Tour de France 2018: etap 1 – przekroje/mapki

Zapowiedź 1. etapu Tour de France. 7 lipca: Noirmoutier-en-l’Île - Fontenay-le-Comte (201 km).

profil 1. etapu Tour de France 2018

Po ubiegłorocznej czasówce po ulicach Düsseldorfu tym razem organizatorzy wytyczyli zupełnie inny etap na rozpoczęcie wyścigu. Liczący 201 kilometrów odcinek powinien dać szansę najlepszym sprinterom w peletonie do zaprezentowania swoich umiejętności, lecz faworyci wyścigu nie do końca mogą kręcić spokojnie - wiatr znad Atlantyku może kompletnie porwać główną grupę i już pierwszego dnia wprowadzić różnice czasowe w klasyfikacji generalnej. 

Po raz piąty w swojej historii "Grand Départ" rozpocznie się w Wandei, a tym razem miastem startowym będzie miasteczko Noirmoutier-en-l'Ile. Będzie to 59. raz kiedy pierwszego dnia peleton wyruszy razem, ze startu wspólnego - do 1966 roku taka sytuacja była normą, lecz potem przez 41 lat w pierwszą sobotę wyścigu rozgrywano prolog. Od 2008 roku te dwie formy wyścigu są rozgrywane niemalże na przemian. 

Odcinek nie jest zbytnio wymagający technicznie - jest prawie całkowicie płaski, a wyjątkiem jest premia górska na Côte de Vix, której szczyt znajdzie się 28 kilometrów przed metą. Przez pierwsze 110 kilometrów kolarze będą trzymać się wybrzeża, gdzie liderzy poszczególnych ekip będą chcieli uniknąć powtórki sytuacji z 2015 roku, gdy boczne wiatry w Holandii podzieliły peleton, a grupa, w której znaleźli się m.in. Alejandro Valverde, Nairo Quintana, Bauke Mollema, Thibaut Pinot, Rohan Dennis i Vincenzo Nibali straciła prawie półtorej minuty. Dalsza część trasy wciąż prowadzi jednak po odsłoniętym terenie, gdzie również nie będzie można odpuścić i trzeba będzie się pilnować. 

Finisz po raz pierwszy w historii zostanie rozegrany w Fontenay-le-Comte, wybranym "najbardziej sportowym miastem we Francji" przez gazetę "L'Équipe" w 1994 roku. Końcówka nie jest całkiem łatwa - na zawodników czekają trzy ronda i jeden, dość ciasny zakręt w prawo 1100 metrów przed metą. Ostatnie 500 metrów prowadzi minimalnie pod górę - średnie nachylenie to 2%, a maksymalne - 5%. 

Faworytów do zwycięstwa i wywalczenia pierwszej żółtej koszulki jest kilku - wśród nich znajdują się Peter Sagan (Bora-hansgrohe), Fernando Gaviria (Quick-Step Floors), Dylan Groenewegen (LottoNL-Jumbo), Arnaud Démare (FDJ), Marcel Kittel (Katusha-Alpecin) i Michael Matthews (Team Sunweb). 

mapa 1. etapu Tour de France 2018

Lotna premia: 119,5 km, premia bonusowa: 187,5 km, górska premia: Cote de Vix (173 km; kat. 4; 0,7 km; 4,2%).

Start do etapu o godz. 11:00, planowany finisz: 15:38-16:04.

trasa i przekrój końcówki 1. etapu Tour de France 2018

grafiki: ASO/Geoatlas

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

1 Comment

  1. Apollo

    7 lipca 2018, 08:40 o 08:40

    Sagan,Kwiatkowski albo Alaphilipe dziś na dzień dobry :).

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: