Mistrzostwa Europy 2018: Piękny popis Gareevy w wyścigu juniorek

Rosjanka Aigul Gareeva (Rosja) zdobyła w czeskim Zlinie tytuł mistrzyni Europy juniorek w wyścigu ze startu wspólnego.

17-latka wygrała z ogromną przewagą, na mecie meldując się 6 minut przed Włoszką Vittorią Guazzini oraz Niemką Hannah Ludwig.

Jedenaste miejsce zajęła reprezentująca Polskę Marta Jaskulska.

Wyścig rozgrywany był na bardzo trudnej rundzie o długości 10,8 kilometra, z linią startu i mety w miejscowości Zlin. Na początku pętli wyrastała 500-metrowa hopka o średnim nachyleniu 8%. Już na 2. kilometrze rozpoczynało się najpoważniejsze wzniesienie rundy (2,7 km; 7%). Po zaliczeniu tego podjazdu pozostawało 3,6 kilometra zjazdu oraz płaski i szybki fragment do mety.

Juniorki z rundą mierzyły się siedem razy i już na pierwszej duża część zawodniczek odpadła od peletonu. Na drugim kółku mocniej ruszyła Ludwig, a koła dotrzymała jej Marie Le Net (Francja). W pogoń ruszyła trójka zawodniczek, a 8 sekund dalej jechała 8-osobowa grupka z Martą Jaskulską.

Tempa bardzo mocnej na początku Ludwig nie dotrzymała Le Net. Atak z grupki pościgowej wykonała natomiast Gareeva i natychmiast doskoczyła do Niemki. Dwójka zgodnie pracowała i na trzecim okrążeniu miała 55-sekundową przewagę nad goniącą szóstką. Jaskulska jechała w 5-osobowej grupce, tracącej ponad dwie minuty.

Na czwartym kółku tempa świetnie dysponowanej tego dnia Gareevy nie wytrzymała Ludwig, która spłynęła do grupki pościgowej, wjeżdżającej na 5 kółko z 5-minutową starty do 17-letniej Rosjanki. Półtorej minuty za pościgiem jechała 3-osobowa grupka z Jaskulską.

Wjeżdżając na ostatnie kółko liderka miała 6 minut przewagi i rywalki musiały się pogodzić, że została im tylko walka o srebro i brąz. Jaskulska traciła zaledwie minutę do tej grupki.

Z taką samą przewagą Gareeva wpadła na metę. Finisz o srebro wygrała Guazzini, a brąz przypadł Ludwig. 

Wyniki Mistrzostw Europy w kolarstwie szosowym 2018 - wyścigu ze startu wspólnego juniorek (CC), Zlin - Zlin (75,6 km):

1. Aigul Gareeva (Rosja)        02:28:30
2. Vittoria Guazzini (Włochy)       06:01
3. Hannah Ludwig (Niemcy)
4. Marie Le Net (Francja)
5. Jade Wiel (Francja)
6. Iuliia Gallimullina (Rosja)
7. Veronika Janodva (Czechy)
8. Olha Kulynych (Ukraina)        06:02
9. Tereza Saskova (Czechy)        06:03
10. Camilla Alessio (Włochy)       07:34
11. Marta Jaskulska (Polska)

KOMPLET WYNIKÓW

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: