Tour de Romandie 2018: etap 5. Wielki triumf Roglicia, Ackermann wygrywa na zakończenie

Primoz Roglic

Słoweniec Primoz Roglic (Team LottoNL - Jumbo) wygrał 72. edycję Tour de Romandie.

28-latek bez większych problemów obronił koszulkę lidera na piątym odcinku i zapisał na swoim koncie kolejny sukces w ważnej etapówce. Za jego plecami na podium stanęli 21-letni Egan Bernal (Team Sky) oraz 33-letni Richie Porte (BMC Racing).

Kolarz LottoNL - Jumbo w tym sezonie triumfował już w Itzulia Basque Country, a przed rokiem wygrał Volta ao Algarve i stanął na podiach Tour de Romandie i Ster ZLM Tour, a także w czołówce ukończył Tirreno-Adriatico.

Na ostatnim etapie najlepszy okazał się Pascal Ackermann (Bora-hansgrohe). Niemiec okazał się lepszy od Michaela Morkova (Quick-Step Floors) i Roberto Ferrariego (UAE Team Emirates).

Pagórkowaty odcinek z metą nad Jeziorem Genewskim nie miał zasadniczo wpłynąć na losy klasyfikacji generalnej. Już po 10 kilometrach w ucieczce dnia znaleźli się Carlos Verona (Mitchelton-Scott), Winner Anacona (Movistar Team), Alexis Gougeard (AG2R La Mondiale), Pavel Sivakov (Team Sky) i Michael Storer (Team Sunweb), budując przewagę nieco ponad dwóch i pół minuty nad peletonem.

Punkty na dwóch pierwszy górskich premiach zbierał Sivakov, a różnica po 71 kilometrach ustabilizowała się na poziomie 2:25. Uciekinierzy nie mogli znaleźć wspólnego języka, przez co och przewaga po kolejnych 35 kilometrach spadła do 1:45.

Zawodnicy byli pogodzeni z myślą, że żadna ucieczka nie ma dziś racji bytu. Na około 10 kilometrów przed metą uciekinierzy zostali złapani. Drużyny przystąpiły do ustawiania pociągów sprinterskich.

W finale najsprytniejszy okazał się Pascal Ackermann. Niemiec odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w WorldTourze pokonując Michaela Morkova i Roberto Ferrariego.

Wyniki 5. etapu Tour de Romandie 2018 (2.WT), Mont-sur-Rolle - Genewa (181,8 km):

  1 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe                4:09:51
  2 Michael Morkov (Den) Quick-Step Floors
  3 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates
  4 Timothy Dupont (Bel) Wanty-Groupe Gobert
  5 Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe
  6 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida
  7 Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ
  8 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal
  9 Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott
 10 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
 11 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ
 12 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team
 13 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 14 Baptiste Planckaert (Bel) Katusha-Alpecin
 15 José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin
 16 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data
 17 Egan Bernal (Col) Team Sky
 18 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale
 19 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ
 20 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin
 21 Amanuel Ghebreigzabhier (Eri) Dimension Data
 22 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
 23 Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Groupe Gobert
 24 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team
 25 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert
 26 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ
 27 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ
 28 Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin
 29 Nathan Brown (USA) EF Education First-Drapac
 30 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
 31 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
 32 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo
 33 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott
 34 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe
 35 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac
 36 Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal
 37 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe
 38 Fabien Doubey (Fra) Wanty-Groupe Gobert
 39 Tsgabu Grmay (Eth) Trek-Segafredo
 40 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo
 41 Maxim Belkov (Rus) Katusha-Alpecin
 42 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates
 43 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty-Groupe Gobert
 44 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 45 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates
 46 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale
 47 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
 48 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team
 49 Thomas Degand (Bel) Wanty-Groupe Gobert
 50 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
 51 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team
 52 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac
 53 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team
 54 James Shaw (GBr) Lotto Soudal
 55 Jaime Roson (Spa) Movistar Team
 56 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team
 57 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
 58 Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale
 59 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky
 60 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 61 Eros Capecchi (Ita) Quick-Step Floors
 62 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida
 63 Matteo Bono (Ita) UAE Team Emirates
 64 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain-Merida
 65 Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin
 66 Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott
 67 Léo Vincent (Fra) Groupama-FDJ
 68 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
 69 Nicholas Dlamini (RSA) Dimension Data
 70 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates
 71 Brendan Canty (Aus) EF Education First-Drapac
 72 Stef Clement (Ned) LottoNL-Jumbo
 73 Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team
 74 Jaco Venter (RSA) Dimension Data
 75 Andrey Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 76 Anass Ait El Abdia (Mar) UAE Team Emirates
 77 Darwin Atapuma (Col) UAE Team Emirates
 78 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
 79 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe
 80 Rob Power (Aus) Mitchelton-Scott
 81 Joe Dombrowski (USA) EF Education First-Drapac
 82 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale
 83 Mikel Nieve (Spa) Mitchelton-Scott
 84 Laurens ten Dam (Ned) Team Sunweb
 85 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin
 86 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 87 William Clarke (Aus) EF Education First-Drapac
 88 Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo
 89 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida
 90 Gregory Daniel (USA) Trek-Segafredo
 91 Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida
 92 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky
 93 Winner Anacona (Col) Movistar Team
 94 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
 95 Carlos Verona (Spa) Mitchelton-Scott
 96 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida
 97 Hugh Carthy (GBr) EF Education First-Drapac
 98 Bram Tankink (Ned) LottoNL-Jumbo                       00:18
 99 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data                    00:22
100 Peter Kennaugh (GBr) Bora-Hansgrohe                    00:24
101 Michael Storer (Aus) Team Sunweb
102 Luke Rowe (GBr) Team Sky                               00:29
103 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb                        00:38
DNF David Lopez Garcia (Spa) Team Sky
DNS Marco Minnaard (Ned) Wanty-Groupe Gobert

Klasyfikacja końcowa wyściugu:

  1 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo                   17:09:00
  2 Egan Bernal (Col) Team Sky                             00:08
  3 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team                     00:35
  4 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                   01:16
  5 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates                      01:23
  6 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo                  02:32
  7 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                     02:49
  8 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale
  9 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe                  03:09
 10 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates                  03:12
 11 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                      03:22
 12 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac        03:34
 13 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky                    03:37
 14 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain-Merida               04:05
 15 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates              04:06
 16 Mikel Nieve (Spa) Mitchelton-Scott                     04:07
 17 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team                  04:11
 18 Jaime Roson (Spa) Movistar Team                        04:15
 19 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team                    04:18
 20 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ                         04:36
 21 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                    04:37
 22 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                    04:47
 23 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale                   04:50
 24 Tsgabu Grmay (Eth) Trek-Segafredo                      04:54
 25 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac         05:20
 26 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data                     05:21
 27 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert             05:53
 28 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott                  06:04
 29 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ                         06:06
 30 Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin                     06:48
 31 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                        06:53
 32 Rob Power (Aus) Mitchelton-Scott                       07:21
 33 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                          07:22
 34 Amanuel Ghebreigzabhier (Eri) Dimension Data           07:43
 35 Winner Anacona (Col) Movistar Team                     07:51
 36 Laurens ten Dam (Ned) Team Sunweb                      11:03
 37 Thomas Degand (Bel) Wanty-Groupe Gobert                11:14
 38 Darwin Atapuma (Col) UAE Team Emirates                 11:15
 39 Nathan Brown (USA) EF Education First-Drapac           11:47
 40 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                      11:57
 41 Anass Ait El Abdia (Mar) UAE Team Emirates             12:33
 42 Carlos Verona (Spa) Mitchelton-Scott                   12:56
 43 Eros Capecchi (Ita) Quick-Step Floors                  13:07
 44 Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott                   13:26
 45 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team               14:18
 46 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo                    14:24
 47 Hugh Carthy (GBr) EF Education First-Drapac            14:39
 48 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                     14:46
 49 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                     15:32
 50 Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Groupe Gobert              15:39
 51 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin
 52 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin                  16:42
 53 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky                           17:17
 54 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team                       18:13
 55 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe                   19:06
 56 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                      19:08
 57 Joe Dombrowski (USA) EF Education First-Drapac         20:38
 58 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team                    21:23
 59 Dayer Quintana (Col) Movistar Team                     23:33
 60 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal                     23:36
 61 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida                 24:30
 62 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ                   24:50
 63 Stef Clement (Ned) LottoNL-Jumbo                       25:06
 64 Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal                          25:46
 65 José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin                   26:13
 66 Fabien Doubey (Fra) Wanty-Groupe Gobert                27:17
 67 Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo                      27:39
 68 Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team                  27:44
 69 Andrey Grivko (Ukr) Astana Pro Team                    27:48
 70 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida                   29:41
 71 James Shaw (GBr) Lotto Soudal                          31:09
 72 Brendan Canty (Aus) EF Education First-Drapac          31:56
 73 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ                    32:23
 74 Léo Vincent (Fra) Groupama-FDJ                         33:13
 75 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale                  35:55
 76 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb                        37:39
 77 Michael Storer (Aus) Team Sunweb                       38:19
 78 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                 38:44
 79 Michael Morkov (Den) Quick-Step Floors                 40:08
 80 Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ                     40:46
 81 Luke Rowe (GBr) Team Sky                               41:02
 82 Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin                     41:07
 83 William Clarke (Aus) EF Education First-Drapac         41:35
 84 Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott                43:04
 85 Jaco Venter (RSA) Dimension Data                       44:19
 86 Maxim Belkov (Rus) Katusha-Alpecin                     45:29
 87 Peter Kennaugh (GBr) Bora-Hansgrohe                    45:48
 88 Bram Tankink (Ned) LottoNL-Jumbo                       46:23
 89 Matteo Bono (Ita) UAE Team Emirates                    47:45
 90 Baptiste Planckaert (Bel) Katusha-Alpecin              49:06
 91 Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale                       49:57
 92 Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida                   54:26
 93 Timothy Dupont (Bel) Wanty-Groupe Gobert               55:07
 94 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team                        55:51
 95 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty-Groupe Gobert         57:24
 96 Nicholas Dlamini (RSA) Dimension Data                  59:34
 97 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
 98 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates             01:01:45
 99 Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe                  01:07:15
100 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe               01:07:27
101 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe            01:07:28
102 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data                 01:07:50
103 Gregory Daniel (USA) Trek-Segafredo                 01:08:40

Klasyfikacja punktowa:

  1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                       112 pkt
  2 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo                         81
  3 Egan Bernal (Col) Team Sky                                80
  4 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida                      74
  5 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale                      56
  6 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates                         55
  7 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                      54
  8 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                        51
  9 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe                     50
 10 Michael Morkov (Den) Quick-Step Floors                    46

Klasyfikacja górska:

  1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                        43 pkt
  2 Egan Bernal (Col) Team Sky                                36
  3 Hugh Carthy (GBr) EF Education First-Drapac               33
  4 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo                         27
  5 Mikel Nieve (Spa) Mitchelton-Scott                        21
  6 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ                       17
  7 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                    17
  8 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky                              15
  9 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team                        14
 10 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates                         14

Klasyfikacja młodzieżowa:

  1 Egan Bernal (Col) Team Sky                          17:09:08
  2 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac        03:26
  3 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ                         04:28
  4 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data                     05:13
  5 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott                  05:56
  6 Rob Power (Aus) Mitchelton-Scott                       07:13
  7 Amanuel Ghebreigzabhier (Eri) Dimension Data           07:35
  8 Hugh Carthy (GBr) EF Education First-Drapac            14:31
  9 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin                    15:31
 10 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky                           17:09
 11 Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal                          25:38
 12 Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo                      27:31
 13 Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team                  27:36
 14 James Shaw (GBr) Lotto Soudal                          31:01
 15 Léo Vincent (Fra) Groupama-FDJ                         33:05
 16 Michael Storer (Aus) Team Sunweb                       38:11
 17 Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ                     40:38
 18 Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale                       49:49
 19 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team                        55:43
 20 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty-Groupe Gobert         57:16
 21 Nicholas Dlamini (RSA) Dimension Data                  59:26
 22 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe               01:07:19
 23 Gregory Daniel (USA) Trek-Segafredo                 01:08:32

Klasyfikacja drużynowa:

  1 UAE Team Emirates                                   51:35:39
  2 Astana Pro Team                                        01:17
  3 Team Sky                                               02:12
  4 Bahrain-Merida                                         03:31
  5 Team EF Education First-Drapac                         06:17
  6 BMCRacing Team                                         06:20
  7 Mitchelton-Scott                                       07:23
  8 Movistar Team                                          07:25
  9 Ag2R La Mondiale                                       11:26
 10 Groupama-FDJ                                           18:54
 11 Team Lotto Nl-Jumbo                                    19:05
 12 Wanty-Groupe Gobert                                    23:52
 13 Team Katusha Alpecin                                   26:13
 14 Lotto Soudal                                           30:25
 15 Trek-Segafredo                                         38:18
 16 Team Dimension Data                                    43:55
 17 Bora-Hansgrohe                                         58:54
 18 Team Sunweb                                         01:00:18

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: