4 Jours de Dunkerque 2018: etap 5. Dimitri Claeys powstrzymał Andre Greipela

Dimitri Claeys (Cofidis) wygrał 64. edycję wyścigu 4 Jours de Dunkerque - Czterech Dni Dunkierki.

Belg na ostatnim etapie wytrzymał ofensywę Andre Greipela i Lotto Soudal i w klasyfikacji generalnej o sekundę wyprzedził niemieckiego sprintera. Ostatni etap padł łupem Olivera Le Gaca (Groupama-FDJ), który skutecznie zaatakował na ostatnim kilometrze z rozsypującej się ucieczki.

Drugi finiszował Duńczyk Casper Pedersen (Aqua Blue Sport), a trzeci Belg Xandro Meurisse (Wanty-Groupe Gobert).

Bitwa o Dunkierkę, na ostatnim, płaskim etapie, rozgrywała się na sekundy, a kluczowe znaczenie miały mieć lotne finisze. Greipel, który po trudniejszym początku sezonu wczoraj wygrał królewski etap po ucieczce, dziś walczył o wygranie wyścigu z Belgiem Dimitrijem Claeysem (Cofidis). Dwójkę dzieliły 4 sekundy, a "Gorilla" już na pierwszym lotnym finiszu zgarnął 3 sekundy bonifikaty, redukując straty.

Wykrystalizowanie się licznej ucieczki na kolejnych kilometrach uniemożliwiło Niemcowi zebranie bonifikat na kolejnych lotnych finiszach, ale w perspektywie był finisz etapu. Nad dogonieniem uciekającej grupy pracowali koledzy Greipela, sprowadzając przewagę do poziomu 30 sekund na 20 kilometrów przed metą.

Złapanie ponad 10-osobowe grupki na 7,5-kilometrowej rundzie w Dunkierce okazało się niemożliwe, a po ataku na 800 metrów przed metą pierwsze zwycięstwo w karierze zapisał Oliver Le Gac. Kolejni uciekinierzy zgarnęli bonifikaty i klasyfikacja generalna nie uległa zmianom.

Wyniki 5. etapu 4 Jours de Dunkerque 2018 (2.HC), Coulogne - Dunkierka (169,8 km):

  1 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ                    3:50:50
  2 Casper Pedersen (Den) Aqua Blue Sport
  3 Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Groupe Gobert
  4 Aime De Gendt (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
  5 Paul Ourselin (Fra) Direct Energie
  6 Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille
  7 Hector Saez Benito (Spa) Euskadi Basque Country
  8 Julien Antomarchi (Fra) Roubaix Lille Metropole
  9 Florian Vachon (Fra) Fortuneo-Samsic
 10 Nikolay Trusov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 11 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                 00:04
 12 Marc Sarreau (Fra) Groupama-FDJ                        00:11
 13 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
 14 Timothy Dupont (Bel) Wanty-Groupe Gobert
 15 Sergei Shilov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 16 Amaury Capiot (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
 17 Jonas Rickaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
 18 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo-Vini Fantini i
 19 Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille
 20 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 21 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie
 22 Romain Cardis (Fra) Direct Energie
 23 Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale
 24 Emiel Vermeulen (Bel) Roubaix Lille Metropole
 25 Michael Carbel (Den) Fortuneo-Samsic
 26 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
 27 Coen Vermeltfoort (Ned) Roompot
 28 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot
 29 Damiano Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini i
 30 Senne Leysen (Bel) Veranda's Willems Crelan
 31 Damien Touze (Fra) St Michel-Auber 93
 32 Bram Welten (Ned) Fortuneo-Samsic
 33 Rudy Barbier (Fra) AG2R La Mondiale
 34 Mathias De Witte (Bel) Veranda's Willems Crelan
 35 Kevin Le Cunff (Fra) St Michel-Auber 93
 36 Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ
 37 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 38 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport
 39 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille
 40 Dimitri Claeys (Bel) Cofidis, Solutions Credits
 41 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Wanty-Groupe Gobert
 42 Brice Feillu (Fra) Fortuneo-Samsic
 43 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole
 44 Stijn Devolder (Bel) Veranda's Willems Crelan
 45 Lindsay De Vylder (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
 46 Daniel Hoelgaard (Nor) Groupama-FDJ
 47 Kenny Dehaes (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
 48 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 49 Igor Boev (Rus) Gazprom-Rusvelo
 50 Jimmy Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 51 Bert De Backer (Bel) Vital Concept Club
 52 Yoann Paillot (Fra) St Michel-Auber 93
 53 Maxime Vantomme (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
 54 Aitor Gonzalez Prieto (Spa) Euskadi Basque Country
 55 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
 56 Alexander Porsev (Rus) Gazprom-Rusvelo
 57 Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom-Rusvelo
 58 Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal
 59 Lorrenzo Manzin (Fra) Vital Concept Club
 60 Tom Dernies (Bel) Roubaix Lille Metropole
 61 Benoit Jarrier (Fra) Fortuneo-Samsic
 62 Maxime Bouet (Fra) Fortuneo-Samsic
 63 Simon Sellier (Fra) Direct Energie
 64 Lasse Norman Hansen (Den) Aqua Blue Sport
 65 Iuri Filosi (Ita) Delko Marseille
 66 Simon Antonini (Ita) Wanty-Groupe Gobert
 67 Jérémy Leveau (Fra) Delko Marseille
 68 Aaron Gate (NZl) Aqua Blue Sport
 69 Frederik Backaert (Bel) Wanty-Groupe Gobert
 70 Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ
 71 Huub Duijn (Ned) Veranda's Willems Crelan
 72 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
 73 Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 93
 74 Arjen Livyns (Bel) Veranda's Willems Crelan
 75 Benoit Vaugrenard (Fra) Groupama-FDJ
 76 Damien Gaudin (Fra) Direct Energie
 77 Wouter Wippert (Ned) Roompot
 78 Corentin Ermenault (Fra) Vital Concept Club
 79 Ludovic Robeet (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
 80 Adrien Petit (Fra) Direct Energie
 81 Jérémy Lecroq (Fra) Vital Concept Club                 00:29
 82 Tom Devriendt (Bel) Wanty-Groupe Gobert
 83 Wesley Kreder (Ned) Wanty-Groupe Gobert
 84 Julien Stassen (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
 85 Yohann Gene (Fra) Direct Energie                       00:35
 86 Alan Marangoni (Ita) Nippo-Vini Fantini i              01:43
 87 Ludwig De Winter (Bel) WB Aqua Protect Veranclassi     01:51
 88 Brian van Goethem (Ned) Roompot                        01:52
 89 Sjoerd van Ginneken (Ned) Roompot
 90 Lawrence Naesen (Bel) Lotto Soudal
 91 Jan Willem van Schip (Ned) Roompot
 92 Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise       02:25
 93 Enzo Wouters (Bel) Lotto Soudal                        03:04
 94 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport                     04:02
 95 Conor Dunne (Irl) Aqua Blue Sport                      06:27
 96 Samuel Leroux (Fra) Roubaix Lille Metropole            08:37
 97 Pierre Barbier (Fra) Roubaix Lille Metropole
 98 Pierre Idjouadiene (Fra) Roubaix Lille Metropole
 99 Mikel Aristi Gardoki (Spa) Euskadi Basque Country
100 David Tanner (Aus) Veranda's Willems Crelan
DNF Moreno Hofland (Ned) Lotto Soudal
DNF Filippo Zaccanti (Ita) Nippo-Vini Fantini i
DNF Guillaume Levarlet (Fra) St Michel-Auber 93
DNF Alo Jakin (Est) St Michel-Auber 93
DNF Romain Feillu (Fra) St Michel-Auber 93
DNF Julien Morice (Fra) Vital Concept Club
DNF Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo-Vini Fantini i
DNF Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo-Samsic
DNF Matthew Brammeier (Irl) Aqua Blue Sport
DNF Gotzon Udondo Santamaria (Spa) Euskadi Basque Country
DNF Julien Trarieux (Fra) Delko Marseille
DNF Przemysław Kasperkiewicz (Pol) Delko Marseille
DNF Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits
DNF Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits
DNF Kris Boeckmans (Bel) Vital Concept Club
DNS Bryan Coquard (Fra) Vital Concept Club
DNS Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal

Klasyfikacja końcowa wyścigu:

  1 Dimitri Claeys (Bel) Cofidis, Solutions Credits     24:52:54
  2 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                       00:01
  3 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot                          00:02
  4 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                 00:12
  5 Casper Pedersen (Den) Aqua Blue Sport                  00:41
  6 Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Groupe Gobert              00:46
  7 Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ                    00:50
  8 Timothy Dupont (Bel) Wanty-Groupe Gobert               00:52
  9 Julien Antomarchi (Fra) Roubaix Lille Metropole        00:53
 10 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ                      00:56
 11 Marc Sarreau (Fra) Groupama-FDJ                        00:57
 12 Brice Feillu (Fra) Fortuneo-Samsic                     00:58
 13 Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille              01:04
 14 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo-Vini Fantini i
 15 Florian Vachon (Fra) Fortuneo-Samsic                   01:06
 16 Lasse Norman Hansen (Den) Aqua Blue Sport
 17 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits          01:07
 18 Yoann Paillot (Fra) St Michel-Auber 93
 19 Aime De Gendt (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise           01:14
 20 Sergei Shilov (Rus) Gazprom-Rusvelo                    01:15
 21 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie                  01:17
 22 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole
 23 Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal
 24 Aaron Gate (NZl) Aqua Blue Sport
 25 Aitor Gonzalez Prieto (Spa) Euskadi Basque Country
 26 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille                   01:19
 27 Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille                    01:27
 28 Paul Ourselin (Fra) Direct Energie                     01:30
 29 Daniel Hoelgaard (Nor) Groupama-FDJ                    01:42
 30 Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 93              01:43
 31 Frederik Backaert (Bel) Wanty-Groupe Gobert            02:14
 32 Huub Duijn (Ned) Veranda's Willems Crelan
 33 Damien Touze (Fra) St Michel-Auber 93                  02:40
 34 Maxime Bouet (Fra) Fortuneo-Samsic                     02:43
 35 Damien Gaudin (Fra) Direct Energie
 36 Jimmy Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits          03:20
 37 Rudy Barbier (Fra) AG2R La Mondiale                    03:41
 38 Sjoerd van Ginneken (Ned) Roompot                      03:55
 39 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale              04:25
 40 Romain Cardis (Fra) Direct Energie
 41 Amaury Capiot (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise           04:28
 42 Maxime Vantomme (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
 43 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 44 Kevin Le Cunff (Fra) St Michel-Auber 93
 45 Adrien Petit (Fra) Direct Energie                      04:54
 46 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal                      05:48
 47 Brian van Goethem (Ned) Roompot                        05:59
 48 Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom-Rusvelo               06:31
 49 Benoit Vaugrenard (Fra) Groupama-FDJ                   06:54
 50 Hector Saez Benito (Spa) Euskadi Basque Country        07:42
 51 Benoit Jarrier (Fra) Fortuneo-Samsic                   08:42
 52 Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale                    09:18
 53 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                 09:47
 54 Mathias De Witte (Bel) Veranda's Willems Crelan        12:05
 55 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport
 56 Igor Boev (Rus) Gazprom-Rusvelo
 57 Stijn Devolder (Bel) Veranda's Willems Crelan
 58 Iuri Filosi (Ita) Delko Marseille
 59 Jonas Rickaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise          12:17
 60 Lindsay De Vylder (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise       12:53
 61 Jan Willem van Schip (Ned) Roompot                     13:39
 62 Arjen Livyns (Bel) Veranda's Willems Crelan            13:51
 63 Jérémy Leveau (Fra) Delko Marseille                    14:21
 64 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits        14:26
 65 Senne Leysen (Bel) Veranda's Willems Crelan            14:29
 66 Jérémy Lecroq (Fra) Vital Concept Club                 14:38
 67 Alexander Porsev (Rus) Gazprom-Rusvelo                 15:36
 68 Tom Dernies (Bel) Roubaix Lille Metropole              15:39
 69 Bram Welten (Ned) Fortuneo-Samsic                      15:59
 70 Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise       16:09
 71 Ludwig De Winter (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
 72 Damiano Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini i                16:19
 73 Tom Devriendt (Bel) Wanty-Groupe Gobert                16:33
 74 Yohann Gene (Fra) Direct Energie                       16:52
 75 Nikolay Trusov (Rus) Gazprom-Rusvelo                   17:42
 76 Bert De Backer (Bel) Vital Concept Club                18:13
 77 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Wanty-Groupe Gobert     20:10
 78 Alan Marangoni (Ita) Nippo-Vini Fantini i
 79 Simon Antonini (Ita) Wanty-Groupe Gobert               20:52
 80 Coen Vermeltfoort (Ned) Roompot                        21:00
 81 Corentin Ermenault (Fra) Vital Concept Club            21:04
 82 Michael Carbel (Den) Fortuneo-Samsic                   21:32
 83 Wesley Kreder (Ned) Wanty-Groupe Gobert                22:11
 84 Enzo Wouters (Bel) Lotto Soudal                        22:22
 85 Ludovic Robeet (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic      22:32
 86 Wouter Wippert (Ned) Roompot                           22:45
 87 Lawrence Naesen (Bel) Lotto Soudal                     23:05
 88 Simon Sellier (Fra) Direct Energie                     23:07
 89 Lorrenzo Manzin (Fra) Vital Concept Club               23:54
 90 Samuel Leroux (Fra) Roubaix Lille Metropole            24:52
 91 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport                     25:26
 92 Julien Stassen (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic      26:24
 93 Pierre Idjouadiene (Fra) Roubaix Lille Metropole       26:58
 94 David Tanner (Aus) Veranda's Willems Crelan            27:32
 95 Kenny Dehaes (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic        28:37
 96 Mikel Aristi Gardoki (Spa) Euskadi Basque Country      31:19
 97 Emiel Vermeulen (Bel) Roubaix Lille Metropole          35:13
 98 Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ                      37:35
 99 Conor Dunne (Irl) Aqua Blue Sport                      44:11
100 Pierre Barbier (Fra) Roubaix Lille Metropole           44:51

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Dodaj komentarz

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: