Giro d'Italia 2018: etap 14 - przekroje/mapki

Zapowiedź 14. etapu Giro d'Italia. 19 maja: San Vito al Tagliamento - Monte Zoncolan (186 km ★★★★★).

profil 14. etapu Giro d'Italia 2018

Giro d'Italia wjeżdża w Alpy. 186 kilometrów drogami autonomicznego regionu Friuli-Wenecja Julijska nie będzie pierwszym górskim etapem "Corsa Rosa", ale pierwszym tak wymagającym. Pięć górskich premii, w tym finał na Monte Zoncolan, to odcinek, na którym straty liczone mogą być w minutach.

Pokonywana od strony Ovaro wspinaczka ma 10 kilometrów i 100 metrów, a jej średnie nachylenie to 11,9%. Pierwsze półtora kilometra to partia dość łagodna, bo średnie nachylenie nie przekroczy 9%. Kluczowy odcinek to kolejne 6 kilometrów - nachylenie drogi nie spada poniżej 13%, a momentami przekracza 20%. Ostatnie 2000 metrów są łagodniejsze, ale to wciąż trudna wspinaczka.

Podjazd na Zoncolan dotąd pojawił siępięciokrotnie na trasie Giro d'Italia. Po raz pierwszy w roku 2003, a triumfował Gilberto Simoni. Włoch w jesieni kariery wygrał na Zoncolanie także w 2007 roku, natomiast w 2010 roku wspinaczka była areną zaciętej batalii między Ivanem Basso a Cadelem Evansem. Rok później po etapowe zwycięstwo jechał Igor Anton, podczas gdy kontrolujący sytuację Alberto Contador nadrobił kolejne sekundy nad Michele Scarponim i Vincenzo Nibalim. W 2014 roku jako pierwszy szczyt zdobył uciekający peletonowi Michael Rogers.

W tym roku wyścig na monstrualnej wspinaczce animować powinni kolarze tacy jak Domenico Pozzovivo (Bahrain-Merida) i Thibaut Pinot (Groupama-FDJ). Poważny sprawdzian swoich sił zaliczą lider wyścigu Simon Yates (Mitchelton-Scott) oraz piąty w klasyfikacji generalnej Ekwadorczyk Richard Carapaz (Movistar Team). Dwójka ta po raz pierwszy bowiem znajduje się na pozycji walki o podium klasyfikacji generalnej Grand Touru i przy mniejszym bagażu doświadczeń dopiero odkrywać będzie możliwości swojego ciała i psychiki.

Lekkim wspinaczom czoła stawi wicelider wyścigu Tom Dumoulin (Team Sunweb). Obrońca tytułu nie jest typowym góralem, ale po występach na górskich etapach w roku ubiegłym, wcale nie stoi na przegranej pozycji. Dumoulin potrafi trzymać swoje tempo i ma chłodną głowę, a na stromiznach udawało mu się już postraszyć najlepszych górali. Jeśli nie zanotuje większych strat, jego droga do obrony tytułu stanie się sporo prostsza.

W trudnej sytuacji znajdują się Fabio Aru (UAE Team Emirates) oraz Miguel Angel Lopez (Astana). Dwaj górale zanotowali już spore straty i jeśli na Zoncolanie nie wskoczą na wyższe obroty, to walka o czołowe miejsca będzie dla nich zakończona. Podobnie ma się sytuacja Chrisa Froome'a (Team Sky), który na górskie etapy czeka, ale poniesione już straty i brak najlepszej dyspozycji nie generują optymistycznych prognoz.

trasa 14. etapu Giro d'Italia 2018

Lotne premie: 57,8 km; 138,1 km

Górskie premie:
Monte di Rogogna (43,3 km; kat. 3; 2,8 km; 10,2%)
Avagio (106 km; kat. 3; 4,6 km; 7%)
Passo Duron (142,5 km; kat. 2; 4,4 km; 9,6%, maks. 18%)
Sella Valcalda-Ravascletto (165,8 km; kat. 3; 7,6 km; 5,6%)
Monte Zoncolan (kat. 1; 10,1 km; 11,9%, maks. 22%)

Start do etapu o godz. 11:50, planowany finisz: 16:54-17:37.

Początek transmisji w stacji Eurosport 1: 13:00.

przekroje podjazdów 14. etapu Giro d'Italia 2018

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: