Tour de Suisse 2018: etap 7. Nairo Quintana w ofensywie

Nairo Quintana

Nairo Quintana (Movistar) wygrał po wspinaczce do Arosy ostatni górski odcinek wyścigu Tour de Suisse. 

Kolumbijczyk na podjeździe w kantonie Gryzonia pokonał Jakoba Fuglsanga (Astana) oraz lidera wyścigu Richiego Porte'a (BMC Racing).

Peleton siódmego dnia zmagań pozostał w Alpach Retyckich, kierując się do miejscowości Arosa. Prowadziła tam niemal 28-kilometrowa wspinaczka o średnim nachyleniu 4%. W końcówce teren wznosił się znacznie bardziej - 3-kilometrowy fragment podprowadzający do ostatnich kilkuset metrów na długości 2-kilometrów notował nachylenie 10%, następnie 7,2% na długości kilometra.

Ucieczka dnia liczyła aż 29 śmiałków: Jose Gonçalves (Katusha-Alpecin), Greg Van Avermaet (BMC), Michael Albasini (Mitchelton-Scott), Simon Geschke, Michael Matthews (Sunweb), Silvan Dillier, Cyril Gautier, François Bidard (AG2R-La Mondiale), Oscar Gatto, Tanel Kangert (Astana), Gorka Izagirre, Mark Padun (Bahrain-Merida), Gregor Mühlberger (Bora-hansgrohe), Julien Bernard (Trek-Segafredo), Victor De La Parte (Movistar), Yves Lampaert (Quick Step Floors), Igor Anton (Dimension Data), Joe Dombrowski (EF Education First), Enrico Battaglin, Koen Bouwman (LottoNL-Jumbo), Sebastian Henao, Ian Stannard (Team Sky), Jan Polanc (UAE Team Emirates), Stefan Denifl, Mark Christian, Eddie Dunbar (Aqua Blue Sport), Lilan Calmejane, Romain Sicard, Rein Taaramae (Direct Energie).

Peleton prowadzony siłami BMC Racing nie mógł pozwolić akcji na wiele, gdyż Kangert w klasyfikacji łącznej notował stratę 2 minut. Maksymalna osiągnięta różnica pomiędzy obiema grupami wyniosła 3:30 (84 km).

Na początku podjazdu na metę zaatakował Nairo Quintana. Za Kolumbijczykiem podążył lider i inni wysoko klasyfikowani zawodnicy, skontrował Mikel Landa (Movistar), a po tym ruchu ponownie ruszył Quintana.

Kolarz Movistar dojechał do utrzymujących się na czele uciekinierów, 13 kilometrów przed metą wypracowując 38 sekund przewagi nad grupą lidera.

Środkowy fragment podjazdu był najłatwiejszy, miejscami prowadząc nieznacznie w dół. Akcja Quintany straciła wtedy impet, a różnica zmalała do 25 sekund.

Porte ruszył w pogoń za Kolumbijczykiem 4 kilometry przed metą. Zbliżył się na 12 sekund i zaczął płacić za włożony wysiłek, do Tasmańczyka dojechał Jakob Fuglsang. Pomoc ze strony Duńczyka pozwoliła Porte obronić pozycję lidera, lecz etapowe zwycięstwo należało się Quintanie.

Wyniki 7. etapu Tour de Suisse 2018 (2.WT), Eschenbach/Atzmännig - Arosa (170 km):

  1 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                   4:01:39
  2 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                   00:22
  3 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team
  4 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe                 00:38
  5 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb
  6 Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors
  7 Igor Anton (Spa) Dimension Data
  8 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo                  00:50
  9 Mikel Landa (Spa) Movistar Team
 10 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb                            00:59
 11 Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin                     01:08
 12 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale                 01:21
 13 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 14 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                     01:34
 15 Arthur Vichot (Fra) Groupama-FDJ                       01:46
 16 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates                   02:08
 17 Sebastian Henao (Col) Team Sky
 18 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal
 19 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale
 20 Hugh Carthy (GBr) EF Education First-Drapac
 21 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale                   02:20
 22 Joe Dombrowski (USA) EF Education First-Drapac         02:27
 23 Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott                       02:33
 24 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida
 25 Stefan Denifl (Aut) Aqua Blue Sport                    02:46
 26 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky                           02:56
 27 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
 28 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team
 29 Koen Bouwmam (Ned) LottoNL-Jumbo                       03:09
 30 José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin
 31 Enrico Battaglin (Ita) LottoNL-Jumbo                   04:14
 32 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates                     04:25
 33 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                06:10
 34 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                  06:39
 35 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data                     07:09
 36 Lawrence Warbasse (USA) Aqua Blue Sport                07:23
 37 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain-Merida
 38 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data
 39 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
 40 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale                  08:46
 41 Ivan Santaromita (Ita) Nippo-Vini Fantini
 42 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb                        09:18
 43 Victor De La Parte (Spa) Movistar Team
 44 Mark Padun (Ukr) Bahrain-Merida
 45 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors               09:28
 46 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors
 47 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                    10:26
 48 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                     10:42
 49 Edward Dunbar (Irl) Aqua Blue Sport
 50 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team                      10:52
 51 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team
 52 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb                     11:55
 53 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                    13:20
 54 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale
 55 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale               14:29
 56 José Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team
 57 Willie Smit (RSA) Katusha-Alpecin
 58 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie                   16:04
 59 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe                  16:33
 60 Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott                18:06
 61 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton-Scott
 62 Daniel Pearson (GBr) Aqua Blue Sport
 63 Christopher Juul Jensen (Den) Mitchelton-Scott         18:08
 64 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin                 19:11
 65 Maurits Lammertink (Ned) Katusha-Alpecin
 66 Rein Taaramäe (Est) Direct Energie                     19:14
 67 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team                    19:50
 68 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
 69 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport                   22:01
 70 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 71 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo                    25:52
 72 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo
 73 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin
 74 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
 75 Ben Swift (GBr) UAE Team Emirates
 76 Owain Doull (GBr) Team Sky
 77 Steff Cras (Bel) Katusha-Alpecin
 78 Paul Ourselin (Fra) Direct Energie
 79 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team
 80 Diego Rosa (Ita) Team Sky
 81 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo
 82 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
 83 Nicolas Dougall (RSA) Dimension Data
 84 Bert-Jan Lindeman (Ned) LottoNL-Jumbo
 85 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
 86 Michał Gołaś (Pol) Team Sky
 87 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ
 88 S?ren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb
 89 Maarten Wynants (Bel) LottoNL-Jumbo
 90 Tim Declercq (Bel) Quick-Step Floors
 91 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ
 92 Benoit Vaugrenard (Fra) Groupama-FDJ
 93 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie
 94 Thomas Leezer (Ned) LottoNL-Jumbo
 95 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team
 96 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida
 97 Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida
 98 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
 99 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida
100 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo-Vini Fantini          26:21
101 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors               28:14
102 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors
103 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal                      29:53
104 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
105 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
106 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First-Drapac
107 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates
108 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky
109 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team
110 Matti Breschel (Den) EF Education First-Drapac
111 Damiano Cunego (Ita) Nippo-Vini Fantini
112 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
113 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ
114 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
115 Julien Vermote (Bel) Dimension Data
116 Filippo Zaccanti (Ita) Nippo-Vini Fantini
117 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates
118 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport
119 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo
120 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe
121 Calvin Watson (Aus) Aqua Blue Sport
122 Alan Marangoni (Ita) Nippo-Vini Fantini
123 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe
124 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ
125 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie
126 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team             29:57
127 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team
128 Davide Cimolai (Ita) Groupama-FDJ
129 Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo-Vini Fantini
130 Masakazu Ito (Jpn) Nippo-Vini Fantini
131 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac
132 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
133 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott
134 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team
135 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb
136 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors
137 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb
138 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates
139 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe
140 Nathan Brown (USA) EF Education First-Drapac
DNF Roman Kreuziger (Cze) Mitchelton-Scott

Klasyfikacja generalna po 7. etapie:

  1 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team                  26:06:10
  2 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                     00:17
  3 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb                      00:52
  4 Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors                      00:53
  5 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb                            01:13
  6 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                   01:28
  7 Mikel Landa (Spa) Movistar Team                        01:31
  8 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo                  01:37
  9 Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin                     01:48
 10 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                     02:26
 11 Arthur Vichot (Fra) Groupama-FDJ                       02:32
 12 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates                   02:42
 13 Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott                       02:56
 14 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                    03:02
 15 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                      03:03
 16 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale                   03:09
 17 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal                     03:15
 18 Hugh Carthy (GBr) EF Education First-Drapac            03:19
 19 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale                 03:54
 20 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky                           04:14
 21 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale                   04:39
 22 Koen Bouwmam (Ned) LottoNL-Jumbo                       06:57
 23 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team                    07:58
 24 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data                 09:05
 25 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates                     09:30
 26 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                      09:32
 27 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe                 09:48
 28 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data                     10:01
 29 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo                    10:23
 30 Sebastian Henao (Col) Team Sky                         10:30
 31 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain-Merida               12:50
 32 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                13:05
 33 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                  13:07
 34 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                    13:50
 35 Ivan Santaromita (Ita) Nippo-Vini Fantini              14:00
 36 Mark Padun (Ukr) Bahrain-Merida                        14:25
 37 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team               14:56
 38 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team                      16:38
 39 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale                     20:11
 40 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                      21:17
 41 Enrico Battaglin (Ita) LottoNL-Jumbo                   21:26
 42 Lawrence Warbasse (USA) Aqua Blue Sport                21:55
 43 José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin                   22:53
 44 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb                        23:16
 45 José Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                 23:47
 46 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                    28:11
 47 Steff Cras (Bel) Katusha-Alpecin                       28:49
 48 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale                  30:26
 49 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe                  30:45
 50 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors               31:37
 51 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb                     33:16
 52 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors                  34:17
 53 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                     34:48
 54 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin                 35:14
 55 Maurits Lammertink (Ned) Katusha-Alpecin               35:38
 56 Willie Smit (RSA) Katusha-Alpecin                      36:15
 57 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida                 39:20
 58 Joe Dombrowski (USA) EF Education First-Drapac         40:10
 59 Victor De La Parte (Spa) Movistar Team                 40:19
 60 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe                    43:03
 61 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team                      43:22
 62 Edward Dunbar (Irl) Aqua Blue Sport                    43:47
 63 S?ren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb                 44:02
 64 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo                      44:18
 65 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team                    45:20
 66 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                    45:34
 67 Rein Taaramäe (Est) Direct Energie                     47:56
 68 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin                      48:25
 69 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team                      48:29
 70 Christopher Juul Jensen (Den) Mitchelton-Scott         48:36
 71 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ                      48:57
 72 Igor Anton (Spa) Dimension Data                        49:25
 73 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb                         51:36
 74 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton-Scott                   53:54
 75 Ian Stannard (GBr) Team Sky                            54:00
 76 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                       56:11
 77 Michał Gołaś (Pol) Team Sky                            57:40
 78 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First-Drapac          58:09
 79 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport                   58:28
 80 Stefan Denifl (Aut) Aqua Blue Sport                    59:50
 81 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale            01:00:32
 82 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe                     01:02:53
 83 Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott             01:03:09
 84 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie               01:04:45
 85 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team                 01:05:07
 86 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team                 01:05:19
 87 Maarten Wynants (Bel) LottoNL-Jumbo                 01:06:13
 88 Benoit Vaugrenard (Fra) Groupama-FDJ                01:06:32
 89 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo                   01:07:22
 90 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team               01:07:27
 91 Paul Ourselin (Fra) Direct Energie                  01:07:59
 92 Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida                01:08:25
 93 Nathan Brown (USA) EF Education First-Drapac        01:10:28
 94 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb                     01:10:34
 95 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                      01:10:50
 96 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team                   01:11:21
 97 Owain Doull (GBr) Team Sky                          01:11:45
 98 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors            01:11:47
 99 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo                   01:12:02
100 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie                01:13:02
101 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo                 01:13:26
102 Tim Declercq (Bel) Quick-Step Floors                01:14:42
103 Ben Swift (GBr) UAE Team Emirates                   01:16:12
104 Julien Vermote (Bel) Dimension Data                 01:16:36
105 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida                01:16:52
106 Thomas Leezer (Ned) LottoNL-Jumbo                   01:17:20
107 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team          01:17:24
108 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                 01:18:40
109 Bert-Jan Lindeman (Ned) LottoNL-Jumbo               01:19:00
110 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors         01:19:22
111 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ                    01:19:45
112 Diego Rosa (Ita) Team Sky                           01:20:47
113 Nicolas Dougall (RSA) Dimension Data                01:22:21
114 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates          01:23:30
115 Matti Breschel (Den) EF Education First-Drapac      01:24:07
116 Davide Cimolai (Ita) Groupama-FDJ                   01:24:35
117 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie                  01:25:02
118 Daniel Pearson (GBr) Aqua Blue Sport                01:27:42
119 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data    01:29:25
120 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ                  01:30:06
121 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal                  01:30:44
122 Filippo Zaccanti (Ita) Nippo-Vini Fantini           01:31:48
123 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe                  01:33:38
124 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                    01:34:18
125 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates              01:35:29
126 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors                 01:36:26
127 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport                  01:36:46
128 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky                 01:37:08
129 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                    01:37:16
130 Damiano Cunego (Ita) Nippo-Vini Fantini             01:37:55
131 Masakazu Ito (Jpn) Nippo-Vini Fantini               01:38:01
132 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal                   01:39:19
133 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates             01:42:04
134 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo-Vini Fantini       01:42:21
135 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac      01:42:30
136 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ                 01:43:11
137 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott              01:43:45
138 Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo-Vini Fantini              01:44:05
139 Alan Marangoni (Ita) Nippo-Vini Fantini             01:49:14
140 Calvin Watson (Aus) Aqua Blue Sport                 01:50:29

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: