Tour de Yorkshire 2018: etap 3. Max Walscheid najszybszy w Scarborough

Max Walscheid na kresce 3. etapu Tour of Yorkshire

Max Walscheid (Team Sunweb) jako pierwszy zameldował się na mecie trzeciego odcinka Tour de Yorkshire.

Niemiec na finiszu w Scarborough wyprzedził Magnusa Corta Nielsena (Astana Pro Team), który utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu, oraz Jona Aberasturiego (Euskadi Murias). 20. miejsce wywalczył Karol Domagalski (One Pro Cycling).

Trzeciego dnia rywalizacji peleton pokonywał 184-kilometrowy odcinek, przecinając w poprzek wschodnie rejony hrabstwa Yorkshire i zmierzając do portowego miasta Scarborough. Pagórkowatą trasę znaczyły dwie górskie premie - Sutton Bank (66,5 km; 1,4 km, 12%) oraz Silpho (129,5 km; 1,5 km, 8%) - a w Scarborough, po niewielkiej hopce, zaplanowano sprinterski finisz.

W ucieczce, która zawiązała się po ok. 10 kilometrach znaleźli się: Jonathan McEvoy (Madison Genesis), Robbert De Greef (Roompot - Nederlandse Loterij), Adam Kenway (Vitus Pro Cycling), Mathias Le Turnier (Cofidis, Solutions Credits) oraz Peter Williams (One Pro Cycling). Piątka wypracowała sobie przewagę oscylującą w okolicach 2-3 minut, która utrzymywała się przez kolejne kilometry. W peletonie kontrolę sprawowali kolarze Astany.

Na podjeździe pod Silpho (129,5 km; 1,5 km, 8%) peleton rozruszać postanowili kolarze BMC Racing Team. Przyśpieszenie spowodowało, że uciecze, która 50 kilometrów przed metą miała ponad 2 minuty, po kolejnych 10 kilometrach pozostało niespełna pół minuty zapasu. Również peleton odczuł zmianę tempa, bowiem podzielił się na dwie grupy. Za pogoń mocno wzięła się jednak ekipa Team Sunweb i 35 kilometrów grupy zjechały się, niemal jednocześnie łapiąc też ucieczkę. Ze stratą minuty jechał wówczas Mark Cavendish (Dimension Data), który odpadł wcześniej od peletonu na podjeździe.

25 kilometrów przed metą od peletonu oderwała się piątka kolarzy: Leonardo Basso (Team Sky), Cyril Barthe (Euskadi Murias), Brent Bookwalter (BMC Racing Team), Loic Chetout (Cofidis) i Angelo Tulik (Direct Energie). Harcownicy początkowo utrzymywali przewagę nieprzekraczającą 10 sekund. Ciężar pogoni ponownie wzięli na siebie kolarze Astany, jednak ich praca nie przynosiła rezultatu.

Wraz z rozpoczęciem ostatnich 10 kilometrów na czele pojawili się kolarze reprezentujący ekipy mające w składzie kolarzy chcących walczyć o zwycięstwo w końcówce co spowodowało, że piątka momentalnie została złapana. Nie był to jednak koniec akcji podczas trzeciego etapu. Niespełna 5 kilometrów przed metą samotnie ruszyć zdecydował się Sylvain Chavanel (Direct Energie). Doświadczony Francuz mimo ambitnej walki został złapany kilkaset metrów przed kreską.

O zwycięstwie rozstrzygnął sprint z peletonu. W nim najszybszy okazał się Max Walscheid, który pokonał lidera wyścigu, Magnusa Corta Nielsena.

Wyniki 3. etapu Tour de Yorkshire 2018 (2.1), Richmond - Scarborough (184 km):

  1 Max Walscheid (Ger) Team Sunweb                      4:10:27
  2 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team
  3 Jon Aberasturi Izaga (Spa) Euskadi Basque Country
  4 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept Club
  5 Robert-Jon McCarthy (Irl) JLT Condor
  6 Connor Swift (GBr) Madison Genesis
  7 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
  8 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
  9 Emils Liepins (Lat) One Pro Cycling
 10 Colin Joyce (USA) Rally Cycling
 11 Eduard Prades Reverter (Spa) Euskadi Basque Country
 12 Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin
 13 Adam Blythe (GBr) Aqua Blue Sport
 14 Dorian Godon (Fra) Cofidis
 15 Etienne van Empel (Ned) Roompot
 16 Aritz Bagues Kalparsoro (Spa) Euskadi Basque Country
 17 Gabriel Cullaigh (GBr) Great Britain
 18 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin
 19 Robert Kiserlovski (Cro) Katusha-Alpecin
 20 Karol Domagalski (Pol) One Pro Cycling
 21 Alistair Slater (GBr) JLT Condor
 22 James Lowsley-Williams (GBr) Canyon Eisberg
 23 Steff Cras (Bel) Katusha-Alpecin
 24 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
 25 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team
 26 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky
 27 Edmund Bradbury (GBr) JLT Condor
 28 Fred Wright (GBr) Great Britain
 29 James Shaw (GBr) Great Britain
 30 Cyril Barthe (Fra) Euskadi Basque Country
 31 Martijn Budding (Ned) Roompot
 32 Thomas Pidcock (GBr) Great Britain
 33 Oliver Wood (GBr) JLT Condor
 34 Ian Bibby (GBr) JLT Condor
 35 Ben Swift (GBr) Great Britain
 36 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport
 37 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie
 38 Jonas Van Genechten (Bel) Vital Concept Club
 39 Edward Dunbar (Irl) Aqua Blue Sport
 40 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis
 41 Daniel Pearson (GBr) Aqua Blue Sport
 42 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 43 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data
 44 Anthony Perez (Fra) Cofidis
 45 Hayden McCormick (NZl) One Pro Cycling
 46 Guillaume Bonnafond (Fra) Cofidis
 47 James Gullen (GBr) JLT Condor
 48 Nick van der Lijke (Ned) Roompot
 49 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin
 50 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb
 51 Bryan Nauleau (Fra) Direct Energie
 52 Peter Williams (GBr) One Pro Cycling
 53 Leonardo Basso (Ita) Team Sky
 54 Michael Storer (Aus) Team Sunweb
 55 Dylan van Baarle (Ned) Team Sky
 56 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis
 57 Joey Walker (GBr) Great Britain
 58 Kyle Murphy (USA) Rally Cycling
 59 Ryan Anderson (Can) Rally Cycling
 60 Jonathan Dibben (GBr) Team Sky
 61 Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskadi Basque Country
 62 Jeremy Cornu (Fra) Direct Energie
 63 Richard Handley (GBr) Madison Genesis
 64 Edward Laverack (GBr) JLT Condor
 65 James Oram (NZl) One Pro Cycling
 66 Jacob Scott (GBr) One Pro Cycling
 67 Robbert de Greef (Ned) Roompot
 68 Harry Tanfield (GBr) Canyon Eisberg
 69 Owain Doull (GBr) Team Sky
 70 Pieter Weening (Ned) Roompot
 71 Michael Cuming (GBr) Madison Genesis
 72 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                  00:13
 73 Jérémy Lecroq (Fra) Vital Concept Club                 00:27
 74 Ian Stannard (GBr) Team Sky                            00:36
 75 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb                  00:48
 76 Shane Archbold (NZl) Aqua Blue Sport                   00:56
 77 Harrison Jones (GBr) Vitus Pro Cycling                 00:59
 78 Kevin Reza (Fra) Vital Concept Club                    01:10
 79 Ben Walsh (Irl) Vitus Pro Cycling                      01:12
 80 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team                      01:34
 81 Nicolas Dougall (RSA) Dimension Data                   01:49
 82 Calvin Watson (Aus) Aqua Blue Sport
 83 Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis
 84 Joshua Hunt (GBr) Vitus Pro Cycling
 85 Tobyn Horton (GBr) Madison Genesis
 86 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie
 87 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team             02:55
 88 Marco Mathis (Ger) Katusha-Alpecin
 89 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie                      03:21
 90 Axel Journiaux (Fra) Direct Energie
 91 Erick Rowsell (GBr) Madison Genesis                    04:23
 92 Adam Kenway (GBr) Vitus Pro Cycling
 93 Jonathan McEvoy (GBr) Madison Genesis
 94 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team                04:35
 95 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb
 96 Julien Morice (Fra) Vital Concept Club
 97 Steven Lammertink (Ned) Vital Concept Club
 98 Loic Chetout (Fra) Cofidis
 99 Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept Club
100 Moreno Moser (Ita) Astana Pro Team                     05:06
101 Thomas Baylis (GBr) One Pro Cycling                    05:41
102 Jay Thomson (RSA) Dimension Data                       08:18
103 Pim Ligthart (Ned) Roompot
104 Jesse Anthony (USA) Rally Cycling
105 Wouter Wippert (Ned) Roompot
106 Lawrence Warbasse (USA) Aqua Blue Sport
107 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
108 Leon Mazzone (GBr) Holdsworth Pro Racing
109 Sean McKenna (Irl) Holdsworth Pro Racing
110 Julio Alberto Amores Palacios (Spa) Vitus Pro Cycling
111 Liam Davies (GBr) Vitus Pro Cycling
112 Julien Vermote (Bel) Dimension Data
113 Dexter Gardias (GBr) Canyon Eisberg
114 Matteo Dal-Cin (Can) Rally Cycling
115 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data
116 Russell Downing (GBr) Holdsworth Pro Racing
117 Scott Davies (GBr) Dimension Data
118 Andrew Tennant (GBr) Canyon Eisberg
119 Mikel Aristi Gardoki (Spa) Euskadi Basque Country
120 Julen Irizar Laskurain (Spa) Euskadi Basque Country
121 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team
122 Seid Lizde (Ita) Holdsworth Pro Racing
123 Max Stedman (GBr) Canyon Eisberg
124 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb
125 George Pym (GBr) Madison Genesis
DNF Truls Korsaeth (Nor) Astana Pro Team

Klasyfikacja generalna po 3. etapie:

  1 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team                   11:44:02
  2 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                00:10
  3 Eduard Prades Reverter (Spa) Euskadi Basque Countr     00:12
  4 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                     00:16
  5 Colin Joyce (USA) Rally Cycling                        00:21
  6 Robert Kiserlovski (Cro) Katusha-Alpecin
  7 Michael Storer (Aus) Team Sunweb
  8 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                 00:27
  9 Steff Cras (Bel) Katusha-Alpecin
 10 Anthony Perez (Fra) Cofidis
 11 Edward Dunbar (Irl) Aqua Blue Sport                    00:29
 12 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport
 13 Daniel Pearson (GBr) Aqua Blue Sport
 14 Etienne van Empel (Ned) Roompot
 15 Ian Bibby (GBr) JLT Condor
 16 Dylan van Baarle (Ned) Team Sky                        00:35
 17 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team                    00:39
 18 James Shaw (GBr) Great Britain                         00:41
 19 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie
 20 James Oram (NZl) One Pro Cycling
 21 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis                 00:44
 22 Michael Cuming (GBr) Madison Genesis                   00:46
 23 Alistair Slater (GBr) JLT Condor                       00:47
 24 Karol Domagalski (Pol) One Pro Cycling
 25 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
 26 Thomas Pidcock (GBr) Great Britain
 27 Leonardo Basso (Ita) Team Sky
 28 Kyle Murphy (USA) Rally Cycling
 29 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb                          00:53
 30 Edmund Bradbury (GBr) JLT Condor                       00:55
 31 Nick van der Lijke (Ned) Roompot
 32 Peter Williams (GBr) One Pro Cycling
 33 Richard Handley (GBr) Madison Genesis
 34 Edward Laverack (GBr) JLT Condor
 35 Guillaume Bonnafond (Fra) Cofidis                      01:03
 36 Owain Doull (GBr) Team Sky
 37 Cyril Barthe (Fra) Euskadi Basque Country              01:06
 38 Jeremy Cornu (Fra) Direct Energie
 39 Hayden McCormick (NZl) One Pro Cycling                 01:09
 40 Aritz Bagues Kalparsoro (Spa) Euskadi Basque Count     01:13
 41 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                  01:16
 42 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin                 01:17
 43 James Lowsley-Williams (GBr) Canyon Eisberg            01:23
 44 Pieter Weening (Ned) Roompot                           01:30
 45 Ben Swift (GBr) Great Britain                          01:31
 46 Connor Swift (GBr) Madison Genesis                     01:34
 47 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin                    01:46
 48 Kevin Reza (Fra) Vital Concept Club                    02:05
 49 Robbert de Greef (Ned) Roompot                         02:18
 50 Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin                  02:20
 51 Bryan Nauleau (Fra) Direct Energie                     02:24
 52 Fred Wright (GBr) Great Britain                        02:30
 53 Ryan Anderson (Can) Rally Cycling
 54 Joey Walker (GBr) Great Britain
 55 Dorian Godon (Fra) Cofidis                             03:27
 56 Gabriel Cullaigh (GBr) Great Britain
 57 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb                  03:51
 58 Jonathan Dibben (GBr) Team Sky                         03:52
 59 Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis                       04:03
 60 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept Club                 04:16
 61 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 62 Martijn Budding (Ned) Roompot                          04:43
 63 Jacob Scott (GBr) One Pro Cycling                      04:48
 64 Jonathan McEvoy (GBr) Madison Genesis                  05:14
 65 Adam Kenway (GBr) Vitus Pro Cycling                    05:52
 66 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team                      07:12
 67 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team             08:11
 68 Nicolas Dougall (RSA) Dimension Data                   08:35
 69 Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept Club             08:51
 70 Max Stedman (GBr) Canyon Eisberg                       08:53
 71 Lawrence Warbasse (USA) Aqua Blue Sport                09:05
 72 Harry Tanfield (GBr) Canyon Eisberg                    09:24
 73 Steven Lammertink (Ned) Vital Concept Club             09:29
 74 Max Walscheid (Ger) Team Sunweb                        09:33
 75 Jon Aberasturi Izaga (Spa) Euskadi Basque Country      09:39
 76 Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskadi Basque Coun     09:42
 77 Robert-Jon McCarthy (Irl) JLT Condor                   09:43
 78 Adam Blythe (GBr) Aqua Blue Sport
 79 Jonas Van Genechten (Bel) Vital Concept Club
 80 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky
 81 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis
 82 Julen Irizar Laskurain (Spa) Euskadi Basque Countr     09:51
 83 Emils Liepins (Lat) One Pro Cycling                    10:05
 84 Scott Davies (GBr) Dimension Data                      10:08
 85 Jérémy Lecroq (Fra) Vital Concept Club                 10:10
 86 Ian Stannard (GBr) Team Sky                            10:19
 87 Matteo Dal-Cin (Can) Rally Cycling                     10:48
 88 Tobyn Horton (GBr) Madison Genesis                     11:30
 89 Joshua Hunt (GBr) Vitus Pro Cycling                    11:32
 90 Calvin Watson (Aus) Aqua Blue Sport
 91 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie
 92 Seid Lizde (Ita) Holdsworth Pro Racing                 11:45
 93 Marco Mathis (Ger) Katusha-Alpecin                     12:38
 94 Ben Walsh (Irl) Vitus Pro Cycling                      12:53
 95 Axel Journiaux (Fra) Direct Energie                    13:01
 96 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie                      13:23
 97 Loic Chetout (Fra) Cofidis                             14:18
 98 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
 99 Thomas Baylis (GBr) One Pro Cycling                    15:16
100 Julien Morice (Fra) Vital Concept Club                 15:53
101 Moreno Moser (Ita) Astana Pro Team                     16:11
102 Wouter Wippert (Ned) Roompot                           18:01
103 Russell Downing (GBr) Holdsworth Pro Racing
104 Andrew Tennant (GBr) Canyon Eisberg
105 Leon Mazzone (GBr) Holdsworth Pro Racing
106 Dexter Gardias (GBr) Canyon Eisberg
107 Pim Ligthart (Ned) Roompot
108 Julien Vermote (Bel) Dimension Data
109 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data
110 Jay Thomson (RSA) Dimension Data
111 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
112 Mikel Aristi Gardoki (Spa) Euskadi Basque Country
113 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb                         18:47
114 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb                      19:20
115 Oliver Wood (GBr) JLT Condor                           20:57
116 James Gullen (GBr) JLT Condor
117 Harrison Jones (GBr) Vitus Pro Cycling                 21:56
118 Shane Archbold (NZl) Aqua Blue Sport                   22:26
119 Erick Rowsell (GBr) Madison Genesis                    25:20
120 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team                  28:01
121 Jesse Anthony (USA) Rally Cycling
122 Sean McKenna (Irl) Holdsworth Pro Racing               29:15
123 Julio Alberto Amores Palacios (Spa) Vitus Pro Cycling
124 George Pym (GBr) Madison Genesis                       29:26
125 Liam Davies (GBr) Vitus Pro Cycling                    35:12

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: