Tour de Yorkshire 2018: etap 4. Etap życia Stephane Rossetto, wyścig van Avermaeta

Greg Van Avermaet

Stephane Rosetto (Cofidis) zwyciężył w Leeds na mecie ostatniego etapu Tour de Yorkshire. W klasyfikacji generalnej 4. edycji wyścigu triumfował Greg van Avermaet (BMC Racing).

Francuski kolarz po niemal całodniowym odjeździe i 110 kilometrach samotnej ucieczki jako pierwszy zameldował się na mecie. Grupkę pościgową 34 sekundy później przyprowadził mistrz olimpijski Greg van Avermaet (BMC Racing), wygrywając klasyfikację generalną wyścigu. Karol Domagalski (One Pro Cycling) ukończył zawody na 15. miejscu.

Finałowy odcinek (189,5 km) został najeżony krótkimi podjazdami. Sześć było punktowanych, w tym Park Rash (77 km; 2,2 km; 10,5%), Greenhow Hill (138 km; 3,3 km; 8,2%) i Otley Chevin (164 km; 1,4 km; 10,3%).

W tak trudnym terenie do ucieczki zabrali się Stephane Rossetto (Cofidis) oraz Max Stedman (Canyon-Eisberg), szybko uzyskując 3 minuty nad peletonem i 1:50 nad grupką 14 zawodników, którym w głowie także grała harcownicza nuta.

Po 69 kilometrach prowadząca dwójka miała już 3:20 nad goniącą czternastką i ponad 5 minut nad peletonem. Na górskich premiach punktował Rossetto, pracując na status najlepszego górala wyścigu.

Rossetto na Park Rash zostawił towarzysza ucieczki i samotnie kontynuował przygodę na drogach Yorkshire. Grupka goniąca, m.in. z Brentem Bookwalterem (BMC), Markiem Christianem (Aqua Blue Sport), Scottem Davisem (Dimension Data), traciła w tym punkcie nieco ponad 4 minuty, a peleton kontrolowany przez grupę Astana - niemal 9 minut.

Ataki z peletonu na 50 kilometrów przed metą rozbiły grupę, a przewaga samotnego lidera spadła do 6 minut. Z goniącej grupki wyskoczyli za to Bryan Coquard (Vital Concept) oraz Owain Doull (Team Sky), ale harce te zakończyło przyspieszenie zawodników BMC Racing, którzy na 25 kilometrów przed metą dogoniła grupkę i zamierzała rozstrzygnąć klasyfikację generalną na korzyść Grega van Avermaeta.

Atak ekipy BMC Racing z gry wyrzucił lidera wyścigu Magnusa Corta Nielsena (Astana), natomiast nie zdołał zbić przewagi Rossetto. Francuz kręcił z przewagą 3:40 na 25 kilometrów przed metą, na 10 kilometrów przed metą wciąż miał półtorej minuty i pewnie zmierzał po etapowe zwycięstwo.

Zmęczony Francuz na mecie nie miał nawet sił by świętować największy triumf w karierze, na linii mety utrzymując zasłużone brawa od licznie zgromadzonej publiczności.

Pościg prowadziła ekipa BMC Racing, za plecami mając tracącego grunt pod nogami Corta Nielsena. Van Avermaet triumf w klasyfikacji miał w zasadzie w kieszeni i na finiszu bezbłędnie odpowiedział na przyspieszenie Eduarda Pradesa (Euskadi-Murias), zdobywając 6 sekund bonifikaty i pieczętując sukces na drogach Yorkshire.

Wyniki 4. etapu Tour de Yorkshire 2018 (2.1), Halifax - Leeds (189,5 km):

  1 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis                      4:53:22
  2 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                00:34
  3 Ian Bibby (GBr) JLT Condor
  4 Edward Dunbar (Irl) Aqua Blue Sport
  5 Eduard Prades Reverter (Spa) Euskadi Basque Country
  6 Anthony Perez (Fra) Cofidis
  7 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie
  8 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data
  9 Robert Kiserlovski (Cro) Katusha-Alpecin
 10 Michael Storer (Aus) Team Sunweb
 11 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team
 12 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                 01:03
 13 Colin Joyce (USA) Rally Cycling                        01:05
 14 Edmund Bradbury (GBr) JLT Condor                       01:10
 15 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
 16 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie
 17 Nick van der Lijke (Ned) Roompot
 18 James Shaw (GBr) Great Britain
 19 Dylan van Baarle (Ned) Team Sky
 20 Karol Domagalski (Pol) One Pro Cycling
 21 Daniel Pearson (GBr) Aqua Blue Sport                   02:08
 22 Edward Laverack (GBr) JLT Condor                       02:11
 23 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin
 24 Etienne van Empel (Ned) Roompot
 25 Aritz Bagues Kalparsoro (Spa) Euskadi Basque Country
 26 Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskadi Basque Country
 27 Hayden McCormick (NZl) One Pro Cycling
 28 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin
 29 James Oram (NZl) One Pro Cycling
 30 Kyle Murphy (USA) Rally Cycling
 31 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis
 32 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team
 33 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport
 34 Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis
 35 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 36 Ben Swift (GBr) Great Britain                          03:52
 37 Owain Doull (GBr) Team Sky
 38 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb                  06:00
 39 Peter Williams (GBr) One Pro Cycling
 40 Fred Wright (GBr) Great Britain
 41 Ryan Anderson (Can) Rally Cycling
 42 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb
 43 Richard Handley (GBr) Madison Genesis
 44 Leonardo Basso (Ita) Team Sky
 45 Jonathan McEvoy (GBr) Madison Genesis
 46 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 47 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team
 48 Calvin Watson (Aus) Aqua Blue Sport                    07:10
 49 Steff Cras (Bel) Katusha-Alpecin
 50 Julien Vermote (Bel) Dimension Data
 51 Robbert de Greef (Ned) Roompot
 52 Kevin Reza (Fra) Vital Concept Club
 53 Guillaume Bonnafond (Fra) Cofidis
 54 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie
 55 Martijn Budding (Ned) Roompot
 56 Dorian Godon (Fra) Cofidis
 57 Scott Davies (GBr) Dimension Data
 58 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie                      07:16
 59 Lawrence Warbasse (USA) Aqua Blue Sport                07:56
 60 James Lowsley-Williams (GBr) Canyon Eisberg
 61 Matteo Dal-Cin (Can) Rally Cycling                     11:09
 62 Jonathan Dibben (GBr) Team Sky
 63 Marco Mathis (Ger) Katusha-Alpecin
 64 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team
 65 James Gullen (GBr) JLT Condor
 66 Connor Swift (GBr) Madison Genesis
 67 Michael Cuming (GBr) Madison Genesis
 68 Loic Chetout (Fra) Cofidis
 69 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb
 70 Julio Alberto Amores Palacios (Spa) Vitus Pro Cycling
 71 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky
 72 Jay Thomson (RSA) Dimension Data
 73 Nicolas Dougall (RSA) Dimension Data
 74 Jonas Van Genechten (Bel) Vital Concept Club
 75 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept Club
 76 Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept Club
 77 Steven Lammertink (Ned) Vital Concept Club
 78 Jacob Scott (GBr) One Pro Cycling
 79 Max Stedman (GBr) Canyon Eisberg
 80 Harrison Jones (GBr) Vitus Pro Cycling                 13:22
 81 Pim Ligthart (Ned) Roompot
 82 Oliver Wood (GBr) JLT Condor
 83 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb
 84 Liam Davies (GBr) Vitus Pro Cycling
 85 Thomas Baylis (GBr) One Pro Cycling
 86 George Pym (GBr) Madison Genesis                       13:25
 87 Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin
 88 Max Walscheid (Ger) Team Sunweb                        18:22
 89 Thomas Pidcock (GBr) Great Britain                     18:34
 90 Jon Aberasturi Izaga (Spa) Euskadi Basque Country      28:39
 91 Andrew Tennant (GBr) Canyon Eisberg
 92 Gabriel Cullaigh (GBr) Great Britain
 93 Joshua Hunt (GBr) Vitus Pro Cycling
 94 Leon Mazzone (GBr) Holdsworth Pro Racing
 95 Robert-Jon McCarthy (Irl) JLT Condor
 96 Sean McKenna (Irl) Holdsworth Pro Racing
 97 Russell Downing (GBr) Holdsworth Pro Racing
 98 Emils Liepins (Lat) One Pro Cycling                    31:47
OTL Harry Tanfield (GBr) Canyon Eisberg
DNF Adam Kenway (GBr) Vitus Pro Cycling
DNF Bryan Nauleau (Fra) Direct Energie
DNF Tobyn Horton (GBr) Madison Genesis
DNF Jérémy Lecroq (Fra) Vital Concept Club
DNF Julien Morice (Fra) Vital Concept Club
DNF Mikel Aristi Gardoki (Spa) Euskadi Basque Country
DNF Dexter Gardias (GBr) Canyon Eisberg
DNF Jesse Anthony (USA) Rally Cycling
DNF Ben Walsh (Irl) Vitus Pro Cycling
DNF Joey Walker (GBr) Great Britain
DNF Mark Cavendish (GBr) Dimension Data
DNF Cyril Barthe (Fra) Euskadi Basque Country
DNF Axel Journiaux (Fra) Direct Energie
DNF Seid Lizde (Ita) Holdsworth Pro Racing
DNF Julen Irizar Laskurain (Spa) Euskadi Basque Country
DNF Alistair Slater (GBr) JLT Condor
DNF Pieter Weening (Ned) Roompot
DNF Shane Archbold (NZl) Aqua Blue Sport
DNF Adam Blythe (GBr) Aqua Blue Sport
DNF Moreno Moser (Ita) Astana Pro Team
DNF Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team
DNF Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
DNF Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
DNF Jeremy Cornu (Fra) Direct Energie
DNS Wouter Wippert (Ned) Roompot
DNS Erick Rowsell (GBr) Madison Genesis

Klasyfikacja końcowa wyścigu:

  1 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team             16:38:00
  2 Eduard Prades Reverter (Spa) Euskadi Basque Countr     00:09
  3 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                     00:14
  4 Robert Kiserlovski (Cro) Katusha-Alpecin               00:19
  5 Michael Storer (Aus) Team Sunweb
  6 Ian Bibby (GBr) JLT Condor                             00:23
  7 Anthony Perez (Fra) Cofidis                            00:25
  8 Edward Dunbar (Irl) Aqua Blue Sport                    00:27
  9 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team                    00:37
 10 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie                   00:39
 11 Colin Joyce (USA) Rally Cycling                        00:50
 12 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                 00:53
 13 Dylan van Baarle (Ned) Team Sky                        01:09
 14 James Shaw (GBr) Great Britain                         01:15
 15 Karol Domagalski (Pol) One Pro Cycling                 01:21
 16 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
 17 Edmund Bradbury (GBr) JLT Condor                       01:29
 18 Nick van der Lijke (Ned) Roompot
 19 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team                      01:35
 20 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                  01:50
 21 Daniel Pearson (GBr) Aqua Blue Sport                   02:01
 22 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport                   02:04
 23 Etienne van Empel (Ned) Roompot
 24 James Oram (NZl) One Pro Cycling                       02:16
 25 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis                 02:19
 26 Kyle Murphy (USA) Rally Cycling                        02:22
 27 Edward Laverack (GBr) JLT Condor                       02:30
 28 Hayden McCormick (NZl) One Pro Cycling                 02:44
 29 Aritz Bagues Kalparsoro (Spa) Euskadi Basque Count     02:48
 30 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin                 02:52
 31 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin                    03:21
 32 Owain Doull (GBr) Team Sky                             04:19
 33 Ben Swift (GBr) Great Britain                          04:47
 34 Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis                       05:38
 35 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                      05:51
 36 Leonardo Basso (Ita) Team Sky                          06:11
 37 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb                          06:17
 38 Peter Williams (GBr) One Pro Cycling                   06:19
 39 Richard Handley (GBr) Madison Genesis
 40 Steff Cras (Bel) Katusha-Alpecin                       07:01
 41 Guillaume Bonnafond (Fra) Cofidis                      07:37
 42 Fred Wright (GBr) Great Britain                        07:54
 43 Ryan Anderson (Can) Rally Cycling
 44 Kevin Reza (Fra) Vital Concept Club                    08:39
 45 James Lowsley-Williams (GBr) Canyon Eisberg            08:43
 46 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis                        08:51
 47 Robbert de Greef (Ned) Roompot                         08:52
 48 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb                  09:15
 49 Dorian Godon (Fra) Cofidis                             10:01
 50 Jonathan McEvoy (GBr) Madison Genesis                  10:38
 51 Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskadi Basque Country  11:17
 52 Martijn Budding (Ned) Roompot
 53 Michael Cuming (GBr) Madison Genesis                   11:19
 54 Connor Swift (GBr) Madison Genesis                     12:07
 55 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team                      12:36
 56 Jonathan Dibben (GBr) Team Sky                         14:25
 57 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept Club                 14:49
 58 Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin                  15:09
 59 Jacob Scott (GBr) One Pro Cycling                      15:21
 60 Ian Stannard (GBr) Team Sky                            15:43
 61 Lawrence Warbasse (USA) Aqua Blue Sport                16:25
 62 Scott Davies (GBr) Dimension Data                      16:42
 63 Calvin Watson (Aus) Aqua Blue Sport                    18:06
 64 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie
 65 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team             18:44
 66 Thomas Pidcock (GBr) Great Britain                     18:45
 67 Nicolas Dougall (RSA) Dimension Data                   19:08
 68 Max Stedman (GBr) Canyon Eisberg                       19:24
 69 Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept Club
 70 Steven Lammertink (Ned) Vital Concept Club             20:02
 71 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie                      20:03
 72 Jonas Van Genechten (Bel) Vital Concept Club           20:16
 73 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky
 74 Matteo Dal-Cin (Can) Rally Cycling                     21:21
 75 Marco Mathis (Ger) Katusha-Alpecin                     23:11
 76 Julien Vermote (Bel) Dimension Data                    24:35
 77 Loic Chetout (Fra) Cofidis                             24:51
 78 Max Walscheid (Ger) Team Sunweb                        27:19
 79 Thomas Baylis (GBr) One Pro Cycling                    28:02
 80 Jay Thomson (RSA) Dimension Data                       28:34
 81 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb                      29:53
 82 Pim Ligthart (Ned) Roompot                             30:47
 83 Gabriel Cullaigh (GBr) Great Britain                   31:30
 84 James Gullen (GBr) JLT Condor
 85 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb                         31:33
 86 Oliver Wood (GBr) JLT Condor                           33:43
 87 Harrison Jones (GBr) Vitus Pro Cycling                 34:42
 88 Jon Aberasturi Izaga (Spa) Euskadi Basque Country      37:42
 89 Robert-Jon McCarthy (Irl) JLT Condor                   37:46
 90 Joshua Hunt (GBr) Vitus Pro Cycling                    39:35
 91 Julio Alberto Amores Palacios (Spa) Vitus Pro Cycl     39:48
 92 Emils Liepins (Lat) One Pro Cycling                    41:16
 93 George Pym (GBr) Madison Genesis                       42:15
 94 Russell Downing (GBr) Holdsworth Pro Racing            46:04
 95 Andrew Tennant (GBr) Canyon Eisberg
 96 Leon Mazzone (GBr) Holdsworth Pro Racing
 97 Liam Davies (GBr) Vitus Pro Cycling                    47:58
 98 Sean McKenna (Irl) Holdsworth Pro Racing               57:18

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: