Wyścig Solidarności i Olimpijczyków 2018: etap 2. Alfdan De Decker triumfuje w Krośnie

Alfdan De Decker (Lotto Soudal U23) wygrał w Krośnie drugi, królewski odcinek Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków.

21-letni Belg pokonał na finiszu duet kolarzy Wibatech Merx 7R: Sylwestra Janiszewskiego oraz Macieja Paterskiego. Liderem wyścigu pozostał zwycięski na porannym etapie Janiszewski.

Popołudniowy etap liczył 100 kilometrów, a kolarze wystartowali do niego w Strzyżowie. Meta zlokalizowana była w Krośnie, jednak zanim kolarze mięli się tam pojawić czekały ich m.in wspinaczka pod Czarnorzeki (21 km) oraz dwukrotnie pod Zamek Kamieniec (76,1 km, 92,2).

Podobnie jak to miało miejsce na etapie przedpołudniowym tak i od początku drugiego byliśmy świadkami licznych prób ataków. Właściwy odjazd uformował się po niespełna 30 kilometrach i znaleźli się w nim: Szymon Krawczyk (Voster), Jakub Jąkała (TC Chrobry Głogów), Matus Stocek (Reprezentacja Słowacji) i Immanuel Stark (PS Team Thuringen). Czwórka wypracowała sobie przewagę, która oscylowała w okolicach półtorej minuty. W peletonie kontrolę sprawowali kolarze ekipy lidera czyli Wibatech Merx 7R.

Po 60 kilometrach przewaga czwórki zmalała do minuty. Wraz z rozpoczęciem pierwszej wspinaczki pod Zamek Kamieniec po akcji nie było już śladu. Trudny podjazd niemal natychmiast spowodował, że z peletonu odpadali kolejni kolarze. W końcówce podjazdu oderwać próbowało się kilku zawodników, jednak bezskutecznie.

Na początku finałowego okrążenia na atak z niewielkiego już peletonu zdecydowali się: Tomas Kalojiros (Sparta Praga) oraz Alfdan De Decker (Lotto Soudal U23). Początkowo udało im się wypracować kilkanaście sekund przewagi, jednak wraz z rozpoczęciem finałowej wspinaczki pod Zameczek po ich akcji nie było już śladu. Końcówka wspinaczki nie przyniosła już zmian na czele i zjazd do mety na czele rozpoczęła grupka licząca nie więcej niż 30 zawodników.

O zwycięstwie zdecydował więc sprint z tej grupy. W nim najszybszy okazał się Alfdan De Decker (Lotto Soudal 23), który pokonał Sylwestra Janiszewskiego (Wibatech Merx 7R). Trzeci, podobnie jak rano, był Maciej Paterski (Wibatech Merx 7R).

Wyniki 2. etapu Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków 2018 (2.2), Strzyżów - Krosno (100,3 km):

1. Alfdan De Decker (Lotto Soudal U23)            2:22:53
2. Sylwester Janiszewski (Wibatech Merx 7R)
3. Maciej Paterski (Wibatech Merx 7R)
4. Kamil Zieliński (Team Hurom)
5. David Dekker (Metec-TKH)
6. Alex Colman (Lotto Soudal U23)
7. Adam Stachowiak (Voster ATS Team)
8. Arne Marit (Lotto Soudal U23)
9. Viesturs Luksevics (Reprezentacja Łotwy)
10. Jan Stohr (AC Sparta Praha)

Klasyfikacja generalna po 2. etapie:

1. Sylwester Janiszewski (Wibatech Merx 7R)          4:29:02
2. Maciej Paterski (Wibatech Merx 7R)              00:06
3. Kamil Zieliński (Team Hurom)                 00:10
4. Jan Stohr (AC Sparta Praha)
5. Karl-Arnold Vendelin (Cycling Tartu)
6. Marek Rutkiewicz (Wibatech Merx 7R)
7. Mateusz Grabis (Voster ATS Team)
8. Vitaliy Buts (Team Hurom)
9. Jelle Nieuwpoort (Metec-TKH)
10. Aaron van Poucke (Lotto Soudal U23)

PEŁNE WYNIKI

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: