Zbliża się Wyścig Solidarności i Olimpijczyków 2018

W dniach 4-7 lipca rozegrany zostanie 29. Międzynarodowy Wyścig Solidarności i Olimpijczyków (2.2).

Tradycyjnie już w pierwszych dniach lipca rozegrana zostanie kolejna z najważniejszych, polskich etapówek. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków w tym roku odbędzie się po raz 29. i, podobnie jak w latach ubiegłych, wpisany został do kalendarza UCI Europe Tour z kategorią 2.2.

Trasa

Tegoroczna "Solidarka" składać będzie będzie z pięciu etapów, które rozegrane zostaną w ciągu czterech dni. Do przejechania będzie ponad 720 kilometrów. Wszystko rozpocznie się 4 lipca na Podkarpaciu i właściwie będzie to najcięższy dzień na tym wyścigu. Na zawodników czekać będą dwa etapy, w tym ten królewski. O tym jednak za moment.

Na początku peleton zmierzy się z liczącą nieco ponad 90 kilometrów trasą z Sanoka do Sędziszowa Małopolskiego. Po drodze czekać będą dwie lotne i dwie górskie premie. Zapowiada się krótki, dynamiczny etap na rozgrzewkę. Po dotarciu na metę wszyscy spakują się i przeniosą 35 kilometrów na południe Polski, do Strzyżowa. Tam bowiem wyznaczono start popołudniowego, najtrudniejszego etapu 29. WSiO. Tuż przed 18 kolarze wyruszą w stronę Krosna, pokonując po drodze podjazd pod Czarnorzeki i dwukrotnie pod Zamek Kamieniec. To tam przed rokiem rozstrzygnęły się losy klasyfikacji generalnej - czy tym razem będzie podobnie?

1. etap - 4 lipca: Sanok - Sędziszów Małopolski, 91,5km

2. etap - 4 lipca: Strzyżów - Krosno, 100,3km

Gdy kolarze wyśpią się i zregenerują siły, w czwartek rano przeniosą się do Jasła. Swój początek znajduje tam licząca 145 kilometrów trasa, wiodąca do Stalowej Woli. Będzie to stosunkowo krótki i zdecydowanie łatwiejszy odcinek od tych z poprzedniego dnia. Jedynie na samym początku czekać będzie górska premia wyznaczona we Frysztaku.

3. etap - 5 lipca: Jasło - Stalowa Wola, 145,6km

W piątek 6 lipca kolumna "Solidarki" zawita do Małopolski i na Śląsk. Będą to drugie i trzecie z pięciu województw, przez jakie w tym roku pomknie peleton tego wyścigu. Na ten dzień organizatorzy zaplanowali kolejny, wymagający etap. Blisko 200-kilometrowa trasa powiedzie z Nowego Sącza do Jaworzna, po drodze zahaczając o Wysokie, Zamieście i Kobielnik w gminie Wiśniowa - wszędzie tam znalazły się podjazdy wieńczone górskimi premiami. Dalej jeszcze lotne premie w Skawinie i Libiążu i gdzieś w okolicach godziny 19.00 meta.

4. etap - 6 lipca: Nowy Sącz - Jaworzno, 197,9km

29. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków zakończy się 185-kilometrowym etapem ze świętokrzyskich Kielc do Łodzi. Tradycyjnie już bowiem wyścig na przemian zaczyna i kończy w stolicy województwa łódzkiego. Dwie niewielkie górki, znajdujące się na tym niekrótkim odcinku, nie powinny raczej przeszkodzić sprinterom w rozegraniu końcówki po swojemu. Spodziewać się więc można, że w sobotnie popołudnie na Piotrkowskiej zobaczyć będzie można emocjonujący finisz z peletonu.

5. etap - 7 lipca: Łódź - Kielce, 185km

Lista startowa

Na chwilę obecną organizator wyścigu nie przedstawił jeszcze listy drużyn, które przystąpią do udziału w tegorocznej edycji. Spodziewać się jednak można, że wzorem poprzednich lat, na starcie nie zabraknie zespołów z Niemiec, Ukrainy czy Holandii. Start w "Solidarce" potwierdziły m.in. polskie drużyny Team Hurom, Voster Uniwheels, Domin Sport i Wibatech Merx 7R. W peletonie zabraknie natomiast ekipy CCC Sprandi Polkowice. Dokładniejsze informacje o uczestnikach 29. WSiO będziemy publikować w nadchodzących dniach.

Relacja live

Rowery.org prowadzić będą tekstową relację live z 29. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków.

Nie zapomnijcie również zaglądać na naszego instagrama, gdzie także dostarczamy różnych ciekawostek.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: