Tour of California 2018: etap 5. Fernando Gaviria jeszcze raz

Fernando Gaviria

Fernando Gaviria (Quick-Step Floors) wygrał piąty odcinek wyścigu Tour of California.

Kolumbijczyk pokonał w Elk Groove Caleba Ewana (Mitchelton-Scott) i mistrza świata Petera Sagana (Bora-hansgrohe).

Liderem zmagań pozostał Amerykanin Tejay van Garderen (BMC Racing).

Płaska, zmarszczona tylko jednym niewielkim podjazdem trasa w rejonie Sacramento nie nastręczała większych trudności i dzień należeć miał do sprinterów.

W ucieczce dnia szybko znaleźli się Stijn Vandenbergh (AG2R La Mondiale), Michael Rice (Hagens Berman Axeon), Ruben Companioni i Fabian Lienhard (Holowesko-Citadel) oraz Tanner Putt (UnitedHealthcare). Piątka wypracowała sobie nieco ponad trzy minuty nad peletonem musztrowanym przez zespołu Bora-hansgrohe, Quick-Step Floors i Dimension Data.

W grupie nie działo się wiele - na 110 kilometrów przed metą w niewielkiej kraksie leżeli Juraj Sagan, Paweł Poljański i Rafał Majka (Bora-hansgrohe) - a do pracy powoli włączyli się zawodnicy Mitchelton-Scott.

Przewaga uciekinierów spadała, a wzrastającego tempa nie wytrzymali Rice i Companioni. 12 kilometrów przed metą defekt zatrzymał Marka Cavendisha (Dimension Data), a kilka kilometrów dalej - Marcela Kittela (Quick-Step Floors). Obu udało się wrócić do grupy, ale nie do walki o etapowe zwycięstwo.

Na czele na ostatnich kilometrach pozostawał Vandenbergh, natomiast trzy kilometry przed metą kraksa z udziałem Łukasza Wiśniowskiego (Team Sky) rozbiła szyki peletonu. Nie pogubili się jednak zawodnicy Quick-Step Floors, na dobrą pozycję wyprowadzając Fernando Gavirię. Ten nie zmarnował okazji, jako pierwszy ruszył na metę i na koncie zapisał drugie etapowe zwycięstwo.

Wyniki 5. etapu Amgen Tour of California 2018 (2.WT), Stockton – Elk Grove (176,5 km):

  1 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors             4:04:34
  2 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton-Scott
  3 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
  4 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin
  5 John Murphy (USA) Holowesko-Citadel
  6 Sean Bennett (USA) Hagens Berman Axeon
  7 Lucas Sebastian Haedo (Arg) UnitedHealthcare
  8 Ivo Oliveira (Por) Hagens Berman Axeon
  9 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates
 10 Travis McCabe (USA) UnitedHealthcare
 11 Ian Garrison (USA) Hagens Berman Axeon
 12 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin
 13 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
 14 Miguel Bryon (USA) Holowesko-Citadel
 15 Brandon McNulty (USA) Rally Cycling
 16 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott
 17 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac
 18 Daniel McLay (GBr) EF Education First-Drapac
 19 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac
 20 Neilson Powless (USA) LottoNL-Jumbo
 21 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates
 22 Gavin Mannion (USA) UnitedHealthcare
 23 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale
 24 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors
 25 Rúben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo
 26 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
 27 Luke Rowe (GBr) Team Sky
 28 Egan Bernal (Col) Team Sky
 29 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 30 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo
 31 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe
 32 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team
 33 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team
 34 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe
 35 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data
 36 William Barta (USA) Hagens Berman Axeon
 37 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale
 38 Floris De Tier (Bel) LottoNL-Jumbo
 39 Sven Erik Bystrom (Nor) UAE Team Emirates
 40 Maarten Wynants (Bel) LottoNL-Jumbo
 41 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo
 42 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling
 43 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
 44 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott
 45 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
 46 Serghei Tvetcov (Rom) UnitedHealthcare
 47 Thomas Leezer (Ned) LottoNL-Jumbo
 48 Michal Kolár (Svk) Bora-Hansgrohe
 49 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale
 50 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates
 51 Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo                      00:12
 52 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin
 53 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
 54 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky
 55 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare
 56 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin
 57 Robert Britton (Can) Rally Cycling
 58 Anass Ait El Abdia (Mar) UAE Team Emirates
 59 Alex Howes (USA) EF Education First-Drapac
 60 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors
 61 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko-Citadel
 62 Yousif Mirza Al-Hammadi (UAE) UAE Team Emirates
 63 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 64 Sebastian Henao (Col) Team Sky
 65 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data
 66 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo
 67 Alvaro Hodeg (Col) Quick-Step Floors
 68 Lachlan Norris (Aus) UnitedHealthcare
 69 Filippo Ganna (Ita) UAE Team Emirates
 70 Evan Huffman (USA) Rally Cycling
 71 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky                      00:23
 72 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin
 73 Danny Pate (USA) Rally Cycling
 74 Kasper Asgreen (Den) Quick-Step Floors                 00:27
 75 Roger Kluge (Ger) Mitchelton-Scott
 76 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                       00:33
 77 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale               00:49
 78 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale
 79 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac         00:52
 80 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe                     00:57
 81 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors                    00:59
 82 Mikkel Bjerg (Den) Hagens Berman Axeon                 01:00
 83 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott                      01:02
 84 Fabian Lienhard (Swi) Holowesko-Citadel                01:09
 85 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe
 86 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale                  01:14
 87 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                      01:26
 88 Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin
 89 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare
 90 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott                   01:45
 91 Logan Owen (USA) EF Education First-Drapac             02:02
 92 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac
 93 Ian Stannard (GBr) Team Sky                            02:09
 94 Jhonatan Narvaez (Ecu) Quick-Step Floors
 95 Sepp Kuss (USA) LottoNL-Jumbo
 96 Jay Thomson (RSA) Dimension Data                       02:51
 97 Scott Davies (GBr) Dimension Data                      04:18
 98 Julien Vermote (Bel) Dimension Data                    04:20
 99 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
100 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb
101 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb
102 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
103 Tyler Magner (USA) Rally Cycling
104 Łukasz Wiśniowski (Pol) Team Sky                       05:04
105 TJ Eisenhart (USA) Holowesko-Citadel                   05:06
106 Adam De Vos (Can) Rally Cycling                        06:17
107 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb                  06:58
108 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
109 Max Walscheid (Ger) Team Sunweb
110 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb
111 Michael Rice (Aus) Hagens Berman Axeon                 07:25
112 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott
113 Ruben Companioni (Cub) Holowesko-Citadel
114 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team
115 Lachlan Morton (Aus) Dimension Data

Klasyfikacja generalna po 5. etapie

  1 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team            16:55:29
  2 Egan Bernal (Col) Team Sky                             00:23
  3 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac        00:37
  4 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott                      01:07
  5 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky                      01:15
  6 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                       01:29
  7 Brandon McNulty (USA) Rally Cycling                    02:08
  8 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors                02:13
  9 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates              02:15
 10 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                 02:34
 11 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale                   02:36
 12 William Barta (USA) Hagens Berman Axeon                02:56
 13 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo                     03:28
 14 Rúben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo                   03:35
 15 Sean Bennett (USA) Hagens Berman Axeon                 03:43
 16 Neilson Powless (USA) LottoNL-Jumbo                    03:45
 17 Gavin Mannion (USA) UnitedHealthcare                   03:54
 18 Robert Britton (Can) Rally Cycling                     04:21
 19 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin                      04:31
 20 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo                      04:36
 21 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates                  04:38
 22 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
 23 Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo                      04:39
 24 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team                    05:22
 25 Serghei Tvetcov (Rom) UnitedHealthcare                 05:26
 26 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin                    06:30
 27 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky                           06:38
 28 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott                      08:50
 29 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale                   08:54
 30 Ivo Oliveira (Por) Hagens Berman Axeon                 09:00
 31 Kasper Asgreen (Den) Quick-Step Floors
 32 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                    09:12
 33 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team                    09:50
 34 TJ Eisenhart (USA) Holowesko-Citadel                   10:45
 35 Anass Ait El Abdia (Mar) UAE Team Emirates             11:00
 36 Floris De Tier (Bel) LottoNL-Jumbo                     11:05
 37 Sebastian Henao (Col) Team Sky                         11:34
 38 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko-Citadel             11:47
 39 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data                 11:55
 40 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                      12:09
 41 Jhonatan Narvaez (Ecu) Quick-Step Floors               12:10
 42 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe                   12:50
 43 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                      13:24
 44 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale                   16:10
 45 Alex Howes (USA) EF Education First-Drapac             16:38
 46 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                    16:44
 47 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale               17:30
 48 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac           18:13
 49 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb                          18:56
 50 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb                         19:06
 51 Sepp Kuss (USA) LottoNL-Jumbo                          19:19
 52 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo                      19:27
 53 Luke Rowe (GBr) Team Sky                               19:48
 54 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale                  20:43
 55 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                       21:11
 56 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                    22:12
 57 Julien Vermote (Bel) Dimension Data                    22:24
 58 Maarten Wynants (Bel) LottoNL-Jumbo                    22:37
 59 Lachlan Morton (Aus) Dimension Data                    22:52
 60 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin                 22:54
 61 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac        23:03
 62 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton-Scott                      23:37
 63 Sven Erik Bystrom (Nor) UAE Team Emirates              23:46
 64 Jay Thomson (RSA) Dimension Data                       23:51
 65 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates             24:21
 66 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott                     24:44
 67 Lachlan Norris (Aus) UnitedHealthcare                  24:48
 68 Filippo Ganna (Ita) UAE Team Emirates                  25:16
 69 Fabian Lienhard (Swi) Holowesko-Citadel                25:27
 70 Travis McCabe (USA) UnitedHealthcare                   25:37
 71 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors               25:45
 72 Evan Huffman (USA) Rally Cycling                       25:57
 73 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors            26:21
 74 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin                      26:30
 75 Lucas Sebastian Haedo (Arg) UnitedHealthcare           26:51
 76 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott                   28:07
 77 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo                      29:11
 78 Ian Garrison (USA) Hagens Berman Axeon                 29:33
 79 John Murphy (USA) Holowesko-Citadel                    30:08
 80 Thomas Leezer (Ned) LottoNL-Jumbo                      30:20
 81 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale                30:21
 82 Mikkel Bjerg (Den) Hagens Berman Axeon                 30:26
 83 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe                     30:27
 84 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac
 85 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott                 30:51
 86 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare                     30:53
 87 Yousif Mirza Al-Hammadi (UAE) UAE Team Emirates        31:06
 88 Alvaro Hodeg (Col) Quick-Step Floors                   31:33
 89 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling                    31:37
 90 Łukasz Wiśniowski (Pol) Team Sky                       32:02
 91 Ian Stannard (GBr) Team Sky                            32:13
 92 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe                        32:54
 93 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin                       32:57
 94 Daniel McLay (GBr) EF Education First-Drapac           33:24
 95 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors                    33:25
 96 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb                       33:26
 97 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data                    33:59
 98 Scott Davies (GBr) Dimension Data                      34:04
 99 Danny Pate (USA) Rally Cycling                         34:06
100 Miguel Bryon (USA) Holowesko-Citadel                   34:07
101 Michael Rice (Aus) Hagens Berman Axeon                 34:23
102 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare                 34:26
103 Roger Kluge (Ger) Mitchelton-Scott                     34:33
104 Logan Owen (USA) EF Education First-Drapac             36:04
105 Adam De Vos (Can) Rally Cycling                        37:05
106 Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin                    37:57
107 Tyler Magner (USA) Rally Cycling                       38:11
108 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team             38:36
109 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb                  38:40
110 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data                      39:22
111 Max Walscheid (Ger) Team Sunweb                        39:54
112 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb                      39:58
113 Ruben Companioni (Cub) Holowesko-Citadel               42:32
114 Michal Kolár (Svk) Bora-Hansgrohe                      43:56
115 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                       48:15

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: