Giro d'Italia 2018: etap 6 - przekroje/mapki

Zapowiedź 6. etapu Giro d'Italia. 10 maja: Caltanissetta - Etna (164 km ★★★★☆)

profil 6. etapu Giro d'Italia 2018

Pierwszy górski finisz 101. edycji Giro d'Italia. Peleton skieruje się na stoki największego czynnego wulkanu Europy, zlokalizowanego na wschodnim wybrzeżu Sycylii.

Dojazd nie będzie łatwy - mocno pagórkowaty początek etapu sprzyjał będzie zawiązaniu się akcji zaczepnych, natomiast dojazd na Etnę poprzedzi 14-kilometrowa, niekategoryzowana wspinaczka o średnim nachyleniu 3,5%.

15-kilometrowa wspinaczka na metę nie jest regularna - średnia niemal 7% nie do końca odzwierciedla jej trudność. Kolarze pokonają dwie sekcje, na których nachylenie przekroczy 10%, a dodatkowym utrudnieniem będzie upał i potencjalnie silny wiatr.

Na Etnie kolarze finiszowali dotąd cztery razy. W ostatnich latach najlepsi okazywali się Alberto Contador (2011) i Jan Polanc (2017).

W tym roku wspinaczka będzie pierwszym sprawdzianem formy faworytów wyścigu, choć nie należy spodziewać się wielkich różnic. Przy silnym wietrze na mecie spodziewać się można większej grupki, choć zawodnicy tacy jak Miguel Angel Lopez (Astana), George Bennett (LottoNL - Jumbo), Esteban Chaves (Mitchelton-Scott), Fabio Aru (UAE Team Emirates) czy Chris Froome (Team Sky) mają już kilkadziesiąt sekund straty do Toma Dumoulina (Team Sunweb) i Simona Yatesa (Mitcheton-Scott) i mogą chcieć wyprowadzić atak w samym finale.

mapka 6. etapu Giro d'Italia 2018

Lotne premie: 28,7 km; 60,2 km

Górska premia: Etna (kat. 1; 15 km; 6,5%, maks. 15%)

Start do etapu o godz. 12:50, planowany finisz: 16:59-17:29.

Początek transmisji w stacji Eurosport 1: 13:00.

przekrój podjazdu na Etnę

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: