La Route d'Occitanie 2018: etap 4. Alejandro Valverde trenuje gdzie chce

Alejandro Valverde

Alejandro Valverde (Movistar Team) wygrał 42. edycję pirenejskiego wyścigu La Route d'Occitanie.

Na ostatnim etapie najlepszy okazał się Francuz Anthony Roux (Groupama-FDJ), w szaleńczym pościgu na ostatnim kilometrze wyprzedzając Valverde i Litwina Evaldas Siskeviciusa (Delko Marseille Provence KTM).

Valverde, który wczoraj wygrał górski etap, a dziś w ucieczce spędził ponad 60 kilometrów, zameldował gotowość bojową przed lipcowym Tour de France. W klasyfikacji generalnej za jego plecami uplasowali się Daniel Navarro (Cofidis) oraz Kenny Elissonde (Team Sky).

Podsumowaniem wyścigu dotychczas znanego jako Route du Sud był etap naznaczony trzema górskimi premiami, choć o wiele łatwiejszymi niż te z sobotniego odcinka. Na trasie wyrastały premia pierwszej kategorii Pic de Nore (91 km; 16,2 km, 5,6%), po której peleton pokonywał Cote de Minerve (149 km) i Cote de Villespassans (163 km), a w końcówce kilka niekategoryzowanych wspinaczek przed metą w Cazouls-lès-Béziers, miejscowości położonej nieco na południe od Montpellier.

W ucieczce dnia znaleźli się Jeremy Maison (Fortuneo-Samsic), Evaldas Siskevicius (Delko Marseille Provence KTM), Quentin Jauregui (AG2R La Mondiale), Alexandre Pichot (Direct Energie) oraz Mikle Ituria Segurola (Euskadi-Murias).

Piątka do podnóża Pic de Nore dotarła 3 minuty przed peletonem kierowanym przez kolarzy Movistaru. Na podjeździe do pracy zabrali się kolarze Sky, mocno uszczuplając peleton wysiłkiem Davida Lopeza. W 15-osobowej czołówce zostali m.in. lider wyścigu Alejandro Valverde, a także Luis Leon Sanchez (Astana), Daniel Navarro (Cofidis) i Hubert Dupont (AG2R La Mondiale), a z grupki liderów, przed szczytem, wyskoczył Luis Angel Mate (Cofidis).

Grupka uciekinierów i dojeżdżający do niej kolarze zostali jednak szybko wchłonięci, a na 65 kilometrów przed metą oglądanie rywali znudziło się Valverde, który wraz z Sanchezem rozpoczął atak.

Duet szybo zyskał minutę nad niezorganizowaną grupką goniącą i na Cote de Minerve notował już dwie minuty przewagi. Pościg próbowali zorganizować zawodnicy AG2R La Mondiale, Cofidisu i Sky, powoli odzyskując grunt pod nogami na ostatnich 30 kilometrach.

Sanchez i Valverde 10 kilometrów przed metą notowali 55 sekund przewagi, ale brak większych wzniesień nie działał na ich korzyść. Większość pracy wykonywał lider wyścigu, natomiast w peletonie do pracy po przegrupowaniu włączyli się zawodnicy Groupama-FDJ.

Praca Francuzów nie poszła na marne i dwójka uciekinierów została złapana na ostatnim kilometrze. Pracy kolegów nie zmarnował Roux, który na kresce zdołał ograć mającego jeszcze siły na finisz Valverde.

Wyniki 4. etapu La Route d'Occitanie 2018 (2.1), Mirepoix - Cazouls-lès-Béziers (192,7 km):

  1 Anthony Roux (Fra) Groupama-FDJ                      4:37:19
  2 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
  3 Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM
  4 Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team
  5 Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo-Samsic
  6 Clement Venturini (Fra) AG2R La Mondiale
  7 Sergio Andres Higuita Garcia (Col) Manzana Postobon
  8 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie
  9 Nicholas Schultz (Aus) Caja Rural-Seguros RGA
 10 Kevin Le Cunff (Fra) St Michel-Auber 93
 11 Yoann Offredo (Fra) Wanty-Groupe Gobert
 12 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Delko Marseille
 13 Ricardo Vilela (Por) Manzana Postobon
 14 Antonio Molina Canet (Spa) Caja Rural
 15 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis
 16 Carlos Barbero (Spa) Movistar Team
 17 Fabien Doubey (Fra) Wanty-Groupe Gobert
 18 Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ
 19 Georg Preidler (Aut) Groupama-FDJ
 20 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis
 21 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team
 22 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
 23 Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
 24 Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
 25 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team
 26 Jérémy Maison (Fra) Fortuneo-Samsic
 27 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky
 28 Sébastien Reichenbach (Swi) Groupama-FDJ
 29 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
 30 Brice Feillu (Fra) Fortuneo-Samsic
 31 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille
 32 Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille
 33 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team
 34 Thomas Joly (Fra) Roubaix Lille Metropole
 35 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team
 36 Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team                00:07
 37 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale                00:15
 38 Sindre Skj?stad Lunke (Nor) Fortuneo-Samsic            00:55
 39 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural
 40 Bernardo Albeiro Suaza Arango (Col) Manzana Postob     01:21
 41 Be?at Txoperena Matxikote (Spa) Euskadi Basque Cou     01:22
 42 Javier Moreno Bazan (Spa) Delko Marseille
 43 Anthony Perez (Fra) Cofidis
 44 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept Club                  02:12
 45 Philip Deignan (Irl) Team Sky                          02:26
 46 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Euskadi Basque      02:38
 47 Jérémy Leveau (Fra) Delko Marseille
 48 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team             03:10
 49 Cristian Rodriguez Martin (Spa) Caja Rural             03:39
 50 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept Club                 03:59
 51 Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskadi Basque Coun     07:52
 52 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale                08:47
 53 Leonardo Basso (Ita) Team Sky                          14:10
 54 Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis                       14:57
 55 Jerome Cousin (Fra) Direct Energie                     17:54
 56 Joaquim Silva (Por) Caja Rural                         19:07
 57 Kevin Reza (Fra) Vital Concept Club
 58 Yohann Gene (Fra) Direct Energie
 59 Camille Thominet (Fra) St Michel-Auber 93
 60 Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 93
 61 Jhojan Orlando Garcia Sosa (Col) Manzana Postobon
 62 Salim Kipkemboi (Ken) Bike Aid
 63 Moreno Moser (Ita) Astana Pro Team
 64 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis                           19:17
 65 Christopher Lawless (GBr) Team Sky
 66 Jerome Mainard (Fra) Roubaix Lille Metropole
 67 Nuno Bico (Por) Movistar Team
 68 Suleiman Kangangi (Ken) Bike Aid
 69 Julien Amadori (Fra) Project Nice Cote d'Azur          19:19
 70 Geoffrey Kiprotich Langat (Ken) Bike Aid
 71 Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo-Samsic
 72 Tom Dernies (Bel) Roubaix Lille Metropole
 73 Fabio Duarte (Col) Manzana Postobon
 74 Meron Abraham (Eri) Bike Aid
 75 Damien Gaudin (Fra) Direct Energie
 76 Simon Antonini (Ita) Wanty-Groupe Gobert
 77 Romain Seigle (Fra) Groupama-FDJ
 78 Sergio Samitier Samitier (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
 79 Pierre Gouault (Fra) Roubaix Lille Metropole
 80 Yoann Bagot (Fra) Vital Concept Club
 81 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team
 82 Adrien Petit (Fra) Direct Energie
 83 Hernan Ricardo Aguirre Caipa (Col) Manzana Postobon
 84 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team

Klasyfikacja końcowa wyścigu:

  1 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team              18:25:34
  2 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis                    00:14
  3 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky                         00:20
  4 Sébastien Reichenbach (Swi) Groupama-FDJ               01:22
  5 Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team                01:24
  6 Antonio Molina Canet (Spa) Caja Rural
  7 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                   01:27
  8 Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ                    01:50
  9 Ricardo Vilela (Por) Manzana Postobon                  02:07
 10 Georg Preidler (Aut) Groupama-FDJ                      02:08
 11 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                    02:20
 12 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team                02:26
 13 Thomas Joly (Fra) Roubaix Lille Metropole              02:56
 14 Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team                  03:08
 15 Sindre Skj?stad Lunke (Nor) Fortuneo-Samsic
 16 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale               03:25
 17 Brice Feillu (Fra) Fortuneo-Samsic                     03:28
 18 Javier Moreno Bazan (Spa) Delko Marseille              05:23
 19 Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskadi Basque Countr     06:11
 20 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Delko Marseille               06:37
 21 Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo-Samsic                   06:59
 22 Jérémy Maison (Fra) Fortuneo-Samsic
 23 Kevin Le Cunff (Fra) St Michel-Auber 93                07:33
 24 Yoann Offredo (Fra) Wanty-Groupe Gobert
 25 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille                   08:02
 26 Sergio Andres Higuita Garcia (Col) Manzana Postobo     08:09
 27 Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskadi Basque Coun     09:57
 28 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team                    10:11
 29 Anthony Roux (Fra) Groupama-FDJ                        11:53
 30 Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille                    12:26
 31 Cristian Rodriguez Martin (Spa) Caja Rural             13:01
 32 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                  13:37
 33 Nicholas Schultz (Aus) Caja Rural                      14:02
 34 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis                 14:30
 35 Philip Deignan (Irl) Team Sky                          16:03
 36 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team                  17:21
 37 Fabien Doubey (Fra) Wanty-Groupe Gobert                17:33
 38 Anthony Perez (Fra) Cofidis
 39 Clement Venturini (Fra) AG2R La Mondiale               19:09
 40 Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis                       22:13
 41 Bernardo Albeiro Suaza Arango (Col) Manzana Postob     22:26
 42 Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskadi Basque Coun     23:56
 43 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale                23:59
 44 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team             26:31
 45 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Euskadi Basque      27:11
 46 Be?at Txoperena Matxikote (Spa) Euskadi Basque Cou     27:37
 47 Jhojan Orlando Garcia Sosa (Col) Manzana Postobon      27:51
 48 Jérémy Leveau (Fra) Delko Marseille                    28:07
 49 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept Club                  29:10
 50 Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille              29:38
 51 Yoann Bagot (Fra) Vital Concept Club                   29:40
 52 Joaquim Silva (Por) Caja Rural                         30:05
 53 Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 93              31:20
 54 Camille Thominet (Fra) St Michel-Auber 93              32:44
 55 Pierre Gouault (Fra) Roubaix Lille Metropole           32:56
 56 Salim Kipkemboi (Ken) Bike Aid                         33:06
 57 Hernan Ricardo Aguirre Caipa (Col) Manzana Postobo     34:54
 58 Damien Gaudin (Fra) Direct Energie                     36:23
 59 Romain Seigle (Fra) Groupama-FDJ                       36:24
 60 Julien Amadori (Fra) Project Nice Cote d'Azur          36:45
 61 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team
 62 Sergio Samitier Samitier (Spa) Euskadi Basque Coun     36:52
 63 Jerome Mainard (Fra) Roubaix Lille Metropole           37:06
 64 Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo-Samsic                 38:02
 65 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept Club                 38:11
 66 Moreno Moser (Ita) Astana Pro Team                     39:51
 67 Adrien Petit (Fra) Direct Energie                      40:17
 68 Carlos Barbero (Spa) Movistar Team                     40:41
 69 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural              41:40
 70 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale                42:48
 71 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team                   43:29
 72 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis                           44:11
 73 Simon Antonini (Ita) Wanty-Groupe Gobert               45:21
 74 Yohann Gene (Fra) Direct Energie                       47:18
 75 Suleiman Kangangi (Ken) Bike Aid                       51:02
 76 Jerome Cousin (Fra) Direct Energie                     54:51
 77 Leonardo Basso (Ita) Team Sky                          58:44
 78 Geoffrey Kiprotich Langat (Ken) Bike Aid               59:36
 79 Nuno Bico (Por) Movistar Team                       01:00:01
 80 Christopher Lawless (GBr) Team Sky                  01:00:02
 81 Kevin Reza (Fra) Vital Concept Club                 01:00:23
 82 Fabio Duarte (Col) Manzana Postobon                 01:02:01
 83 Meron Abraham (Eri) Bike Aid                        01:16:03
 84 Tom Dernies (Bel) Roubaix Lille Metropole           01:16:09

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: