Danielo - odzież kolarska

Prezentacja Tour of California 2018

Kolarze, którzy nie zdecydowali się na udział w Giro d’Italia i nie odpoczywają po pracowitej wiośnie, wystartują na spalonych słońcem szosach Zachodniego Wybrzeża, podczas 13. edycji wyścigu Amgen Tour of California.

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 13-19 maja. Już po raz 13. zawodnicy będą walczyć na trasach Zachodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Od 17 maja na szosach Kalifornii zobaczymy także panie, dla których to już czwarta odsłona wyścigu. Zawodniczki będą rozgrywać batalię na trzech odcinkach.

W programie męskiego wyścigu z cyklu UCI WorldTour znalazły się trzy odcinki sprinterskie, jeden pagórkowaty, dwa górskie etapy oraz relatywnie długa jazda indywidualna na czas. Kandydatów do końcowego zwycięstwa będziemy mogli poznać już drugiego dnia rywalizacji, gdyż etap zakończy ciężki podjazd pod Gilbratar Road (12 km; 8%).

Wiele emocji może wydarzyć się następnego dnia, gdyż w końcówce usytuowano prowokujące do ataków premie górskie. Odcinek zakończy się na stromym wzniesieniu na torze wyścigowym w Monterey (1,1 km; 10,3%). Klasyfikację generalną powinna zacementować jazda indywidualna na czas (34,7 km). Po niej czeka nas płaski odcinek oraz górski etap z metą w South Lake Tahoe. W sumie tego dnia kolarze zaliczą blisko 5000 metrów przewyższenia.

Na szosach zachodniego wybrzeża zobaczymy czterech Polaków. W barwach ekipy Bora-hansgrohe pojadą Rafał Majka, Paweł Poljański i Maciej Bodnar. Team Sky będzie reprezentował Łukasz Wiśniowski.

Trasa Amgen Tour of California 2018

mapka Tour of California 2018

W tym roku rywalizacja dookoła Kalifornii rozpocznie się na południu tego stanu i poprowadzi na jego północ. Kierunek tego wyścigu zmienia się co roku.

13 maja – etap 1: Long Beach – Long Beach (134,5 km)

profil 1. etapu Tour of California 2018

Na początek czeka kolarzy całkowicie płaski odcinek w znanym miłośnikom wyścigów samochodowych Long Beach. Pierwszym posiadaczem żółtej koszulki lidera wyścigu powinien być sprinter.

14 maja – etap 2: Ventura – Gilbratar Road (157 km)

profil 2. etapu Tour of California 2018

Drugi etap rywalizacji to szansa dla zawodników walczących o triumf w klasyfikacji ogólnej. Na początku kolarze zaliczą Balcom Canyon Road Summit (1,6 km; 4,7%), Ojaj Road Summit (3,9 km; 4%), Casitas Pass Road Summit (2,9 km; 5,7%) oraz Valley Road Summit (1,1 km; 8,1%), a na konie czekać na nich będzie główna trudność dnia Gilbratar Road (12 km; 8%).

15 maja – etap 3: King City – Laguna Seca Recreation Area (Monterey County) (197 km)

profil 3. etapu Tour of California 2018

Wiele może wydarzyć się trzeciego dnia imprezy. Na początku do pokonania King City Road Summit (1,7 km; 6,1%) oraz East Carmel Valley Road Summit (4,1 km; 5,9%). W końcówce znajdą się prowokujące do ataków trzy górskie premie: Cachagua Road Summit (3 km; 7,6%;), Laureles Grade Summit (5,4 km; 5,7%) oraz Mazda Raceway Summit (1,1 km; 10,3%), leżący na torze wyścigowym w Monterey.

16 maja – etap 4: San José / Morgan Hill (34,7 km; jazda indywidualna na czas)

profil 4. etapu Tour of California 2018

Długa i niemal płaska jazda indywidualna na czas, dla amatorów tej specjalności, ale mieć znaczący wpływ na sytuację w klasyfikacji generalnej.

17 maja – etap 5: Stockton – Elk Grove (176,5 km)

profil 5. etapu Tour of California 2018

Drugi płaski odcinek, typowo pod najszybszych kolarzy w stawce.

18 maja – etap 6: Folsom – South Lake Tahoe (196,5 km)

profil 6. etapu Tour of California 2018

Królewski etap 13. edycji Tour of California. Kolarze wyruszą z wysokości 83 metrów n.p.m., by w połowie drogi minąć Carson Pass, na wysokości 2621 metrów. W samej końcówce wyrosną dwa podjazdy – premia górska Dagget (12,7 km; 6,1%) i na deser wspinaczka na metę (1,7 km; 5,9%). Ten etap powinien być decydujący w klasyfikacji generalnej.

19 maja – etap 7: Sacramento – Sacramento (143 km)

profil 7. etapu Tour of California 2018

Wyścig zakończy płaski etap po ulicach stolicy Kalifornii – Sacramento.

Faworyci

Na starcie zabraknie triumfatora sprzed roku – George’a Bennetta. Zawodnik drużyny LottoNL-Jumbo wybrał w tym roku rywalizację w Giro d’Italia.

W Stanach Zjednoczonych zjawi się Rafał Majka (Bora-hansgrohe). Brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich z Rio w wyścigu ze startu wspólnego traktuje ten wyścig jako etap przygotowań do lipcowego Tour de France. Polak w zeszłym sezonie wygrał jeden z etapów imprezy, kończąc cały wyścig na drugim miejscu. W tym sezonie jak do tej pory najlepszymi wynikami 28-latka z Zegartowic było piąte miejsce w klasyfikacji ogólnej Vuelta a San Juan oraz Abu Dhabi Tour. Niemiecka grupa do USA oddelegowała również Petera Sagana, który triumfował w kalifornijskim wyścigu w 2015 roku. Trzykrotny mistrz świata, będzie liczył na dobre wyniki podczas płaskich etapów. Bora-hansgrohe reprezentować będą również Paweł Poljański oraz Maciej Bodnar.

Team Sky poprowadzi Egan Bernal. Młody Kolumbijczyk ze świetnej strony zaprezentował się kilka tygodni temu podczas wyścigu Tour de Romandie. W Szwajcarii 21-latek wygrał etap jazdy indywidualnej czas, kończąc całą etapówkę na drugiej pozycji. Rok temu Bernal triumfował w wyścigu Tour de l’Avenir. Wśród „niebiańskich” zobaczymy także Łukasza Wiśniewskiego.

W składzie Mitchelton-Scott powalczy Adam Yates. Jego brat bliźniak świetnie radzi sobie w równolegle rozgrywanym Giro d’Italia, a Adam dostał szansę na walkę o triumf w USA. 25-latek na piątym miejscu ukończył wyścig Tirreno-Adriatico, ale wraca po kontuzji i jego forma jest pod znakiem zapytania.

W mocnym składzie zaprezentuje się BMC Racing, który pojedzie na dwóch liderów Tejaya van Garderena i Brenta Bookwaltera. Liczyć się również powinni Lachlan Morton (Dimension Data), Mathias Frank (AG2R La Mondiale) i Daniel Felipe Martinez (EF Education First-Drapac), a czarnego konia należy szukać wśród zawodników ekip amerykańskich.

Imponująco wygląda stawka sprinterów. Swoich szans na płaskich etapach będą szukali Alexander Kristoff (UAE Team Emirates), Marcel Kittel (Katusha-Alpecin), Caleb Ewan (Mitchelton-Scott), Fernando Gaviria (Quick-Step Floors) oraz Mark Cavendish (Dimension Data). “Manxman” może mówić o niesamowicie pechowej pierwszej części sezonu. Cavendish w wyniku upadków zmuszony był do wycofania się z rywalizacji już pierwszego dnia wyścigów Abu Dhabi Tour oraz Tirreno-Adriatico. W klasyku Mediolan-San Remo w końcówce wyścigu uderzył w wyspę odgradzającą jezdnię, doznając złamania żebra oraz urazu kostki.

Kristoff wygrał w tym roku trzy razy, w tym jednodniowy Eschborn-Frankfurt. Kittel triumfował podczas dwóch odcinków Tirreno-Adriatico. Caleb Ewan odniósł dwa zwycięstwa oraz zajął drugie miejsce w Mediolan-San Remo. Fernando Gaviria, który w zeszłym sezonie wygrał aż cztery etapy “Corsa Rosa”, w tym roku został oddelegowany przez swoją drużynę na Wyścig Dookoła Kalifornii. Kolumbijczyk wygrał cztery etapy na początku tego roku podczas Vuelta a San Juan oraz w nowym wyścigu Colombia Oro y Paz.

Lista startowa wyścigu

Amgen Tour of California Women’s Race 2018

W Kalifornii po raz czwarty w historii odbędzie się rywalizacja pań. Wyścig znajduję się w kalendarzu Women’s WorldTour. Zawodniczki do pokonania będą miały trzy odcinki, które swój koniec będą miały przed rywalizacją mężczyzn. O zwycięstwo spróbuje pokusić się Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM).

17 maja – etap 1: Elk Grove- Elk Grove (123,5 km)
18 maja – etap 2: South Lake Tahoe – South Lake Tahoe (108 km)
19 maja – etap 3: Sacramento – Sacramento (70 km)

Przed rokiem

1 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo              22:54:38
2 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                        00:35
3 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Drapac                 00:36
4 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                  00:45
5 Ian Boswell (USA) Team Sky                              01:00
6 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates            01:54
7 Lachlan Morton (Aus) Dimension Data                     01:55
8 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky                       02:12
9 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb                             02:15
10 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo                   03:14

Transmisja

Każdy etap od 23:00 na żywo będzie relacjonować Eurosport 1. Transmisja z 7. etapu rozpocznie się o 21:00.

1 Comment

  1. reko

    14 maja 2018, 10:40 o 10:40

    ciekawe jak potoczy się walka o zwycięstwo między Bernalem a Yates’em, o ile wyleczył kolano. Jeśli nie Bernal zgarnie generalkę. Jakoś w w wielki powrót TJa nie wierzę.