CCC Tour Grody Piastowskie 2018: etap 3. Królewski etap dla Łukasza Owsiana

Łukasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice) triumfował w Bielawie na mecie trzeciego odcinka wyścigu CCC Tour Grody Piastowskie (2.2).

28-latek po ataku na ostatnim przed metą podjeździe pokonał współtowarzyszy z ucieczki - Zigę Groselja (Adria Mobil) oraz Patricka Schellinga (Team Voralberg Santic) - i został nowym liderem wyścigu.

Trasa królewskiego, 140-kilometrowego odcinka wyścigu naznaczona była 7 podjazdami. Już na 13 kilometrze wyrastała Przełęcz Jugowska, a następnie Przełęcz Sokoła (18 km) i Przełęcz Walimska (27 km). Tercet stanowił preludium do zasadniczej części etapu - na 50 kilometrze wyrastała ponownie Przełęcz Jugowska, a dalej Przełęcz Woliborska (73 km), po czym zawodnicy kierowali się do Bielawy, w finale pokonując rundę z Przełęczą Srebnogórską (120 km) i Woliborską (131 km).

5 kilometrów po starcie jako pierwszy do ataku ruszył Davide Orrico (Team Voralberg Santic). Włoch początkowo kręcił samotnie z przewagą kilkudziesięciu sekund nad peletonem. Na Przęłeczy Sokolej dołączyli do niego: Marek Rutkiewicz (Wibatech Merx 7R), Łukasz Owsian, Ziga Groselj oraz Piotr Konwa (Elkov Author). Piątka szybko zdobyła ponad minutę przewagi, jednak już na kolejnym podjeździe od czołówki odpadli Konwa wraz Orrico, natomiast na zjeździe defekt zaliczył Rutkiewicz, który wrócił do uszczuplonego już peletonu. Po 40 kilometrach na czele mieliśmy więc dwójkę jadącą z przewagą 20 sekund nad duetem Konwa-Orrico oraz 1:40 nad główną grupą.

Podczas drugiej wspinaczki pod Przełęcz Jugowską najpierw od peletonu oderwała się trójka w składzie: Matvey Nikitin (Astana City), Roland Thalmann oraz Patrick Schelling (obaj Team Voralberg Santic). Niedługo po nich ruszyła również ósemka, w której znaleźli się m.in. aktywnie jadący od początku Rutkiewicz, Artur Detko (Domin Sport), Michał Podlaski (Voster Uniwheels Team) czy Kamil Gradek (CCC Sprandi Polkowice).

Pierwsza kontratakująca grupka szybko dołączyła do Konwy i Orrico, aby po kilku kilometrach połączyć się z prowadzącą dwójką. Kolejna grupa, z której wskutek kolejnego defektu ubył Rutkiewicz, po 68 kilometrach traciła 3 minuty do czołowej siódemki i utrzymywała minutę przewagi nad peletonem, gdzie do pracy wzięła się ekipa Wibatechu.

W zawieszonej pomiędzy czołówką a peleton siódemce współpraca nie układała się, co spowodowało, że jeszcze przed rozpoczęciem wspinaczki na Przełęcz Woliborską zostali oni złapani przez peleton. Ucieczka w dalszym ciągu utrzymywała wówczas 4 minuty przewagi.

40 kilometrów przed metą w peletonie miała miejsce kraksa, w której uczestniczył dotychczasowy wicelider, Jan Barta (Elkov Author), jednak Czech szybko się pozbierał i wraz z kolegami z ekipy po kilku kilometrach wrócił do peletonu. Z ucieczki w tym samym czasie odpadł Orrico.

Ostatnie 25 kilometrów ucieczka rozpoczęła z przewagą niespełna trzech minut. Chwilę później kolarze dojechali do Przełęczy Srebnogórskiej. Tam z ucieczki odpadli: Konwa, Thalmann oraz Nikitin. Z mocno uszczuplonego peletonu zaatakować zdecydował się Josef Cerny (Elkov Author).

Ostatnim podjazdem przed metą była pokonywana po raz drugi Przełęcz Woliborska. Tam od współtowarzyszy z ucieczki oderwać postanowił się Owsian, który uzyskał kilkanaście sekund. Z głównej grupy, która w dalszym ciągu traciła ponad dwie minuty, zaatakowało kilku zawodników w tym m.in. Barta, lider wyścigu Jan Tratnik oraz Amaro Antunes (obaj CCC Sprandi Polkowice). Trójka jeszcze przed końcem podjazdu dołączyła do dwójki w której jechał atakujący na wcześniejszym podjeździe Cerny.

Owsian zjazd z przełęczy w kierunku mety rozpoczął z przewagą około 10 sekund. Mimo zaciętej pogoni kolarz CCC Sprandi Polkowice nie dał się dogonić i sięgnął po etapowe zwycięstwo. Drugi przyjechał Groselj, a trzeci był Schelling. Owsian został jednocześnie nowym liderem wyścigu.

Wyniki 3. etapu CCC Tour Grody Piastowskie 2018 (2.2), Pieszyce - Bielawa (140 km):

 1 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice     3:43:50
 2 Ziga Groselj (Slo) Adria Mobil            00:02
 3 Patrick Schelling (Sui) Team Voralberg Santic
 4 Josef Cerny (Cze) Elkov Author            00:26
 5 Piotr Konwa (Pol) Elkov Author            00:32
 6 Jan Barta (Cze) Elkov Author             00:54
 7 Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi Polkowice
 8 Amaro Antunes (Por) CCC Sprandi Polkowice      01:39
 9 Matvey Nikitin (Kaz) Astana City
 10 Paweł Bernas (Pol) CCC Sprandi Polkowice       01:49

Klasyfikacja generalna po 3. etapie:

 1 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice     6:19:36
 2 Josef Cerny (Cze) Elkov Author            00:21
 3 Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi Polkowice       00:27
 4 Jan Barta (Cze) Elkov Author             00:32
 5 Ziga Groselj (Slo) Adria Mobil            01:00
 6 Piotr Konwa (Pol) Elkov Author            01:25
 7 Patrick Schelling (Sui) Team Voralberg Santic    02:03
 8 Mateusz Taciak (Pol) CCC Sprandi Polkowice      02:12
 9 Paweł Bernas (Pol) CCC Sprandi Polkowice       02:13
 10 Amaro Antunes (Por) CCC Sprandi Polkowice      02:30

KOMPLET WYNIKÓW

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: