Wyścig Solidarności i Olimpijczyków 2018: etap 5. Sylwester Janiszewski z etapem i generalką

Sylwester Janiszewski został zwycięzcą ostatniego etapu i klasyfikacji generalnej Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków.

Popularny "Fifek" okazał się najszybszym spośród dziewięciu kolarzy, którzy oderwali się na ostatnich kilometrach i walczyli o etapowe zwycięstwo w Łodzi .

Na finał tegorocznej "Solidarki" organizatorzy przygotowali kolarzom etap o długości 185 kilometrów z Kielc do Łodzi. Od startu peletonowi towarzyszyło słońce, wysoka temperatura oraz silny wiatr co mogło mieć wpływ na przebieg rywalizacji. Po drodze do zgarnięcia były jeszcze sekundy na trzech lotnych premiach oraz punkty do klasyfikacji górskiej.

25 kilometrów po starcie zawiązała się ucieczka, w której znaleźli się: Wojciech Ziółkowski (Domin Sport), Emanuel Piaskowy (Team Hurom), Michał Podlaski (Voster ATS Team), Jasper Hamelink (Mete-TKH), Pavel Stohr (AC Sprata Praha) i Mykyta Zubenko (Pardus Tufo Prostejov). Początkowo wypracowali sobie oni przewagę ponad dwóch minut, która jednak później zmalała i utrzymywała się w okolicach półtorej minuty. To spowodowało, że siódemka między sobą rozstrzygała kolejne lotne i górskie premie. Na pierwszej z dwóch górskich triumfował Podlaski obejmując prowadzenie w tejże klasyfikacji. Fakt, że na lotnych premiach sekundy zabierali kolarze z ucieczki był na rękę ekipie lidera, Wibatech Merx 7R, która spokojnie kontrolowała sytuację.

W drugiej części etapu współpraca w odjeździe przestała się układać i 60 kilometrów przed metą ucieczka została zlikwidowana. Niedługo potem zaatakować zdecydowała się dwójka: Kaspras Sergis (Reprezentacja Łotwy) i Ilya Volkau (Reprezentacja Białorusi). Dość szybko zbudowali przewagę 40 sekund. Za nimi kontratakować próbowali Artur Jatczak (TC Chrobry Scott Głogów), Arne Marit (Lotto Soudal U23) oraz Timur Malieliev (Reprezentacja Ukrainy).

35 kilometrów przed metą dwójka notowała około minuty przewagi nad peletonem do którego po nieudanej próbie przeskoku powróciła kontratakująca trójka. Peleton jednak nie miał zamiaru odpuszczać i tej akcji i wraz ze zbliżaniem się do finałowych rund przewaga dwójki harcowników malała.

Ostatnie 20 kilometrów dwójka rozpoczęła z przewagą 25 sekund. Wraz z w wjazdem do Łodzi po akcji nie było już śladu. W mieście na kolarzy czekał jeszcze jeden brukowany podjazd. Tam peleton mocno się porwał, a do ataku ruszyła dziewiątka kolarzy w tym lider wyścigu Sylwester Janiszewski, Maciej Paterski, Marek Rutkiewicz (wszyscy Wibatech Merx 7R), Matuesz Komar, Adam Stachowiak (obaj Voster ATS Team) czy Kamil Zieliński (Team Hurom). Dziewiątka ostatnią rundę rozpoczęła z przewagą około pół minuty. To oznaczało, że między nimi rozstrzygną się losy etapu.

Sprinterska rozgrywka na ulicy Piotrkowskiej padła łupem Janiszewskiego, który odniósł drugie zwycięstwo etapowe w tegorocznej "Solidarce" i tym samym triumfował w klasyfikacji generalnej wyścigu. Drugie miejsce zajął Aaron Van Poucke (Lotto Soudal U23), natomiast trzecie miejsce zajął Maciej Paterski (Wibatech Merx 7R).

Wyniki 5. etapu Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków 2018 (2.2), Kielce - Łódź (185 km):

  1 Sylwester Janiszewski (Pol) Wibatech Merx 7R
  2 Aaron Van Poucke (Bel)  Lotto Soudal U23
  3 Maciej Paterski (Pol) Wibatech Merx 7R

Klasyfikacja końcowa wyścigu:

  1 Sylwester Janiszewski (Pol) Wibatech Merx 7R
  2 Maciej Paterski (Pol) Wibatech Merx 7R
  3 Aaron Van Poucke (Bel) Lotto Soudal U23

PEŁNE WYNIKI

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: