Prezentacja Szlakiem Walk Majora Hubala 2018

Hubal - logo

Już w najbliższy czwartek rozpocznie się jeden z największych wyścigów polskim kalendarzu - 13. edycja Szlakiem Walk Majora Hubala

"Hubal" powrócił do kalendarza wyścigów w 2016 roku. W zeszłym roku organizatorzy zarejestrowali go pod kategorią UCI 2.1, co oznacza, że jest to pod tym względem drugi w Polsce wyścig, po Tour de Pologne.

Wyścig poprzedza nieoficjalny prolog - kryterium o Puchar Mariana Formy. To były kolarz pochodzący z Kielc, wielokrotny medalista mistrzostw Polski. Kryterium jest również wpisane do kalendarza UCI Europe Tour.

Trasa wyścigu będzie przebiegała wokół województwa świętokrzyskiego, gdzie walki podczas II wojny światowej jako dowódca Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego prowadził mjr Henryk Dobrzański, pseudonim "Hubal". Dobrzański jest uważany za jednego z ostatnich "zagończyków", tzn. żołnierza, którego oddział nie złożył broni po ostatniej bitwie kampanii wrześniowej - pod Kockiem - i działania partyzanckie prowadziła aż do później zimy roku 1940.

Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa z racji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Kolarze uczczą pamięć poległych zarówno w I jak i II wojnie światowej.

Rywalizacja rozpocznie się kryterium w Kielcach, następnie powalczą na długim etapie z Poświętnego do Ostrowca Świętokrzyskiego. Trzeciego dnia imprezy ściganie rozegrane zostanie na dwóch odcinkach, ze startu wspólnego ze Skarżysko Kamiennej do Kazimierzy Wielkiej oraz w jeździe indywidualnej na czas w Busku Zdrój. Na zakończenie kolarze walczyli będą na etapie z Radoszycz do Końskich.

Na starcie zobaczymy najlepsze polskie ekipy oraz kilka ciekawych głodnych sukcesów zagranicznych ekip.

Relacje w TVP3:

Zarówno czwartkowe kryterium w Kielcach, jak i główny Wyścig Hubala obecne będzie w tym roku w telewizji. Transmisję live z kryterium przeprowadzi TVP3 w paśmie ogólnopolskim. Start o godzinie 16.00. Dodatkowo każdego dnia emitowane będą wieczorne kroniki podsumowujące rywalizację.

Relacje live rowery.org:

Z tegorocznej odsłony Wyścigu Hubala będziemy prowadzić tekstową relację live, dostępną na naszej stronie każdego dnia. Nie zapomnijcie również zaglądać na naszego instagrama, gdzie także dostarczamy różnych ciekawostek.

Trasa:

Kryterium o Puchar Mariana Formy | prolog: Kielce (40 km)

trasa prologu Wyścigu Szlakiem Walk Majora Hubala 2018

Etap 1: Poświętne - Ostrowiec Świętokrzyski (194,8 km)

trasa 1. etapu Wyścigu Szlakiem Walk Majora Hubala 2018

Etap 2: Skarżysko-Kamienna - Kazimierza Wielka (127,7 km)

trasa 2. etapu Wyścigu Szlakiem Walk Majora Hubala 2018

Etap 3: Busko-Zdrój - Busko-Zdrój (jazda indywidualna na czas, 21,3 km)

trasa 3. etapu Wyścigu Szlakiem Walk Majora Hubala 2018

Etap 4: Radoszyce - Końskie (176,2 km)

trasa 4. etapu Wyścigu Szlakiem Walk Majora Hubala 2018

Lista startowa:

Listę startową otworzy ubiegłoroczny zwycięzca - Maciej Paterski (Wibatech 7R Merx). 31-latek będzie wspierany przez Marka Rutkiewicza. Na płaskich odcinkach powalczy duet Sylwester Janiszewski i Grzegorz Stępniak.

W mocnym składzie w Kielcach pojawi się CCC Sprandi Polkowice. Ekipa Piotra Wadeckiego postawi na Kamila Gradka. W sprintach powinien brylować Paweł Franczak. Na wyścig awizowany jest także mistrz Polski Adrian Kurek i mistrz świata w omnium Szymon Sajnok.

Team Hurom poprowadzi Kamil Zieliński, który w ubiegłym roku zajął tu 2. miejsce. Groźny będzie Vitaly Bus, a w sprintach powinien migać Eryk Latoń.

Groźna będzie czeska ekipa Elkov Author, w której baszlrwach wystartuje Jan Barta. Duże ambicję mają także jeżdżący niedawno w polskich ekipach Jiri Polnicky i Josef Cerny. Na dobry wynik w klasyfikacji generalnej liczy Piotr Konwa.

Duże ambicje ma Voster Uniwheels. Ekipę z Podkarpacia poprowadzi Adam Stachowiak. "Stachu" będzie wspierany przez Michała Podlaskiego  i Mateusza Komara.

Reprezentację Polski poprowadzi Karol Domagalski, który w tym roku dobrze prezentuje się w zachodnich wyścigach w barwach One Pro Cycling. Na dobry wynik liczy także utalentowany Filip Maciejuk.

O dobry wynik powalczą Słoweńcy z Adria Mobil. Tutaj oczy skierowane będą na Janeza Brajkovicia oraz Jure Golcera.

W wyścigu wystąpią także ekipy Novo Nordisk, THK - Metec i Start Team Gusto, które mogą namieszać w klasyfikacji generalnej.

Historia

Wyścig kolarski Szlakiem Walk Majora Hubala ma swoją wieloletnia tradycję. Pierwszy raz został rozegrany w 2000 r. a jego pomysłodawcą był, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Seulu w jeździe drużynowej na czas – Andrzej Sypytkowski – do dziś dyrektor wyścigu. Pierwszy wyścig zorganizowano w formule wyścigu jednodniowego na trasie wokół Końskich, która prowadziła drogami powiatu koneckiego, gdzie ciągle żyje legenda majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

W kolejnych latach wraz z rozwojem organizacyjnym zawody przekształciły się w wyścig etapowy, który był rozgrywany aż do roku 2010. Po pięciu latach przerwy Andrzej Sypytkowski postanowił reaktywować tę imprezę kolarską i tak w 2016 roku została rozegrana 11. edycja. W roku 2017 wyścig etapowy Szlakiem Walk Majora Hubala awansował do kategorii 2.1 UCI.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

4 Comments

 1. zulu

  28 maja 2018, 22:28 o 22:28

  A gdzie profile etapów?

  • zulu

   29 maja 2018, 09:50 o 09:50

   Ok, widzę że już są.

 2. Scyzoryk

  28 maja 2018, 23:28 o 23:28

  Ej jak na mapie I etapu nie ma Starachowic ? Nie mówię, że na trasie, ale w ogóle na mapie. Wąchock, Rataje, Styków, a Starachowice gdzie ? Zgryźliwe komentarze proszę sobie podarować. Co to za mapa ? Redakcjo daj głos. Etap II zresztą to samo

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: