Kategorie: Czytelnia

Tour de France 2018. Pamiętnik debiutanta Marczyńskiego: Początek

New Lotto Soudal na Tour de France z celem wygrania etapu. O założeniach na trzy tygodnie we Francji i o pierwszych dniach największego wyścigu świata pisze Tomasz Marczyński.

Na Tour de France przylatujemy już na 3-4 dni przed wyścigiem. Ja przyleciałem już we wtorek. Po ekipie widać, że mobilizacja jest dużo większa niż na innych wyścigach. Na Tourze jest więcej osób z obsługi, mamy więcej aut, a codziennie towarzyszą nam goście sponsorów i inne zaproszone osoby. Tak, że niczego nam tutaj nie brakuje!

W drodze do Francji zginęła moja walizka, ale nie odczułem jej braku. Na Tour de France dostajemy wszystko nowe, a poza tym to na Tour zmieniliśmy też wygląd koszulki, więc tym bardziej – wszystko jest nowe. Szczoteczkę do zębów i buty jak zawsze miałem w bagażu podręcznym, więc od razu po przylocie mogłem rozpocząć treningi.

Z całą pewnością Tour de France, w porównaniu z innymi wyścigami, towarzyszy większy prestiż. Czy większy stres? To zależy, jak kto do tego podchodzi. Na pewno jest bardziej nerwowo podczas etapów. Przy trasie jest mnóstwo ludzi, a na dojazdach na start też jest bardzo ciężko, jeśli chodzi o ruch i korki. Atmosfera na pewno jest niepowtarzalna.

Wyścig dopiero się zaczyna. Mamy za sobą dopiero dwa etapy [w momencie pisania – przyp. red.]. Na pierwszym etapie miałem nieco pecha i leżałem w kraksie na 10 kilometrów przed metą. Na szczęście nic takiego mi się nie stało i kolejnego dnia mogłem o wiele lepiej wypełnić swoje zadania, a André też dobrze finiszował. Może gdyby nieco wcześniej wystartował, to mógłby powalczyć o wygraną, a na pewno o podium. Generalnie jest progres, a wyścig dopiero się zaczyna. Przed nami jeszcze mnóstwo etapów.

Jako drużyna przyjechaliśmy tu z myślą, żeby wygrać jakiś etap. Na etapach płaskich będziemy robić wszystko, żeby André stanął na najwyższym stopniu podium. Później, kiedy teren nieco się pofałduje, a etapy będą się robić coraz cięższe, myślę, że ja Jelle czy Thomas będziemy szukać swoich szans w odjazdach. Na pewno będziemy walczyć i będziemy chcieli wrócić z Francji z jakimś etapowym zwycięstwem. To jest nasz główny cel i jak zawsze atrakcyjna jazda. Będziemy widoczni, będziemy atakować i nie będziemy przeliczać, żeby dać jak najwięcej radości kibicom.

W dniu przerwy napiszę Wam więcej, jak to wszystko tutaj wygląda.

Tomasz Marczyński w wieku 34 lat zadebiutował w Tour de France. Dwukrotny zwycięzca etapowy Vuelta a Espana i trzykrotny mistrz Polski w wyścigu ze startu wspólnego w trakcie wyścigu na łamach "Rowery.org" dzielił się będzie swoimi przeżyciami i obserwacjami z "Wielkiej Pętli".

Jakub Zimoch

Zobacz komentarze

  • Tomasz trzymam kciuki za Ciebie !!! Wierzę w etapowe zwycięstwo i jakby co to pomagaj trochę Rafalowi Majce ! Pewnie razem w drużynie pojedziecie wkrótce zdobywać koszulkę mistrza świata !!!
    Ps. Nie ważne który z Was , ważne ze któryś z Was wygra ją napewno !!!! :)

Comments are closed.

Share
Opublikowane przez
Jakub Zimoch

Recent Posts

Górskie Szosowe Mistrzostwa Polski 2019. Wilkos złota w Sosnówce

Katarzyna Wilkos (MAT Atom Deweloper) wywalczyła w Sosnówce złoty medal Górskich Szosowych Mistrzostw Polki. (więcej…)

25 sierpnia 2019, 11:29 11:29

Vuelta a Espana 2019. Jumbo-Visma, Deceuninck i UAE Team pechowcami otwarcia

Kraksa pogrzebała nadzieje holenderskiej ekipy Jumbo-Visma na dobry start Vuelta a Espana, jej auto przeszkodziło zaś w walce o zwycięstwo…

25 sierpnia 2019, 07:06 07:06

Vuelta a Espana 2019. Sukces Astany plusem dla Lopeza i Fuglsanga

Podbudowani zwycięstwem rozpoczynają tegoroczną Vuelta a Espana Miguel Angel Lopez i Jakob Fuglsang. Astana na początek pokazała pozostałym drużynom, jak…

24 sierpnia 2019, 22:32 22:32

Vuelta a Espana 2019: etap 1. Triumf Astany, falstart Jumbo-Visma

Kazachski zespół Astana wygrał pierwszy etap 74. Vuelta a Espana, jazdę drużynową na czas w Torrevieja. (więcej…)

24 sierpnia 2019, 20:47 20:47

Vuelta a Espana 2019: etap 2 – przekroje/mapki

Zapowiedź 2. etapu Vuelta a Espana 2019. 25 sierpnia: Benidorm – Calpe (199,6 km). (więcej…)

24 sierpnia 2019, 20:25 20:25

Ladies Tour of Norway 2019: etap 3. Królowa Vos, Niewiadoma do ostatniego tchu

Marianne Vos (CCC-Liv) wygrała zakończony podjazdem do twierdzy Frederiksten trzeci etap Ladies Tour of Norway. (więcej…)

24 sierpnia 2019, 19:00 19:00