Amgen Tour of California 2018: etap 1. Fernando Gaviria zwycięski w batalii sprinterskich gigantów

Fernando Gaviria wygrywa 1. etap Tour of California

Fernando Gaviria (Quick-Step Floors) zwycięstwem na ulicach Long Beach otworzył 13. edycję amerykańskiego wyścigu Tour of California.

Kolumbijczyk pokonał na finiszu Australijczyka Caleba Ewana (Mitchelton-Scott) oraz mistrza świata Słowaka Petera Sagana (Bora-hansgrohe).

Otwierający kalifornijski wyścig etap rozgrywany był na rundzie o długości 11,2 kilometra w centrum Long Beach, miasta położonego nieco na południe od Los Angeles. Płaski odcinek zaprojektowany był jako rozgrywka najlepszych sprinterów, którzy tłumnie ściągnęli w tym roku na Zachodnie Wybrzeże.

W ucieczce dnia szybko znaleźli się Andrei Krasilnikau (Holowesko-Citadel) oraz Tanner Putt (UnitedHealthcare), uzyskując dwie i pół minuty nad peletonem, w którym widoczne były koszulki zespołów Dimension Data, Mitchelton-Scott, Katusha-Alpecin i Quick-Step Floors.

Dwójka zgarnęła większość bonifikat na pierwszym lotnym sprincie, natomiast z peletonu finisz po bonusową sekundę wygrał Mark Cavendish (Dimension Data). Wyścig toczył się dalej bez większych zrywów tempa, choć przewaga prowadzącej dwójki spadła do poziomu półtorej minuty na 50 kilometrów przed metą.

Drugi lotny finisz, cztery kółka przed końcem, Cavendishowi sprzed nosa sprzątnął Alvaro Hodeg (Quick-Step Floors), natomiast w peletonie pracować zaczęli też kolarze Bora-hansgrohe. Przewaga spadła do 45 sekund na 20 kilometrów przed metą, a akcję dwójki zakończono na 9 kilometrów przed metą. Samotnie na czele przez chwilę utrzymywał się jeszcze Krasilnikau, ale i jego wysiłek został poskromiony przez kolegów Marcela Kittela z Katusha-Alpecin.

Walkę sprinterskich pociągów na ostatnich kilometrach rozgrywali rozprowadzający Kittela, kolarze AG2R La Mondiale, Bora-hansgrohe i próbujący ustawić pociąg pod Maxa Walscheida zawodnicy Team Sunweb. Na dalszej pozycji znalazł się Caleb Ewan (Mitchelton-Scott), a na kole rywali surfował Peter Sagan.

Kilometr przed metą na czoło przebili się Mark Renshaw (Dimension Data) i zawodnicy pracujący na Fernando Gavirię. Kolumbijczyk rozpoczął szarżę wcześnie i przepychał się barkami z próbującym wepchnąć się po lewej Jasperem Philippsenem (Hagens Berman Axeon), ale na ostatnich metrach poradził sobie z wyjściem na czystą pozycję. Wyzwanie kolarzowi Quick-Step Floors rzucił Ewan, ale Gaviria dysponował lepszym przyspieszeniem i na kresce zameldował się wyraźnie przed rywalami.

Wyniki 1. etapu Amgen Tour of California 2018 (2.WT), Long Beach - Long Beach (134,5 km):

  1 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors             3:02:23
  2 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton-Scott
  3 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
  4 Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin
  5 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates
  6 Jasper Philipsen (Bel) Hagens Berman Axeon
  7 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
  8 Max Walscheid (Ger) Team Sunweb
  9 Tyler Magner (USA) Rally Cycling
 10 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data
 11 Ivo Oliveira (Por) Hagens Berman Axeon
 12 Travis McCabe (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
 13 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team
 14 John Murphy (USA) Holowesko-Citadel
 15 Łukasz Wiśniowski (Pol) Team Sky
 16 Daniel McLay (GBr) EF Education First-Drapac
 17 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors
 18 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott
 19 Neilson Powless (USA) LottoNL-Jumbo
 20 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo
 21 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott
 22 Luke Rowe (GBr) Team Sky
 23 Egan Bernal (Col) Team Sky
 24 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling
 25 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac
 26 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe
 27 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale
 28 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky
 29 Ian Garrison (USA) Hagens Berman Axeon
 30 Floris De Tier (Bel) LottoNL-Jumbo
 31 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac
 32 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data
 33 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
 34 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb
 35 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe
 36 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott
 37 Alex Howes (USA) EF Education First-Drapac
 38 Adam De Vos (Can) Rally Cycling
 39 Maarten Wynants (Bel) LottoNL-Jumbo
 40 Yousif Mirza Al-Hammadi (UAE) UAE Team Emirates
 41 Michal Kolár (Svk) Bora-Hansgrohe
 42 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale
 43 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott
 44 Brandon McNulty (USA) Rally Cycling
 45 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
 46 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb
 47 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 48 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin
 49 Thomas Leezer (Ned) LottoNL-Jumbo
 50 Julien Vermote (Bel) Dimension Data
 51 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates
 52 Rúben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo
 53 Logan Owen (USA) EF Education First-Drapac
 54 Serghei Tvetcov (Rom) UnitedHealthcare Pro Cycling
 55 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
 56 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates
 57 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team
 58 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky
 59 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors
 60 Sean Bennett (USA) Hagens Berman Axeon
 61 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
 62 Gavin Mannion (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
 63 Lucas Sebastian Haedo (Arg) UnitedHealthcare Pro Cycling
 64 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale
 65 Sepp Kuss (USA) LottoNL-Jumbo
 66 Sebastian Henao (Col) Team Sky
 67 William Barta (USA) Hagens Berman Axeon
 68 Miguel Bryon (USA) Holowesko-Citadel
 69 TJ Eisenhart (USA) Holowesko-Citadel
 70 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
 71 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team
 72 Sven Erik Bystr?m (Nor) UAE Team Emirates
 73 Kasper Asgreen (Den) Quick-Step Floors
 74 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe
 75 Danny Pate (USA) Rally Cycling
 76 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 77 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac
 78 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo
 79 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin
 80 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin
 81 Roger Kluge (Ger) Mitchelton-Scott
 82 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
 83 Jhonatan Narvaez (Ecu) Quick-Step Floors
 84 Filippo Ganna (Ita) UAE Team Emirates
 85 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling
 86 Robert Britton (Can) Rally Cycling
 87 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac
 88 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
 89 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb
 90 Evan Huffman (USA) Rally Cycling
 91 Anass Ait El Abdia (Mar) UAE Team Emirates
 92 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe
 93 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott
 94 Lachlan Morton (Aus) Dimension Data
 95 Alvaro Hodeg (Col) Quick-Step Floors
 96 Scott Davies (GBr) Dimension Data
 97 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 98 Jay Thomson (RSA) Dimension Data
 99 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale
100 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo
101 Fabian Lienhard (Swi) Holowesko-Citadel
102 Ian Stannard (GBr) Team Sky
103 Mikkel Bjerg (Den) Hagens Berman Axeon
104 Ruben Companioni (Cub) Holowesko-Citadel
105 Lachlan Norris (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling
106 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin
107 Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo
108 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale
109 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko-Citadel
110 Brendan Rhim (USA) Holowesko-Citadel
111 Michael Rice (Aus) Hagens Berman Axeon
112 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale
113 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                      00:21
114 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors                    00:31
115 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin                      00:46
116 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data                      00:57
117 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb                      01:12

Klasyfikacja generalna po 1. etapie

  1 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors             3:02:13
  2 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton-Scott                      00:04
  3 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
  4 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                       00:06
  5 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko-Citadel
  6 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data                    00:09
  7 Alvaro Hodeg (Col) Quick-Step Floors
  8 Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin                    00:10
  9 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates
 10 Jasper Philipsen (Bel) Hagens Berman Axeon
 11 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
 12 Max Walscheid (Ger) Team Sunweb
 13 Tyler Magner (USA) Rally Cycling
 14 Ivo Oliveira (Por) Hagens Berman Axeon
 15 Travis McCabe (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
 16 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team
 17 John Murphy (USA) Holowesko-Citadel
 18 Łukasz Wiśniowski (Pol) Team Sky
 19 Daniel McLay (GBr) EF Education First-Drapac
 20 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors
 21 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott
 22 Neilson Powless (USA) LottoNL-Jumbo
 23 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo
 24 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott
 25 Luke Rowe (GBr) Team Sky
 26 Egan Bernal (Col) Team Sky
 27 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling
 28 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac
 29 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe
 30 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale
 31 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky
 32 Ian Garrison (USA) Hagens Berman Axeon
 33 Floris De Tier (Bel) LottoNL-Jumbo
 34 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac
 35 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data
 36 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
 37 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb
 38 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe
 39 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott
 40 Alex Howes (USA) EF Education First-Drapac
 41 Adam De Vos (Can) Rally Cycling
 42 Maarten Wynants (Bel) LottoNL-Jumbo
 43 Yousif Mirza Al-Hammadi (UAE) UAE Team Emirates
 44 Michal Kolár (Svk) Bora-Hansgrohe
 45 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale
 46 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott
 47 Brandon McNulty (USA) Rally Cycling
 48 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
 49 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb
 50 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 51 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin
 52 Thomas Leezer (Ned) LottoNL-Jumbo
 53 Julien Vermote (Bel) Dimension Data
 54 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates
 55 Rúben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo
 56 Logan Owen (USA) EF Education First-Drapac
 57 Serghei Tvetcov (Rom) UnitedHealthcare Pro Cycling
 58 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
 59 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates
 60 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team
 61 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky
 62 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors
 63 Sean Bennett (USA) Hagens Berman Axeon
 64 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
 65 Gavin Mannion (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
 66 Lucas Sebastian Haedo (Arg) UnitedHealthcare Pro Cycling
 67 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale
 68 Sepp Kuss (USA) LottoNL-Jumbo
 69 Sebastian Henao (Col) Team Sky
 70 William Barta (USA) Hagens Berman Axeon
 71 Miguel Bryon (USA) Holowesko-Citadel
 72 TJ Eisenhart (USA) Holowesko-Citadel
 73 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
 74 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team
 75 Sven Erik Bystrom (Nor) UAE Team Emirates
 76 Kasper Asgreen (Den) Quick-Step Floors
 77 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe
 78 Danny Pate (USA) Rally Cycling
 79 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 80 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac
 81 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo
 82 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin
 83 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin
 84 Roger Kluge (Ger) Mitchelton-Scott
 85 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
 86 Jhonatan Narvaez (Ecu) Quick-Step Floors
 87 Filippo Ganna (Ita) UAE Team Emirates
 88 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling
 89 Robert Britton (Can) Rally Cycling
 90 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac
 91 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb
 92 Evan Huffman (USA) Rally Cycling
 93 Anass Ait El Abdia (Mar) UAE Team Emirates
 94 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe
 95 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott
 96 Lachlan Morton (Aus) Dimension Data
 97 Scott Davies (GBr) Dimension Data
 98 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 99 Jay Thomson (RSA) Dimension Data
100 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale
101 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo
102 Fabian Lienhard (Swi) Holowesko-Citadel
103 Ian Stannard (GBr) Team Sky
104 Mikkel Bjerg (Den) Hagens Berman Axeon
105 Ruben Companioni (Cub) Holowesko-Citadel
106 Lachlan Norris (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling
107 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin
108 Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo
109 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale
110 Brendan Rhim (USA) Holowesko-Citadel
111 Michael Rice (Aus) Hagens Berman Axeon
112 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale
113 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                      00:31
114 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors                    00:41
115 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin                      00:51
116 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data                      01:07
117 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb                      01:22

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: