Tour of California 2018: etap 4. Tejay van Garderen odwraca losy wyścigu

tejay van Garderen na rowerze czasowym

Tejay van Garderen (BMC Racing) zwyciężył w czwartym dniu Wyścigu Dookoła Kalifornii, pokonując najszybciej trasę jazdy indywidualnej na czas.

Drugi rezultat zanotował Nowozelandczyk Patrick Bevin (BMC Racing), do kolegi z zespołu tracąc 7 sekund. Trzecie miejsce wywalczył Brytyjczyk Tao Geoghegan Hart (Team Sky).

9. miejsce zajął najlepszy z Polaków Maciej Bodnar, a 30. czas zapisał Rafał Majka (obaj Bora-hansgrohe).

Van Garderen dzięki zwycięstwu objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej i przed piątym etapem wyprzedza o 23 sekundy Kolumbijczyka Egana Bernala (Team Sky). Straty poniósł dotychczasowy wicelider wyścigu Rafał Majka, który zanotował ponad 2 minuty straty i w klasyfikacji łącznej spadł na 6. miejsce.

Zmagania rozgrywane były na trasie wokół San Jose, na trasie niemal zupełnie płaskiej, acz mającej fragmenty delikatnie wznoszące się. W tych warunkach w pierwszej fazie rywalizacji bardzo dobry rezultat zanotował Duńczyk Mikkel Bjerg (Hagens Bermans Axeon), który trasę pokonał o 4 sekundy lepiej od Macieja Bodnara (Bora-hansgrohe) i o 9 sekund lepiej od Taylora Phinneya (EF Education First Drapac).

Czas 19-letniego mistrza świata młodzieżowców w tej specjalności - 41:40 - jako pierwszy poprawił Filippo Ganna (UAE Team Emirates), z trasą uporawszy się w 41 minut i 36 sekund. Czas ten zdołał szybko poprawić Lawson Craddock (EF Education First-Drapac), ale wysiłki te bladły w obliczu występu Patricka Bevina (BMC Racing), który jako pierwszy zszedł poniżej 41 minut.

Spośród kolarzy walczących o podium w klasyfikacji generalnej bardzo dobrze jechał Tejay van Garderen (BMC Racing), na półmetku tracąc do Bevina zaledwie 3 sekundy. Rafał Majka (Bora-hansgrohe) w tym punkcie tracił do Amerykanina 1:07, lider wyścigu Egan Bernal (Team Sky) - 48 sekund - a Adam Yates (Mithelton-Scott) - 54 sekundy.

Świetny rezultat zanotował Brytyjczyk Tao Geoghegan Hart (Team Sky), ale pojawienie się na mecie van Garderena zmieniło układ tabeli. 29-latek o 7 sekund pobił czas Bevina i objął prowadzenie, kilkanaście minut później świętując etapową wiktorię.

Dotychczasowi liderzy zmagań nie poprawili się w drugiej partii etapu. Yates na mecie zameldował się ze stratą 1:36, Majka - 2:04 - natomiast Bernal do zwycięskiego Amerykanina stracił 1:23.

Van Garderen wyszedł tym samym na prowadzenie w klasyfikacji ogólnej, spychając Bernala na drugie miejsce. Na pozycję trzecią wskoczył Daniel Martinez (EF Education First-Drapac), natomiast poza czołową piątkę wypadł Majka.

Wyniki 4. etapu Amgen Tour of California 2018 (2.WT), San José / Morgan Hill (34,7 km; jazda indywidualna na czas):

  1 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team               40:47
  2 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team                    00:07
  3 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky                      00:32
  4 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac        00:46
  5 Filippo Ganna (Ita) UAE Team Emirates                  00:49
  6 Mikkel Bjerg (Den) Hagens Berman Axeon                 00:53
  7 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott                      00:55
  8 Neilson Powless (USA) LottoNL-Jumbo                    00:56
  9 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe                     00:57
 10 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac
 11 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                      00:59
 12 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
 13 Serghei Tvetcov (Rom) UnitedHealthcare                 01:00
 14 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac         01:02
 15 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott                 01:15
 16 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky                           01:16
 17 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb                         01:19
 18 Egan Bernal (Col) Team Sky                             01:23
 19 William Barta (USA) Hagens Berman Axeon                01:28
 20 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team                    01:29
 21 Evan Huffman (USA) Rally Cycling                       01:34
 22 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott                      01:36
 23 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                    01:41
 24 Brandon McNulty (USA) Rally Cycling                    01:43
 25 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale                  01:49
 26 Gavin Mannion (USA) UnitedHealthcare
 27 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin                 01:56
 28 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors                01:59
 29 Sean Bennett (USA) Hagens Berman Axeon                 02:01
 30 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                       02:04
 31 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo                      02:05
 32 Kasper Asgreen (Den) Quick-Step Floors                 02:07
 33 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac           02:12
 34 Robert Britton (Can) Rally Cycling                     02:13
 35 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin                      02:26
 36 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates              02:35
 37 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team             02:38
 38 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                    02:39
 39 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale                   02:46
 40 Ian Garrison (USA) Hagens Berman Axeon                 02:54
 41 Łukasz Wiśniowski (Pol) Team Sky                       02:55
 42 Ivo Oliveira (Por) Hagens Berman Axeon                 03:01
 43 Alvaro Hodeg (Col) Quick-Step Floors
 44 Alex Howes (USA) EF Education First-Drapac             03:04
 45 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling                    03:08
 46 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe                        03:12
 47 Julien Vermote (Bel) Dimension Data                    03:17
 48 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb
 49 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
 50 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin                    03:18
 51 Luke Rowe (GBr) Team Sky                               03:19
 52 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors                    03:22
 53 Rúben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo                   03:24
 54 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                    03:28
 55 Jasper Philipsen (Bel) Hagens Berman Axeon             03:29
 56 TJ Eisenhart (USA) Holowesko-Citadel                   03:31
 57 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale               03:32
 58 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale
 59 Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo
 60 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                       03:39
 61 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale
 62 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                      03:40
 63 Sebastian Henao (Col) Team Sky                         03:44
 64 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo                     03:48
 65 Maarten Wynants (Bel) LottoNL-Jumbo                    03:52
 66 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe                   03:54
 67 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors
 68 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates                  03:56
 69 Jhonatan Narvaez (Ecu) Quick-Step Floors               04:06
 70 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott                   04:11
 71 Ruben Companioni (Cub) Holowesko-Citadel               04:14
 72 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data                    04:16
 73 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko-Citadel             04:17
 74 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data
 75 Max Walscheid (Ger) Team Sunweb                        04:23
 76 Sven Erik Bystr?m (Nor) UAE Team Emirates
 77 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin                       04:24
 78 Anass Ait El Abdia (Mar) UAE Team Emirates             04:26
 79 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo                      04:37
 80 Floris De Tier (Bel) LottoNL-Jumbo                     04:42
 81 Michael Rice (Aus) Hagens Berman Axeon                 04:47
 82 Daniel McLay (GBr) EF Education First-Drapac           04:51
 83 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare                     05:02
 84 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors            05:08
 85 Danny Pate (USA) Rally Cycling                         05:10
 86 Roger Kluge (Ger) Mitchelton-Scott                     05:17
 87 Tyler Magner (USA) Rally Cycling                       05:18
 88 Scott Davies (GBr) Dimension Data                      05:19
 89 Jay Thomson (RSA) Dimension Data                       05:20
 90 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
 91 Lachlan Norris (Aus) UnitedHealthcare                  05:25
 92 Michal Kolár (Svk) Bora-Hansgrohe                      05:26
 93 Logan Owen (USA) EF Education First-Drapac             05:29
 94 Ian Stannard (GBr) Team Sky                            05:30
 95 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data                      05:32
 96 John Murphy (USA) Holowesko-Citadel                    05:34
 97 Miguel Bryon (USA) Holowesko-Citadel
 98 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates             05:37
 99 Lucas Sebastian Haedo (Arg) UnitedHealthcare           05:38
100 Fabian Lienhard (Swi) Holowesko-Citadel                05:39
101 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin                      05:40
102 Thomas Leezer (Ned) LottoNL-Jumbo                      05:46
103 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                       05:48
104 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb                      05:53
105 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare                 05:55
106 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb                       06:00
107 Sepp Kuss (USA) LottoNL-Jumbo                          06:02
108 Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin                    06:07
109 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton-Scott                      06:13
110 Adam De Vos (Can) Rally Cycling                        06:20
111 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott                     06:31
112 Yousif Mirza Al-Hammadi (UAE) UAE Team Emirates        06:32
113 Lachlan Morton (Aus) Dimension Data                    06:38
114 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb                  07:08
115 Travis McCabe (USA) UnitedHealthcare                   07:24
116 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale                   08:08

Klasyfikacja generalna po 4. etapie

  1 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team            12:50:55
  2 Egan Bernal (Col) Team Sky                             00:23
  3 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac        00:37
  4 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky                      00:52
  5 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott                      01:07
  6 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                       01:29
  7 Brandon McNulty (USA) Rally Cycling                    02:08
  8 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors                02:13
  9 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates              02:15
 10 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                 02:34
 11 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale                   02:36
 12 William Barta (USA) Hagens Berman Axeon                02:56
 13 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo                     03:28
 14 Rúben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo                   03:35
 15 Sean Bennett (USA) Hagens Berman Axeon                 03:43
 16 Neilson Powless (USA) LottoNL-Jumbo                    03:45
 17 Gavin Mannion (USA) UnitedHealthcare                   03:54
 18 Robert Britton (Can) Rally Cycling                     04:21
 19 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin                      04:31
 20 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo                      04:36
 21 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates                  04:38
 22 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
 23 Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo                      04:39
 24 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team                    05:22
 25 Serghei Tvetcov (Rom) UnitedHealthcare                 05:26
 26 TJ Eisenhart (USA) Holowesko-Citadel                   05:39
 27 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin                    06:30
 28 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky                           06:38
 29 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott                      07:48
 30 Kasper Asgreen (Den) Quick-Step Floors                 08:33
 31 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale                   08:54
 32 Ivo Oliveira (Por) Hagens Berman Axeon                 09:00
 33 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                    09:12
 34 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team                    09:50
 35 Jhonatan Narvaez (Ecu) Quick-Step Floors               10:01
 36 Anass Ait El Abdia (Mar) UAE Team Emirates             11:00
 37 Floris De Tier (Bel) LottoNL-Jumbo                     11:05
 38 Sebastian Henao (Col) Team Sky                         11:34
 39 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko-Citadel             11:47
 40 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data                 11:55
 41 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                      11:58
 42 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb
 43 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                      12:09
 44 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                    12:24
 45 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe                   12:50
 46 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb                         14:46
 47 Lachlan Morton (Aus) Dimension Data                    15:27
 48 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale                   16:10
 49 Alex Howes (USA) EF Education First-Drapac             16:38
 50 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale               16:44
 51 Sepp Kuss (USA) LottoNL-Jumbo                          17:10
 52 Julien Vermote (Bel) Dimension Data                    18:04
 53 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac           18:13
 54 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo                      19:27
 55 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale                  19:29
 56 Luke Rowe (GBr) Team Sky                               19:48
 57 Jay Thomson (RSA) Dimension Data                       21:00
 58 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac        21:01
 59 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                       21:15
 60 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                    22:12
 61 Jasper Philipsen (Bel) Hagens Berman Axeon             22:13
 62 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin                 22:31
 63 Maarten Wynants (Bel) LottoNL-Jumbo                    22:37
 64 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott                 23:26
 65 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton-Scott                      23:43
 66 Sven Erik Bystrom (Nor) UAE Team Emirates              23:46
 67 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates             24:21
 68 Fabian Lienhard (Swi) Holowesko-Citadel                24:23
 69 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott                     24:44
 70 Lachlan Norris (Aus) UnitedHealthcare                  24:48
 71 Filippo Ganna (Ita) UAE Team Emirates                  25:16
 72 Travis McCabe (USA) UnitedHealthcare                   25:37
 73 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors               25:55
 74 Evan Huffman (USA) Rally Cycling                       25:57
 75 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors            26:21
 76 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott                   26:22
 77 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb                       26:28
 78 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin                      26:30
 79 Lucas Sebastian Haedo (Arg) UnitedHealthcare           26:51
 80 Łukasz Wiśniowski (Pol) Team Sky                       26:58
 81 Michael Rice (Aus) Hagens Berman Axeon
 82 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo                      29:11
 83 Mikkel Bjerg (Den) Hagens Berman Axeon                 29:26
 84 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe                     29:30
 85 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare
 86 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale                29:32
 87 Ian Garrison (USA) Hagens Berman Axeon                 29:33
 88 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac         29:35
 89 Scott Davies (GBr) Dimension Data                      29:46
 90 Ian Stannard (GBr) Team Sky                            30:04
 91 John Murphy (USA) Holowesko-Citadel                    30:08
 92 Thomas Leezer (Ned) LottoNL-Jumbo                      30:20
 93 Adam De Vos (Can) Rally Cycling                        30:48
 94 Yousif Mirza Al-Hammadi (UAE) UAE Team Emirates        31:06
 95 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team             31:11
 96 Alvaro Hodeg (Col) Quick-Step Floors                   31:33
 97 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling                    31:37
 98 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb                  31:42
 99 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe                        31:45
100 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors                    32:26
101 Max Walscheid (Ger) Team Sunweb                        32:56
102 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin                       32:57
103 Daniel McLay (GBr) EF Education First-Drapac           33:24
104 Danny Pate (USA) Rally Cycling                         33:43
105 Tyler Magner (USA) Rally Cycling                       33:51
106 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data                    33:59
107 Logan Owen (USA) EF Education First-Drapac             34:02
108 Roger Kluge (Ger) Mitchelton-Scott                     34:06
109 Miguel Bryon (USA) Holowesko-Citadel                   34:07
110 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare                 34:26
111 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data                      35:02
112 Ruben Companioni (Cub) Holowesko-Citadel               35:08
113 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb                      35:38
114 Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin                    36:31
115 Michal Kolár (Svk) Bora-Hansgrohe                      43:56
116 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                       47:42

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

3 Comments

  1. Wojtek Groborz

    17 maja 2018, 01:46 o 01:46

    To takie moje zdanie, człowieka zajmującego się zupełnie czymś innyn, a kolarstwo oglądającym przy każdej okazji; polski kolarz K. zostanie dobrze przygotowany na jednego z najlepszych pomocników Ch. Fr. i zarżnięty jako indywidualność, a polski kolarz M. będzie bez opieki starego wygi, który wie jak reagować, jak się nastawiać (to się dzieje w mózgu) i zostanie członkiem drużyny mistrza z innej specjalności. Obym się bardzo mylił.

    • reko

      17 maja 2018, 08:43 o 08:43

      bo w kolarstwie tak jest, że jak nie ma nogi to z lidera lecisz na pomocnika i tyle...Z Kwiato też mam wrażenie, że projekt Kwiato na toury nabiera kształtów (popatrz wyniki Tirrene i Ardeny), a co do Majki...bardzo chciałbym żeby stanął jeszcze kiedyś na pudle jakiegoś GT, ale patrząc na jego wyniki w Bora czarno to widzę. To bardzo dobry kolarz, bardzo dobry góral i na tą chwilę ciągle tylko tyle.

  2. Adrian4900

    17 maja 2018, 10:00 o 10:00

    Ciekawe czy TJ wybroni się przed Bernalem 😀

Dodaj komentarz

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: