Tour de France 2018: etap 9. John Degenkolb na brukach północy

John Degenkolb triumfuje na 9. etapie Tour de France.

Niemiec John Degenkolb z grupy Trek-Segafredo wygrał przy welodromie w Roubaix, dziewiąty etap Tour de France.

Zwycięzca Paryż-Roubaix 2015 pokonał po finiszu z trzyosobowej grupy lidera wyścigu Grega van Avermaeta (BMC Racing) oraz Yvesa Lampaerta (Quick-Step Floors).

Rafał Majka (Bora-hansgrohe) dojechał na metę w zasadniczej grupie i przed Alpami awansował na 6. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Pierwszy z kluczowych dla losów tegorocznej „Wielkiej Pętli” etap prowadził na dystansie 156 kilometrów z cytadeli w Arras do Roubaix. Przed kolarzami znajdowało się 15 odcinków brukowanych, o łącznej długości niespełna 22 kilometrów, najwięcej w Tour de France od 1983 roku.

Pogoda dopisywała, ale nerwówka towarzyszyła kolarzom od samego startu. Już na 7 kilometrze po kraksie z udziałem kilku zawodników wycofał się jeden z głównych kandydatów do zwycięstwa w wyścigu Richie Porte (BMC Racing).

Z przodu zawiązała się ucieczka w składzie: Omar Fraile (Astana), Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), Patrick Tolhoek (LottoNL-Jumbo), Jérôme Cousin, Damien Gaudin, Lilian Calmejane (wszyscy Direct Energie), Chad Haga (Team Sunweb), Olivier Le Gac (Groupama-FDJ), Reinhardt Janse van Rensburg (Dimension) i Nicolas Edet (Cofidis).

Pierwszy odcinek bruku, d’Escaudoeuvres à Thun (#15; 109 km [przed metą]; 1600 m), prowadząca dziesiątka rozpoczęła w przewagą ponad 3 minut. Na czele peletonu początkowo dominowały koszulki Bora-hansgrohe. Defekt zatrzymał Romaina Bardeta, ale lider Ag2r La Mondiale sprawnie powrócił do jeszcze spokojnie jadącej głównej grupy.

Uciekinierzy, od których odpadł Tolhoek, utrzymywali 3 minuty zapasu. Kolarze szybko zaliczali kolejne sektory „kocich łów”. Boleśnie upadli Dylan Groenewegen (LottoNL-Jumbo) i Egan Bernal (Team Sky).

Rafał Majka został za peletonem po kraksie na Warlaing à Brillon (#12; 70 km; 2000 m ★★★☆☆), co gorsza chwilę zajęło nim nasz zawodnik wyrwał swój rower zaplątany w inny. Peleton rozpadł się na wiele grupek, za ucieczką utworzyła się niespełna 30-osobowa grupa, napędzana przez Michała Kwiatkowskiego (Team Sky).

Do pomocy Majce zostali wycofani wszyscy kolarze Bory, za wyjątkiem Petera Sagana. 56 kilometrów przed metą lider niemieckiej ekipy powrócił do peletonu, który chwilowo łapał oddech.

Grupę zasadniczą napędzał Team Sky. Na d’Auchy à Bersée (#9; 52 km; 2700 m ★★★★☆) przyspieszył lider Greg van Avermaet, wykonując selekcję w peletonie. Majka stracił kontakt, defekt ponownie zatrzymał Bardeta.

Na początku Mons-en-Pévèle (#8; 46,5 km; 900 m ★★☆☆☆) z trasy wypadł Chris Froome (Team Sky), co pomogło Majce na powrót do peletonu. 40 kilometrów przed metą uciekinierom pozostała minuta.

Kwiatkowski na zakręcie odcinka Pont-Thibault à Ennevelin (#6; 37 km; 1400 m ★★★☆☆) wyleciał z trasy, kończąc w tym miejscu swoją pracę. 33 kilometry przed metą na asfalcie upadł niebezpiecznie Mikel Landa (Movistar), glebę zaliczył Rigoberto Uran (EF-Drapac). Obaj zostali za peletonem. Z przodu utrzymywali się Gaudin i Janse van Rensburg.

Zmęczenie było ogromne, a przed kolarzami nadal cztery sektory. Na Cysoing à Bourghelles (#4; 24 km; 1300 m ★★★☆☆) oderwał się Jasper Stuyven (Trek-Segafredo). Belg dojechał do dwójki uciekinierów po opuszczeniu Bourghelles à Wannehain (#3; 21,5 km; 1100 m ★★★☆☆), ale 19 kilometrów przed metą cała akcja została skasowana.

Na Camphin-en-Pévèle (#2; 17 km; 1800 m ★★★★☆) zaatakowali Lampaert, Van Avermaet i Degenkolb. Trójka wyjechał z tego odcinka z przewagą 10 sekund nad porozrywaną grupą zasadniczą. Majka jechał na końcu peletonu.

Trójka szybko zyskiwała teren, Willems à Hem (#1; 8 km; 1400 m ★★★☆☆) rozpoczęła z zapasem 48 sekund i z podobnym opuściła ostatni sektor bruku. Bardeta po raz kolejny opóźnił defekt. Francuz spadł do grupy Landy.

Uciekinierzy niezagrożeni dojechali do ostatnich metrów. Z pierwszej pozycji ruszył na kreskę Degenkolb, nie dając się wyprzedzić Van Avermaetowi.

Wyniki 9. etapu Tour de France 2018 (GT), Arras Citadelle - Roubaix (156,5 km):

  1 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo                  3:24:26
  2 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
  3 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors
  4 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors               00:19
  5 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
  6 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
  7 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors
  8 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                       00:27
  9 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data
 10 Timothy Dupont (Bel) Wanty-Groupe Gobert
 11 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates
 12 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin
 13 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors
 14 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie
 15 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Samsic
 16 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 17 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie
 18 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
 19 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb
 20 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo
 21 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
 22 Chris Froome (GBr) Team Sky
 23 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida
 24 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
 25 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida
 26 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo
 27 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott
 28 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 29 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin
 30 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe
 31 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 32 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates
 33 Soren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb
 34 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott
 35 Mikel Landa (Spa) Movistar Team                        00:34
 36 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
 37 Tim Declercq (Bel) Quick-Step Floors
 38 Julien Vermote (Bel) Dimension Data                    00:36
 39 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal                      00:38
 40 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
 41 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data
 42 Robert Gesink (Ned) LottoNL-Jumbo
 43 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott
 44 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ                       00:42
 45 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb
 46 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe
 47 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
 48 Damien Gaudin (Fra) Direct Energie                     00:47
 49 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale                   00:48
 50 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo                      00:55
 51 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin                  01:02
 52 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data                    01:12
 53 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates
 54 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team                      01:23
 55 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
 56 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb                        01:30
 57 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates              01:50
 58 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac         01:55
 59 Rigoberto Uran (Col) EF Education First-Drapac
 60 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac
 61 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie
 62 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale
 63 Chad Haga (USA) Team Sunweb
 64 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida
 65 Maxime Bouet (Fra) Fortuneo-Samsic
 66 Amael Moinard (Fra) Fortuneo-Samsic
 67 Nicolas Edet (Fra) Cofidis
 68 Mikel Nieve (Spa) Mitchelton-Scott
 69 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ
 70 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team
 71 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
 72 Luke Durbridge (Aus) Mitchelton-Scott                  02:12
 73 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates                02:26
 74 Tom Scully (NZl) EF Education First-Drapac             03:23
 75 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team                      04:15
 76 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
 77 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott
 78 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                   05:11
 79 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida
 80 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First-Drapac          05:42
 81 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale                  05:47
 82 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale
 83 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 84 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Wanty-Groupe Gobert
 85 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team
 86 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert
 87 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo
 88 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo
 89 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida
 90 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates                05:52
 91 Christophe Laporte (Fra) Cofidis                       05:57
 92 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data                 06:01
 93 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
 94 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin
 95 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team                      06:03
 96 Michael Valgren (Den) Astana Pro Team                  06:17
 97 Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida                   07:57
 98 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe                   09:31
 99 Jerome Cousin (Fra) Direct Energie                     10:18
100 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ                   10:26
101 Florian Vachon (Fra) Fortuneo-Samsic
102 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team
103 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Groupe Gobert               11:03
104 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ                      12:24
105 Luke Rowe (GBr) Team Sky
106 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac
107 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors
108 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors
109 Marc Soler (Spa) Movistar Team
110 Laurens ten Dam (Ned) Team Sunweb                      16:04
111 Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors
112 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ
113 Yoann Offredo (Fra) Wanty-Groupe Gobert
114 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ
115 Romain Sicard (Fra) Direct Energie
116 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott
117 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
118 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
119 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb
120 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
121 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky
122 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal
123 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe                        16:09
124 Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin
125 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida
126 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team
127 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Groupe Gobert
128 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida
129 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ
130 Thomas Degand (Bel) Wanty-Groupe Gobert
131 Julien Simon (Fra) Cofidis
132 Laurent Pichon (Fra) Fortuneo-Samsic
133 Romain Hardy (Fra) Fortuneo-Samsic
134 Wout Poels (Ned) Team Sky
135 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis
136 Egan Bernal (Col) Team Sky
137 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates
138 Elie Gesbert (Fra) Fortuneo-Samsic
139 Jay Thomson (RSA) Dimension Data
140 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale
141 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky
142 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal
143 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe
144 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie
145 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team
146 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
147 Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo-Samsic
148 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team
149 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin
150 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac
151 Darwin Atapuma (Col) UAE Team Emirates
152 Jesus Herrada (Spa) Cofidis
153 Anthony Perez (Fra) Cofidis
154 Arthur Vichot (Fra) Groupama-FDJ
155 Rein Taaramäe (Est) Direct Energie
156 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert
157 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac
158 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo
159 Dylan Groenewegen (Ned) LottoNL-Jumbo
160 Paul Martens (Ger) LottoNL-Jumbo
161 Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo
162 Amund Grondahl Jansen (Nor) LottoNL-Jumbo
163 Gianni Moscon (Ita) Team Sky                           16:23
164 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale               16:28
165 Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott                   19:51
166 Anthony Turgis (Fra) Cofidis
167 Dimitri Claeys (Bel) Cofidis
DNF José Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team
DNF Richie Porte (Aus) BMC Racing Team
DNS Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin

Punkty

  1 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo                       30 pkt
  2 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                   25
  3 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors                     22
  4 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors                  19
  5 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                          17
  6 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                       15
  7 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors                       13
  8 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                          11
  9 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data                  9
 10 Timothy Dupont (Bel) Wanty-Groupe Gobert                   7
 11 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates                 6
 12 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                          5
 13 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors                   4
 14 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                      3
 15 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Samsic                       2

Lotna premia - Wasnes-Au-Bac - 59 km

  1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                        20 pkt
  2 Jerome Cousin (Fra) Direct Energie                        17
  3 Nicolas Edet (Fra) Cofidis                                15
  4 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                     13
  5 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data          11
  6 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team                         10
  7 Chad Haga (USA) Team Sunweb                                9
  8 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ                          8
  9 Damien Gaudin (Fra) Direct Energie                         7
 10 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo                         6
 11 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                           5
 12 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe                         4
 13 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe                      3
 14 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                           2
 15 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe                     1

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                   03:24:53
  2 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors
  3 Soren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb
  4 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates                 00:45
  5 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie                     01:28
  6 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team
  7 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale                   05:20
  8 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert
  9 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo
 10 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin                       05:34
 11 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team                      05:36
 12 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ                      11:57
 13 Marc Soler (Spa) Movistar Team
 14 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ                         15:37
 15 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
 16 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
 17 Egan Bernal (Col) Team Sky                             15:42
 18 Elie Gesbert (Fra) Fortuneo-Samsic
 19 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie
 20 Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo-Samsic
 21 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac
 22 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert
 23 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo
 24 Dylan Groenewegen (Ned) LottoNL-Jumbo
 25 Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo
 26 Amund Grondahl Jansen (Nor) LottoNL-Jumbo
 27 Gianni Moscon (Ita) Team Sky                           15:56
 28 Anthony Turgis (Fra) Cofidis                           19:24

Najbardziej waleczny

  1 Damien Gaudin (Fra) Direct Energie

Klasyfikacja drużynowa

  1 Quick-Step Floors                                   10:13:56
  2 Trek-Segafredo                                         00:08
  3 Movistar Team                                          00:50
  4 Bora-Hansgrohe
  5 LottoNl-Jumbo                                          00:54
  6 Mitchelton-Scott
  7 Team Sunweb                                            00:58
  8 Direct Energie                                         01:03
  9 Dimension Data
 10 Lotto Soudal                                           01:05
 11 Katusha-Alpecin                                        01:18
 12 UAE Team Emirates                                      01:28
 13 Bahrain-Merida                                         02:11
 14 AG2R La Mondiale                                       02:39
 15 Fortuneo-Samsic                                        03:39
 16 Astana Pro Team                                        04:31
 17 EF Education First-Drapac                              05:07
 18 BMC Racing Team                                        06:28
 19 Wanty-Groupe Gobert                                    11:23
 20 Groupama-FDJ                                           12:25
 21 Team Sky                                               12:40
 22 Cofidis                                                23:23

Klasyfikacja generalna po 9. etapie:

  1 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team             36:07:17
  2 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                          00:43
  3 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors               00:44
  4 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors                    00:50
  5 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                 01:31
  6 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                       01:32
  7 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                   01:33
  8 Chris Froome (GBr) Team Sky                            01:42
  9 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott
 10 Mikel Landa (Spa) Movistar Team
 11 Soren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb                 01:43
 12 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida                   01:48
 13 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo                      01:57
 14 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                     01:58
 15 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb                         02:03
 16 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo                  02:06
 17 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                   02:32
 18 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Samsic                   02:37
 19 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin                    02:42
 20 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida                02:48
 21 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                     02:50
 22 Rigoberto Uran (Col) EF Education First-Drapac         02:53
 23 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                       03:08
 24 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates                  03:22
 25 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac         04:21
 26 Mikel Nieve (Spa) Mitchelton-Scott                     04:41
 27 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                  04:42
 28 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                  05:01
 29 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                     05:12
 30 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team               06:05
 31 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data
 32 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                    06:39
 33 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott                     06:54
 34 Maxime Bouet (Fra) Fortuneo-Samsic                     07:00
 35 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                      08:22
 36 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie                     08:43
 37 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe                  08:53
 38 Amael Moinard (Fra) Fortuneo-Samsic                    09:06
 39 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale                   09:20
 40 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                   09:21
 41 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates              09:31
 42 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb                        09:37
 43 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team                      10:19
 44 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert             11:09
 45 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale                   11:16
 46 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                    12:00
 47 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo                    12:13
 48 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team                      13:50
 49 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors             13:59
 50 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                      14:25
 51 Chad Haga (USA) Team Sunweb                            14:58
 52 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale                   15:33
 53 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo                    15:44
 54 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                      15:47
 55 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data       16:16
 56 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data                 17:19
 57 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team                      17:50
 58 Egan Bernal (Col) Team Sky                             17:52
 59 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates             18:14
 60 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin                  18:31
 61 Arthur Vichot (Fra) Groupama-FDJ                       19:20
 62 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb                        20:19
 63 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale               20:23
 64 Julien Simon (Fra) Cofidis                             20:29
 65 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Groupe Gobert             20:38
 66 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida                 20:46
 67 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal                     21:03
 68 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Groupe Gobert               21:17
 69 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale                   21:22
 70 Robert Gesink (Ned) LottoNL-Jumbo
 71 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo                      21:33
 72 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors                  21:50
 73 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo                      22:05
 74 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida                   22:12
 75 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe                        22:54
 76 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First-Drapac          23:06
 77 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team                      23:20
 78 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors               24:01
 79 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ                         24:10
 80 Rein Taaramäe (Est) Direct Energie                     24:11
 81 Thomas Degand (Bel) Wanty-Groupe Gobert                24:21
 82 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                    24:47
 83 Romain Hardy (Fra) Fortuneo-Samsic                     24:48
 84 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ                         25:02
 85 Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida                   25:04
 86 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal                     26:18
 87 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates                  26:31
 88 Marc Soler (Spa) Movistar Team                         26:36
 89 Luke Durbridge (Aus) Mitchelton-Scott                  26:38
 90 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac        26:47
 91 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott                   26:52
 92 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ                   27:06
 93 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott                      27:20
 94 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                     27:36
 95 Julien Vermote (Bel) Dimension Data                    28:05
 96 Jerome Cousin (Fra) Direct Energie                     28:08
 97 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe                 28:16
 98 Paul Martens (Ger) LottoNL-Jumbo                       28:19
 99 Florian Vachon (Fra) Fortuneo-Samsic                   28:21
100 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida                 28:32
101 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo                      29:11
102 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb                         29:14
103 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale                  29:18
104 Yoann Offredo (Fra) Wanty-Groupe Gobert                29:37
105 Nicolas Edet (Fra) Cofidis                             30:08
106 Michael Valgren (Den) Astana Pro Team                  30:17
107 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky                      30:24
108 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert                   30:35
109 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                     30:47
110 Laurent Pichon (Fra) Fortuneo-Samsic                   31:22
111 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott                 32:24
112 Gianni Moscon (Ita) Team Sky                           32:25
113 Laurens ten Dam (Ned) Team Sunweb                      32:30
114 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe                   32:40
115 Darwin Atapuma (Col) UAE Team Emirates                 32:43
116 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                  33:01
117 Timothy Dupont (Bel) Wanty-Groupe Gobert               34:50
118 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe                 35:31
119 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ                     35:36
120 Jesus Herrada (Spa) Cofidis                            35:52
121 Tom Scully (NZl) EF Education First-Drapac             35:53
122 Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors                  36:04
123 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ                       36:15
124 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors            36:24
125 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ                      36:48
126 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates                 36:50
127 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal                   37:03
128 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                       37:24
129 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac           37:26
130 Elie Gesbert (Fra) Fortuneo-Samsic                     37:40
131 Tim Declercq (Bel) Quick-Step Floors                   38:15
132 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data                    38:42
133 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Wanty-Groupe Gobert     39:01
134 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac         40:05
135 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo                     40:33
136 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates                41:09
137 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                    41:20
138 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team                    41:37
139 Luke Rowe (GBr) Team Sky                               41:57
140 Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo-Samsic                   42:07
141 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal                      42:54
142 Damien Gaudin (Fra) Direct Energie                     43:19
143 Christophe Laporte (Fra) Cofidis                       43:43
144 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team                    43:50
145 Wout Poels (Ned) Team Sky                              43:53
146 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis                    45:03
147 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team                    45:13
148 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe                     45:55
149 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin                      47:01
150 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin                       47:08
151 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates                48:20
152 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky                    48:38
153 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie                   49:33
154 Anthony Perez (Fra) Cofidis                            49:44
155 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ                    50:17
156 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team                    50:21
157 Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo                        52:31
158 Dimitri Claeys (Bel) Cofidis                           52:58
159 Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott                   53:14
160 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal                     54:40
161 Dylan Groenewegen (Ned) LottoNL-Jumbo                  55:51
162 Amund Grondahl Jansen (Nor) LottoNL-Jumbo              57:06
163 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data                      57:12
164 Anthony Turgis (Fra) Cofidis                           58:05
165 Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin                    59:58
166 Jay Thomson (RSA) Dimension Data                    01:02:29
167 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac     01:20:01

Klasyfikacja punktowa

  1 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                         299 pkt
  2 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors                 218
  3 Dylan Groenewegen (Ned) LottoNL-Jumbo                    132
  4 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates               129
  5 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ                         106
  6 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                         106
  7 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo                      100
  8 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Groupe Gobert                72
  9 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida                      64
 10 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors                  55
 11 Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin                       54
 12 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                    53
 13 Jerome Cousin (Fra) Direct Energie                        50
 14 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates                     45
 15 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                   45
 16 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors                44
 17 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                     43
 18 Laurent Pichon (Fra) Fortuneo-Samsic                      40
 19 Timothy Dupont (Bel) Wanty-Groupe Gobert                  40
 20 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe                           38

Klasyfikacja górska

  1 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo                          6 pkt
  2 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                      4
  3 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert                       4
  4 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                      3
  5 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates                      2
  6 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie                       2
  7 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Groupe Gobert                   1
  8 Yoann Offredo (Fra) Wanty-Groupe Gobert                    1
  9 Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo-Samsic                       1
 10 Anthony Perez (Fra) Cofidis                                1
 11 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale                       1
 12 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott                          1

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Soren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb              36:09:00
  2 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie                     07:00
  3 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale                   07:37
  4 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team                      08:36
  5 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert             09:26
  6 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team                      12:07
  7 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                      12:42
  8 Egan Bernal (Col) Team Sky                             16:09
  9 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo                      20:22
 10 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors               22:18
 11 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ                         23:19
 12 Marc Soler (Spa) Movistar Team                         24:53
 13 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac        25:04
 14 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe                 26:33
 15 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert                   28:52
 16 Gianni Moscon (Ita) Team Sky                           30:42
 17 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ                      35:05
 18 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates                 35:07
 19 Elie Gesbert (Fra) Fortuneo-Samsic                     35:57
 20 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo                     38:50
 21 Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo-Samsic                   40:24
 22 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin                       45:25
 23 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie                   47:50
 24 Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo                        50:48
 25 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal                     52:57
 26 Dylan Groenewegen (Ned) LottoNL-Jumbo                  54:08
 27 Amund Gr?ndahl Jansen (Nor) LottoNL-Jumbo              55:23
 28 Anthony Turgis (Fra) Cofidis                           56:22

Klasyfikacja drużynowa

  1 Quick-Step Floors                                  109:02:46
  2 Movistar Team                                          04:51
  3 Mitchelton-Scott                                       05:58
  4 Bahrain-Merida                                         06:07
  5 Team Sunweb                                            06:08
  6 BMC Racing Team                                        06:36
  7 Bora-Hansgrohe                                         07:23
  8 LottoNl-Jumbo                                          07:29
  9 Trek-Segafredo                                         07:52
 10 AG2R La Mondiale
 11 Astana Pro Team                                        10:07
 12 EF Education First-Drapac                              11:49
 13 Fortuneo-Samsic                                        12:29
 14 Dimension Data                                         14:05
 15 Direct Energie                                         14:11
 16 Team Sky                                               14:30
 17 Katusha-Alpecin                                        14:40
 18 UAE Team Emirates                                      17:23
 19 Lotto Soudal                                           20:19
 20 Groupama-FDJ                                           21:58
 21 Wanty-Groupe Gobert                                    22:31
 22 Cofidis                                                45:58

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

6 Comments

  1. Olo

    15 lipca 2018, 16:54 o 16:54

    Brawo Rafał! Naprzod po podium.

  2. Olo

    15 lipca 2018, 16:55 o 16:55

    Szkoda Kwiato

  3. mart

    16 lipca 2018, 00:14 o 00:14

    "glebę zaliczył Rigoberto Uran"...
    Serio? Nie idźcie tą drogą!

  4. Ojciec Franka

    16 lipca 2018, 11:29 o 11:29

    I w zasadzie skonczyło się remisem, nie licząc biednego Richiego.

  5. Eder

    16 lipca 2018, 18:04 o 18:04

    Zastanawiające jest, że top 30 to praktycznie sami górale, mimo że za nami same płaskie etapy 😀

  6. Ojciec Franka

    16 lipca 2018, 18:22 o 18:22

    Reszta mi inne priorytety niż czas

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: