Tour de Romandie 2018: etap 4. Jakob Fuglsang wygrał głową

Jakob Fuglsang

Jakob Fuglsang (Astana) pierwszy zameldował się w Sionie, na mecie królewskiego etapu 72. Tour de Romandie.

Duńczyk świetnie rozegrał przedostatni etap, spokojnie pokonując ostatni podjazd i atakując z grupki faworytów na 15 kilometrów przed metą. 33-latek na mecie zameldował się 48 sekund przed broniącym koszulki lidera Słoweńcem Primozem Rogliciem (Team LottoNL - Jumbo) i Kolumbijczykiem Eganem Bernalem (Team Sky).

W klasyfikacji generalnej przed ostatnim etapem Roglic wyprzedza Bernala o 8 sekund, natomiast trzeci Richie Porte (BMC Racing) traci 35 sekund.

Decydujący odcinek, ze startem i metą w Sionie (149,2 km), prowadził przez pięć górskich premii, o łącznej różnicy wzniesień 3600 metrów. Kolarze kolejno zdobyli Ovronnaz (18 km; 8,9 km; 9,4%, maks. 15%), Vercorin (73 km; 9,6 km; 8,1%, maks. 12%), Nax (85 km; 6,6 km; 6%, maks. 10%), Suen (93 km; 5,8 km; 5,2%, maks. 9%) i Les Collons (122 km; 13,1 km; 6,5%, maks. 12%). Z ostatniej przełęczy pozostało niespełna 30 kilometrów zjazdów.

Ucieczka zaczęła krystalizować się na pierwszej wspinaczce, z niewielką przewagą górską premię zdobyli Hugh Carthy (EF Education First-Drapac), Thomas De Gendt (Lotto Soudal) i Mikel Nieve (Mitchelton-Scott), następnie dołączyli na zjeździe Andrey Amador (Movistar Team) i Hermann Pernsteiner (Bahrain-Merida).

W peletonie pracowała ekipa LottoNL-Jumbo, nie dopuszczając do tego, by czołówka zyskała zbyt wiele. Na Vercorin (73 km) różnica wynosiła 2:36. Wyścig w tym miejscu pożegnał Carlos Betancur (Movistar Team).

Team Sky zaczął podkręcać tempo na Nax (85 km), a strata stopniała do 2 minut. Dziać zaczęło się na Suen (93 km), gdzie Paweł Poljański wyprowadził do ataku Emanuela Buchmanna. Do kolarza Bora-hansgrohe dojechali Daniel Martinez (EF Education First-Drapac) i Ion Izagirre (Bahrain-Merida). Trójka zbliżyła się do czołówki na 40 sekund, zyskując z drugiej strony 25 sekund nad grupą zasadniczą.

Z czołówki odpadł w międzyczasie De Gendt, a po połączeniu się atakujących grupek na początku wspinaczki pod Les Collons (13,3 km, 6,4%) na czele zostali Nieve, Amador, Buchmann, Izagirre, Carthy i Martinez.

Szóstka kręciła dość zgodnie, utrzymując przewagę niecałych 40 sekund nad grupką lidera, którą prowadziło czterech kolarzy Team Sky - David Lopez, Jonathan Castroviejo i Geraint Thomas - osłaniając młodego Egana Bernala.

21-letni Kolumbijczyk nie czekał i ruszył na 34 kilometry przed metą, w perspektywie mając 7 kilometrów podjazdu i 27 kilometrów zjazdów do mety w Sionie. Koło lidera Sky złapał bez kłopotu lider wyścigu Primoz Roglic (Team LottoNL - Jumbo) i duet błyskawicznie dopadł odpadających od ucieczki Martineza i Izagirre.

Bernal ponawiał ataki i wkrótce z Rogliciem na kole dojechał do Buchmanna i Nieve. Tymczasem za ich plecami kontratak organizowali kolarze Astany i BMC - przeskoczyć udało się Rui Coscie (UAE Team Emirates), Rohanowi Dennisowi i Richiemu Porte'owi (BMC Racing), Stevenowi Kruijswijkowi (LottoNL - Jumbo) oraz Jakobowi Fuglsangowi (Astana), a odżył także Izagirre.

4 kilometry przed szczytem grupki połączyły się, a do ofensywny ruszyli Costa i Fuglsang, odjeżdżając grupce Bernala. Do liderów dojechać próbowała kolejna grupka, w której kręcił m.in. Pierre Latour (AG2R La Mondiale), ale dwa kilometry przed metą Bernal ponownie depnął i rozbił czołówkę.

Roglic ponownie trzymał koło i dwójka szybko minęła Duńczyka i Portugalczyka, chwilę później jako pierwsza meldując się na szczycie. Na zjeździe błyskawicznie dołączyć udało się Porte'owi i Coscie, a chwilę później dojechał też Fuglsang.

Piątka razem zmierzała ku mecie, ale na 15 kilometrów przed metą kompanię pierwszego, drugiego, trzeciego i piątego kolarza klasyfikacji generalnej porzucił Duńczyk z Astany. Sklasyfikowany na 15. miejscu po trzecim etapie kolarz Astany błyskawicznie zyskał przewagę i na zjeździe szybko ją rozbudował. 10 kilometrów przed metą notował już 37 sekund nad grupką Roglicia i półtorej minuty nad kolejnymi zawodnikami.

Wicemistrz olimpijski nie wypuścił z rąk prowadzenia i na ostatnich kilometrach wypluwał płuca by zyskać jak najwięcej nad Rui Costą i odebrać mu 4. miejsce w klasyfikacji generalnej. Duńczykowi udało się dojechać z przewagą 49 sekund, co, wraz z bonifikatą, dało mu także upragniony awans tuż za podium klasyfikacji generalnej.

Za plecami szczęśliwego kolarza Astany na kreskę ścigali się Bernal i Roglic, a szybszy okazał się lider wyścigu, powiększając swoją przewagę nad Kolumbijczykiem do 8 sekund.

Wyniki 4. etapu Tour de Romandie 2018 (2.WT), Sion - Sion (149,2 km):

  1 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                 4:14:48
  2 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo                      00:48
  3 Egan Bernal (Col) Team Sky
  4 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates
  5 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team                     00:50
  6 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                     02:09
  7 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale
  8 Jaime Roson (Spa) Movistar Team
  9 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe
 10 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data
 11 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
 12 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida
 13 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ                         02:12
 14 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott
 15 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert
 16 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team
 17 Mikel Nieve (Spa) Mitchelton-Scott
 18 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates
 19 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team
 20 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 21 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo
 22 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates
 23 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky
 24 Tsgabu Grmay (Eth) Trek-Segafredo
 25 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida
 26 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ
 27 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac
 28 Amanuel Ghebreigzabhier (Eri) Dimension Data
 29 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac
 30 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain-Merida
 31 Darwin Atapuma (Col) UAE Team Emirates
 32 Laurens ten Dam (Ned) Team Sunweb
 33 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale
 34 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                          05:31
 35 Rob Power (Aus) Mitchelton-Scott
 36 Winner Anacona (Col) Movistar Team
 37 Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin
 38 Anass Ait El Abdia (Mar) UAE Team Emirates
 39 Nathan Brown (USA) EF Education First-Drapac
 40 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                     08:40
 41 Thomas Degand (Bel) Wanty-Groupe Gobert
 42 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                      09:03
 43 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida                 09:50
 44 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team                    10:14
 45 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe
 46 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
 47 Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott
 48 Carlos Verona (Spa) Mitchelton-Scott
 49 Eros Capecchi (Ita) Quick-Step Floors
 50 Andrey Grivko (Ukr) Astana Pro Team                    12:36
 51 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team
 52 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 53 Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team
 54 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin
 55 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin
 56 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ
 57 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky
 58 Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal
 59 Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Groupe Gobert
 60 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale
 61 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
 62 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal
 63 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team
 64 Hugh Carthy (GBr) EF Education First-Drapac
 65 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                      16:18
 66 Brendan Canty (Aus) EF Education First-Drapac          17:22
 67 Stef Clement (Ned) LottoNL-Jumbo                       18:30
 68 Michael Storer (Aus) Team Sunweb
 69 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
 70 Joe Dombrowski (USA) EF Education First-Drapac         18:39
 71 Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale                       21:34
 72 Fabien Doubey (Fra) Wanty-Groupe Gobert
 73 Matteo Bono (Ita) UAE Team Emirates                    24:59
 74 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty-Groupe Gobert
 75 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb
 76 Maxim Belkov (Rus) Katusha-Alpecin
 77 Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida
 78 Jaco Venter (RSA) Dimension Data
 79 Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo
 80 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ
 81 Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ
 82 Luke Rowe (GBr) Team Sky
 83 Baptiste Planckaert (Bel) Katusha-Alpecin
 84 Michael Morkov (Den) Quick-Step Floors
 85 James Shaw (GBr) Lotto Soudal
 86 William Clarke (Aus) EF Education First-Drapac
 87 Léo Vincent (Fra) Groupama-FDJ
 88 Peter Kennaugh (GBr) Bora-Hansgrohe
 89 Bram Tankink (Ned) LottoNL-Jumbo
 90 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Groupe Gobert
 91 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida
 92 José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin
 93 Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin                     26:30
 94 Timothy Dupont (Bel) Wanty-Groupe Gobert               28:43
 95 Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe
 96 Nicholas Dlamini (RSA) Dimension Data
 97 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates
 98 Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott
 99 Gregory Daniel (USA) Trek-Segafredo
100 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe
101 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team
102 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe
103 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
104 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                 34:48
105 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                 34:50
DNF James Knox (GBr) Quick-Step Floors
DNF Carlos Betancur (Col) Movistar Team
DNF Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team
DNF Diego Rosa (Ita) Team Sky
DNF Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo
DNF Lars Boom (Ned) LottoNL-Jumbo
DNF Floris De Tier (Bel) LottoNL-Jumbo
DNF Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb
DNF Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb
DNS Svein Tuft (Can) Mitchelton-Scott
DNS Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
DNS Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb

Klasyfikacja generalna po 4. etapie:

  1 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo                   12:59:09
  2 Egan Bernal (Col) Team Sky                             00:08
  3 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team                     00:35
  4 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                   01:16
  5 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates                      01:23
  6 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo                  02:32
  7 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                     02:49
  8 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale
  9 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe                  03:09
 10 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates                  03:12
 11 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                      03:22
 12 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac        03:34
 13 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky                    03:37
 14 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain-Merida               04:05
 15 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates              04:06
 16 Mikel Nieve (Spa) Mitchelton-Scott                     04:07
 17 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team                  04:11
 18 Jaime Roson (Spa) Movistar Team                        04:15
 19 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team                    04:18
 20 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ                         04:36
 21 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                    04:37
 22 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                    04:47
 23 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale                   04:50
 24 Tsgabu Grmay (Eth) Trek-Segafredo                      04:54
 25 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac         05:20
 26 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data                     05:21
 27 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert             05:53
 28 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott                  06:04
 29 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ                         06:06
 30 Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin                     06:48
 31 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                        06:53
 32 Rob Power (Aus) Mitchelton-Scott                       07:21
 33 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                          07:22
 34 Amanuel Ghebreigzabhier (Eri) Dimension Data           07:43
 35 Winner Anacona (Col) Movistar Team                     07:51
 36 Laurens ten Dam (Ned) Team Sunweb                      11:03
 37 Thomas Degand (Bel) Wanty-Groupe Gobert                11:14
 38 Darwin Atapuma (Col) UAE Team Emirates                 11:15
 39 Nathan Brown (USA) EF Education First-Drapac           11:47
 40 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                      11:57
 41 Anass Ait El Abdia (Mar) UAE Team Emirates             12:33
 42 Carlos Verona (Spa) Mitchelton-Scott                   12:56
 43 Eros Capecchi (Ita) Quick-Step Floors                  13:07
 44 Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott                   13:26
 45 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team               14:18
 46 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo                    14:24
 47 Hugh Carthy (GBr) EF Education First-Drapac            14:39
 48 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                     14:46
 49 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                     15:32
 50 Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Groupe Gobert              15:39
 51 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin
 52 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin                  16:42
 53 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky                           17:17
 54 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team                       18:13
 55 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe                   19:06
 56 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                      19:08
 57 Joe Dombrowski (USA) EF Education First-Drapac         20:38
 58 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team                    21:23
 59 Dayer Quintana (Col) Movistar Team                     23:33
 60 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal                     23:36
 61 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                      24:08
 62 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida                 24:30
 63 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ                   24:50
 64 Stef Clement (Ned) LottoNL-Jumbo                       25:06
 65 Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal                          25:46
 66 José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin                   26:13
 67 Fabien Doubey (Fra) Wanty-Groupe Gobert                27:17
 68 Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo                      27:39
 69 Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team                  27:44
 70 Andrey Grivko (Ukr) Astana Pro Team                    27:48
 71 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Groupe Gobert               28:47
 72 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida                   29:41
 73 James Shaw (GBr) Lotto Soudal                          31:09
 74 Brendan Canty (Aus) EF Education First-Drapac          31:56
 75 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ                    32:23
 76 Léo Vincent (Fra) Groupama-FDJ                         33:13
 77 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale                  35:55
 78 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb                        37:01
 79 Michael Storer (Aus) Team Sunweb                       37:55
 80 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                 38:44
 81 Michael M?rk?v (Den) Quick-Step Floors                 40:14
 82 Luke Rowe (GBr) Team Sky                               40:33
 83 Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ                     40:46
 84 Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin                     41:07
 85 William Clarke (Aus) EF Education First-Drapac         41:35
 86 Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott                43:04
 87 Jaco Venter (RSA) Dimension Data                       44:19
 88 Peter Kennaugh (GBr) Bora-Hansgrohe                    45:24
 89 Maxim Belkov (Rus) Katusha-Alpecin                     45:29
 90 Bram Tankink (Ned) LottoNL-Jumbo                       46:05
 91 Matteo Bono (Ita) UAE Team Emirates                    47:45
 92 Baptiste Planckaert (Bel) Katusha-Alpecin              49:06
 93 Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale                       49:57
 94 Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida                   54:26
 95 Timothy Dupont (Bel) Wanty-Groupe Gobert               55:07
 96 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team                        55:51
 97 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty-Groupe Gobert         57:24
 98 Nicholas Dlamini (RSA) Dimension Data                  59:34
 99 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
100 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates             01:01:49
101 Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe                  01:07:15
102 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data                 01:07:28
103 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe
104 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe               01:07:37
105 Gregory Daniel (USA) Trek-Segafredo                 01:08:40

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: