OVO Energy Women’s Tour 2018: etap 3. Sarah Roy z peletonu

Sarah Roy

Sarah Roy (Mitchelton-Scott) triumfowała w Royal Leamington Spa na trzecim etapie Wyścigu Dookoła Wielkiej Brytanii – OVO Energy Women’s Tour.

32-letnia Australijka pokonała na finiszu Giorgi Bronzini (Cylance) i mistrzynię Europy Marianne Vos (WaowDeals).

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymała czwarta na mecie Coryn Rivera (Team Sunweb).

Pagórkowata trasa prowadziła przez rejon West Midlands, w okolicach Coventry i Birmingham. Zawodniczki na drodze do znanego dobrze wyścigowi Royal Leamington Spa pokonywały serię krótkich podjazdów, spośród których dwa oznaczone były jako górskie premie.

W tych warunkach wykrystalizowanie ucieczki nie było łatwe – zawodniczki walczące o podium wyścigu zainteresowane były bonifikatami na lotnych finiszach i praca zespołu Sunweb zaowocowała powiększeniem przewagi liderki wyścigu – Coryn Rivery – na pierwszym z nich.

Po 53 kilometrach oderwać się udało Vicie Heine (Hitec Products) oraz Ann-Sophie Duyck (Cervelo-Bigla). Dwójka szybko zdobyła dwie minuty przewagi i jako pierwsza przecięła linię drugiego lotnego sprintu. Trzecią bonifikatę zdobyła Rivera, a z peletonu wyskoczyła Monniek Tenniglo (FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope), uzyskując kilkadziesiąt sekund przewagi.

Heine i Duyck na 65 kilometrów przed metą notowały 3:55 przewagi nad peletonem i 2:44 nad Tenniglo. Samotną Holenderkę peleton wchłonął dość szybko, a ataki naciągnęły grupę i w miarę upływu kilometrów przyczyniły się do zmniejszenia różnicy.

Na górskiej premii zlokalizowanej na Edge Hill (113 km) mocniejsze tempo narzuciły Elisa Longo Borghini (Wiggle High5) oraz Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM), odrywając się od peletonu i rozpoczynając pogoń za uciekającą dwójką. Peleton pękł na kilka grupek, a w pierwszej zostało zaledwie 25 zawodniczek.

Akcja Polki i Włoszki została jednak szybko poskromiona, ale mocniejsze tempo sprawiło, że przewaga Duyck i Heine spadła do 35 sekund. Na drugiej górskiej premii – Burton Dassett (124 km) – ponownie pierwsze skrzypce grały Niewiadoma i Longo Borghini.

Peleton pękł, a jego pierwsza część, licząca 49 zawodniczek, pomimo ponawianych ataków, dojechała razem do końcowych metrów. Tam ostatnie słowo należało do doświadczonej Roy, która pokonała bardziej utytułowane Bronzini i Vos.

Wyniki 3. etapu OVO Energy Women’s Tour 2018 (2.WWT), Atherstone – Royal Leamington Spa (151 km):