Fikcyjne TUE powszechną praktyką w grupie Vacansoleil

Według dziennikarzy "AD.nl" nie tylko Lieuwe Westra korzystał z wyłączeń dla celów terapeutycznych (TUE) podczas startów w grupie Vacansoleil. Lekarz holenderskiego zespołu (2009-13) miał poświadczać fikcyjne kontuzje m. in. Johnny'emu Hoogerlandowi, Aartowi Vierhoutentowi i Matteo Carrarze, aby ci mogli bezkarnie stosować kortyzon.

W wydanej właśnie autobiografii Westra przyznał, że TUE było stałą u niego praktyką przez całą karierę zawodową. Były kolarz nie stronił również od środka przeciwbólowego tramadol i wielkich dawek kofeiny, odpowiadających wypiciu 6-7 filiżanek kawy. Taka mieszanka pomogło mu obronić prowadzenie na etapie jazdy indywidualnej Driedaagse De Panne-Koksijde w 2016 roku. To było ostatnie zwycięstwo w karierze, wówczas zawodnika Astany.

Westra twierdzi, że w peletonie nie zanikł całkiem zwyczaj kupowania wyścigów. Takiej transakcji dokonał w sezonie 2009, podczas ucieczki z Ericem Baumannem na Arno Wallaard Memorial. Niemiec zgodził się podłożyć za tysiąc euro, a Holender miał swoje pierwsze zwycięstwo w karierze.

Upewnij się, że za twoim nazwiskiem stoi zwycięstwo, jeśli to konieczne zapłać, ponieważ skorzystasz później na tym podczas negocjacji kontraktowych

- poszedł tu za radą kolegi z drużyny Aarta Vierhoutena.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: