Tour of California 2018: etap 2. Egan Bernal zdobywcą Gibraltar Road

Egan Bernal na mecie 2. etapu Tour of California

Egan Bernal (Team Sky) wygrał po wspinaczce na Gibraltar Road drugi etap Tour of California i objął prowadzenie w wyścigu.

21-letni Kolumbijczyk pokonał na pierwszym górskim etapie wyścigu o niemal pół minuty Rafała Majkę (Bora-hansgrohe) i Adama Yatesa (Mitchelton-Scott).

W drugim dniu wyścigu na trasie o długości 157 kilometrów leżały cztery górskie premie trzeciej kategorii, a sama końcówka prowadziła pod podjazd najwyższej kategorii Gibraltar Road (12 km; 8%).

W ucieczce dnia znalazło się trzech śmiałków - Adam De Vos (Rally Cycling), Ruben Companioni (Holowesko-Citadel) oraz Jonny Clarke (UnitedHealthcare). Trójka zbudowała cztery minuty przewagi nad peletonem i jako pierwsza zdobyła pierwszą trudność dnia - Balcom Canyon Road Summit (50 km; 1,6 km; 4,7%).

Na Ojaj Road Summit (76 km; 3,9 km; 4%) sytuacja nie uległa specjalnej zmianie, a tempo w peletonie wciąż nadawali kolarze grupy Quick-Step Floors, choć do przodu przesunęli się także kolarze Bora-hansgrohe, pomagając na 60 kilometrów przed metą zbić różnicę do poziomu trzech minut.

Uciekający krótką wspinaczkę na Casitas Pass Road Summit (108 km; 2,9 km; 5,7%) osiągnęli zalewie 2 minuty przed pościgiem, w którym pracować zaczynali już kolarze BMC Racing i Bora-hansgrohe. Na przedostatniej premii - Valley Road Summit (131 km; 1,1 km; 8,1%) - różnica wynosiła już kilkadziesiąt sekund, a całą akcję zakończono 16 kilometrów przed metą.

Wspinaczkę na Gibraltar Road na czele grupy rozpoczęli kolarze BMC Racing, na kole mając zawodników Trek-Segafredo i Team Sky. 11,5 kilometra przed metą odpuścił lider wyścigu Fernando Gaviria (Quick-Step Floors) i walkę rozpoczęli górale.

9 kilometrów przed metą kolarze BMC i Sky coraz bardziej okrajali czołową grupkę do zaledwie 25 zawodników. 7 kilometrów przed metą strzelił Lachlan Morton (Dimension Data), a tempo narzucane przez Sebastiana Henao i Tao Geoghegana Harta przygotowało grunt pod atak Egana Bernala.

W grupce swobodnie kręcili Tejay van Garderen (BMC), Rafał Majka (Bora-hansgrohe) i Adam Yates (Mitchelton-Scott), natomiast 5 kilometrów przed metą tempa nie wytrzymał Brent Bookwalter (BMC). Tempo dyktował Geoghegan Hart, na kole mając Majkę a na 3,5 kilometra przed metą odczepiając Petera Stetinę (Trek-Segafredo).

Rudowłosy Brytyjczyk wypluwał płuca na czele grupy i skutecznie zapobiegał próbom ataków. Młody zawodnik pracę skończył 2 kilometry przed metą, a pierwszy atak wyprowadził jego drużynowy kolega Egan Bernal.

Koło Kolumbijczyka złapać próbowali Antwan Tolhoek (LottoNL - Jumbo) i Tejay van Garderen, natomiast opieszale zareagował Majka, podczepiając się pod Amerykanina.

Bernal nie czekał i samotnie kręcił po zwycięstwo, na kilometr przed metą mają już kilkanaście sekund nad Talhoekiem. Za ich plecami sił nie wystarczyło van Garderenowi, którego w tyle zostawili Majka i Yates.

Bernal na mecie zameldował się niezagrożony, natomiast Majka odżył w końcówce, minął więdnącego Holendra i zajął drugie miejsce, do zwycięskiego Kolumbijczyka tracąc 21 sekund.

Wyniki 2. etapu Amgen Tour of California 2018 (2.WT), Ventura – Gibraltar Road (157 km):

  1 Egan Bernal (Col) Team Sky                           4:14:00
  2 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                       00:21
  3 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott                      00:25
  4 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo                     00:30
  5 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac
  6 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates
  7 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale                   00:40
  8 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team               00:50
  9 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates                  00:59
 10 Rúben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo                   01:01
 11 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors                01:04
 12 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky                      01:10
 13 Brandon McNulty (USA) Rally Cycling                    01:15
 14 Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo                      01:57
 15 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                     02:11
 16 William Barta (USA) Hagens Berman Axeon                02:18
 17 Robert Britton (Can) Rally Cycling                     02:25
 18 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
 19 Sean Bennett (USA) Hagens Berman Axeon                 02:43
 20 Lachlan Morton (Aus) Dimension Data                    02:45
 21 Gavin Mannion (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling       02:55
 22 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin
 23 TJ Eisenhart (USA) Holowesko-Citadel                   02:58
 24 Neilson Powless (USA) LottoNL-Jumbo                    03:39
 25 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team
 26 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
 27 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo
 28 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin                    04:02
 29 Serghei Tvetcov (Rom) UnitedHealthcare Pro Cycling     05:16
 30 Ivo Oliveira (Por) Hagens Berman Axeon                 06:12
 31 Kasper Asgreen (Den) Quick-Step Floors
 32 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky
 33 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale
 34 Jhonatan Narvaez (Ecu) Quick-Step Floors
 35 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe                   06:51
 36 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko-Citadel
 37 Anass Ait El Abdia (Mar) UAE Team Emirates
 38 Sebastian Henao (Col) Team Sky                         06:57
 39 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott                      07:10
 40 Floris De Tier (Bel) LottoNL-Jumbo                     07:13
 41 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale                   07:48
 42 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 43 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data                 08:28
 44 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                      08:46
 45 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale               09:31
 46 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 47 Sepp Kuss (USA) LottoNL-Jumbo
 48 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb
 49 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac        10:12
 50 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                      10:24
 51 Jay Thomson (RSA) Dimension Data                       10:41
 52 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb                         11:50
 53 Julien Vermote (Bel) Dimension Data                    12:42
 54 Luke Rowe (GBr) Team Sky                               14:24
 55 Scott Davies (GBr) Dimension Data
 56 Filippo Ganna (Ita) UAE Team Emirates
 57 Sven Erik Bystr?m (Nor) UAE Team Emirates
 58 Alex Howes (USA) EF Education First-Drapac
 59 Evan Huffman (USA) Rally Cycling
 60 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac
 61 Lachlan Norris (Aus) UnitedHealthcare 
 62 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
 63 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
 64 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale                15:50
 65 Maarten Wynants (Bel) LottoNL-Jumbo                    17:08
 66 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale                  18:30
 67 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team
 68 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
 69 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo
 70 Fabian Lienhard (Swi) Holowesko-Citadel
 71 Mikkel Bjerg (Den) Hagens Berman Axeon
 72 Jasper Philipsen (Bel) Hagens Berman Axeon
 73 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin
 74 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott
 75 Yousif Mirza Al-Hammadi (UAE) UAE Team Emirates
 76 Adam De Vos (Can) Rally Cycling
 77 Logan Owen (USA) EF Education First-Drapac
 78 Ruben Companioni (Cub) Holowesko-Citadel
 79 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin
 80 Max Walscheid (Ger) Team Sunweb
 81 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb
 82 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
 83 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott
 84 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb
 85 Ian Garrison (USA) Hagens Berman Axeon
 86 Daniel McLay (GBr) EF Education First-Drapac
 87 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
 88 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton-Scott
 89 John Murphy (USA) Holowesko-Citadel
 90 Miguel Bryon (USA) Holowesko-Citadel
 91 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
 92 Tyler Magner (USA) Rally Cycling
 93 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors
 94 Lucas Sebastian Haedo (Arg) UnitedHealthcare
 95 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe
 96 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors
 97 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors
 98 Łukasz Wiśniowski (Pol) Team Sky
 99 Michael Rice (Aus) Hagens Berman Axeon
100 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe
101 Alvaro Hodeg (Col) Quick-Step Floors
102 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare
103 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling
104 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac
105 Thomas Leezer (Ned) LottoNL-Jumbo
106 Ian Stannard (GBr) Team Sky
107 Brendan Rhim (USA) Holowesko-Citadel
108 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates
109 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott
110 Travis McCabe (USA) UnitedHealthcare 
111 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare
112 Danny Pate (USA) Rally Cycling
113 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data                    19:41
114 Michal Kolár (Svk) Bora-Hansgrohe                      20:10
115 Roger Kluge (Ger) Mitchelton-Scott                     20:21
116 Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin
117 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin

Klasyfikacja generalna po 2. etapie

  1 Egan Bernal (Col) Team Sky                           7:16:13
  2 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                       00:25
  3 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott                      00:31
  4 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo                     00:40
  5 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates
  6 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac
  7 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale                   00:50
  8 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team               01:00
  9 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates                  01:09
 10 Rúben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo                   01:11
 11 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors                01:14
 12 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky                      01:20
 13 Brandon McNulty (USA) Rally Cycling                    01:25
 14 Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo                      02:07
 15 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                     02:21
 16 William Barta (USA) Hagens Berman Axeon                02:28
 17 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                 02:35
 18 Robert Britton (Can) Rally Cycling
 19 Sean Bennett (USA) Hagens Berman Axeon                 02:53
 20 Lachlan Morton (Aus) Dimension Data                    02:55
 21 Gavin Mannion (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling       03:05
 22 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin
 23 TJ Eisenhart (USA) Holowesko-Citadel                   03:08
 24 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team                    03:49
 25 Neilson Powless (USA) LottoNL-Jumbo
 26 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
 27 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo
 28 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin                    04:12
 29 Serghei Tvetcov (Rom) UnitedHealthcare Pro Cycling     05:26
 30 Ivo Oliveira (Por) Hagens Berman Axeon                 06:22
 31 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale
 32 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky
 33 Kasper Asgreen (Den) Quick-Step Floors
 34 Jhonatan Narvaez (Ecu) Quick-Step Floors
 35 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko-Citadel             06:57
 36 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe                   07:01
 37 Anass Ait El Abdia (Mar) UAE Team Emirates
 38 Sebastian Henao (Col) Team Sky                         07:07
 39 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott                      07:20
 40 Floris De Tier (Bel) LottoNL-Jumbo                     07:23
 41 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                    07:58
 42 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale
 43 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data                 08:38
 44 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                      08:56
 45 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale               09:41
 46 Sepp Kuss (USA) LottoNL-Jumbo
 47 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 48 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb
 49 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac        10:22
 50 Jay Thomson (RSA) Dimension Data                       10:51
 51 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                      10:55
 52 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb                         12:00
 53 Julien Vermote (Bel) Dimension Data                    12:52
 54 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo                      14:34
 55 Luke Rowe (GBr) Team Sky
 56 Alex Howes (USA) EF Education First-Drapac
 57 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
 58 Sven Erik Bystr?m (Nor) UAE Team Emirates
 59 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac
 60 Filippo Ganna (Ita) UAE Team Emirates
 61 Evan Huffman (USA) Rally Cycling
 62 Scott Davies (GBr) Dimension Data
 63 Lachlan Norris (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling
 64 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale                16:00
 65 Maarten Wynants (Bel) LottoNL-Jumbo                    17:18
 66 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors               18:30
 67 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton-Scott                      18:34
 68 Adam De Vos (Can) Rally Cycling
 69 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
 70 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                       18:36
 71 Ruben Companioni (Cub) Holowesko-Citadel
 72 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling     18:38
 73 Alvaro Hodeg (Col) Quick-Step Floors                   18:39
 74 Jasper Philipsen (Bel) Hagens Berman Axeon             18:40
 75 Max Walscheid (Ger) Team Sunweb
 76 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott
 77 Tyler Magner (USA) Rally Cycling
 78 Daniel McLay (GBr) EF Education First-Drapac
 79 John Murphy (USA) Holowesko-Citadel
 80 Łukasz Wiśniowski (Pol) Team Sky
 81 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates
 82 Ian Garrison (USA) Hagens Berman Axeon
 83 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors
 84 Yousif Mirza Al-Hammadi (UAE) UAE Team Emirates
 85 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb
 86 Travis McCabe (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
 87 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe
 88 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin
 89 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling
 90 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
 91 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac
 92 Logan Owen (USA) EF Education First-Drapac
 93 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
 94 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team
 95 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott
 96 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo
 97 Thomas Leezer (Ned) LottoNL-Jumbo
 98 Lucas Sebastian Haedo (Arg) UnitedHealthcare Pro Cycling
 99 Miguel Bryon (USA) Holowesko-Citadel
100 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott
101 Fabian Lienhard (Swi) Holowesko-Citadel
102 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale
103 Mikkel Bjerg (Den) Hagens Berman Axeon
104 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin
105 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe
106 Danny Pate (USA) Rally Cycling
107 Ian Stannard (GBr) Team Sky
108 Michael Rice (Aus) Hagens Berman Axeon
109 Brendan Rhim (USA) Holowesko-Citadel
110 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors                    19:11
111 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data                      19:37
112 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data                    19:50
113 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb                      19:52
114 Michal Kolár (Svk) Bora-Hansgrohe                      20:20
115 Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin                    20:31
116 Roger Kluge (Ger) Mitchelton-Scott
117 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin                      21:17

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

2 Comments

  1. drumandi

    15 maja 2018, 07:06 o 07:06

    Nowy super champion zaczyna marsz po sławę.

  2. Kibic

    15 maja 2018, 19:12 o 19:12

    Bardzo fajna obszerna transmisja... prosimy. o wiecej takich relacji...

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: