilippe oraz Durasek i trójka wspólnie rozpoczęła kolejną ze wspinaczek.

Na Col de Val Louron-Azet tempo w peletonie podkręcili kolarze Sky, znacząco "odchudzając" stawkę. Tymczasem na górskiej premii komplet punktów dopisał do swojego konta Alaphilippe, umacniając się na pozycji "króla gór" tegorocznego Tour de France. Prowadząca trójka przed rozpoczęciem zjazdu miała zaledwie pół minuty zapasu nad Valverde, Majką, Fraile i Martinezem.

Zgodnie z przewidywaniami, decydujący dla losów etapu był rzecz jasna finałowy podjazd pod Col du Portet. Jako pierwszy wspinaczkę do mety rozpoczął osamotniony już Kangert, za którym jechali Majka, Valverde i Martinez. Dalej kręcił Alaphilippe, który zdążył już zrealizować swój plan na 17. etapie, oraz atakujący z peletonu Nairo Quintana (Movistar).

Kolejne kilometry podjazdu szybko zmieniały układ sił na trasie, choć prowadzenie na niej w dalszym ciągu utrzymywał Kangert. W grupie lidera atakować próbował Primoz Roglic (Team LottoNL - Jumbo), jednak bez efektu. Słoweńcowi do koła szybko doskoczył Chris Froome (Team Sky), za którym pociągnął Tom Dumoilin (Team Sunweb) i kolejni. Morderczą pracę wykonywali pomocnicy Gerainta Thomasa (Team Sky), sprawiając, że w połowie podjazdu w grupie głównej pozostawało już tylko 10 kolarzy. Coraz większe problemy miał m.in. Romain Bardet (AG2R La Mondiale).

Na 6 kilometrów przed metą sytuacja na czele zmieniła się. Po umęczonym Kangercie nie było już śladu, zaś pałeczkę liderów etapu przejęli Quintana i Majka. Niestety, Polakowi coraz trudniej było utrzymać tempo narzucane przez Kolumbijczyka i kilometr dalej duet się podzielił. Wydawało się, że nic już nie jest w stanie zatrzymać Quintany jadącego po etapowy sukces, choć w swoich staraniach dogonienia rywala nie ustępował Dan Martin (UAE Team Emirates).

Podczas gdy lider Movistaru jechał swój wyścig, minutę dalej trwała walka o klasyfikację generalną. W grupie żółtej koszulki kręcili: Egan Bernal, Geraint Thomase, Chris Froomem (Team Sky), Steven Kruijswijk, Primoz Roglic (Team LottoNL - Jumbo), Tom Dumoulin (Team Sunweb) oraz Mikel Landa (Movistar Team). 3 kilometry przed metą mocniej na pedały ponownie docisnęli kolarze LottoNL, ukazując swoją akcją wyraźną słabość Froome'a. Brytyjczyk zaczął odstawać. Kilometr dalej poprawił Dumoulin, zrywając definitywnie z koła Froome'a, razem z zostającym mu do pomocy Bernalem i Landą. Tym samym odpowiedź na pytanie "kto jest liderem Team Sky" stała się jasna.

Po etapowy sukces, nieco w cieniu rozgrywki liderów, sięgnął Quintana. W momencie, gdy przekraczał on linię mety, o cenne sekundy zawalczyć zdecydował się jeszcze Thomas. "G." nadrobił nieco dystansu nad Roglicem i Dumoulinem, i finiszował jako trzeci, utrzymując pewnie koszulkę lidera Tour de France.

Wyniki 17. etapu Tour de France 2018 (GT), Bagnères-de-Luchon - Saint-Lary-Soulan (Col de Portet) (65 km):

  1 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                   2:21:27
  2 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates                  00:28
  3 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                          00:47
  4 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo                      00:52
  5 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb
  6 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo                  01:05
  7 Egan Bernal (Col) Team Sky                             01:33
  8 Chris Froome (GBr) Team Sky                            01:35
  9 Mikel Landa (Spa) Movistar Team
 10 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin                    02:01
 11 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                       02:20
 12 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                 02:32
 13 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                   02:35
 14 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ                         03:23
 15 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                   04:00
 16 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Samsic                   04:15
 17 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors                    05:10
 18 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team
 19 Wout Poels (Ned) Team Sky                              05:12
 20 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                    05:38
 21 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo                     06:00
 22 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida                 06:11
 23 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale                   06:52
 24 Nicolas Edet (Fra) Cofidis                             08:12
 25 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac        09:08
 26 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates
 27 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team
 28 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                    09:59
 29 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert             10:50
 30 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac
 31 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
 32 Arthur Vichot (Fra) Groupama-FDJ
 33 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team                      11:30
 34 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb                        11:39
 35 Jesus Herrada (Spa) Cofidis                            12:22
 36 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida                13:25
 37 Thomas Degand (Bel) Wanty-Groupe Gobert
 38 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky                    13:33
 39 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida
 40 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis
 41 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
 42 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott
 43 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin
 44 Darwin Atapuma (Col) UAE Team Emirates
 45 Romain Sicard (Fra) Direct Energie
 46 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo                    13:56
 47 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors             14:05
 48 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ                   14:43
 49 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                  14:51
 50 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb                         15:07
 51 Yoann Offredo (Fra) Wanty-Groupe Gobert                15:24
 52 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Groupe Gobert               16:04
 53 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ                         16:06
 54 Robert Gesink (Ned) LottoNL-Jumbo                      16:13
 55 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                  16:16
 56 Anthony Perez (Fra) Cofidis                            16:21
 57 Mikel Nieve (Spa) Mitchelton-Scott                     17:53
 58 Laurens ten Dam (Ned) Team Sunweb                      18:50
 59 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky                      19:30
 60 Marc Soler (Spa) Movistar Team
 61 Maxime Bouet (Fra) Fortuneo-Samsic
 62 Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo-Samsic
 63 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale                   19:37
 64 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
 65 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team
 66 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale
 67 Julien Vermote (Bel) Dimension Data
 68 Michael Valgren (Den) Astana Pro Team
 69 Chad Haga (USA) Team Sunweb
 70 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates
 71 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
 72 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Wanty-Groupe Gobert
 73 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
 74 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 75 Paul Martens (Ger) LottoNL-Jumbo
 76 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin
 77 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
 78 Julien Simon (Fra) Cofidis                             19:42
 79 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott                      20:11
 80 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb                        20:37
 81 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors                  20:39
 82 Jerome Cousin (Fra) Direct Energie                     20:41
 83 Anthony Turgis (Fra) Cofidis                           20:45
 84 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal                   20:55
 85 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale                  21:03
 86 Jay Thomson (RSA) Dimension Data                       21:44
 87 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott
 88 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Groupe Gobert             22:03
 89 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data                 22:12
 90 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie                     22:20
 91 Florian Vachon (Fra) Fortuneo-Samsic                   23:06
 92 Laurent Pichon (Fra) Fortuneo-Samsic
 93 Romain Hardy (Fra) Fortuneo-Samsic                     23:08
 94 Amael Moinard (Fra) Fortuneo-Samsic
 95 Elie Gesbert (Fra) Fortuneo-Samsic
 96 Dimitri Claeys (Bel) Cofidis                           23:22
 97 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team                    23:28
 98 Luke Durbridge (Aus) Mitchelton-Scott
 99 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert
100 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates
101 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
102 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ                      24:09
103 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                      24:31
104 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team                      24:36
105 S?ren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb
106 Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo                        24:39
107 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac           24:43
108 Damien Gaudin (Fra) Direct Energie                     25:22
109 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo                      25:25
110 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data
111 Luke Rowe (GBr) Team Sky                               25:29
112 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida                   25:32
113 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates                 25:48
114 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe
115 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
116 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
117 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo
118 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie
119 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First-Drapac
120 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo
121 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott
122 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac
123 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida
124 Tom Scully (NZl) EF Education First-Drapac
125 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac
126 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
127 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team
128 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe
129 Amund Gr?ndahl Jansen (Nor) LottoNL-Jumbo              26:01
130 Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors                  26:14
131 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe                 26:22
132 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo
133 Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida
134 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                       26:29
135 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe
136 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe                     26:39
137 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates                27:18
138 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates             27:23
139 Christophe Laporte (Fra) Cofidis                       27:36
140 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ                    27:52
141 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors            28:01
142 Timothy Dupont (Bel) Wanty-Groupe Gobert               28:26
143 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ                     28:30
144 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal                     28:59
145 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ                       29:16
146 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott                 31:30
DNS Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors

Punkty

  1 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                        20 pkt
  2 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates                     17
  3 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                             15
  4 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo                         13
  5 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb                            11
  6 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo                     10
  7 Egan Bernal (Col) Team Sky                                 9
  8 Chris Froome (GBr) Team Sky                                8
  9 Mikel Landa (Spa) Movistar Team                            7
 10 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin                        6
 11 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                           5
 12 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                     4
 13 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                       3
 14 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ                             2
 15 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                       1

Lotna premia - Loudenvielle, 27.5 km

  1 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                       20 pkt
  2 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates                 17
  3 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors                15
  4 Jesus Herrada (Spa) Cofidis                               13
  5 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe                    11
  6 Marc Soler (Spa) Movistar Team                            10
  7 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                           9
  8 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                     8
  9 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team                          7
 10 Nicolas Edet (Fra) Cofidis                                 6
 11 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac            5
 12 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                         4
 13 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida                     3
 14 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis                        2
 15 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott                          1

Premie górskie

Montée de Peyragudes, 15 km
  1 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                       10 pkt
  2 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors                 8
  3 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates                  6
  4 Jesus Herrada (Spa) Cofidis                                4
  5 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                           2
  6 Marc Soler (Spa) Movistar Team                             1

Col de Val Louron-Azet, 37 km
  1 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors                10 pkt
  2 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                        8
  3 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates                  6
  4 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                     4
  5 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac            2
  6 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                           1

Col du Portet, 65 km
  1 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                        40 pkt
  2 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates                     30
  3 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                             24
  4 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo                         20
  5 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb                            16
  6 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo                     12
  7 Egan Bernal (Col) Team Sky                                 8
  8 Chris Froome (GBr) Team Sky                                4

Najbardziej waleczny

  1 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Egan Bernal (Col) Team Sky                          02:23:00
  2 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ                         01:50
  3 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo                     04:27
  4 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale                   05:19
  5 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac        07:35
  6 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert             09:17
  7 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe                 12:00
  8 Marc Soler (Spa) Movistar Team                         17:57
  9 Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo-Samsic
 10 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team                      18:04
 11 Anthony Turgis (Fra) Cofidis                           19:12
 12 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie                     20:47
 13 Elie Gesbert (Fra) Fortuneo-Samsic                     21:35
 14 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert                   21:55
 15 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ                      22:36
 16 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                      22:58
 17 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team                      23:03
 18 Soren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb
 19 Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo                        23:06
 20 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates                 24:15
 21 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
 22 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie
 23 Amund GrOndahl Jansen (Nor) LottoNL-Jumbo              24:28
 24 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo                      24:49

Klasyfikacja drużynowa

  1 Team Sky                                            07:08:16
  2 Movistar Team                                          00:12
  3 LottoNl-Jumbo                                          04:02
  4 Astana Pro Team                                        10:53
  5 UAE Team Emirates                                      19:14
  6 Team Sunweb                                            23:43
  7 Groupama-FDJ                                           25:01
  8 AG2R La Mondiale                                       25:09
  9 Bahrain-Merida                                         25:40
 10 Cofidis                                                30:12
 11 Katusha-Alpecin                                        31:16
 12 Wanty-Groupe Gobert                                    35:44
 13 Quick-Step Floors                                      35:59
 14 Bora-Hansgrohe                                         37:46
 15 Fortuneo-Samsic                                        39:20
 16 Trek-Segafredo                                         40:28
 17 Direct Energie                                         40:45
 18 EF Education First-Drapac                              40:46
 19 BMC Racing Team                                        44:27
 20 Mitchelton-Scott                                       47:42
 21 Dimension Data                                         59:38
 22 Lotto Soudal                                        01:08:36

Klasyfikacja generalna po 17. etapie:

  1 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                       70:34:11
  2 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb                         01:59
  3 Chris Froome (GBr) Team Sky                            02:31
  4 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo                      02:47
  5 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                     03:30
  6 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo                  04:19
  7 Mikel Landa (Spa) Movistar Team                        04:34
  8 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                   05:13
  9 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates                  06:33
 10 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                   09:31
 11 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                 11:25
 12 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin                    11:31
 13 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors                    14:20
 14 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale                   16:03
 15 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert             22:30
 16 Egan Bernal (Col) Team Sky                             24:34
 17 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Samsic                   26:54
 18 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                     27:22
 19 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                    27:35
 20 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                   32:56
 21 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida                33:11
 22 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                33:47
 23 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                       35:08
 24 Mikel Nieve (Spa) Mitchelton-Scott                     36:13
 25 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                      37:24
 26 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb                        41:04
 27 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                  43:03
 28 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                    43:14
 29 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott                      44:05
 30 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac         45:47
 31 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors          01:02:49
 32 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac     01:02:51
 33 Robert Gesink (Ned) LottoNL-Jumbo                   01:05:09
 34 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo                 01:07:25
 35 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team            01:08:39
 36 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ                      01:12:06
 37 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie               01:13:29
 38 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ                      01:14:08
 39 Arthur Vichot (Fra) Groupama-FDJ                    01:15:37
 40 Michael Valgren (Den) Astana Pro Team               01:21:01
 41 Amael Moinard (Fra) Fortuneo-Samsic                 01:21:22
 42 Nicolas Edet (Fra) Cofidis                          01:21:26
 43 Jesus Herrada (Spa) Cofidis                         01:23:48
 44 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott                  01:23:54
 45 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates           01:25:42
 46 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo                  01:26:02
 47 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                   01:28:40
 48 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale                01:31:42
 49 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team                   01:32:41
 50 Soren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb              01:34:04
 51 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team                   01:34:20
 52 Thomas Degand (Bel) Wanty-Groupe Gobert             01:35:24
 53 Wout Poels (Ned) Team Sky                           01:36:00
 54 Maxime Bouet (Fra) Fortuneo-Samsic                  01:36:36
 55 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida              01:38:02
 56 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis                 01:40:09
 57 Laurens ten Dam (Ned) Team Sunweb                   01:40:14
 58 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                 01:40:16
 59 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin               01:41:19
 60 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data              01:41:49
 61 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky                   01:43:17
 62 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Groupe Gobert            01:43:57
 63 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team                 01:47:15
 64 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                  01:48:09
 65 Marc Soler (Spa) Movistar Team                      01:52:05
 66 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale                01:52:43
 67 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                    01:53:01
 68 Darwin Atapuma (Col) UAE Team Emirates              01:54:26
 69 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team                   01:54:53
 70 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb                      01:58:33
 71 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ                02:02:02
 72 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                  02:03:51
 73 Chad Haga (USA) Team Sunweb                         02:04:48
 74 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe              02:04:57
 75 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin                   02:09:28
 76 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors               02:09:43
 77 Julien Vermote (Bel) Dimension Data                 02:10:29
 78 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team                   02:12:51
 79 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo                   02:12:54
 80 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky                 02:12:58
 81 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal                  02:13:24
 82 Paul Martens (Ger) LottoNL-Jumbo                    02:15:09
 83 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo                   02:15:49
 84 Anthony Perez (Fra) Cofidis                         02:16:08
 85 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale               02:16:26
 86 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data           02:18:54
 87 Elie Gesbert (Fra) Fortuneo-Samsic                  02:20:07
 88 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb                     02:20:42
 89 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie                  02:22:24
 90 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Groupe Gobert          02:23:04
 91 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                   02:24:05
 92 Yoann Offredo (Fra) Wanty-Groupe Gobert             02:25:37
 93 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 94 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe                02:26:59
 95 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe               02:28:52
 96 Jerome Cousin (Fra) Direct Energie                  02:29:11
 97 Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida                02:32:50
 98 Julien Simon (Fra) Cofidis                          02:33:10
 99 Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo-Samsic                02:34:21
100 Florian Vachon (Fra) Fortuneo-Samsic                02:34:55
101 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert                02:36:10
102 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac        02:36:13
103 Laurent Pichon (Fra) Fortuneo-Samsic                02:36:34
104 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates             02:37:19
105 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida                02:38:15
106 Romain Hardy (Fra) Fortuneo-Samsic                  02:39:12
107 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data    02:39:41
108 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team                 02:40:39
109 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal                02:41:27
110 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott                02:41:35
111 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo                 02:43:21
112 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team                 02:44:29
113 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo                   02:45:07
114 Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors               02:46:12
115 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First-Drapac       02:47:06
116 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe                     02:47:40
117 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates          02:48:34
118 Luke Durbridge (Aus) Mitchelton-Scott               02:52:05
119 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott                   02:54:59
120 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott              02:57:11
121 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie                02:57:16
122 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates               02:57:17
123 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe                  02:57:50
124 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida              02:58:12
125 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Wanty-Groupe Gobert  02:58:18
126 Anthony Turgis (Fra) Cofidis                        02:58:41
127 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ                   03:01:23
128 Christophe Laporte (Fra) Cofidis                    03:03:56
129 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe              03:05:23
130 Tom Scully (NZl) EF Education First-Drapac          03:05:32
131 Timothy Dupont (Bel) Wanty-Groupe Gobert            03:07:05
132 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac      03:07:08
133 Luke Rowe (GBr) Team Sky                            03:08:35
134 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates              03:09:14
135 Dimitri Claeys (Bel) Cofidis                        03:09:22
136 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ                  03:11:14
137 Damien Gaudin (Fra) Direct Energie                  03:11:28
138 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors         03:14:31
139 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates             03:15:14
140 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ                    03:22:23
141 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal                  03:22:58
142 Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo                     03:23:24
143 Amund GrOndahl Jansen (Nor) LottoNL-Jumbo           03:25:54
144 Jay Thomson (RSA) Dimension Data                    03:26:06
145 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ                 03:27:34
146 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac     03:41:40

Klasyfikacja punktowa

  1 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                         452 pkt
  2 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates               170
  3 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors               134
  4 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ                         133
  5 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                  130
  6 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo                      128
  7 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Groupe Gobert               100
  8 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates                     85
  9 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                    82
 10 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                             78
 11 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida                      76
 12 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                        71
 13 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                     69
 14 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors                     63
 15 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie                        63
 16 Nicolas Edet (Fra) Cofidis                                62
 17 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                          61
 18 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                        58
 19 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                      54
 20 Laurent Pichon (Fra) Fortuneo-Samsic                      53

Klasyfikacja górska

  1 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors               140 pkt
  2 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Samsic                      73
  3 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                             54
  4 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                        40
  5 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb                            39
  6 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates                     33
  7 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo                     32
  8 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                          31
  9 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                        29
 10 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo                         26
 11 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ                            25
 12 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac            23
 13 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                       22
 14 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ                            22
 15 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott                         20
 16 Chris Froome (GBr) Team Sky                               20
 17 Mikel Nieve (Spa) Mitchelton-Scott                        19
 18 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                      16
 19 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                     15
 20 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                   15

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale                70:50:14
  2 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert             06:27
  3 Egan Bernal (Col) Team Sky                             08:31
  4 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac        46:48
  5 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ                         58:05
  6 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo                  01:09:59
  7 SOren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb              01:18:01
  8 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team                   01:18:17
  9 Marc Soler (Spa) Movistar Team                      01:36:02
 10 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team                   01:38:50
 11 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe              01:48:54
 12 Elie Gesbert (Fra) Fortuneo-Samsic                  02:04:04
 13 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie                  02:06:21
 14 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                   02:08:02
 15 Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo-Samsic                02:18:18
 16 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert                02:20:07
 17 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo                   02:29:04
 18 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie                02:41:13
 19 Anthony Turgis (Fra) Cofidis                        02:42:38
 20 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ                   02:45:20
 21 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates              02:53:11
 22 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal                  03:06:55
 23 Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo                     03:07:21
 24 Amund GrOndahl Jansen (Nor) LottoNL-Jumbo           03:09:51

Klasyfikacja drużynowa

  1 Movistar Team                                      211:48:39
  2 Bahrain-Merida                                         24:20
  3 Team Sky                                               56:13
  4 LottoNl-Jumbo                                       01:01:38
  5 Astana Pro Team                                     01:05:35
  6 Team Sunweb                                         01:55:24
  7 AG2R La Mondiale                                    02:00:54
  8 BMC Racing Team                                     02:07:53
  9 Quick-Step Floors                                   02:26:36
 10 Mitchelton-Scott                                    02:27:42
 11 Trek-Segafredo                                      03:01:21
 12 Cofidis                                             03:01:31
 13 Direct Energie                                      03:07:06
 14 UAE Team Emirates                                   03:15:53
 15 Groupama-FDJ                                        03:15:54
 16 Fortuneo-Samsic                                     03:31:01
 17 Wanty-Groupe Gobert                                 03:35:37
 18 EF Education First-Drapac                           03:38:22
 19 Katusha-Alpecin                                     03:41:14
 20 Bora-Hansgrohe                                      03:45:17
 21 Dimension Data                                      04:41:23
 22 Lotto Soudal                                        06:03:44

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

12 Comments

  1. Mar

    25 lipca 2018, 18:06 o 18:06

    I mamy koniec koksiarza,nareszcie strzał w kolano,myślę że nie popełnia tego błędu co na Giro.Pieknie się to ogląda i słucha jak gwiżdżą i buczą.

    • Var

      25 lipca 2018, 22:48 o 22:48

      Jak ci się takie zachowanie podoba, to dołącz do kiboli piłkarskich i tam się wyżywaj.

    • Eder

      26 lipca 2018, 01:17 o 01:17

      No tak, bo jak Froome koksuje to Thomas na pewno jest czysty 🙂

      • Maciek79

        26 lipca 2018, 15:45 o 15:45

        Właśnie, Thomas to urodzony góral jak wiggo 🙂

  2. fred

    25 lipca 2018, 18:10 o 18:10

    Gwizdy zawsze są brzydkie. Wygwizdać trzeba decydentów światowego sportu wszystkich dyscyplin że nie wyp..rd...ją astmatyków ze sportu

  3. Zegar

    25 lipca 2018, 18:48 o 18:48

    Indianin pokonał górala...tour schodzi na psy. Rafał, zmień lekarza i zachorój na astmę... , może jeszcze kiedyś wygrasz...

    • vip

      25 lipca 2018, 20:08 o 20:08

      Niestety coraz więcej wypowiada się tutaj analfabetów.

    • Wlada

      25 lipca 2018, 20:13 o 20:13

      Zachoruj.
      Ale na poważnie, ten etap dał odpowiedź, gdzie w hierarchii G Tourowców jest Majka. Realnie jest to pierwsza połowa 2 dziesiątki.

      • fred

        25 lipca 2018, 22:20 o 22:20

        Na podjazdach Rafał Dwa Wyścigi Majka jest realnie w 3 dziesiątce... w zjazdach, czasówkach to druga setka

  4. Zegar

    25 lipca 2018, 18:54 o 18:54

    ...ten pociąg co się zwie "Sky", to o której wyjeżdża że stacji Zegartowice ?. Pytam, bo Rafał najwyraźniej się spóźni...

    • vip

      26 lipca 2018, 17:40 o 17:40

      Nie szkodzi że się spóźni bo wsiądzie na rower i na następnej stacji będzie czekał na ten pociąg! Najwyraźniej kilka wypowiadających się tutaj osób ma jakiś problem ze sobą, jednak pocieszające jest to że ciągle to ta sama zdecydowana mniejszość.

  5. Cover

    25 lipca 2018, 19:59 o 19:59

    No i wreszcie jakiś etap do oglądania, po brukach, to chyba był najciekawszy. I po co to puszczać ta Zawodową Masę Krytyczną na 200 km etapy i w dodatku płaskie.

    A co tam słychać w kwestii czystości ? Poza strefami do wyrzucania bidonów oczywiście ? Nikt nic nie wdycha, nikt nic nie odpala, żadna rama sie nie przegrzała...

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: