Emakumeen Bira 2018: etap 1. Sabrina Stultiens otwiera baskijskie zmagania

Sabrina Stultiens (Waowdeals Pro Cycling) wygrała pierwszy odcinek 31. edycji baskijskiego wyścigu Emakumeen Bira, zaliczanego do cyklu Women's WorldTour.

24-letnia Holenderka, mistrzyni Europy orliczek z 2014 roku, odniosła swój pierwszy sukces w zawodowym peletonie i po samotnym ataku w końcówce została pierwszą liderką zmagań w Kraju Basków.

Na 108-kilometrowym odcinku wokół położonego w prowincji Gipuzkoa miasteczka Legazpi trudno było znaleźć płaski fragment trasy. Organizatorzy zaplanowali trzy górskie premie - na 55, 80 i 103 kilometrze - a po zdobyciu tej ostatniej do mety prowadziła delikatnie wznosząca się droga, stanowiąca de facto przedłużenie górskiej premii.

Kluczowe rozstrzygnięcia dla losów etapu zapadły w obrębie ostatnich 20 kilometrów. Po ataku Annemiek van Vleuten (Mitchelton-Scott) i Olgi Zabelinskiej (Cogeas-Mettler) rozpoczęły się kontry, najpierw Anny van der Breggen (Boels Dolmans), a potem Asleigh Moolman-Pasio (Cervelo-Bigla) i Sabriny Stultiens (Waowdeals Pro Cycling).

Czwórka odjechała od peletonu, w którym tempo dyktowały zawodniczki Movistaru z Małgorzatą Jasińską, która została wybrana najaktywniejszą zawodniczką etapu. Prowadząca czwórka razem zdobyła ostatnią górską premię i na 4 kilometry przed metą notowała 47 sekund przewagi nad peletonem.

Różnica ta topniała jednak w oczach przy braku współpracy, a moment niezdecydowania wykorzystała Stultiens, samotnym atakiem przesądzając losy zwycięstwa. Po drugie miejsce, 17 sekund za zwycięską Holenderką, finiszowała prowadząca większą grupkę Lisa Brennauer (Wiggle High5).

Wyniki 1. etapu Emakumeen XXXI Bira 2018 (WWT), Legazpi - Legazpi (108 km):

1 Sabrina Stultiens (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team          2:51:24  
2 Lisa Brennauer (Ger) Wiggle High5                             00:17  
3 Giorgia Bronzini (Ita) Cylance Pro Cycling    
4 Anna van der Breggen (Ned) Boels Dolmans
5 Elena Cecchini (Ita) Canyon-SRAM Racing    
6 Annemiek van Vleuten (Ned) Mitchelton Scott Women    
7 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Cervelo Bigla
8 Danielle Rowe (GBr) Waowdeals Pro Cycling Team    
9 Lara Vieceli (Ita) Astana Women's Team    
10 Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana    
11 Janneke Ensing (Ned) Ale Cipollini    
12 Cecilie Uttrup Ludwig (Den) Cervelo Bigla
13 Alice Arzuffi (Ita) Bizkaia Durango-Euskadi Murias    
14 Ane Santesteban (Spa) Ale Cipollini    
15 Małgorzata Jasińska (Pol) Movistar Team Women    
16 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton Scott Women    
17 Eider Merino (Spa) Movistar Team Women    
18 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana    
19 Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling    
20 Rachel Neylan (Aus) Movistar Team Women    
21 Paulien Rooijakkers (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team    
22 Martina Ritter (Aut) Wiggle High5    
23 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5    
24 Alena Amialiusik (Blr) Canyon-SRAM Racing    
25 Nadia Quagliotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo               01:04  
26 Katarzyna Pawłowska (Pol) Team Virtu Cycling    
27 Danielle Christmas (GBr) Bizkaia Durango-Euskadi Murias    
28 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano    
29 Krista Doebel-Hickok (USA) Cylance Pro Cycling    
30 Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans
31 Kelly Van Den Steen (Bel) Lotto Soudal Ladies    
32 Evita Muzic (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope    
33 Sofia Beggin (Ita) Astana Women's Team    
34 Cristina Martinez (Spa) Bizkaia Durango-Euskadi Murias    
35 Elise Chabbey (Swi) Cogeas    
36 Demi de Jong (Ned) Lotto Soudal Ladies    
37 Shara Gillow (Aus) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope    
38 Aafke Soet (Ned) WNT Rotor
39 Clara Koppenburg (Ger) Cervelo Bigla 
40 Gabrielle Pilote-Fortin (Can) WNT Rotor
41 Maria Novolodskaya (Rus) Cogeas    
42 Gracie Elvin (Aus) Mitchelton Scott Women    
43 Omer Shapira (Isr) Cylance Pro Cycling    
44 Olga Zabelinskaya (Rus) Cogeas    
45 Riejanne Markus (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team    
46 Alexandra Manly (Aus) Mitchelton Scott Women    
47 Hannah Barnes (GBr) Canyon-SRAM Racing    
48 Urska Zigart (Slo) BTC City Ljubljana    
49 Natalie Grinczer (GBr) WNT Rotor Pro Cycling Team    
50 Lorena Llamas (Spa) Movistar Team Women    
51 Urska Pintar (Slo) BTC City Ljubljana    
52 Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans
53 Lauren Stephens (USA) Cylance Pro Cycling    
54 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans
55 Roxane Knetemann (Ned) Ale Cipollini    
56 Nikola Nosková (Cze) BePink    
57 Kaitlin Keough (USA) Cylance Pro Cycling    
58 Georgia Williams (NZl) Mitchelton Scott Women    
59 Jenelle Crooks (Aus) Mitchelton Scott Women    
60 Asja Paladin (Ita) Valcar PBM    
61 Anna Potokina (Rus) Servetto-Stradalli Cycle-Alurecycling    02:44  
62 Elizaveta Oshurkova (Rus) Cogeas                             02:46  
63 Esther Van Veen (Ned) Parkhotel Valkenburg    
64 Lija Laizane (Lat) Aromitalia Vaiano                         02:50  
65 Eri Yonamine (Jpn) Wiggle High5    
66 Ann-Sophie Duyck (Bel) Cervelo Bigla
67 Julie Van De Velde (Bel) Lotto Soudal Ladies    
68 Anouska Koster (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team    
69 Anabelle Dreville (Fra) Lotto Soudal Ladies    
70 Elinor Barker (GBr) Wiggle High5    
71 Alicia Gonzalez (Spa) Movistar Team Women    
72 Anna Plichta (Pol) Boels Dolmans    
73 Lucia Gonzalez (Spa) Bizkaia Durango-Euskadi Murias    
74 Emilia Fahlin (Swe) Wiggle High5    
75 Doris Schweizer (Swi) Team Virtu Cycling    
76 Antri Christoforou (Cyp) Cogeas                              03:54  
77 Greta Richioud (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope      05:10  
78 Gulnaz Badykova (Rus) Cogeas                                 08:25  
79 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women's Team    
80 Yara Kastelijn (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team    
81 Enara Lopez (Spa) Sopela Women's Team    
82 Anna Trevisi (Ita) Ale Cipollini    
83 Ganna Solovei (Ukr) Parkhotel Valkenburg    
84 Valerie Demey (Bel) Lotto Soudal Ladies    
85 Marit Raaijmakers (Ned) Parkhotel Valkenburg    
86 Silvia Pollicini (Ita) Valcar PBM    
87 Marta Cavalli (Ita) Valcar PBM    
88 Hayley Simmonds (GBr) WNT Rotor
89 Katia Ragusa (Ita) BePink    
90 Elise Maes (Lux) WNT Rotor
91 Chiara Zanettin (Ita) Valcar PBM    
92 Alessia Vigilia (Ita) Valcar PBM    
93 Lotta Lepistö (Fin) Cervelo Bigla
94 Nicole Hanselmann (Swi) Cervelo Bigla 
95 Jip van den Bos (Ned) Boels Dolmans
96 Mayuko Hagiwara (Jpn) Ale Cipollini    
97 Louise Norman Hansen (Den) Team Virtu Cycling    
98 Silvia Persico (Ita) Valcar PBM    
99 Beatrice Rossato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo    
100 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon-SRAM Racing    
101 Trine Schmidt (Den) Team Virtu Cycling    
102 Nina Buijsman (Ned) Parkhotel Valkenburg    
103 Francesca Pisciali (Ita) Top Girls Fassa Bortolo    
104 Alessia Bulleri (Ita) Aromitalia Vaiano    
105 Francesca Pattaro (Ita) BePink    
106 Letizia Borghesi (Ita) BePink    
107 Alice Barnes (GBr) Canyon-SRAM Racing    
108 Lierni Lekuona (Spa) Bizkaia Durango-Euskadi Murias    
109 Vania Canvelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo    
110 Victorie Guilman (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope    
111 Charlotte Bravard (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope    
112 Coralie Demay (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope    
113 Chiara Perini (Ita) Top Girls Fassa Bortolo                 10:08  
114 Makhabbat Umutzhanova (Kaz) Astana Women's Team             13:03  
115 Sara Martin (Spa) Sopela Women's Team                       13:28  
116 Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana    
117 Marjolein van 'T Geloof (Ned) Lotto Soudal Ladies    
118 Nicole Nesti (Ita) Aromitalia Vaiano    
119 Ilona Hoeksma (Ned) Parkhotel Valkenburg    
120 Anne De Ruiter (Ned) Parkhotel Valkenburg    
121 Claudia Koster (Ned) Team Virtu Cycling    
122 Ariadna Trias (Spa) Sopela Women's Team    
123 Mieke Kröger (Ger) Team Virtu Cycling    
124 Rosalia Ortiz (Spa) Servetto-Stradalli Cycle-Alurecycling   18:41  
125 Anna Badegruber (Aut) WNT Rotor 
126 Kseniia Dobrynina (Rus) Servetto-Stradalli Cycle-Alurecycling    
127 Ziortza Isasi (Spa) Sopela Women's Team    
DNF Angelica Brogi (Ita) Aromitalia Vaiano    
DNF Giulia Marchesini (Ita) Aromitalia Vaiano    
DNF Ane Iriarte (Spa) Bizkaia Durango-Euskadi Murias    
DNF Lourdes Oyarbide (Spa) Movistar Team Women    
DNF Eyerusalem Kelil ETH BePink    
DNF Beatriu Gomez (Spa) Sopela Women's Team    
DNF Paula Sanmartin (Spa) Servetto-Stradalli Cycle-Alurecycling    
DNF Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo

Klasyfikacja generalna po 1. etapie:

1 Sabrina Stultiens (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team          2:51:13  
2 Lisa Brennauer (Ger) Wiggle High5                             00:22  
3 Giorgia Bronzini (Ita) Cylance Pro Cycling                    00:24  
4 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Cervelo Bigla    
5 Anna van der Breggen (Ned) Boels Dolmans                      00:25  
6 Annemiek van Vleuten (Ned) Mitchelton Scott Women    
7 Małgorzata Jasińska (Pol) Movistar Team Women                 00:27  
8 Elena Cecchini (Ita) Canyon-SRAM Racing                       00:28  
9 Danielle Rowe (GBr) Waowdeals Pro Cycling Team    
10 Lara Vieceli (Ita) Astana Women's Team    
11 Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana    
12 Janneke Ensing (Ned) Ale Cipollini    
13 Cecilie Uttrup Ludwig (Den) Cervelo Bigla
14 Alice Arzuffi (Ita) Bizkaia Durango-Euskadi Murias    
15 Ane Santesteban (Spa) Ale Cipollini    
16 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton Scott Women    
17 Eider Merino (Spa) Movistar Team Women    
18 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana    
19 Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling    
20 Rachel Neylan (Aus) Movistar Team Women    
21 Paulien Rooijakkers (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team    
22 Martina Ritter (Aut) Wiggle High5    
23 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5    
24 Alena Amialiusik (Blr) Canyon-SRAM Racing    
25 Nadia Quagliotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo               01:15  
26 Katarzyna Pawłowska (Pol) Team Virtu Cycling    
27 Danielle Christmas (GBr) Bizkaia Durango-Euskadi Murias    
28 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano    
29 Krista Doebel-Hickok (USA) Cylance Pro Cycling    
30 Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans 
31 Kelly Van Den Steen (Bel) Lotto Soudal Ladies    
32 Evita Muzic (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope    
33 Sofia Beggin (Ita) Astana Women's Team    
34 Cristina Martinez (Spa) Bizkaia Durango-Euskadi Murias    
35 Elise Chabbey (Swi) Cogeas    
36 Demi de Jong (Ned) Lotto Soudal Ladies    
37 Shara Gillow (Aus) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope    
38 Aafke Soet (Ned) WNT Rotor
39 Clara Koppenburg (Ger) Cervelo Bigla
40 Gabrielle Pilote-Fortin (Can) WNT Rotor
41 Maria Novolodskaya (Rus) Cogeas    
42 Gracie Elvin (Aus) Mitchelton Scott Women    
43 Omer Shapira (Isr) Cylance Pro Cycling    
44 Olga Zabelinskaya (Rus) Cogeas    
45 Riejanne Markus (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team    
46 Alexandra Manly (Aus) Mitchelton Scott Women    
47 Hannah Barnes (GBr) Canyon-SRAM Racing    
48 Urska Zigart (Slo) BTC City Ljubljana    
49 Natalie Grinczer (GBr) WNT Rotor
50 Lorena Llamas (Spa) Movistar Team Women    
51 Urska Pintar (Slo) BTC City Ljubljana    
52 Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans   
53 Lauren Stephens (USA) Cylance Pro Cycling    
54 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans
55 Roxane Knetemann (Ned) Ale Cipollini    
56 Nikola Nosková (Cze) BePink    
57 Kaitlin Keough (USA) Cylance Pro Cycling    
58 Georgia Williams (NZl) Mitchelton Scott Women    
59 Jenelle Crooks (Aus) Mitchelton Scott Women    
60 Asja Paladin (Ita) Valcar PBM    
61 Anna Potokina (Rus) Servetto-Stradalli Cycle-Alurecycling     02:55  
62 Elizaveta Oshurkova (Rus) Cogeas                              02:57  
63 Esther Van Veen (Ned) Parkhotel Valkenburg    
64 Lija Laizane (Lat) Aromitalia Vaiano                          03:01  
65 Eri Yonamine (Jpn) Wiggle High5    
66 Ann-Sophie Duyck (Bel) Cervelo Bigla
67 Julie Van De Velde (Bel) Lotto Soudal Ladies    
68 Anouska Koster (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team    
69 Anabelle Dreville (Fra) Lotto Soudal Ladies    
70 Elinor Barker (GBr) Wiggle High5    
71 Alicia Gonzalez (Spa) Movistar Team Women    
72 Anna Plichta (Pol) Boels Dolmans
73 Lucia Gonzalez (Spa) Bizkaia Durango-Euskadi Murias    
74 Emilia Fahlin (Swe) Wiggle High5    
75 Doris Schweizer (Swi) Team Virtu Cycling    
76 Antri Christoforou (Cyp) Cogeas                               04:05  
77 Greta Richioud (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope       05:21  
78 Gulnaz Badykova (Rus) Cogeas                                  08:36  
79 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women's Team    
80 Yara Kastelijn (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team    
81 Enara Lopez (Spa) Sopela Women's Team    
82 Anna Trevisi (Ita) Ale Cipollini    
83 Ganna Solovei (Ukr) Parkhotel Valkenburg    
84 Valerie Demey (Bel) Lotto Soudal Ladies    
85 Marit Raaijmakers (Ned) Parkhotel Valkenburg    
86 Silvia Pollicini (Ita) Valcar PBM    
87 Marta Cavalli (Ita) Valcar PBM    
88 Hayley Simmonds (GBr) WNT Rotor 
89 Katia Ragusa (Ita) BePink    
90 Elise Maes (Lux) WNT Rotor
91 Chiara Zanettin (Ita) Valcar PBM    
92 Alessia Vigilia (Ita) Valcar PBM    
93 Lotta Pauliina Lepistö (Fin) Cervelo Bigla
94 Nicole Hanselmann (Swi) Cervelo Bigla
95 Jip van den Bos (Ned) Boels Dolmans
96 Mayuko Hagiwara (Jpn) Ale Cipollini    
97 Louise Norman Hansen (Den) Team Virtu Cycling    
98 Silvia Persico (Ita) Valcar PBM    
99 Beatrice Rossato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo    
100 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon-SRAM Racing    
101 Trine Schmidt (Den) Team Virtu Cycling    
102 Nina Buijsman (Ned) Parkhotel Valkenburg    
103 Francesca Pisciali (Ita) Top Girls Fassa Bortolo    
104 Alessia Bulleri (Ita) Aromitalia Vaiano    
105 Francesca Pattaro (Ita) BePink    
106 Letizia Borghesi (Ita) BePink    
107 Alice Barnes (GBr) Canyon-SRAM Racing    
108 Lierni Lekuona (Spa) Bizkaia Durango-Euskadi Murias    
109 Vania Canvelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo    
110 Victorie Guilman (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope    
111 Charlotte Bravard (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope    
112 Coralie Demay (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope    
113 Chiara Perini (Ita) Top Girls Fassa Bortolo                  10:19  
114 Makhabbat Umutzhanova (Kaz) Astana Women's Team              13:14  
115 Sara Martin (Spa) Sopela Women's Team                        13:39  
116 Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana    
117 Marjolein van 'T Geloof (Ned) Lotto Soudal Ladies    
118 Nicole Nesti (Ita) Aromitalia Vaiano    
119 Ilona Hoeksma (Ned) Parkhotel Valkenburg    
120 Anne De Ruiter (Ned) Parkhotel Valkenburg    
121 Claudia Koster (Ned) Team Virtu Cycling    
122 Ariadna Trias (Spa) Sopela Women's Team    
123 Mieke Kröger (Ger) Team Virtu Cycling    
124 Rosalia Ortiz (Spa) Servetto-Stradalli Cycle-Alurecycling    18:52  
125 Anna Badegruber (Aut) WNT Rotor
126 Kseniia Dobrynina (Rus) Servetto-Stradalli Cycle-Alurecycling    
127 Ziortza Isasi (Spa) Sopela Women's Team

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: