Tour of California 2018: etap 3. Niesamowity Toms Skujiņš

Toms Skujins

Toms Skujiņš (Trek-Segafredo) triumfował na mecie trzeciego odcinka Tour of California, umieszczonej na torze wyścigowym w Monterey.

Łotysz po wspaniałej akcji na ostatnich 30 kilometrach jako pierwszy zameldował się na kresce, wyprzedzając Seana Bennetta (Hagens Berman Axeon) i prowadzącego grupkę pościgową Caleba Ewana (Mitchelton-Scott).

Dla 26-latka, który przed rokiem na trasie kalifornijskiego wyścigu zaliczył ciężki upadek, to trzecie etapowe zwycięstwo na trasie tego wyścigu w ostatnich czterech sezonach.

Liderem wyścigu pozostał piąty na mecie Egan Bernal (Team Sky). Kolumbijczyk o 25 sekund wyprzedza Rafała Majkę (Bora-hansgrohe).

Trzeci etap ścigania w Kalifornii naznaczony był sześcioma wspinaczkami, z których cztery znajdowały się na ostatnich 55 kilometrach. Peleton kierował się w kierunku Monterey, a meta, po krótkim podjeździe, wyznaczona była na torze wyścigowym Laguna Seca - "suchej lagunie".

W ucieczce dnia ponownie reprezentowana była ekipa Rally Cycling, której kolory prezentowali Evan Huffman i Robin Carpenter, do towarzystwa mając Iana Garrisona (Axeon Hagens Berman). Trójka szybko odjechała od peletonu, w którym spokojnie pracowali zawodnicy Bora-hansgrohe.

Szczyt pierwszej górskiej premii - King City Road Summit (66 km; 1,7 km; 6,1%) - tercet osiągnął z zapasem 4:25. Różnica utrzymywała się na tym poziomie przez kolejne kilometry, nieco spadając w dolinie, gdy trójka minęła lotny sprint w Greenfield. Do pracy w peletonie przyłączyli się też kolarze Quick-Step Floors, a na 63 kilometry przed metą różnica spadła do dwóch i pół minuty. Nieco więcej akcji ujrzała druga górska premia - East Carmel Valley Road Summit (143 km; 4,1 km; 5,9%). Po punkty ponownie zmierzał Huffman, natomiast z peletonu wyskoczył Lawson Craddock (EF Education First Drapac) i na szczycie miał już tylko 1:20 do odrobienia do prowadzących Garrisona i Huffmana.

Kolarz Rally nie miał szczęścia - defekt i zmiana roweru kosztowały go sporo czasu, przez co na czele, z przewagą dwóch minut, został Garrison. Peleton przyspieszał jednak znacząco i na Cachagua Road Summit (168 km; 3 km; 7,6%) różnica topniała w oczach. Craddock i Huffman zostali szybko wchłonięci, ale zawodnik Rally Cycling wykrzesał z siebie jeszcze trochę sił by powalczyć o punkty klasyfikacji górskiej.

Jego śladem ruszyli Toms Skujiņš (Trek-Segafredo) i Logan Ewan (EF Education First-Drapac), a Łotysz zgarnął punkty tuż przed Huffmanem. Trio dopadło Garrisona i grupka razem rozpoczęła zjazdy. Tu znacząco odstawał Huffman, a na 22 kilometry przed metą trójka liderów miała 55 sekund przewagi nad peletonem i dwie wspinaczki do pokonania.

Pościg napędzany przez zespoły Mitchelton-Scott, Quick-Step Floors i Sunweb okrajał tę różnicę i na 14 kilometrów przed metą miał już uciekinierów w zasięgu. Na początku podjazdu na Laureles Grade Summit (188,5 km; 5,4 km; 5,7%) trzymał się jeszcze Skujiņš, natomiast z peletonu wyskoczyli Sean Bennett (Hagens Berman Axeon), Alex Howes (EF Education First-Drapac) oraz Anass Ait El Abdia (UAE Team Emirates).

Bennett miał najwięcej mocy pod nogą i ku uciesze Skujiņša nie oglądał się na grupę. Dwójka kręciła z przewagą 20 sekund nad prowadzoną przez kolarzy Sky i Bora-hansgrohe 35-osobową grupą i jako pierwsza zdobyła szczyt przedostatniej premii.

Bennett i Skujiņš jako pierwsi rozpoczęli wspinaczkę na Mazda Raceway Summit (194,5 km; 1,1 km; 10,3%), na plecach czując już oddech pościgu. Z peletonu ruszył Antwan Tolhoek (LottoNL-Jumbo), ale grupka nie została znacząco rozbita - koła nie puścili Peter Sagan i Caleb Ewan (Mitchelton-Scott) - a brakowało zawodników, którzy nadaliby ton pościgowi.

Bennett wyciskał z siebie ostatki sił, nie zamierzając rywalom oddać ani metra bez walki, i wraz ze Skujiņšem na tor wyścigowym wjechał 300 metrów przed pościgiem. W grupce współpraca nie układała się - oglądanie się na Sagana nie wyszło na dobre nikomu poza Skujiņšem, który przytomnie ruszył po raz ostatni, zostawił towarzysza ucieczki i na ostatnich metrach nie oddał prowadzenia.

Łotysz na kreskę wjechał z mieszanką szczęścia i niedowierzania, rok od groźnego wypadku powracając na szosy Kalifornii w ładnym stylu.

Wyniki 3. etapu Amgen Tour of California 2018 (2.WT), King City – Laguna Seca Recreation Area (Monterey County) (197 km):

  1 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo                    4:52:47
  2 Sean Bennett (USA) Hagens Berman Axeon                 00:03
  3 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton-Scott                      00:08
  4 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
  5 Egan Bernal (Col) Team Sky
  6 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott
  7 Alex Howes (USA) EF Education First-Drapac
  8 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data
  9 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
 10 William Barta (USA) Hagens Berman Axeon
 11 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale
 12 Brandon McNulty (USA) Rally Cycling
 13 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale
 14 Gavin Mannion (USA) UnitedHealthcare
 15 Rúben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo
 16 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors
 17 Neilson Powless (USA) LottoNL-Jumbo
 18 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo
 19 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale
 20 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky
 21 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac
 22 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe
 23 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team
 24 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin
 25 Serghei Tvetcov (Rom) UnitedHealthcare
 26 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb
 27 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates
 28 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
 29 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky
 30 TJ Eisenhart (USA) Holowesko-Citadel
 31 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin
 32 Floris De Tier (Bel) LottoNL-Jumbo
 33 Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo
 34 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin                      00:41
 35 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
 36 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 37 Robert Britton (Can) Rally Cycling
 38 Travis McCabe (USA) UnitedHealthcare
 39 Anass Ait El Abdia (Mar) UAE Team Emirates
 40 Jhonatan Narvaez (Ecu) Quick-Step Floors
 41 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates
 42 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott
 43 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott
 44 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 45 Ivo Oliveira (Por) Hagens Berman Axeon                 00:45
 46 Kasper Asgreen (Den) Quick-Step Floors                 01:12
 47 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates
 48 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
 49 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin
 50 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
 51 Jasper Philipsen (Bel) Hagens Berman Axeon
 52 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale
 53 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 54 Fabian Lienhard (Swi) Holowesko-Citadel
 55 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko-Citadel             01:41
 56 Sebastian Henao (Col) Team Sky                         01:51
 57 Maarten Wynants (Bel) LottoNL-Jumbo                    02:35
 58 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac
 59 Sepp Kuss (USA) LottoNL-Jumbo
 60 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb
 61 Luke Rowe (GBr) Team Sky                               03:03
 62 Julien Vermote (Bel) Dimension Data
 63 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin
 64 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe
 65 Lucas Sebastian Haedo (Arg) UnitedHealthcare           03:41
 66 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors
 67 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott                   04:39
 68 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott
 69 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale
 70 Michael Rice (Aus) Hagens Berman Axeon
 71 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors
 72 Jay Thomson (RSA) Dimension Data                       05:57
 73 Sven Erik Bystrom (Nor) UAE Team Emirates
 74 Lachlan Norris (Aus) UnitedHealthcare
 75 Łukasz Wiśniowski (Pol) Team Sky                       06:31
 76 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb                  07:02
 77 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
 78 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team
 79 Yousif Mirza Al-Hammadi (UAE) UAE Team Emirates
 80 John Murphy (USA) Holowesko-Citadel
 81 Adam De Vos (Can) Rally Cycling
 82 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo
 83 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare
 84 Thomas Leezer (Ned) LottoNL-Jumbo
 85 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 86 Lachlan Morton (Aus) Dimension Data
 87 Ian Garrison (USA) Hagens Berman Axeon                 09:11
 88 Roger Kluge (Ger) Mitchelton-Scott                     09:26
 89 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors                    11:01
 90 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data
 91 Mikkel Bjerg (Den) Hagens Berman Axeon
 92 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac
 93 Logan Owen (USA) EF Education First-Drapac
 94 Daniel McLay (GBr) EF Education First-Drapac
 95 Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin
 96 Max Walscheid (Ger) Team Sunweb
 97 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin
 98 Filippo Ganna (Ita) UAE Team Emirates
 99 Tyler Magner (USA) Rally Cycling
100 Alvaro Hodeg (Col) Quick-Step Floors
101 Danny Pate (USA) Rally Cycling
102 Scott Davies (GBr) Dimension Data
103 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team
104 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling
105 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe
106 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb
107 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac
108 Evan Huffman (USA) Rally Cycling
109 Miguel Bryon (USA) Holowesko-Citadel
110 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
111 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare
112 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale
113 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe
114 Ruben Companioni (Cub) Holowesko-Citadel               13:26
115 Michal Kolár (Svk) Bora-Hansgrohe                      19:18
116 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                       24:22

Klasyfikacja generalna po 3. etapie

  1 Egan Bernal (Col) Team Sky                          12:09:08
  2 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                       00:25
  3 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott                      00:31
  4 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo                     00:40
  5 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates
  6 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac
  7 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale                   00:50
  8 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team               01:00
  9 Rúben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo                   01:11
 10 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors                01:14
 11 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky                      01:20
 12 Brandon McNulty (USA) Rally Cycling                    01:25
 13 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates                  01:42
 14 Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo                      02:07
 15 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                     02:21
 16 William Barta (USA) Hagens Berman Axeon                02:28
 17 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                 02:35
 18 Sean Bennett (USA) Hagens Berman Axeon                 02:42
 19 Gavin Mannion (USA) UnitedHealthcare                   03:05
 20 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin
 21 TJ Eisenhart (USA) Holowesko-Citadel                   03:08
 22 Robert Britton (Can) Rally Cycling
 23 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo                      03:31
 24 Neilson Powless (USA) LottoNL-Jumbo                    03:49
 25 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin                    04:12
 26 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team                    04:53
 27 Serghei Tvetcov (Rom) UnitedHealthcare                 05:26
 28 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale                   06:22
 29 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky
 30 Jhonatan Narvaez (Ecu) Quick-Step Floors               06:55
 31 Ivo Oliveira (Por) Hagens Berman Axeon                 06:59
 32 Floris De Tier (Bel) LottoNL-Jumbo                     07:23
 33 Kasper Asgreen (Den) Quick-Step Floors                 07:26
 34 Anass Ait El Abdia (Mar) UAE Team Emirates             07:34
 35 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott                      07:53
 36 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko-Citadel             08:30
 37 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                    08:31
 38 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data                 08:38
 39 Sebastian Henao (Col) Team Sky                         08:50
 40 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale                   09:02
 41 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                      09:29
 42 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb                          09:41
 43 Lachlan Morton (Aus) Dimension Data                    09:49
 44 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe                   09:56
 45 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team                    10:43
 46 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                    10:45
 47 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                      11:59
 48 Sepp Kuss (USA) LottoNL-Jumbo                          12:08
 49 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale               14:12
 50 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb                         14:27
 51 Alex Howes (USA) EF Education First-Drapac             14:34
 52 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo                      15:07
 53 Julien Vermote (Bel) Dimension Data                    15:47
 54 Jay Thomson (RSA) Dimension Data                       16:40
 55 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac           17:01
 56 Luke Rowe (GBr) Team Sky                               17:29
 57 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton-Scott                      18:30
 58 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                       18:36
 59 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale                  18:40
 60 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott                     19:13
 61 Travis McCabe (USA) UnitedHealthcare
 62 Jasper Philipsen (Bel) Hagens Berman Axeon             19:44
 63 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates
 64 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
 65 Fabian Lienhard (Swi) Holowesko-Citadel
 66 Maarten Wynants (Bel) LottoNL-Jumbo                    19:45
 67 Sven Erik Bystrom (Nor) UAE Team Emirates              20:23
 68 Lachlan Norris (Aus) UnitedHealthcare
 69 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac        21:15
 70 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb                       21:28
 71 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin                 21:35
 72 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin                      21:50
 73 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors            22:13
 74 Lucas Sebastian Haedo (Arg) UnitedHealthcare
 75 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors               23:01
 76 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott                   23:11
 77 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott
 78 Michael Rice (Aus) Hagens Berman Axeon
 79 Łukasz Wiśniowski (Pol) Team Sky                       25:03
 80 Evan Huffman (USA) Rally Cycling                       25:23
 81 Filippo Ganna (Ita) UAE Team Emirates                  25:27
 82 Scott Davies (GBr) Dimension Data
 83 Adam De Vos (Can) Rally Cycling                        25:28
 84 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare
 85 John Murphy (USA) Holowesko-Citadel                    25:34
 86 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb
 87 Yousif Mirza Al-Hammadi (UAE) UAE Team Emirates
 88 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo
 89 Thomas Leezer (Ned) LottoNL-Jumbo
 90 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 91 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale                26:53
 92 Ian Garrison (USA) Hagens Berman Axeon                 27:39
 93 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling                    29:29
 94 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare                 29:31
 95 Alvaro Hodeg (Col) Quick-Step Floors                   29:32
 96 Max Walscheid (Ger) Team Sunweb                        29:33
 97 Daniel McLay (GBr) EF Education First-Drapac
 98 Tyler Magner (USA) Rally Cycling
 99 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac
100 Logan Owen (USA) EF Education First-Drapac
101 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin
102 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe
103 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team
104 Mikkel Bjerg (Den) Hagens Berman Axeon
105 Miguel Bryon (USA) Holowesko-Citadel
106 Danny Pate (USA) Rally Cycling
107 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe
108 Roger Kluge (Ger) Mitchelton-Scott                     29:49
109 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors                    30:04
110 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data                      30:30
111 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data                    30:43
112 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb                      30:45
113 Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin                    31:24
114 Ruben Companioni (Cub) Holowesko-Citadel               31:54
115 Michal Kolár (Svk) Bora-Hansgrohe                      39:30
116 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                       42:54

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: