Giro Rosa 2018: etap 3. Jolien D'Hoore wygrała drugie sprinterskie rozdanie

Jolien D'Hoore (Mitchelton-Scott) wygrała w trzecim dniu kobiecego Wielkiego Touru - Giro Rosa.

Belgijska sprinterka najszybciej finiszowała na rundzie w miejscowości Corbetta, na ostatnich metrach pokonując Holenderkę Kirsten Wild (Wiggle High5) oraz Amerykankę Alexis Ryan (Canyon-SRAM).

Nową liderką wyścigu została Kanadyjka Leah Kirchmann (Team Sunweb), przejmując różową koszulkę od swojej drużynowej koleżanki Lucindy Brand.

Na 37. miejscu, w grupce faworytek, finiszowała Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM). 47. pozycję zapisała Małgorzata Jasińska (Movistar Team), notując 25 sekund straty. Na 130. miejscu do mety dotarła pracująca na koleżanki Anna Plichta (Boels Dolmans).

Wszyscy spodziewali się sprinterskiej końcówki. Sam wyścig był dość spokojny, ale na ostatnich kilometrach było bardzo nerwowo i znowu było kilka kraks. Ja starałem się unikać kłopotu i z pomocą koleżanek nawigowałam przez te zawirowania. Z ostatniego zakrętu wyszłam na bardzo dobrej pozycji, więc musiałem od razu zacząć sprint. Do mety był jeszcze kawałek, ale udało mi się utrzymać przewagę

mówiła na mecie belgijska zawodniczka.

Trzeciego dnia rywalizacji na włoskich szosach zawodniczki pozostawały w rejonie Mediolanu, nie opuszczając jednak miejscowości Corbetta. Typowo sprinterski odcinek składał się z ośmiu 16,5-kilometrowych rund.

Panie rozpoczęły ściganie przy bardzo gorącej aurze, która jednak nie przeszkodziła kręcić z prędkością ocierającą się o 42 km/h. Wczesne ataki były szybko kasowane przez zespół Sunweb, który na lotnym finiszu zdobył sekundę bonifikaty dla liderki wyścigu Lucindy Brand i dwie dla jej drużynowej koleżanki Leah Kirchmann.

Po trzech kółkach odjechać udało się Sarze Penton (Team Virtu Cycling Women), Charze Perini (TopGirls Fassa Bortolo) oraz Carmeli Cirpiani (Conceria Zabri Fanini). Przewaga pół minuty na 50 kilometrów przed metą wzrosła do minuty, a nieskutecznie atakowała Jessica Parra (Servetto - Stradalli Cycle - Alurecycling).

Peleton pozwolił uciekinierkom na zbudowanie niemal dwóch minut przewagi zanim do pracy zabrał się na ostatnich 20 kilometrach. W pogoni widoczne były zawodniczki Sunwebu, a także Canyon-SRAM, na 10 kilometrów przed metą mając już tylko 30 sekund do odrobienia.

Akcja przeszła do historii 4 kilometry przed metą, ale w zamieszaniu doszło do kraksy, która podzieliła peleton. Z pierwszej grupki jako pierwsza finisz rozpoczęła D'Hoore, której z koła nie zdołały wyjść wczorajsza triumfatorka Kirsten Wild ani Alexis Ryan.

Wyniki 3. etapu Giro Rosa - Giro d'Italia Internazionale Femminile 2018 (2.WWT), Corbetta - Corbetta (132 km):

1. Jolien D'Hoore (Mitchelton-Scott)          3:15:47
2. Kirsten Wild (Wiggle High5)
3. Alexis Ryan (Canyon-SRAM)
4. Leah Kirchmann (Team Sunweb)
5. Giorgia Bronzini (Cylance)
6. Marianne Vos (Waowdeals)
7. Barbara Guarischi (Team Virtu Cycling Women)
8. Amy Pieters (Boels Dolmans)
9. Chiara Consonni (Valcar PBM)
10. Lotta Lepisto (Cervelo-Bigla)
...
37. Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM)          00:04
47. Małgorzata Jasińska (Movistar Team)         00:25
130. Anna Plichta (Boels Dolmans)            01:55

Klasyfikacja generalna po 3. etapie:

1. Leah Kirchmann (Team Sunweb)            6:56:07
2. Lucinda Brand (Team Sunweb)              00:05
3. Ellen van Dijk (Team Sunweb)             00:09
4. Ruth Winder (Team Sunweb)
5. Amanda Spratt (Mitchelton-Scott)           00:10
6. Annemiek van Vleuten (Mitchelton-Scott)
7. Gracie Elvin (Mitchelton-Scott)
8. Amy Pieters (Boels Dolmans)              00:17
9. Chantal Blaak (Boels Dolmans)             00:21
10. Kirsten Wild (Wiggle High5)             00:25
...
19. Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM)          00:35
37. Małgorzata Jasińska (Movistar Team)         01:40
97. Anna Plichta (Boels Dolmans)             05:43

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: