Tour de France 2018. Roboty drogowe na trasie 19. etapu

wiszący rower i koszulki żółta oraz w grochy

Zniszczona w wyniku powodzi droga prowadząca przez Col d'Aubisque zostanie wkrótce naprawiona, co oznacza, że 19. etap Tour de France odbędzie się zgodnie z planem.

Ostatnio w departamencie Pireneje-Atlantyckie mocne opady deszczu spowodowały osuwiska, w wyniku których część szos obecnie jest nieprzejezdna. Jedną z nich jest właśnie łącząca znajdującą się blisko szczytu pirenejskiej przełęczy stację narciarską Gourette i miasteczko Laruns.

To właśnie tędy, 27 lipca, ma przejechać peleton "Wielkiej Pętli" na 19. etapie ścigania. Miejscami jednak droga niemal nie istnieje, stawiając pod znakiem zapytania możliwość wykorzystania odcinka.

Władze departamentu przeznaczyły jednak 700 tysięcy euro na naprawienie szkód. Według "La République des Pyrénées", remont, który rozpocznie się już w poniedziałek, ma na celu stworzenie nasypu, na którym będzie można ponownie położyć asfalt wystarczająco szeroki, aby mogli przejechał zarówno kolarze, jak i towarzyszące wyścigowi pojazdy. Odbudowa ma potrwać około czterech tygodni, a zatem prace powinny się skończyć zaledwie kilka dni przed kluczowym dniem.

Po przejeździe "Grande Boucle" rozpocznie się bardziej gruntowna przebudowa, która powinna się zakończyć jesienią.

19. etap Tour de France rozpocznie się w Lourdes, a poprowadzi do Laruns. Zanim peleton zaliczy wspinaczkę pod Col d'Aubisque będzie musiał również wspiąć się na Col d'Aspin (12 km; 7,5%, kat. 1), Col du Tourmalet (17,1 km; 7,3%, kat. HC) i Col des Bordères (8,6 km; 5,8%, kat. 2). 16,6 kilometrowy podjazd o średnim nachyleniu 4,9% powróci na trasę etapówki po pięciu latach przerwy, a z jego szczytu pozostanie 20-kilometrowy zjazd do mety.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: