Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym. Ostróda - Grunwald 2018: program i trasy

Wyścigi o tytuły mistrzów i mistrzyń Polski w kolarstwie szosowym przeprowadzone zostaną w dniach 22-24 czerwca w warmińsko-mazurskiej Ostródzie oraz na polach Grunwaldu.

Przedostatni weekend czerwca w kolarskim kalendarzu to czas mistrzostw kraju. Na start zawitają zawodnicy przygotowujący się do Tour de France i zawodniczki gotowe na Giro Rosa. Staną do konfrontacji z resztą biało-czerwonej drużyny, dla której krajowy czempionat to główny cel sezonu.

Mistrzostwa Polski to mieszanka kategorii wiekowych, sprzętu, pstrokacizna strojów, nieprzewidywalne wyścigi i prawie zawsze luźna atmosfera spotkań w kolarskim światku. To przenikanie się dwóch światów - profesjonalizmu rodem z ekip WorldTour i klubowej rzeczywistości polskiego podwórka. Pomiędzy tymi dwoma biegunami znajdują się zespoły mniej lub bardziej profesjonalnie zorganizowane, a swoją drogę odnaleźć próbują młodsi adepci kolarstwa. Tę przedziwną mieszankę w ryzach stara trzymać się komisja sędziowska oraz ekipa od kilku lat organizującego czempionat Przemysława Bednarka.

Mistrzostwa Polski rządzą się swoimi prawami, nie tylko w trakcie wyścigów. Najlepszym przykładem są zawodniczki i zawodnicy najbardziej znani, którzy w tych warunkach wracają do korzeni. Stranieri na trasach wspomagani są przez pierwszych trenerów i kluby, z których wyrośli, co daje ciekawy kontrast i pozwala zaobserwować jaką drogę przeszli. Bohaterowie szos są tu na wyciągnięcie ręki, nie odgradzają ich stalowe barierki czy mięśnie masażystów i schowanych za nimi rzeczników prasowych - na mistrzostwach Polski swoim ulubieńcom można zajrzeć głęboko w oczy.

To na elitę skierowana jest uwaga kibiców. Ci, którzy pofatygują się by najlepszych obejrzeć z bliska, mają okazję zdobyć autograf, pamiątkowe zdjęcie, wymienić kilka zdań i osobiście pogratulować wyczynów, widzianych w telewizji.

Wyścigi elity będą głównym obiektem zainteresowania, a w ich cieniu, o jakże ważne krążki, często przepustki do międzynarodowych startów, powalczą przedstawiciele kategorii junior.

fot. Dominik Smolarek / www.dominiksmolarek.pl

Co nowego?

Walka o tytuły mistrzowskie i biało-czerwone koszulki zostanie przeprowadzona na trasach przygotowanych przez ekipę KS Ślęża Sobótka. Centrum wydarzeń będzie Ostróda, położona 40 kilometrów na zachód od Olsztyna.

Mistrzostwa Polski podzielone są na wyścigi jazdy indywidualnej na czas oraz  ze startu wspólnego. Dotychczas pięciodniowa impreza, w tym roku potrwa zaledwie trzy dni.

W piątek, 22 czerwca, przyznane zostanie pięć kompletów medali w wyścigach jazdy indywidualnej na czas, natomiast na sobotę i niedzielę (23-24 czerwca) zaplanowane są wyścigi ze startu wspólnego.

Sporą zmianą jest brak osobnych wyścigów w kategorii do lat 23. Młodzieżowcy będą mogli wystartować z elitą, a własne mistrzostwa rozegrają we wrześniu w Kaliszu.

Trasy mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym

Trasa jazdy indywidualnej na czas poprowadzi na 11-kilometrowej rundzie wokół "Pól Grunwaldu" - zlokalizowanej 30 kilometrów na południe od Ostródy, między wsiami Grunwald i Stębark. To tam 22 czerwca rozdane zostaną medale wszystkim startującym kategoriom.

Profil sprzyjać powinien specjalistom w tej konkurencji, gdyż trasa jest szybka - z długimi prostymi, płaska - tylko w połowie dystansu zmarszczy ją niewielka hopka (1,1 km, 3,5%), nie zawiera też wielu technicznych pułapek.

