Tour de Suisse 2018: etap 6. Sukces Sørena Andersena, pokaz mocy Richiego Porte

Søren Kragh Andersen

Søren Kragh Andersen po ucieczce wygrał w Gommiswaldzie szósty odcinek Tour de Suisse.

Duńczyk z grupy Sunweb w końcówce pokonał Nathana Haasa (Katusha-Alpecin) i Gorke Izagirre (Bahrain-Merida).

Na fotelu lidera wyścigu umocnił się Richie Porte (BMC Racing).

Szósty odcinek wyścigu (186 km) prowadził przez dwie potężne wspinaczki, leżącą na wysokości 2429 metrów Furkapass (40 km; 16,3 km; 6,5%) i Klausenpass (119 km; 23,3 km; 6,2%), które z racji ich oddalenia od mety nie mogły jednak zaważyć znacząco na układzie klasyfikacji generalnej wyścigu.

Krótko po starcie utworzył się duży odjazd w składzie Michał Gołaś (Team Sky), Nathan Haas (Katusha), Sören Kragh (Sunweb), Cyril Gautier (Ag2r), Magnus Cort Nielsen (Astana), Gorka Izagirre (Bahrain-Merida), Patrick Konrad (Bora), Michael Gogl (Trek), Maxime Monfort (Lotto Soudal), Nicolas Dougall (Dimension Data), Sep Vanmarcke (EF-Drapac), Maarten Wynants (LottoNL-Jumbo), Jan Polanc (UAE Team Emirates), Mark Christian (Aqua Blue Sport), Perrig Quemeneur (Direct Energie), Rein Taaramäe (Direct Energie), Tim Declerq i Iljo Keisse (obaj Quick-Step Floors).

Na przełęczy Furka z czołówki odpadli Gołaś, Polanc, Gautier, Wynants, Dougall, Keisse, Declercq i Vanmarcke, lecz na zjeździe doszlusowali z powrotem. Przewaga ucieczki zbliżyła się do 4 minut.

Wielokilometrowy zjazd doprowadził do podnóża Klausenpass. Tam ruszył Taaramäe, meldując się na lotnej premii minutę przed rozbitą grupą ucieczkową i 5 minut przed peletonem.

Estończyk nadal miał daleką drogę do mety. Ostatnie 30 kilometrów rozpoczął w towarzystwie Haasa, Andersena, Izagirre, Gogla, Monforta i Gautiera. Gołaś, Christian, Cort Nielsen i Vanmarcke tracili tylko 25 sekund, ale różnica powoli rosła. Peleton za to się zbliżał, jednak nie na tyle szybko by zagrozić czołówce.

Etap zakończy się na małym podjeździe do Gommiswald (2,8 km; 5,2%). Zaatakował w tym miejscu Gogl, jednak ostatnie słowo należało do Kragha Andersena. Ofensywnie zachował się również Richie Porte. Lider wyścigu ruszył z kopyta, a narzucone przez Tasmańczyka tempo okazało się zabójcze, ostatnim który puścił jego koło był Nairo Quintana (Movistar).

Wyniki 6. etapu Tour de Suisse 2018 (2.WT), Fiesch - Gommiswald (186 km):

  1 Soren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb               4:59:53
  2 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin                      00:10
  3 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                    00:24
  4 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                      00:25
  5 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale
  6 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team                     00:27
  7 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo                      00:29
  8 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates                   00:39
  9 Arthur Vichot (Fra) Groupama-FDJ
 10 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale
 11 Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott
 12 Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors
 13 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 14 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
 15 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida
 16 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo
 17 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb
 18 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
 19 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb
 20 Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin
 21 Mikel Landa (Spa) Movistar Team
 22 Hugh Carthy (GBr) EF Education First-Drapac
 23 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale                 00:51
 24 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal                     00:54
 25 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data
 26 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 27 Steff Cras (Bel) Katusha-Alpecin
 28 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data
 29 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team
 30 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky
 31 Edward Dunbar (Irl) Aqua Blue Sport
 32 Igor Anton (Spa) Dimension Data
 33 Ivan Santaromita (Ita) Nippo-Vini Fantini              01:20
 34 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale
 35 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
 36 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates                     01:25
 37 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
 38 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
 39 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                  01:29
 40 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain-Merida               01:43
 41 Sebastian Henao (Col) Team Sky                         01:45
 42 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb
 43 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe                  02:04
 44 Koen Bouwmam (Ned) LottoNL-Jumbo                       02:16
 45 Enrico Battaglin (Ita) LottoNL-Jumbo
 46 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport
 47 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale                  02:31
 48 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin
 49 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
 50 Willie Smit (RSA) Katusha-Alpecin                      02:36
 51 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team                      02:54
 52 José Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team
 53 Maurits Lammertink (Ned) Katusha-Alpecin
 54 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ
 55 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team                      03:11
 56 Lawrence Warbasse (USA) Aqua Blue Sport
 57 Maarten Wynants (Bel) LottoNL-Jumbo                    03:25
 58 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors
 59 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 60 José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin
 61 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team
 62 Benoit Vaugrenard (Fra) Groupama-FDJ
 63 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First-Drapac          03:37
 64 Nathan Brown (USA) EF Education First-Drapac           03:56
 65 Joe Dombrowski (USA) EF Education First-Drapac
 66 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie
 67 Romain Sicard (Fra) Direct Energie
 68 Victor De La Parte (Spa) Movistar Team
 69 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida                 04:09
 70 Mark Padun (Ukr) Bahrain-Merida                        04:29
 71 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team                    04:44
 72 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team
 73 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
 74 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo
 75 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo
 76 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 77 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe                        05:02
 78 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team                    05:09
 79 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton-Scott                   05:10
 80 Tim Declercq (Bel) Quick-Step Floors
 81 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb
 82 Michał Gołaś (Pol) Team Sky
 83 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                    05:41
 84 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb                        06:47
 85 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team                      06:49
 86 Stefan Denifl (Aut) Aqua Blue Sport                    06:54
 87 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                  07:04
 88 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe                    07:08
 89 Christopher Juul Jensen (Den) Mitchelton-Scott         07:10
 90 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb
 91 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe                 07:55
 92 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team             08:18
 93 Rein Taaramäe (Est) Direct Energie                     10:32
 94 Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida                   14:05
 95 Matti Breschel (Den) EF Education First-Drapac
 96 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale
 97 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
 98 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors
 99 Ben Swift (GBr) UAE Team Emirates
100 Bert-Jan Lindeman (Ned) LottoNL-Jumbo                  14:32
101 Thomas Leezer (Ned) LottoNL-Jumbo
102 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ
103 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo                    15:51
104 Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott
105 Julien Vermote (Bel) Dimension Data
106 Owain Doull (GBr) Team Sky
107 Paul Ourselin (Fra) Direct Energie
108 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie
109 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
110 Nicolas Dougall (RSA) Dimension Data
111 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors
112 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team
113 Filippo Zaccanti (Ita) Nippo-Vini Fantini
114 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe
115 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
116 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport                     16:18
117 Damiano Cunego (Ita) Nippo-Vini Fantini                24:45
118 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ
119 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky
120 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates
121 Roman Kreuziger (Cze) Mitchelton-Scott
122 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
123 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott
124 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida
125 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ
126 Calvin Watson (Aus) Aqua Blue Sport
127 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
128 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie
129 Diego Rosa (Ita) Team Sky
130 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates
131 Daniel Pearson (GBr) Aqua Blue Sport
132 Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo-Vini Fantini
133 Masakazu Ito (Jpn) Nippo-Vini Fantini
134 Alan Marangoni (Ita) Nippo-Vini Fantini
135 Davide Cimolai (Ita) Groupama-FDJ
136 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
137 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates
138 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac
139 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors
140 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors
141 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo-Vini Fantini          25:26
DNF Sam Bewley (NZl) Mitchelton-Scott
DNF Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
DNF Scott Davies (GBr) Dimension Data

Klasyfikacja generalna po 6. etapie:

  1 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team                  22:04:13
  2 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb                      00:32
  3 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb
  4 Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors                      00:33
  5 Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott                       00:41
  6 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                     00:45
  7 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                      00:48
  8 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates                   00:52
  9 Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin                     00:58
 10 Mikel Landa (Spa) Movistar Team                        00:59
 11 Arthur Vichot (Fra) Groupama-FDJ                       01:04
 12 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo                  01:05
 13 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                     01:10
 14 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale                   01:19
 15 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal                     01:25
 16 Hugh Carthy (GBr) EF Education First-Drapac            01:29
 17 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                   01:30
 18 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky                           01:36
 19 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                      01:45
 20 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                    01:59
 21 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data                 02:00
 22 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                      02:27
 23 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale                   02:37
 24 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale                 02:51
 25 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data                     03:10
 26 Steff Cras (Bel) Katusha-Alpecin                       03:15
 27 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                    03:42
 28 Koen Bouwmam (Ned) LottoNL-Jumbo                       04:06
 29 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team               04:22
 30 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team                    05:20
 31 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates                     05:23
 32 Mark Padun (Ukr) Bahrain-Merida                        05:25
 33 Ivan Santaromita (Ita) Nippo-Vini Fantini              05:32
 34 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain-Merida               05:45
 35 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team                      06:04
 36 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                  06:46
 37 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale                     07:09
 38 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                07:13
 39 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo                    07:45
 40 Sebastian Henao (Col) Team Sky                         08:40
 41 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe                 09:28
 42 José Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                 09:36
 43 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe                    13:28
 44 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team                      13:43
 45 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida                 13:46
 46 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb                        14:16
 47 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe                  14:30
 48 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo                      14:43
 49 Lawrence Warbasse (USA) Aqua Blue Sport                14:50
 50 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                    15:09
 51 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin                 16:21
 52 Maurits Lammertink (Ned) Katusha-Alpecin               16:45
 53 Enrico Battaglin (Ita) LottoNL-Jumbo                   17:30
 54 Soren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb                 18:28
 55 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                    20:00
 56 José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin                   20:05
 57 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb                     21:45
 58 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb                         21:57
 59 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale                  21:58
 60 Willie Smit (RSA) Katusha-Alpecin                      22:04
 61 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors               22:27
 62 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin                      22:51
 63 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team                      22:55
 64 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ                      23:23
 65 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                     24:24
 66 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors                  25:07
 67 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team                    25:48
 68 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                       26:36
 69 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First-Drapac          28:34
 70 Rein Taaramäe (Est) Direct Energie                     29:00
 71 Christopher Juul Jensen (Den) Mitchelton-Scott         30:46
 72 Victor De La Parte (Spa) Movistar Team                 31:19
 73 Michał Gołaś (Pol) Team Sky                            32:06
 74 Ian Stannard (GBr) Team Sky                            32:20
 75 Edward Dunbar (Irl) Aqua Blue Sport                    33:03
 76 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe                        33:18
 77 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team                    35:28
 78 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team                    35:44
 79 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton-Scott                   36:06
 80 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport                   36:45
 81 Joe Dombrowski (USA) EF Education First-Drapac         38:01
 82 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie                  39:11
 83 Maarten Wynants (Bel) LottoNL-Jumbo                    40:39
 84 Nathan Brown (USA) EF Education First-Drapac           40:49
 85 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb                        40:55
 86 Benoit Vaugrenard (Fra) Groupama-FDJ                   40:58
 87 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo                      41:48
 88 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                  41:53
 89 Paul Ourselin (Fra) Direct Energie                     42:25
 90 Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida                   42:51
 91 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors               43:51
 92 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                         45:16
 93 Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott                45:21
 94 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team                      45:47
 95 Owain Doull (GBr) Team Sky                             46:11
 96 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale               46:21
 97 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo                      46:28
 98 Julien Vermote (Bel) Dimension Data                    47:01
 99 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team             47:45
100 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo                    47:52
101 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                    49:01
102 Igor Anton (Spa) Dimension Data                        49:05
103 Tim Declercq (Bel) Quick-Step Floors                   49:08
104 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ                       50:10
105 Ben Swift (GBr) UAE Team Emirates                      50:38
106 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida                   51:18
107 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors            51:26
108 Thomas Leezer (Ned) LottoNL-Jumbo                      51:46
109 Bert-Jan Lindeman (Ned) LottoNL-Jumbo                  53:26
110 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates             53:55
111 Roman Kreuziger (Cze) Mitchelton-Scott                 54:21
112 Matti Breschel (Den) EF Education First-Drapac         54:32
113 Davide Cimolai (Ita) Groupama-FDJ                      54:56
114 Diego Rosa (Ita) Team Sky                              55:13
115 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie                     55:27
116 Nicolas Dougall (RSA) Dimension Data                   56:47
117 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie                   57:16
118 Stefan Denifl (Aut) Aqua Blue Sport                    57:22
119 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal                  01:01:09
120 Filippo Zaccanti (Ita) Nippo-Vini Fantini           01:02:13
121 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data    01:03:51
122 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe                  01:03:59
123 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ                  01:04:32
124 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                    01:04:43
125 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates              01:05:54
126 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors                 01:06:47
127 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport                  01:07:11
128 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky                 01:07:33
129 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                    01:07:41
130 Damiano Cunego (Ita) Nippo-Vini Fantini             01:08:20
131 Masakazu Ito (Jpn) Nippo-Vini Fantini               01:08:22
132 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal                   01:09:44
133 Daniel Pearson (GBr) Aqua Blue Sport                01:09:54
134 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates             01:12:25
135 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac      01:12:51
136 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ                 01:13:36
137 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott              01:14:06
138 Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo-Vini Fantini              01:14:26
139 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo-Vini Fantini       01:16:18
140 Alan Marangoni (Ita) Nippo-Vini Fantini             01:19:39
141 Calvin Watson (Aus) Aqua Blue Sport                 01:20:54

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: