Tour de France 2018. Zwycięzcy i przegrani pierwszych dni

peleton na trasie Tour de France

Pierwsza walka faworytów Tour de France za nami - oto bilans w klasyfikacji generalnej po odcinku jazdy drużynowej na czas wokół Cholet i nerwowych etapach w Kraju Loary. 

Rywalizacja z czasem wprowadziła kolejne różnice w ogólnym rankingu. Po stratach na pierwszym etapie odrabiać musiało kilka ekip specjalizujących się w konkurencji drużynowej, a choć w większości przypadków różnice nie są jeszcze bardzo duże, liderzy tych formacji nie mogą już pozwolić sobie na nieuwagę.

Pierwszy tydzień Touru dopiero się rozpoczyna, jak mówi powiedzenie - Tour to jest Tour (zdarzyć się może wszystko). W kolejnych dniach przed peletonem kilka nerwowych odcinków, w tym niedziela przeprawa przez bruki, co powinno bardziej rozstawić najlepszych kolarzy w klasyfikacji przed górskimi przełęczami.

W najlepszej pozycji znajduje się obecnie Geraint Thomas. Walijczyk jest najwyżej sklasyfikowanym faworytem, gdyż zdołał ominąć problemy na pierwszych dwóch odcinkach, zaś na wczorajszym odcinku jego drużyna, Team Sky, zajęła drugie miejsce. Lider formacji sir Dave'a Brailsforda, Chris Froome jest nieco dalej - traci 55 sekund po wypadku w końcówce pierwszego etapu. 

Małą stratę mają również Tom Dumoulin oraz znajdujący się kilka sekund za nim Rigoberto Uran, których ekipy wykręciły nieco słabsze czasy w poniedziałkowe popołudnie. Kolejne pozycje zajmują z kolei Rafał Majka i Jakob Fuglsang, którzy również ponieśli straty w drużynowej walce. Richie Porte z kolei swoje 14. miejsce zawdzięcza zwycięstwu ekipy zza oceanu w Cholet. 

Na przeciwległym biegunie znajduje się z kolei Nairo Quintana. Kolarz Movistar Team stracił już minutę i 15 sekund w końcówce pierwszego etapu, a w poniedziałek jego ekipa wykręciła dopiero dziesiąty czas, przez co znów spadł w rankingu. Obecnie do lidera traci dwie minuty i 8 sekund. 

W pierwszym tygodniu rywalizacji odbędą się jeszcze trzy etapy, na których bardzo prawdopodobne są podziały peletonu. W środę odbędzie się pagórkowaty odcinek do Quimper, prowadzący po bretońskich górkach; w czwartek na kolarzy czeka meta na szczycie Mûr de Bretagne, zaś w niedzielę zmierzą się oni z odcinkami brukowanymi na drodze do Roubaix. 

Faworyci Tour de France w klasyfikacji generalnej po 3. etapie:

 1. Greg Van Avermaet (BMC Racing)          9:08:55
 3. Geraint Thomas (Team Sky)             00:03
 7. Tom Dumoulin (Team Sunweb)             00:11
 10. Rigoberto Uran (EF Education First-Drapac)     00:35
 11. Rafał Majka (Bora-Hansgrohe)            00:50
 13. Jakob Fuglsang (Astana)              00:51
 14. Richie Porte (BMC Racing)             00:51
 15. Ilnur Zakarin (Katusha-Alpecin)          00:52
 16. Alejandro Valverde (Movistar Team)         00:53
 17. Mikel Landa (Movistar Team)            00:53
 18. Chris Froome (Team Sky)              00:55
 20. Adam Yates (Mitchelton-Scott)           01:00
 22. Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida)          01:06
 25. Romain Bardet (AG2R La Mondiale)          01:15
 26. Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo)         01:15
 27. Primoz Roglic (LottoNL-Jumbo)           01:15
 59. Nairo Quintana (Movistar Team)           02:08

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: