Mistrzostwa Polski 2018. Małgorzata Jasińska po raz czwarty

Małgorzata Jasińska (Movistar Team) zdobyła w warmińsko-mazurskiej Ostródzie tytuł mistrzyni Polski elity kobiet w wyścigu ze startu wspólnego.

34-letnia zawodniczka po solowej akcji na ostatniej rundzie jako pierwsza zameldowała się na mecie i wygrała swój czwarty tytuł mistrzyni Polski w wyścigu ze startu wspólnego, zwycięstwo odnosząc w rodzinnych stronach.

Pochodząca z Barczewa Jasińska poprzednio koszulkę z orzełkiem na piersi zdobywała w latach 2009, 2010 i 2015, a w tym roku zaskoczyła wygrywając złoto w jeździe indywidualnej na czas.

Srebrny medal w Ostródzie wywalczyła spóźniona o 50 sekund Nikol Płosaj (UKS Mróz Jedynka Kórnik), a brąz Daria Pikulik (BCM Nowatex Ziemia Darłowska).

Płosaj zdobyła tym samym złoto w gronie orliczek. Srebro przypadło Pikulik, a brąz szóstej na kresce Monice Graczewskiej (UKS Mróz Jedynka Kórnik).

Wyścig rozgrywany był na poprowadzonej wokół Ostródy rundzie o długości 20,4 kilometra. Płaską trasę, prowadzącą w rejonie Jezior Drwęckiego, Morliny, Lichtajny i Pauzeńskiego, marszczyły trzy krótkie i łagodne wspinaczki w Lichtajnach (1,2 km, 4%), Brzydowie (900 m, 3%) oraz Ornowie (900 m, 2%).

40 zawodniczek stanęło o 9:00 na starcie złożonego z sześciu rund wyścigu o mistrzostwo Polski, patrząc na zachmurzone niebo i padający deszcz. Aura jednak szybko się poprawiła - deszcz przestał padać na pierwszej rundzie, a zza chmur wyszło słońce.

Peleton od startu prowadziły zawodniczki TKK Pacific Nestle Fitness i MAT Atom Deweloper, a w pierwszych akcjach zaczepnych pojawiła się m.in. broniąca tytułu Karolina Karasiewicz z toruńskiego klubu. Te nie zyskały jednak aprobaty, a podkręcenie tempa okroiło peleton do około 30 zawodniczek.

Na drugim kółku atakowały Nikola Różyńska (TKK Pacific Nestle Fitness) oraz Anna Harkowska (Giant Liv OKS Warmia i Mazury), ale z akcji nie wiele wyszło. Lepiej poszło Katarzynie Brewińskiej (TKK Pacific Nestle Fitness), która przez chwilę utrzymywała 15 sekund przewagi, tylko by na półmetku zostać na czele zmienioną przez niezmordowaną Harkowską.

Ataki nie były w stanie rozbić grupki - tempo narzucały zawodniczki Pacificu i MAT Atom Deweloper, trzymając wyścig w ryzach. Na dwie rundy przed końcem oderwały się Karasiewicz, Różyńska i Anna Sagan (TKK Pacific Nestle Fitness), Monika Brzeźna i Marta Lach (MAT Atom Deweloper), Monika Graczewska (UKS Mróz Jedynka Kórnik) oraz Daria Pikulik (BCM Nowatex Ziemia Darłowska), ale i ten odjazd nie trwał długo.

Kontrowała Anna Plichta (Boels Dolmans), natomiast w czołówce cierpliwie na swój moment czekały Katarzyna Pawłowska (Team Virtu Cycling Women) i Małgorzata Jasińska (Movistar Team). Peleton na ostatnią rundę wjechał razem pod dyktando podopiecznych Leszka Szyszkowskiego, a tam do ataku zerwała się mistrzyni kraju w jeździe na czas - Małgorzata Jasińska.

Zawodniczka hiszpańskiego Movistaru nie zamierzała czekać na finisz i postawiła wszystko na jedną kartę, szybko zyskując 25 sekund przewagi. Kontrowały kolarki MAT Atom Deweloper, ale akcje te były powstrzymywane i nie zagrażały prowadzącej. Jasińska doskonale wiedziała co robić i przewagę najpierw rozbudowała do 40 sekund a na ostatnich kilometrach utrzymała, na mecie zdobywając swój czwarty tytuł mistrzyni Polski i drugi w tym roku.

Wyniki Mistrzostw Polski 2018 - wyścigu ze startu wspólnego kobiet (NC), Ostróda - Ostróda (20,4 km x 6 - 122,4 km):

1. Małgorzata Jasińska (Movistar Team)           3:16:30
2. * Nikol Płosaj (UKS Mróz Jedynka Kórnik)          00:50
3. * Daria Pikulik (BCM Nowatex Ziemia Darłowska)
4. Karolina Karasiewicz (TKK Pacific Nestle Fitness)
5. Katarzyna Wilkos (MAT Atom Deweloper)
6. * Monika Graczewska (UKS Mróz Jedynka Kórnik)
7. * Agnieszka Skalniak (Experza Footlogix)
8. * Wiktoria Pikulik (BCM Nowatex Ziemia Darłowska)
9. Katarzyna Pawłowska (Team Virtu Cycling Women)
10. * Marta Lach (MAT Atom Deweloper)

* - zawodniczki do lat 23

KOMPLET WYNIKÓW - OPEN

KOMPLET WYNIKÓW - U23

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

1 Comment

 1. ander

  24 czerwca 2018, 18:25 o 18:25

  Bravo Gosia

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: