Kategorie: Czytelnia

Tour de France 2018. Pamiętnik debiutanta Marczyńskiego: Początek

New Lotto Soudal na Tour de France z celem wygrania etapu. O założeniach na trzy tygodnie we Francji i o pierwszych dniach największego wyścigu świata pisze Tomasz Marczyński.

Na Tour de France przylatujemy już na 3-4 dni przed wyścigiem. Ja przyleciałem już we wtorek. Po ekipie widać, że mobilizacja jest dużo większa niż na innych wyścigach. Na Tourze jest więcej osób z obsługi, mamy więcej aut, a codziennie towarzyszą nam goście sponsorów i inne zaproszone osoby. Tak, że niczego nam tutaj nie brakuje!

W drodze do Francji zginęła moja walizka, ale nie odczułem jej braku. Na Tour de France dostajemy wszystko nowe, a poza tym to na Tour zmieniliśmy też wygląd koszulki, więc tym bardziej – wszystko jest nowe. Szczoteczkę do zębów i buty jak zawsze miałem w bagażu podręcznym, więc od razu po przylocie mogłem rozpocząć treningi.

Z całą pewnością Tour de France, w porównaniu z innymi wyścigami, towarzyszy większy prestiż. Czy większy stres? To zależy, jak kto do tego podchodzi. Na pewno jest bardziej nerwowo podczas etapów. Przy trasie jest mnóstwo ludzi, a na dojazdach na start też jest bardzo ciężko, jeśli chodzi o ruch i korki. Atmosfera na pewno jest niepowtarzalna.

Wyścig dopiero się zaczyna. Mamy za sobą dopiero dwa etapy [w momencie pisania – przyp. red.]. Na pierwszym etapie miałem nieco pecha i leżałem w kraksie na 10 kilometrów przed metą. Na szczęście nic takiego mi się nie stało i kolejnego dnia mogłem o wiele lepiej wypełnić swoje zadania, a André też dobrze finiszował. Może gdyby nieco wcześniej wystartował, to mógłby powalczyć o wygraną, a na pewno o podium. Generalnie jest progres, a wyścig dopiero się zaczyna. Przed nami jeszcze mnóstwo etapów.

Jako drużyna przyjechaliśmy tu z myślą, żeby wygrać jakiś etap. Na etapach płaskich będziemy robić wszystko, żeby André stanął na najwyższym stopniu podium. Później, kiedy teren nieco się pofałduje, a etapy będą się robić coraz cięższe, myślę, że ja Jelle czy Thomas będziemy szukać swoich szans w odjazdach. Na pewno będziemy walczyć i będziemy chcieli wrócić z Francji z jakimś etapowym zwycięstwem. To jest nasz główny cel i jak zawsze atrakcyjna jazda. Będziemy widoczni, będziemy atakować i nie będziemy przeliczać, żeby dać jak najwięcej radości kibicom.

W dniu przerwy napiszę Wam więcej, jak to wszystko tutaj wygląda.

Tomasz Marczyński w wieku 34 lat zadebiutował w Tour de France. Dwukrotny zwycięzca etapowy Vuelta a Espana i trzykrotny mistrz Polski w wyścigu ze startu wspólnego w trakcie wyścigu na łamach "Rowery.org" dzielił się będzie swoimi przeżyciami i obserwacjami z "Wielkiej Pętli".

Jakub Zimoch

Zobacz komentarze

  • Tomasz trzymam kciuki za Ciebie !!! Wierzę w etapowe zwycięstwo i jakby co to pomagaj trochę Rafalowi Majce ! Pewnie razem w drużynie pojedziecie wkrótce zdobywać koszulkę mistrza świata !!!
    Ps. Nie ważne który z Was , ważne ze któryś z Was wygra ją napewno !!!! :)

Comments are closed.

Share
Opublikowane przez
Jakub Zimoch

Recent Posts

Antunes, Ten Dam i Geschke przygotują się do Giro d'Italia

Giro d'Italia będzie pierwszym Wielkim Tourem w historii worldtourowego zespołu CCC. W składzie ekipy nie znajdziemy kolarzy na klasyfikację generalną,…

15 grudnia 2018, 17:24 17:24

DVV Verzekeringen Trofee 2018/19 #4: Mathieu Van Der Poel kontynuuje serię

Holender Mathieu Van Der Poel (Corendon-Circus) wygrał Scheldecross, wchodzący w skład cyklu DVV Verzekeringen Trofee. (więcej…)

15 grudnia 2018, 16:30 16:30

Łukasz Wiśniowski: „chciałbym być tym ostatnim pomocnikiem Grega”

Kolarz CCC Team o nowych perspektywach w pierwszym polskim zespole WorldTour, o pracy z mistrzem olimpijskim i celach na sezon…

15 grudnia 2018, 12:39 12:39

Torowy Puchar Świata 2018/2019 #4. Polacy blisko podium w sprincie

Torowy Puchar Świata w swojej czwartej odsłonie gości na londyńskim welodromie Lee Valley Velopark. Za kolarzami pierwsze finały. (więcej…)

15 grudnia 2018, 01:36 01:36

Sergio Tu w CCC Development Team

Sergio Tu, który ostatni sezon spędził w młodzieżowej ekipie Sunweb, przechodzi do grupy CCC Development Team. Podpisał on kontrakt na…

14 grudnia 2018, 16:09 16:09

CCC Team wyznacza cele na sezon 2019

CCC Team liczy na mocne otwarcie sezonu 2019, nastawiając się na wiosenne klasyki – ogłosił dziś Jim Ochowicz, dyrektor generalny…

14 grudnia 2018, 15:56 15:56