Dzień później, 23 czerwca, w Ostródzie, o koszulki z orłem na piersi powalczą juniorzy i juniorki, a w niedzielę, 24 czerwca - elita kobiet i elita mężczyzn. Runda wyścigu ze startu wspólnego liczy 20,4 kilometra i jest bardziej pofałdowana, ale podjazdy są krótkie i łagodne - wspinaczki wyrastają w Lichtajnach (1,2 km, 4%), Brzydowie (900 m, 3%) oraz Ornowie (900 m, 2%).

Na obu trasach karty rozdawał będzie wiatr, którego silne podmuchy na Polach Grunwaldu i nad jeziorami Lichtajny i Morliny sprawić mogą, że wyścigi staną się znacznie bardziej wymagające niż wynikałoby to z profilu.

Sporą zmianą jest skrócenie wyścigu elity mężczyzn, który w ostatnich latach wahał się między 220 a 260 kilometrów. Organizatorzy zaplanowali 204 kilometry, co powinno przełożyć się na atrakcyjność rozgrywki.

W ramach mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym rozegrane zostaną także Akademickie Mistrzostwa Polski.

Relacja

"Rowery.org" jak co roku relacjonował będzie mistrzostwa Polski. W tym roku zaplanowaliśmy tekstowe relacje "na żywo" z każdego z rozgrywanych wyścigów. Spodziewajcie się też wywiadów i galerii zdjęć, nie zapomnijcie zajrzeć na naszego Instagrama.

Obsada

Płaskie i wietrzne trasy Warmii i Mazur w kontekście jazdy indywidualnej na czas sprzyjają specjalistom w tej konkurencji. W przypadku wyścigów ze startu wspólnego najbardziej prawdopodobny zdaje się być finisz z większej grupy, lecz dokładnego scenariusza przewidzieć nie sposób.

Batalia o złoto w jeździe indywidualnej na czas wśród elity mężczyzn od kilku sezonów przybiera formę pojedynku między Maciejem Bodnarem (Bora-hansgrohe) i Michałem Kwiatkowskim (Team Sky). Obaj sprawdzą się przed startem w Tour de France, natomiast w gronie kandydatów do sprawienia niespodzianki lub wskoczenia na podium są Kamil Gradek (CCC Sprandi Polkowie), Marcin Białobłocki (Steele Davis Via Roma RT), a także orlicy - Filip Maciejuk (Leopard Pro Cycling), Szymon Sajnok (CCC Sprandi Polkowice) - czy wielokrotny brązowy medalista Mateusz Taciak (CCC Sprandi Polkowice).

W gronie kobiet walka od kilku lat toczy się między zawodniczkami reprezentującymi barwy zagranicznych zespołów. Przed rokiem tytuł wywalczyła Katarzyna Pawłowska, pokonując Alicję Ratajczak i Agnieszkę Skalniak.

Wyścig ze startu wspólnego elity mężczyzn zapowiada się na starcie ekip Wibatech Merx 7R z CCC Sprandi Polkowice, do którego trzy grosze wtrącić spróbują nieliczne WorldTourowe rodzynki oraz oddziały Vostera i Huromu.

Listy startowe dostępne będą w przeddzień rozpoczęcia poszczególnych wyścigów.

Program Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym 2018

22 czerwca (piątek)

09:00    jazda indywidualna na czas juniorek (11 km)
09:40    jazda indywidualna na czas juniorów (22 km)

11:45    jazda indywidualna na czas elity kobiet oraz orliczek (22 km)
13:30    jazda indywidualna na czas elity mężczyzn (33 km)

23 czerwca (sobota)

13:30    wyścig ze startu wspólnego juniorek (61,2 km)
16:00    wyścig ze startu wspólnego juniorów (122,4 km)

24 czerwca (niedziela)

09:00    wyścig ze startu wspólnego elity kobiet i orliczek (122,4 km)
13:15    wyścig ze startu wspólnego elity mężczyzn (204 km)

Mapy mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym

Runda wyścigów indywidualnych na czas:

Runda wyścigów ze startu wspólnego:

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: