Niemiec John Degenkolb z grupy Trek-Segafredo wygrał przy welodromie w Roubaix, dziewiąty etap Tour de France.
Zwycięzca Paryż-Roubaix 2015 pokonał po finiszu z trzyosobowej grupy lidera wyścigu Grega van Avermaeta (BMC Racing) oraz Yvesa Lampaerta (Quick-Step Floors).
Rafał Majka (Bora-hansgrohe) dojechał na metę w zasadniczej grupie i przed Alpami awansował na 6. miejsce w klasyfikacji generalnej.
Pierwszy z kluczowych dla losów tegorocznej „Wielkiej Pętli” etap prowadził na dystansie 156 kilometrów z cytadeli w Arras do Roubaix. Przed kolarzami znajdowało się 15 odcinków brukowanych, o łącznej długości niespełna 22 kilometrów, najwięcej w Tour de France od 1983 roku.
Pogoda dopisywała, ale nerwówka towarzyszyła kolarzom od samego startu. Już na 7 kilometrze po kraksie z udziałem kilku zawodników wycofał się jeden z głównych kandydatów do zwycięstwa w wyścigu Richie Porte (BMC Racing).
Z przodu zawiązała się ucieczka w składzie: Omar Fraile (Astana), Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), Patrick Tolhoek (LottoNL-Jumbo), Jérôme Cousin, Damien Gaudin, Lilian Calmejane (wszyscy Direct Energie), Chad Haga (Team Sunweb), Olivier Le Gac (Groupama-FDJ), Reinhardt Janse van Rensburg (Dimension) i Nicolas Edet (Cofidis).
Pierwszy odcinek bruku, d’Escaudoeuvres à Thun (#15; 109 km [przed metą]; 1600 m), prowadząca dziesiątka rozpoczęła w przewagą ponad 3 minut. Na czele peletonu początkowo dominowały koszulki Bora-hansgrohe. Defekt zatrzymał Romaina Bardeta, ale lider Ag2r La Mondiale sprawnie powrócił do jeszcze spokojnie jadącej głównej grupy.
Uciekinierzy, od których odpadł Tolhoek, utrzymywali 3 minuty zapasu. Kolarze szybko zaliczali kolejne sektory „kocich łów”. Boleśnie upadli Dylan Groenewegen (LottoNL-Jumbo) i Egan Bernal (Team Sky).
Rafał Majka został za peletonem po kraksie na Warlaing à Brillon (#12; 70 km; 2000 m ★★★☆☆), co gorsza chwilę zajęło nim nasz zawodnik wyrwał swój rower zaplątany w inny. Peleton rozpadł się na wiele grupek, za ucieczką utworzyła się niespełna 30-osobowa grupa, napędzana przez Michała Kwiatkowskiego (Team Sky).
Do pomocy Majce zostali wycofani wszyscy kolarze Bory, za wyjątkiem Petera Sagana. 56 kilometrów przed metą lider niemieckiej ekipy powrócił do peletonu, który chwilowo łapał oddech.
Grupę zasadniczą napędzał Team Sky. Na d’Auchy à Bersée (#9; 52 km; 2700 m ★★★★☆) przyspieszył lider Greg van Avermaet, wykonując selekcję w peletonie. Majka stracił kontakt, defekt ponownie zatrzymał Bardeta.
Na początku Mons-en-Pévèle (#8; 46,5 km; 900 m ★★☆☆☆) z trasy wypadł Chris Froome (Team Sky), co pomogło Majce na powrót do peletonu. 40 kilometrów przed metą uciekinierom pozostała minuta.
Kwiatkowski na zakręcie odcinka Pont-Thibault à Ennevelin (#6; 37 km; 1400 m ★★★☆☆) wyleciał z trasy, kończąc w tym miejscu swoją pracę. 33 kilometry przed metą na asfalcie upadł niebezpiecznie Mikel Landa (Movistar), glebę zaliczył Rigoberto Uran (EF-Drapac). Obaj zostali za peletonem. Z przodu utrzymywali się Gaudin i Janse van Rensburg.
Zmęczenie było ogromne, a przed kolarzami nadal cztery sektory. Na Cysoing à Bourghelles (#4; 24 km; 1300 m ★★★☆☆) oderwał się Jasper Stuyven (Trek-Segafredo). Belg dojechał do dwójki uciekinierów po opuszczeniu Bourghelles à Wannehain (#3; 21,5 km; 1100 m ★★★☆☆), ale 19 kilometrów przed metą cała akcja została skasowana.
Na Camphin-en-Pévèle (#2; 17 km; 1800 m ★★★★☆) zaatakowali Lampaert, Van Avermaet i Degenkolb. Trójka wyjechał z tego odcinka z przewagą 10 sekund nad porozrywaną grupą zasadniczą. Majka jechał na końcu peletonu.
Trójka szybko zyskiwała teren, Willems à Hem (#1; 8 km; 1400 m ★★★☆☆) rozpoczęła z zapasem 48 sekund i z podobnym opuściła ostatni sektor bruku. Bardeta po raz kolejny opóźnił defekt. Francuz spadł do grupy Landy.
Uciekinierzy niezagrożeni dojechali do ostatnich metrów. Z pierwszej pozycji ruszył na kreskę Degenkolb, nie dając się wyprzedzić Van Avermaetowi.
1 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo 3:24:26 2 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 3 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors 4 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors 00:19 5 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 6 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo 7 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors 8 André Greipel (Ger) Lotto Soudal 00:27 9 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data 10 Timothy Dupont (Bel) Wanty-Groupe Gobert 11 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 12 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin 13 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors 14 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie 15 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Samsic 16 Geraint Thomas (GBr) Team Sky 17 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie 18 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team 19 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb 20 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo 21 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo 22 Chris Froome (GBr) Team Sky 23 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida 24 Nairo Quintana (Col) Movistar Team 25 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida 26 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo 27 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott 28 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 29 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin 30 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe 31 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 32 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates 33 Soren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb 34 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott 35 Mikel Landa (Spa) Movistar Team 00:34 36 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 37 Tim Declercq (Bel) Quick-Step Floors 38 Julien Vermote (Bel) Dimension Data 00:36 39 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal 00:38 40 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal 41 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data 42 Robert Gesink (Ned) LottoNL-Jumbo 43 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott 44 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ 00:42 45 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb 46 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe 47 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo 48 Damien Gaudin (Fra) Direct Energie 00:47 49 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale 00:48 50 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo 00:55 51 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin 01:02 52 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data 01:12 53 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates 54 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team 01:23 55 Andrey Amador (CRc) Movistar Team 56 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb 01:30 57 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates 01:50 58 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac 01:55 59 Rigoberto Uran (Col) EF Education First-Drapac 60 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac 61 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie 62 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale 63 Chad Haga (USA) Team Sunweb 64 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida 65 Maxime Bouet (Fra) Fortuneo-Samsic 66 Amael Moinard (Fra) Fortuneo-Samsic 67 Nicolas Edet (Fra) Cofidis 68 Mikel Nieve (Spa) Mitchelton-Scott 69 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ 70 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team 71 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data 72 Luke Durbridge (Aus) Mitchelton-Scott 02:12 73 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates 02:26 74 Tom Scully (NZl) EF Education First-Drapac 03:23 75 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team 04:15 76 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 77 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott 78 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 05:11 79 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida 80 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First-Drapac 05:42 81 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale 05:47 82 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale 83 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team 84 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Wanty-Groupe Gobert 85 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team 86 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert 87 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo 88 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo 89 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida 90 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates 05:52 91 Christophe Laporte (Fra) Cofidis 05:57 92 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data 06:01 93 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal 94 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin 95 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team 06:03 96 Michael Valgren (Den) Astana Pro Team 06:17 97 Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida 07:57 98 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe 09:31 99 Jerome Cousin (Fra) Direct Energie 10:18 100 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ 10:26 101 Florian Vachon (Fra) Fortuneo-Samsic 102 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team 103 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Groupe Gobert 11:03 104 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ 12:24 105 Luke Rowe (GBr) Team Sky 106 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac 107 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors 108 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors 109 Marc Soler (Spa) Movistar Team 110 Laurens ten Dam (Ned) Team Sunweb 16:04 111 Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors 112 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ 113 Yoann Offredo (Fra) Wanty-Groupe Gobert 114 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ 115 Romain Sicard (Fra) Direct Energie 116 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott 117 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe 118 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe 119 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb 120 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal 121 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky 122 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal 123 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe 16:09 124 Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin 125 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida 126 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team 127 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Groupe Gobert 128 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida 129 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ 130 Thomas Degand (Bel) Wanty-Groupe Gobert 131 Julien Simon (Fra) Cofidis 132 Laurent Pichon (Fra) Fortuneo-Samsic 133 Romain Hardy (Fra) Fortuneo-Samsic 134 Wout Poels (Ned) Team Sky 135 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis 136 Egan Bernal (Col) Team Sky 137 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates 138 Elie Gesbert (Fra) Fortuneo-Samsic 139 Jay Thomson (RSA) Dimension Data 140 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale 141 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky 142 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal 143 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe 144 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie 145 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team 146 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data 147 Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo-Samsic 148 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team 149 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin 150 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac 151 Darwin Atapuma (Col) UAE Team Emirates 152 Jesus Herrada (Spa) Cofidis 153 Anthony Perez (Fra) Cofidis 154 Arthur Vichot (Fra) Groupama-FDJ 155 Rein Taaramäe (Est) Direct Energie 156 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert 157 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac 158 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo 159 Dylan Groenewegen (Ned) LottoNL-Jumbo 160 Paul Martens (Ger) LottoNL-Jumbo 161 Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo 162 Amund Grondahl Jansen (Nor) LottoNL-Jumbo 163 Gianni Moscon (Ita) Team Sky 16:23 164 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale 16:28 165 Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott 19:51 166 Anthony Turgis (Fra) Cofidis 167 Dimitri Claeys (Bel) Cofidis DNF José Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team DNF Richie Porte (Aus) BMC Racing Team DNS Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin Punkty 1 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo 30 pkt 2 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 25 3 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors 22 4 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors 19 5 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 17 6 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo 15 7 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors 13 8 André Greipel (Ger) Lotto Soudal 11 9 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data 9 10 Timothy Dupont (Bel) Wanty-Groupe Gobert 7 11 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 6 12 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin 5 13 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors 4 14 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie 3 15 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Samsic 2 Lotna premia - Wasnes-Au-Bac - 59 km 1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal 20 pkt 2 Jerome Cousin (Fra) Direct Energie 17 3 Nicolas Edet (Fra) Cofidis 15 4 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie 13 5 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data 11 6 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team 10 7 Chad Haga (USA) Team Sunweb 9 8 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ 8 9 Damien Gaudin (Fra) Direct Energie 7 10 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo 6 11 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 5 12 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe 4 13 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe 3 14 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe 2 15 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe 1 Klasyfikacja młodzieżowa 1 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin 03:24:53 2 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors 3 Soren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb 4 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates 00:45 5 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie 01:28 6 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team 7 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale 05:20 8 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert 9 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo 10 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin 05:34 11 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team 05:36 12 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ 11:57 13 Marc Soler (Spa) Movistar Team 14 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ 15:37 15 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe 16 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal 17 Egan Bernal (Col) Team Sky 15:42 18 Elie Gesbert (Fra) Fortuneo-Samsic 19 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie 20 Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo-Samsic 21 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac 22 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert 23 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo 24 Dylan Groenewegen (Ned) LottoNL-Jumbo 25 Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo 26 Amund Grondahl Jansen (Nor) LottoNL-Jumbo 27 Gianni Moscon (Ita) Team Sky 15:56 28 Anthony Turgis (Fra) Cofidis 19:24 Najbardziej waleczny 1 Damien Gaudin (Fra) Direct Energie Klasyfikacja drużynowa 1 Quick-Step Floors 10:13:56 2 Trek-Segafredo 00:08 3 Movistar Team 00:50 4 Bora-Hansgrohe 5 LottoNl-Jumbo 00:54 6 Mitchelton-Scott 7 Team Sunweb 00:58 8 Direct Energie 01:03 9 Dimension Data 10 Lotto Soudal 01:05 11 Katusha-Alpecin 01:18 12 UAE Team Emirates 01:28 13 Bahrain-Merida 02:11 14 AG2R La Mondiale 02:39 15 Fortuneo-Samsic 03:39 16 Astana Pro Team 04:31 17 EF Education First-Drapac 05:07 18 BMC Racing Team 06:28 19 Wanty-Groupe Gobert 11:23 20 Groupama-FDJ 12:25 21 Team Sky 12:40 22 Cofidis 23:23
1 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 36:07:17 2 Geraint Thomas (GBr) Team Sky 00:43 3 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors 00:44 4 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors 00:50 5 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team 01:31 6 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe 01:32 7 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 01:33 8 Chris Froome (GBr) Team Sky 01:42 9 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott 10 Mikel Landa (Spa) Movistar Team 11 Soren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb 01:43 12 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida 01:48 13 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo 01:57 14 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo 01:58 15 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb 02:03 16 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo 02:06 17 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 02:32 18 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Samsic 02:37 19 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin 02:42 20 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida 02:48 21 Nairo Quintana (Col) Movistar Team 02:50 22 Rigoberto Uran (Col) EF Education First-Drapac 02:53 23 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 03:08 24 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates 03:22 25 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac 04:21 26 Mikel Nieve (Spa) Mitchelton-Scott 04:41 27 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie 04:42 28 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie 05:01 29 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data 05:12 30 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team 06:05 31 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data 32 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 06:39 33 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott 06:54 34 Maxime Bouet (Fra) Fortuneo-Samsic 07:00 35 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida 08:22 36 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie 08:43 37 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe 08:53 38 Amael Moinard (Fra) Fortuneo-Samsic 09:06 39 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale 09:20 40 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 09:21 41 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates 09:31 42 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb 09:37 43 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team 10:19 44 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert 11:09 45 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale 11:16 46 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo 12:00 47 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo 12:13 48 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team 13:50 49 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors 13:59 50 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin 14:25 51 Chad Haga (USA) Team Sunweb 14:58 52 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale 15:33 53 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo 15:44 54 Andrey Amador (CRc) Movistar Team 15:47 55 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data 16:16 56 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data 17:19 57 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team 17:50 58 Egan Bernal (Col) Team Sky 17:52 59 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 18:14 60 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin 18:31 61 Arthur Vichot (Fra) Groupama-FDJ 19:20 62 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb 20:19 63 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale 20:23 64 Julien Simon (Fra) Cofidis 20:29 65 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Groupe Gobert 20:38 66 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida 20:46 67 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal 21:03 68 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Groupe Gobert 21:17 69 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale 21:22 70 Robert Gesink (Ned) LottoNL-Jumbo 71 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo 21:33 72 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors 21:50 73 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo 22:05 74 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida 22:12 75 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe 22:54 76 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First-Drapac 23:06 77 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team 23:20 78 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors 24:01 79 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ 24:10 80 Rein Taaramäe (Est) Direct Energie 24:11 81 Thomas Degand (Bel) Wanty-Groupe Gobert 24:21 82 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida 24:47 83 Romain Hardy (Fra) Fortuneo-Samsic 24:48 84 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ 25:02 85 Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida 25:04 86 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal 26:18 87 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates 26:31 88 Marc Soler (Spa) Movistar Team 26:36 89 Luke Durbridge (Aus) Mitchelton-Scott 26:38 90 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac 26:47 91 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott 26:52 92 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ 27:06 93 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott 27:20 94 Romain Sicard (Fra) Direct Energie 27:36 95 Julien Vermote (Bel) Dimension Data 28:05 96 Jerome Cousin (Fra) Direct Energie 28:08 97 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe 28:16 98 Paul Martens (Ger) LottoNL-Jumbo 28:19 99 Florian Vachon (Fra) Fortuneo-Samsic 28:21 100 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida 28:32 101 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo 29:11 102 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb 29:14 103 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale 29:18 104 Yoann Offredo (Fra) Wanty-Groupe Gobert 29:37 105 Nicolas Edet (Fra) Cofidis 30:08 106 Michael Valgren (Den) Astana Pro Team 30:17 107 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky 30:24 108 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert 30:35 109 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal 30:47 110 Laurent Pichon (Fra) Fortuneo-Samsic 31:22 111 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott 32:24 112 Gianni Moscon (Ita) Team Sky 32:25 113 Laurens ten Dam (Ned) Team Sunweb 32:30 114 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe 32:40 115 Darwin Atapuma (Col) UAE Team Emirates 32:43 116 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 33:01 117 Timothy Dupont (Bel) Wanty-Groupe Gobert 34:50 118 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe 35:31 119 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ 35:36 120 Jesus Herrada (Spa) Cofidis 35:52 121 Tom Scully (NZl) EF Education First-Drapac 35:53 122 Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors 36:04 123 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ 36:15 124 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors 36:24 125 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ 36:48 126 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates 36:50 127 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal 37:03 128 André Greipel (Ger) Lotto Soudal 37:24 129 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac 37:26 130 Elie Gesbert (Fra) Fortuneo-Samsic 37:40 131 Tim Declercq (Bel) Quick-Step Floors 38:15 132 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data 38:42 133 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Wanty-Groupe Gobert 39:01 134 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac 40:05 135 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo 40:33 136 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates 41:09 137 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team 41:20 138 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team 41:37 139 Luke Rowe (GBr) Team Sky 41:57 140 Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo-Samsic 42:07 141 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal 42:54 142 Damien Gaudin (Fra) Direct Energie 43:19 143 Christophe Laporte (Fra) Cofidis 43:43 144 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team 43:50 145 Wout Poels (Ned) Team Sky 43:53 146 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis 45:03 147 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team 45:13 148 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe 45:55 149 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin 47:01 150 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin 47:08 151 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates 48:20 152 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky 48:38 153 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie 49:33 154 Anthony Perez (Fra) Cofidis 49:44 155 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ 50:17 156 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team 50:21 157 Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo 52:31 158 Dimitri Claeys (Bel) Cofidis 52:58 159 Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott 53:14 160 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal 54:40 161 Dylan Groenewegen (Ned) LottoNL-Jumbo 55:51 162 Amund Grondahl Jansen (Nor) LottoNL-Jumbo 57:06 163 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data 57:12 164 Anthony Turgis (Fra) Cofidis 58:05 165 Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin 59:58 166 Jay Thomson (RSA) Dimension Data 01:02:29 167 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac 01:20:01 Klasyfikacja punktowa 1 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 299 pkt 2 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors 218 3 Dylan Groenewegen (Ned) LottoNL-Jumbo 132 4 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 129 5 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ 106 6 André Greipel (Ger) Lotto Soudal 106 7 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo 100 8 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Groupe Gobert 72 9 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida 64 10 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors 55 11 Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin 54 12 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team 53 13 Jerome Cousin (Fra) Direct Energie 50 14 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates 45 15 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 45 16 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors 44 17 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie 43 18 Laurent Pichon (Fra) Fortuneo-Samsic 40 19 Timothy Dupont (Bel) Wanty-Groupe Gobert 40 20 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe 38 Klasyfikacja górska 1 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo 6 pkt 2 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie 4 3 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert 4 4 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie 3 5 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates 2 6 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie 2 7 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Groupe Gobert 1 8 Yoann Offredo (Fra) Wanty-Groupe Gobert 1 9 Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo-Samsic 1 10 Anthony Perez (Fra) Cofidis 1 11 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale 1 12 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott 1 Klasyfikacja młodzieżowa 1 Soren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb 36:09:00 2 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie 07:00 3 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale 07:37 4 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team 08:36 5 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert 09:26 6 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team 12:07 7 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin 12:42 8 Egan Bernal (Col) Team Sky 16:09 9 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo 20:22 10 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors 22:18 11 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ 23:19 12 Marc Soler (Spa) Movistar Team 24:53 13 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac 25:04 14 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe 26:33 15 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert 28:52 16 Gianni Moscon (Ita) Team Sky 30:42 17 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ 35:05 18 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates 35:07 19 Elie Gesbert (Fra) Fortuneo-Samsic 35:57 20 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo 38:50 21 Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo-Samsic 40:24 22 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin 45:25 23 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie 47:50 24 Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo 50:48 25 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal 52:57 26 Dylan Groenewegen (Ned) LottoNL-Jumbo 54:08 27 Amund Gr?ndahl Jansen (Nor) LottoNL-Jumbo 55:23 28 Anthony Turgis (Fra) Cofidis 56:22 Klasyfikacja drużynowa 1 Quick-Step Floors 109:02:46 2 Movistar Team 04:51 3 Mitchelton-Scott 05:58 4 Bahrain-Merida 06:07 5 Team Sunweb 06:08 6 BMC Racing Team 06:36 7 Bora-Hansgrohe 07:23 8 LottoNl-Jumbo 07:29 9 Trek-Segafredo 07:52 10 AG2R La Mondiale 11 Astana Pro Team 10:07 12 EF Education First-Drapac 11:49 13 Fortuneo-Samsic 12:29 14 Dimension Data 14:05 15 Direct Energie 14:11 16 Team Sky 14:30 17 Katusha-Alpecin 14:40 18 UAE Team Emirates 17:23 19 Lotto Soudal 20:19 20 Groupama-FDJ 21:58 21 Wanty-Groupe Gobert 22:31 22 Cofidis 45:58
Olo
15 lipca 2018, 16:54 o 16:54
Brawo Rafał! Naprzod po podium.
Olo
15 lipca 2018, 16:55 o 16:55
Szkoda Kwiato
mart
16 lipca 2018, 00:14 o 00:14
“glebę zaliczył Rigoberto Uran”…
Serio? Nie idźcie tą drogą!
Ojciec Franka
16 lipca 2018, 11:29 o 11:29
I w zasadzie skonczyło się remisem, nie licząc biednego Richiego.
Eder
16 lipca 2018, 18:04 o 18:04
Zastanawiające jest, że top 30 to praktycznie sami górale, mimo że za nami same płaskie etapy 😀
Ojciec Franka
16 lipca 2018, 18:22 o 18:22
Reszta mi inne priorytety niż czas