Critérium du Dauphiné 2018: etap 1. Daryl Impey najszybszy

Daryl Impey

Daryl Impey (Mitchelton-Scott) wygrał w Saint-Just-Saint-Rambert pierwszy etap francuskiej etapówki Critérium du Dauphiné. Liderem wyścigu pozostał piąty na mecie Michał Kwiatkowski (Team Sky).

Mistrz RPA pokonał po sprincie z głównej grupy Juliana Alaphillipe’a (Quick-Step Floors) i Pascala Ackermanna (Bora-hansgrohe).

W drugim dniu wyścigu peleton zaliczył naszpikowaną krótkimi podjazdami trasę o długości 179 kilometrów. W sumie zebrało się tego siedem górskich premii.

Ucieczkę dnia po kilku kilometrach od startu zawiązali Nicolas Edet (Cofidis), Brice Feillu (Fortuneo-Samsic) i Lawson Craddock (EF-Drapac). Zlokalizowaną na 9 kilometrze premię Col de Leyrisse (8,5 km; 4,5%) przejechali z przewagą 1:35, powiększając następnie różnicę do 6 minut na Cote de Saint-Agreve (54 km; 6 km; 5%).

Tempo peletonu regulowali kolarze Vital Concept i Quick-Step Floors. W połowie drogi zasadnicza grupa zbliżyła się na 2:25. Feillu dał za wygraną 20 kilometrów przed metą, pozostali harcownicy zdołali przeprawić się przez Cote de Barrage de Grangent (163; 1,3 km; 4,5%), zanim również zostali wchłonięci.

Czoło peletonu zajęli kolarze Lotto-Soudal, popracował Tomasz Marczyński, a przed ostatnią górską premią, powtórce na Cote de Barrage de Grangent (175 km), sytuację zaczął kontrolować Team Sky.

Zaatakował na podjeździe Dylan Teuns (BMC Racing), skontrował Julian Alaphilippe. Na kole kolarza Quick-Step Floors usiadł Michał Kwiatkowski. Powstała kilkuosobowa czołówka, jednak bez potencjału na odjazd.

Szybki zjazd ku mecie ne zmienił sytuacji, na ostatnie, lekko prowadzące w górę, metry wpadła spora grupa. Tam zdecydowanie ruszył Daryl Impey, który łatwo zyskał kilka metrów, sięgając po etapowe zwycięstwo.

Wyniki 1. etapu Criterium du Dauphine 2018 (2.WT), Valence - Saint-Just-Saint-Rambert (179 km):

  1 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott                   4:24:26
  2 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors
  3 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe
  4 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
  5 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky
  6 Jesus Herrada (Spa) Cofidis
  7 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
  8 Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Groupe Gobert
  9 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
 10 Jaime Roson (Spa) Movistar Team
 11 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo
 12 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal
 13 Alex Howes (USA) EF Education First-Drapac
 14 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale
 15 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale
 16 Julien Simon (Fra) Cofidis
 17 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac
 18 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates
 19 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
 20 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept Club
 21 Romain Hardy (Fra) Fortuneo-Samsic
 22 Sven Erik Bystr?m (Nor) UAE Team Emirates
 23 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors
 24 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
 25 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty-Groupe Gobert
 26 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors
 27 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin
 28 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team
 29 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert
 30 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ
 31 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott
 32 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates
 33 Gianni Moscon (Ita) Team Sky
 34 Michael Valgren (Den) Astana Pro Team
 35 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ
 36 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe
 37 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data
 38 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates
 39 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida
 40 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin
 41 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
 42 Pieter Serry (Bel) Quick-Step Floors
 43 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 44 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
 45 Marc Soler (Spa) Movistar Team
 46 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac
 47 Tsgabu Grmay (Eth) Trek-Segafredo
 48 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
 49 Amanuel Ghebreigzabhier (Eri) Dimension Data
 50 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team
 51 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
 52 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Groupe Gobert
 53 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky
 54 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
 55 Léo Vincent (Fra) Groupama-FDJ
 56 Peter Kennaugh (GBr) Bora-Hansgrohe
 57 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Samsic
 58 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data
 59 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo
 60 Hector Carretero (Spa) Movistar Team
 61 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis
 62 Thomas Degand (Bel) Wanty-Groupe Gobert
 63 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott
 64 Rob Power (Aus) Mitchelton-Scott
 65 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin
 66 Daniel Moreno (Spa) EF Education First-Drapac          00:22
 67 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo                     00:40
 68 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
 69 Amael Moinard (Fra) Fortuneo-Samsic
 70 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data
 71 Maxime Bouet (Fra) Fortuneo-Samsic
 72 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb                          01:19
 73 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida
 74 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida
 75 Jay Thomson (RSA) Dimension Data
 76 Frederik Backaert (Bel) Wanty-Groupe Gobert
 77 Luke Rowe (GBr) Team Sky
 78 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky
 79 Neilson Powless (USA) LottoNL-Jumbo
 80 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team
 81 Pierre Luc Perichon (Fra) Fortuneo-Samsic
 82 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale
 83 Jaime Castrillo (Spa) Movistar Team
 84 Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe
 85 Robert Kiserlovski (Cro) Katusha-Alpecin
 86 Victor Campenaerts (Bel) Lotto Soudal
 87 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
 88 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal                   02:35
 89 Matthias Brändle (Aut) Trek-Segafredo
 90 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team
 91 Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe
 92 Alex Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott
 93 Carlos Verona (Spa) Mitchelton-Scott
 94 Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain-Merida
 95 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida
 96 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert
 97 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team
 98 Lorrenzo Manzin (Fra) Vital Concept Club
 99 Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept Club
100 Fabio Jakobsen (Ned) Quick-Step Floors                 02:51
101 Dylan van Baarle (Ned) Team Sky
102 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo                      02:56
103 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                 03:28
104 Brendan Canty (Aus) EF Education First-Drapac
105 Sepp Kuss (USA) LottoNL-Jumbo
106 Anthony Turgis (Fra) Cofidis
107 Daniel Teklehaimanot (Eri) Cofidis
108 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale               03:46
109 Brice Feillu (Fra) Fortuneo-Samsic
110 Nicolas Edet (Fra) Cofidis
111 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ
112 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team
113 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data                    04:34
114 Nicholas Dlamini (RSA) Dimension Data
115 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team
116 Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ
117 Laurent Pichon (Fra) Fortuneo-Samsic
118 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates
119 Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors
120 Jos van Emden (Ned) LottoNL-Jumbo
121 Lars Boom (Ned) LottoNL-Jumbo
122 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates
123 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb
124 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
125 Kevin Reza (Fra) Vital Concept Club
126 Quentin Pacher (Fra) Vital Concept Club
127 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida
128 Jhonatan Restrepo (Col) Katusha-Alpecin
129 Aleksejs Saramotins (Lat) Bora-Hansgrohe
130 Floris De Tier (Bel) LottoNL-Jumbo
131 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal
132 Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott                   04:52
133 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac        04:54
134 Jose Herrada (Spa) Cofidis                             06:06
135 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb
136 Corentin Ermenault (Fra) Vital Concept Club            06:36
137 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                     06:46
138 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin
139 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team
140 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin
141 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
142 Martijn Tusveld (Ned) Team Sunweb
143 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates
144 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First-Drapac
145 James Knox (GBr) Quick-Step Floors                     06:51
146 Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ                      08:52
147 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ
148 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida
149 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept Club                  09:45
150 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo                      12:09
151 Rúben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo
DNS Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb
DNS Laurens ten Dam (Ned) Team Sunweb

Klasyfikacja generalna po 1. etapie:

  1 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky                    4:31:51
  2 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott                     00:02
  3 Gianni Moscon (Ita) Team Sky                           00:03
  4 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors                    00:07
  5 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors             00:08
  6 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal                     00:09
  7 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky
  8 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                 00:11
  9 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb                       00:13
 10 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                   00:15
 11 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors
 12 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo                     00:16
 13 Michael Valgren (Den) Astana Pro Team
 14 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
 15 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                    00:17
 16 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin                    00:18
 17 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data
 18 Tsgabu Grmay (Eth) Trek-Segafredo                      00:19
 19 Marc Soler (Spa) Movistar Team                         00:20
 20 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept Club
 21 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team                     00:21
 22 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott
 23 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 24 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ                         00:22
 25 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                   00:23
 26 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott
 27 Léo Vincent (Fra) Groupama-FDJ
 28 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida                   00:24
 29 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
 30 Jaime Roson (Spa) Movistar Team                        00:25
 31 Jesus Herrada (Spa) Cofidis                            00:26
 32 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale
 33 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates                  00:27
 34 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac
 35 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
 36 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac           00:28
 37 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates                  00:29
 38 Peter Kennaugh (GBr) Bora-Hansgrohe
 39 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ
 40 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin
 41 Alex Howes (USA) EF Education First-Drapac             00:30
 42 Pieter Serry (Bel) Quick-Step Floors
 43 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale                   00:31
 44 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe                  00:32
 45 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe                  00:33
 46 Hector Carretero (Spa) Movistar Team
 47 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo                00:34
 48 Amanuel Ghebreigzabhier (Eri) Dimension Data           00:35
 49 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates                  00:36
 50 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
 51 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team
 52 Rob Power (Aus) Mitchelton-Scott
 53 Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Groupe Gobert              00:37
 54 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
 55 Julien Simon (Fra) Cofidis
 56 Sven Erik Bystr?m (Nor) UAE Team Emirates              00:39
 57 Thomas Degand (Bel) Wanty-Groupe Gobert                00:44
 58 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                     00:45
 59 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert             00:46
 60 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis
 61 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Groupe Gobert               00:47
 62 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin
 63 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Samsic                   00:49
 64 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty-Groupe Gobert         00:52
 65 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                  00:58
 66 Romain Hardy (Fra) Fortuneo-Samsic                     01:00
 67 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team                      01:05
 68 Daniel Moreno (Spa) EF Education First-Drapac          01:07
 69 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo                     01:15
 70 Maxime Bouet (Fra) Fortuneo-Samsic                     01:16
 71 Victor Campenaerts (Bel) Lotto Soudal                  01:24
 72 Amael Moinard (Fra) Fortuneo-Samsic                    01:32
 73 Neilson Powless (USA) LottoNL-Jumbo                    01:33
 74 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe                 01:37
 75 Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe
 76 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky
 77 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale                   01:38
 78 Luke Rowe (GBr) Team Sky                               01:41
 79 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team                       01:42
 80 Jaime Castrillo (Spa) Movistar Team
 81 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida
 82 Jay Thomson (RSA) Dimension Data                       01:49
 83 Pierre Luc Perichon (Fra) Fortuneo-Samsic              01:55
 84 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida                   01:57
 85 Robert Kiserlovski (Cro) Katusha-Alpecin               01:59
 86 Frederik Backaert (Bel) Wanty-Groupe Gobert            02:04
 87 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb                          02:10
 88 Matthias Brändle (Aut) Trek-Segafredo                  02:41
 89 Alex Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott                  02:46
 90 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team                        02:54
 91 Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain-Merida              03:01
 92 Dylan van Baarle (Ned) Team Sky                        03:04
 93 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert                   03:07
 94 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal                   03:09
 95 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida                 03:10
 96 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team                   03:11
 97 Carlos Verona (Spa) Mitchelton-Scott                   03:12
 98 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo                      03:19
 99 Lorrenzo Manzin (Fra) Vital Concept Club               03:26
100 Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept Club             03:28
101 Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe                     03:30
102 Fabio Jakobsen (Ned) Quick-Step Floors                 03:42
103 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                 03:56
104 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team                        04:04
105 Anthony Turgis (Fra) Cofidis
106 Brendan Canty (Aus) EF Education First-Drapac          04:06
107 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ                   04:08
108 Sepp Kuss (USA) LottoNL-Jumbo                          04:14
109 Daniel Teklehaimanot (Eri) Cofidis                     04:18
110 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale               04:21
111 Nicolas Edet (Fra) Cofidis                             04:24
112 Jos van Emden (Ned) LottoNL-Jumbo                      04:35
113 Brice Feillu (Fra) Fortuneo-Samsic                     04:37
114 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team                    04:39
115 Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors                  04:47
116 Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ                     04:48
117 Lars Boom (Ned) LottoNL-Jumbo
118 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal                       04:49
119 Aleksejs Saramotins (Lat) Bora-Hansgrohe               05:01
120 Jhonatan Restrepo (Col) Katusha-Alpecin                05:02
121 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                      05:03
122 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac        05:07
123 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates                05:08
124 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
125 Floris De Tier (Bel) LottoNL-Jumbo
126 Quentin Pacher (Fra) Vital Concept Club                05:12
127 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates                 05:14
128 Nicholas Dlamini (RSA) Dimension Data                  05:15
129 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida
130 Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott                   05:16
131 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb                  05:19
132 Laurent Pichon (Fra) Fortuneo-Samsic                   05:25
133 Kevin Reza (Fra) Vital Concept Club                    05:30
134 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb                         06:30
135 Jose Herrada (Spa) Cofidis                             06:48
136 Corentin Ermenault (Fra) Vital Concept Club            06:53
137 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First-Drapa     07:08
138 Martijn Tusveld (Ned) Team Sunweb                      07:09
139 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin                  07:18
140 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                     07:20
141 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin                    07:21
142 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                     07:25
143 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates                   07:27
144 James Knox (GBr) Quick-Step Floors                     07:32
145 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team             07:44
146 Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ                      09:18
147 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ                         09:25
148 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida                     09:33
149 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept Club                  10:19
150 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo                      12:53
151 Rúben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo                   22:07

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: