Critérium du Dauphiné 2018: etap 2. Sukces Pascala Ackermanna, groźny upadek Kwiatkowskiego

Michał Kwiatkowski

Pascala Ackermanna (Bora-hansgrohe) wygrał w Belleville drugi etap wyścigu Critérium du Dauphiné.

Niemiec na finiszu z peletonu wyprzedził Edvalda Boassona Hagena (Dimension Data) i Daryla Impeya (Mitchelton-Scott).

Kolarz z Republiki Południowej Afryki odebrał żółtą koszulkę lidera Michałowi Kwiatkowskiemu (Team Sky), który zaliczył nieprzyjemny upadek na przedostatnim rondzie przed metą.

Trzeci dzień ścigania zaproponował pagórkowatą trasę (181 km), prowadzącą do usytuowanego w departamencie Rodan miasteczka Belleville. W programie widniało pięć górskich premii, z ostatniej do mety pozostawało 30 kilometrów.

Od samego startu ucieczkę prowadzili Nikita Stalnov (Astana), Antoine Duchesne (Groupama-FDJ), Pierre-Luc Périchon (Fortuneo-Samsic) i Frederik Backaert (Wanty-Groupe Gobert). Czwórka błyskawicznie odskoczyła na 6:35 (46 km). Dopiero wtedy na prowadzeniu w peletonie kolarzy Team Sky zastąpili Aleksej Saramotins (Bora-hansgrohe) i Corentin Ermenault (Vital Concept), co było sygnałem do wszczęcia pościgu.

Na pierwszej wspinacze Col de Cambuse (87 km; 5 km, 4,6%), różnica wynosiła 4:25, na ostatniej, Col du Fût d'Avenas (151 km; 3,8 km, 6%) spadła do minuty. Zdecydowanie na przełęczy depnęli zawodnicy Lotto-Soudal, w tym Tomasz Marczyński, bez powodzenia kontrowali Antwan Tolhoek (LottoNL-Jumbo) i Jesus Herrada (Cofidis).

Wysokie tempo sprawiło, że sprinterzy odpadli od peletonu, co zachęciło kolarzy Mitchelton-Scott do wyjścia na czoło i podjęcia pracy na wczorajszego zwycięzcę Daryla Impeya. Uciekinierzy byli wchłaniani jeden po drugim, ostatniego – Stalnova – doścignięto dopiero 900 metrów przed kreską.

Chwilę wcześniej na rondzie upadł Michał Kwiatkowski. 28-latek długo się nie podnosił, w końcu wstał i z mocno obitymi plecami wsiadł na rower, dojeżdżając spokojnie do mety.

Na finiszu najlepiej zachował się Ackerman, a trzeci na mecie Impey zapewnił sobie koszulkę lidera „Delfinatu”.

Wyniki 2. etapu Critérium du Dauphiné 2018 (2.WT), Montbrison - Belleville (181 km):

  1 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe                4:19:57
  2 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data
  3 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott
  4 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale
  5 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal
  6 Julien Simon (Fra) Cofidis
  7 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert
  8 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team
  9 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo
 10 Romain Hardy (Fra) Fortuneo-Oscaro
 11 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty-Groupe Gobert
 12 Michael Valgren (Den) Astana Pro Team
 13 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida
 14 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team
 15 Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Groupe Gobert
 16 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors
 17 Leo Vincent (Fra) Groupama-FDJ
 18 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac
 19 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ
 20 Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe
 21 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe
 22 Neilson Powless (USA) LottoNL-Jumbo
 23 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
 24 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 25 Jaime Roson (Spa) Movistar Team
 26 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale
 27 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert
 28 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac
 29 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida
 30 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
 31 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
 32 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team
 33 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
 34 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo
 35 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team
 36 Jhonatan Restrepo (Col) Katusha-Alpecin
 37 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
 38 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates
 39 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
 40 Thomas Degand (Bel) Wanty-Groupe Gobert
 41 Maxime Bouet (Fra) Fortuneo-Oscaro
 42 Amael Moinard (Fra) Fortuneo-Oscaro
 43 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
 44 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates
 45 Amanuel Ghebreigzabhier Werkilul (Eri) Dimension Data
 46 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky
 47 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo
 48 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott
 49 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin
 50 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky
 51 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin
 52 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates
 53 Jesus Herrada (Spa) Cofidis
 54 Rob Power (Aus) Mitchelton-Scott
 55 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis
 56 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott
 57 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors
 58 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors
 59 Nicolas Edet (Fra) Cofidis
 60 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates
 61 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin
 62 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale
 63 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo
 64 Gianni Moscon (Ita) Team Sky
 65 Tsgabu Grmay (Eth) Trek-Segafredo
 66 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Oscaro
 67 Sepp Kuss (USA) LottoNL-Jumbo
 68 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin
 69 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team
 70 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team
 71 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida
 72 Peter Kennaugh (GBr) Bora-Hansgrohe
 73 Daniel Moreno (Spa) EF Education First-Drapac
 74 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
 75 Marc Soler (Spa) Movistar Team
 76 Robert Kiserlovski (Cro) Katusha-Alpecin
 77 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ
 78 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
 79 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky
 80 Alex Howes (USA) EF Education First-Drapac
 81 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team                   00:42
 82 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin                    00:55
 83 James Knox (GBr) Quick-Step Floors                     01:04
 84 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal                   01:05
 85 Jose Herrada (Spa) Cofidis
 86 Dylan van Baarle (Ned) Team Sky
 87 Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott                   01:21
 88 Carlos Verona (Spa) Mitchelton-Scott                   02:18
 89 Pierre Luc Perichon (Fra) Fortuneo-Oscaro
 90 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                     05:22
 91 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ
 92 Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ
 93 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
 94 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data
 95 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept Club
 96 Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept Club
 97 Jay Thomson (RSA) Dimension Data
 98 Daniel Teklehaimanot (Eri) Cofidis
 99 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
100 Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain-Merida
101 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Groupe Gobert
102 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
103 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb
104 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates
105 Brendan Canty (Aus) EF Education First-Drapac
106 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida
107 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
108 Anthony Turgis (Fra) Cofidis
109 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida
110 Lukas Postlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
111 Jasha Sutterlin (Ger) Movistar Team
112 R?diger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe
113 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac
114 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ
115 Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ
116 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida
117 Brice Feillu (Fra) Fortuneo-Oscaro
118 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates
119 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept Club
120 Luke Rowe (GBr) Team Sky
121 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
122 Quentin Pacher (Fra) Vital Concept Club
123 Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors                  09:01
124 Pieter Serry (Bel) Quick-Step Floors
125 Fabio Jakobsen (Ned) Quick-Step Floors
126 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                     10:56
127 Sven Erik Bystrom (Nor) UAE Team Emirates
128 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team
129 Lars Boom (Ned) LottoNL-Jumbo
130 Jaime Castrillo (Spa) Movistar Team
131 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal
132 Victor Campenaerts (Bel) Lotto Soudal
133 Alex Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott
134 Aleksejs Saramotins (Lat) Bora-Hansgrohe
135 Johannes Frohlinger (Ger) Team Sunweb
136 Martijn Tusveld (Ned) Team Sunweb
137 Jos van Emden (Ned) LottoNL-Jumbo
138 Hector Carretero (Spa) Movistar Team
139 Laurent Pichon (Fra) Fortuneo-Oscaro
140 Floris De Tier (Bel) LottoNL-Jumbo
141 Matthias Brandle (Aut) Trek-Segafredo
142 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First-Drapac
143 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
144 Frederik Backaert (Bel) Wanty-Groupe Gobert            13:15
145 Kevin Reza (Fra) Vital Concept Club
146 Lorrenzo Manzin (Fra) Vital Concept Club               18:30
147 Corentin Ermenault (Fra) Vital Concept Club
148 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb

Klasyfikacja generalna po 2. etapie:

  1 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott                   8:51:46
  2 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky                      00:02
  3 Gianni Moscon (Ita) Team Sky                           00:05
  4 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors                    00:09
  5 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors             00:10
  6 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal                     00:11
  7 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky
  8 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                 00:13
  9 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data              00:14
 10 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                   00:17
 11 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors
 12 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo                     00:18
 13 Michael Valgren (Den) Astana Pro Team
 14 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
 15 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin                    00:20
 16 Tsgabu Grmay (Eth) Trek-Segafredo                      00:21
 17 Marc Soler (Spa) Movistar Team                         00:22
 18 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team                     00:23
 19 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott
 20 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 21 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ                         00:24
 22 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                   00:25
 23 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott
 24 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe
 25 Leo Vincent (Fra) Groupama-FDJ
 26 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida                   00:26
 27 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
 28 Jaime Roson (Spa) Movistar Team                        00:27
 29 Jesus Herrada (Spa) Cofidis                            00:28
 30 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale
 31 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates                  00:29
 32 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac
 33 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
 34 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac           00:30
 35 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates                  00:31
 36 Peter Kennaugh (GBr) Bora-Hansgrohe
 37 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ
 38 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin
 39 Alex Howes (USA) EF Education First-Drapac             00:32
 40 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale                   00:33
 41 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe                  00:34
 42 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo                00:36
 43 Amanuel Ghebreigzabhier Werkilul (Eri) Dimension D     00:37
 44 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates                  00:38
 45 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team
 46 Rob Power (Aus) Mitchelton-Scott
 47 Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Groupe Gobert              00:39
 48 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
 49 Julien Simon (Fra) Cofidis
 50 Thomas Degand (Bel) Wanty-Groupe Gobert                00:46
 51 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert             00:48
 52 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis
 53 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin                      00:49
 54 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Oscaro                   00:51
 55 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty-Groupe Gobert         00:54
 56 Romain Hardy (Fra) Fortuneo-Oscaro                     01:02
 57 Daniel Moreno (Spa) EF Education First-Drapac          01:09
 58 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo                     01:17
 59 Maxime Bouet (Fra) Fortuneo-Oscaro                     01:18
 60 Amael Moinard (Fra) Fortuneo-Oscaro                    01:34
 61 Neilson Powless (USA) LottoNL-Jumbo                    01:35
 62 Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe                      01:39
 63 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky
 64 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale                   01:40
 65 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team                       01:44
 66 Robert Kiserlovski (Cro) Katusha-Alpecin               02:01
 67 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team                        02:56
 68 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert                   03:09
 69 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida                 03:12
 70 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo                      03:21
 71 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team                   03:55
 72 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                 03:58
 73 Dylan van Baarle (Ned) Team Sky                        04:11
 74 Pierre Luc Perichon (Fra) Fortuneo-Oscaro              04:15
 75 Sepp Kuss (USA) LottoNL-Jumbo                          04:16
 76 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal
 77 Nicolas Edet (Fra) Cofidis                             04:26
 78 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team                    04:41
 79 Jhonatan Restrepo (Col) Katusha-Alpecin                05:04
 80 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates                 05:16
 81 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida                 05:17
 82 Carlos Verona (Spa) Mitchelton-Scott                   05:32
 83 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb                       05:37
 84 Jasha Sutterlin (Ger) Movistar Team                    05:41
 85 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept Club                 05:44
 86 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                      06:00
 87 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                     06:09
 88 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Groupe Gobert               06:11
 89 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                  06:22
 90 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team                      06:29
 91 Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott                   06:39
 92 Lukas Postlberger (Aut) Bora-Hansgrohe                 07:01
 93 Luke Rowe (GBr) Team Sky                               07:05
 94 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida                       07:06
 95 Jay Thomson (RSA) Dimension Data                       07:13
 96 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin                  07:20
 97 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida                   07:21
 98 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                     07:27
 99 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb                          07:34
100 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team             07:46
101 Jose Herrada (Spa) Cofidis                             07:55
102 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin                    08:18
103 Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain-Merida              08:25
104 James Knox (GBr) Quick-Step Floors                     08:38
105 Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept Club             08:52
106 Rudiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe                     08:54
107 Anthony Turgis (Fra) Cofidis                           09:28
108 Brendan Canty (Aus) EF Education First-Drapac          09:30
109 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ                   09:32
110 Pieter Serry (Bel) Quick-Step Floors                   09:33
111 Daniel Teklehaimanot (Eri) Cofidis                     09:42
112 Brice Feillu (Fra) Fortuneo-Oscaro                     10:01
113 Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ                     10:12
114 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                      10:27
115 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac        10:31
116 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates                10:32
117 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
118 Quentin Pacher (Fra) Vital Concept Club                10:36
119 Hector Carretero (Spa) Movistar Team                   11:31
120 Sven Erik Bystrom (Nor) UAE Team Emirates              11:37
121 Victor Campenaerts (Bel) Lotto Soudal                  12:22
122 Jaime Castrillo (Spa) Movistar Team                    12:40
123 Fabio Jakobsen (Ned) Quick-Step Floors                 12:45
124 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates                   12:51
125 Matthias Brandle (Aut) Trek-Segafredo                  13:39
126 Alex Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott                  13:44
127 Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors                  13:50
128 Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ                      14:42
129 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ                         14:49
130 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida                     14:57
131 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team                        15:02
132 Frederik Backaert (Bel) Wanty-Groupe Gobert            15:21
133 Jos van Emden (Ned) LottoNL-Jumbo                      15:33
134 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept Club                  15:43
135 Lars Boom (Ned) LottoNL-Jumbo                          15:46
136 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal                       15:47
137 Aleksejs Saramotins (Lat) Bora-Hansgrohe               15:59
138 Floris De Tier (Bel) LottoNL-Jumbo                     16:06
139 Johannes Frohlinger (Ger) Team Sunweb                  16:17
140 Laurent Pichon (Fra) Fortuneo-Oscaro                   16:23
141 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First-Drapa     18:06
142 Martijn Tusveld (Ned) Team Sunweb                      18:07
143 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                     18:18
144 Kevin Reza (Fra) Vital Concept Club                    18:47
145 Lorrenzo Manzin (Fra) Vital Concept Club               21:58
146 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo                      23:51
147 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb                         25:02
148 Corentin Ermenault (Fra) Vital Concept Club            25:25

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: