Tour de Suisse 2018: etap 5. Diego Ulissi na alpejskim podjeździe

Diego Ulissi

Diego Ulissi. po podjeździe do stacji narciarskiej Leukerbad, zwyciężył w piątym dniu wyścigu dookoła Szwajcarii.

Włoch z UAE Team Emirates na ostatnich metrach okazał się szybszy od Enrica Masa (Quick-Step Floors) i Toma-Jelte Slagtera (Dimension Data).

Nowym liderem wyścigu został Richie Porte (BMC Racing).

Pierwszy górski test tegorocznej edycji Tour de Suisse prowadził przez trzy górskie premie na metę w Alpach Berneńskich. Etap otworzyła wspinaczka na przełęczy Pillon (16 km; 6,8 km; 5,2%). Próby zawiązania ucieczki w tym miejscu zakończyły się fiaskiem, lepiej poszło na długim, płaskim odcinku w kierunku Crans-Montana, gdzie przewagę zdobyli Silvan Dillier (ALg2r La Mondiale), Daniel Oss (Bora-hansgrohe), Jasper Stuyvens (Trek-Segafredo), Willie Smit (Katusha-Alpecin), Paul Ourselin (Direct Energie) i Lawrence Warbasse (Aqua Blue Sport).

Peleton odpuścił akcję na nieco ponad 3 minuty, rozpoczynając drogę do Montana Village (120 km; 13,5 km; 5,8%) ze stratą 2:11.

Samotne prowadzenie objął na podjeździe Warbasse, a z tyłu m. in. atakowali Omar Fraile (Astana), José Rojas, Victor de la Parte (obaj Movistar), Liljan Calmejane i Roman Sicard (obaj Direct Energie). Mistrz Stanów Zjednoczonych utrzymywał dobrą prędkość, meldując się na górskiej premii z przewagą blisko 2 minut nad grupą goniącą i 2:20 nad peletonem.

Kolarzowi Aqua Blue Sport przed finałem do Leukerbad (14,1 km; 4,5%) pozostało 40 sekund. Peleton napędzali kolarze BMC Racing.

Warbasse 13 kilometrów przed metą został wyprzedzony przez Calmejane. Francuz na długim, ale nie tak stromym podjeździe bronił swojej przewagi przez 6 kilometrów. Po jego doścignięciu ruszyli François Bidard (AG2R La Mondiale) i Hugh Carthy (Education First-Drapac), a po chwili doskoczył Mikel Landa (Movistar).

Odpadł z peletonu liderujący wyścigowi od pierwszego etapu Stefan Küng (BMC Racing). 4 kilometry przed metą Landa wyszedł na samotne prowadzenie, z zapasem kilkunastu sekund.

To nie wystarczyło. Bask został doścignięty przez wyselekcjonowaną grupę 200 metrów przed metą, a najwięcej sił i szybkości zachował Diego Ulissi.

Wyniki 5. etapu Tour de Suisse 2018 (2.WT), Gstaad - Leukerbad (155,7 km):

  1 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates                 3:37:31
  2 Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors
  3 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data
  4 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb
  5 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
  6 Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin
  7 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
  8 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team
  9 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb
 10 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal
 11 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo
 12 Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott
 13 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 14 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida
 15 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale
 16 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky                           00:07
 17 Arthur Vichot (Fra) Groupama-FDJ
 18 Hugh Carthy (GBr) EF Education First-Drapac            00:12
 19 Mikel Landa (Spa) Movistar Team                        00:14
 20 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 21 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
 22 Mark Padun (Ukr) Bahrain-Merida                        00:47
 23 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale                 01:20
 24 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain-Merida               01:24
 25 Koen Bouwmam (Ned) LottoNL-Jumbo
 26 Ivan Santaromita (Ita) Nippo-Vini Fantini
 27 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team
 28 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida
 29 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team
 30 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data                     01:33
 31 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates
 32 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
 33 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
 34 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale
 35 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale                     01:39
 36 Steff Cras (Bel) Katusha-Alpecin                       02:02
 37 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo                    03:20
 38 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team                      03:23
 39 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team                      04:01
 40 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                  04:29
 41 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb
 42 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton-Scott                   06:20
 43 Sebastian Henao (Col) Team Sky
 44 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin
 45 Maurits Lammertink (Ned) Katusha-Alpecin
 46 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
 47 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors
 48 José Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team
 49 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe
 50 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe
 51 Rein Taaramäe (Est) Direct Energie
 52 Lawrence Warbasse (USA) Aqua Blue Sport                08:24
 53 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                    08:35
 54 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb
 55 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida                 09:28
 56 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo                      10:11
 57 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team                    13:37
 58 Willie Smit (RSA) Katusha-Alpecin
 59 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb                     14:48
 60 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin
 61 Victor De La Parte (Spa) Movistar Team
 62 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team
 63 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
 64 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie
 65 Maarten Wynants (Bel) LottoNL-Jumbo
 66 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
 67 Enrico Battaglin (Ita) LottoNL-Jumbo
 68 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ
 69 José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin
 70 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                     15:30
 71 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale                  18:36
 72 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors
 73 Scott Davies (GBr) Dimension Data
 74 Paul Ourselin (Fra) Direct Energie
 75 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 76 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe
 77 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team
 78 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team
 79 S?ren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb
 80 Christopher Juul Jensen (Den) Mitchelton-Scott         18:42
 81 Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida                   19:27
 82 Sam Bewley (NZl) Mitchelton-Scott
 83 Diego Rosa (Ita) Team Sky
 84 Joe Dombrowski (USA) EF Education First-Drapac
 85 Owain Doull (GBr) Team Sky
 86 Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott
 87 Michał Gołaś (Pol) Team Sky
 88 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                  21:21
 89 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team                      23:07
 90 Bert-Jan Lindeman (Ned) LottoNL-Jumbo                  24:19
 91 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo
 92 Filippo Zaccanti (Ita) Nippo-Vini Fantini
 93 Davide Cimolai (Ita) Groupama-FDJ
 94 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale
 95 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie
 96 Matti Breschel (Den) EF Education First-Drapac
 97 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb
 98 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates
 99 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo
100 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
101 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ
102 Tim Declercq (Bel) Quick-Step Floors
103 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team
104 Ben Swift (GBr) UAE Team Emirates
105 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport
106 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors
107 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
108 Benoit Vaugrenard (Fra) Groupama-FDJ
109 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky
110 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates
111 Alan Marangoni (Ita) Nippo-Vini Fantini
112 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
113 Julien Vermote (Bel) Dimension Data
114 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
115 Nicolas Dougall (RSA) Dimension Data
116 Edward Dunbar (Irl) Aqua Blue Sport
117 Igor Anton (Spa) Dimension Data
118 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
119 Daniel Pearson (GBr) Aqua Blue Sport
120 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
121 Stefan Denifl (Aut) Aqua Blue Sport
122 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First-Drapac
123 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo-Vini Fantini
124 Damiano Cunego (Ita) Nippo-Vini Fantini
125 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ
126 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ
127 Nathan Brown (USA) EF Education First-Drapac
128 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
129 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors
130 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida
131 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport
132 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe
133 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors
134 Thomas Leezer (Ned) LottoNL-Jumbo
135 Masakazu Ito (Jpn) Nippo-Vini Fantini
136 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates
137 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
138 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo
139 Calvin Watson (Aus) Aqua Blue Sport
140 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac
141 Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo-Vini Fantini
142 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie
143 Roman Kreuziger (Cze) Mitchelton-Scott
144 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott
DNF William Clarke (Aus) EF Education First-Drapac
DNF Bram Tankink (Ned) LottoNL-Jumbo
DNS Filippo Ganna (Ita) UAE Team Emirates

Klasyfikacja generalna po 5. etapie:

  1 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team                  17:03:53
  2 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb                      00:20
  3 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb
  4 Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors                      00:21
  5 Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott                       00:29
  6 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                     00:33
  7 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                      00:36
  8 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates                   00:40
  9 Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin                     00:46
 10 Mikel Landa (Spa) Movistar Team                        00:47
 11 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
 12 Arthur Vichot (Fra) Groupama-FDJ                       00:52
 13 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo                  00:53
 14 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal                     00:58
 15 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
 16 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale                   01:07
 17 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky                           01:09
 18 Hugh Carthy (GBr) EF Education First-Drapac            01:17
 19 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                   01:18
 20 Mark Padun (Ukr) Bahrain-Merida                        01:23
 21 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team               01:24
 22 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                    01:32
 23 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data                 01:33
 24 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe                 02:00
 25 Koen Bouwmam (Ned) LottoNL-Jumbo                       02:17
 26 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale                 02:27
 27 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                      02:31
 28 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale                   02:40
 29 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data                     02:43
 30 Steff Cras (Bel) Katusha-Alpecin                       02:48
 31 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team                      03:20
 32 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                    03:55
 33 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates                     04:25
 34 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain-Merida               04:29
 35 Ivan Santaromita (Ita) Nippo-Vini Fantini              04:39
 36 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team                    04:53
 37 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                  05:44
 38 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale                     06:16
 39 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                06:20
 40 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe                    06:47
 41 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
 42 José Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                 07:09
 43 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team                      07:21
 44 Sebastian Henao (Col) Team Sky                         07:22
 45 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors               08:49
 46 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida                 10:04
 47 Lawrence Warbasse (USA) Aqua Blue Sport                12:06
 48 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                    12:11
 49 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe                  12:43
 50 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb                        12:58
 51 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin                 14:17
 52 Maurits Lammertink (Ned) Katusha-Alpecin               14:18
 53 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo                      14:43
 54 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb                     15:02
 55 Enrico Battaglin (Ita) LottoNL-Jumbo                   15:41
 56 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                    15:43
 57 José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin                   17:07
 58 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb                         17:14
 59 Rein Taaramäe (Est) Direct Energie                     18:55
 60 S?ren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb                 19:06
 61 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale                  19:54
 62 Willie Smit (RSA) Katusha-Alpecin                      19:55
 63 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team                      20:28
 64 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                     20:55
 65 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ                      20:56
 66 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team                    21:31
 67 Scott Davies (GBr) Dimension Data                      21:57
 68 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors                  22:09
 69 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin                      23:14
 70 Christopher Juul Jensen (Den) Mitchelton-Scott         24:03
 71 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                       24:32
 72 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                         25:17
 73 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First-Drapac          25:24
 74 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida                   27:00
 75 Paul Ourselin (Fra) Direct Energie                     27:01
 76 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors            27:08
 77 Michał Gołaś (Pol) Team Sky                            27:23
 78 Victor De La Parte (Spa) Movistar Team                 27:50
 79 Ian Stannard (GBr) Team Sky                            28:03
 80 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors               28:27
 81 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe                        28:43
 82 Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida                   29:13
 83 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates             29:37
 84 Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott                29:57
 85 Roman Kreuziger (Cze) Mitchelton-Scott                 30:03
 86 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team                      30:23
 87 Davide Cimolai (Ita) Groupama-FDJ                      30:38
 88 Owain Doull (GBr) Team Sky                             30:47
 89 Diego Rosa (Ita) Team Sky                              30:55
 90 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team                    31:02
 91 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie                     31:09
 92 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team                    31:11
 93 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton-Scott                   31:23
 94 Julien Vermote (Bel) Dimension Data                    31:37
 95 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                         31:38
 96 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo                    32:28
 97 Edward Dunbar (Irl) Aqua Blue Sport                    32:36
 98 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale               32:43
 99 Joe Dombrowski (USA) EF Education First-Drapac         34:32
100 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb                        34:35
101 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport                   34:56
102 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                  35:16
103 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie                  35:42
104 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ                       36:05
105 Ben Swift (GBr) UAE Team Emirates                      37:00
106 Nathan Brown (USA) EF Education First-Drapac           37:20
107 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo                      37:31
108 Maarten Wynants (Bel) LottoNL-Jumbo                    37:41
109 Thomas Leezer (Ned) LottoNL-Jumbo
110 Benoit Vaugrenard (Fra) Groupama-FDJ                   38:00
111 Bert-Jan Lindeman (Ned) LottoNL-Jumbo                  39:21
112 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data       39:33
113 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team             39:54
114 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ                     40:14
115 Matti Breschel (Den) EF Education First-Drapac         40:54
116 Nicolas Dougall (RSA) Dimension Data                   41:23
117 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates                 41:36
118 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie                   41:52
119 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo                      42:11
120 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors                    42:29
121 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky                    43:15
122 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                       43:23
123 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                    43:47
124 Damiano Cunego (Ita) Nippo-Vini Fantini                44:02
125 Masakazu Ito (Jpn) Nippo-Vini Fantini                  44:04
126 Tim Declercq (Bel) Quick-Step Floors                   44:25
127 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal                      45:26
128 Daniel Pearson (GBr) Aqua Blue Sport                   45:36
129 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal                     45:45
130 Filippo Zaccanti (Ita) Nippo-Vini Fantini              46:49
131 Sam Bewley (NZl) Mitchelton-Scott                      47:35
132 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates                48:07
133 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac         48:33
134 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe                     48:35
135 Igor Anton (Spa) Dimension Data                        48:38
136 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ                    49:18
137 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                       49:19
138 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott                 49:48
139 Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo-Vini Fantini                 50:08
140 Stefan Denifl (Aut) Aqua Blue Sport                    50:55
141 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo-Vini Fantini          51:19
142 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport                     51:20
143 Alan Marangoni (Ita) Nippo-Vini Fantini                55:21
144 Calvin Watson (Aus) Aqua Blue Sport                    56:36

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: