Tour of Croatia 2018: etap 1. Niccolo Bonifazio wygrał i wyhamował

Niccolo Bonifazio

24-letni Włoch Niccolo Bonifazio wygrał w Koprivnicy pierwszy etap wyścigu Tour of Croatia i został liderem imprezy.

Kolarz grupy Bahrain-Merida pokonał na finiszu z peletonu swojego rodaka Andreę Guardiniego (Bardiani – CSF) oraz Rumuna Eduarda Grosu (Nippo - Vini Fantini). 6. pozycję wywalczył Marko Kump z CCC Sprandi Polkowic.

Kolarzom na początek zaserwowano 227 kilometrów, w płaskim terenie, jeśli nie liczyć dwóch wzniesień w pierwszej części trasy, w tym górskiej premii na Papuk (82 km; 7,6 km; 4,5%).

Ucieczkę już po pięciu kilometrach udało się sformować czterem zawodnikom. Emil Dima (MsTina Focus), Jon Bozic (Adria Mobil), Matic Groselj (Ljubljana Gusto) i Umberto Poli (Team Novo Nordisk) odjechali na nieco ponad cztery minuty. Po zdobyciu jedynej górskiej premii notowali 2:40 nad grupą zasadniczą i mieli w perspektywie 144-kilometrowy płaski odcinek.

Śmiałkowie powiększyli przewagę do ponad 5 minut, ale dystans i deszczowe warunki dały się we znaki Poli, a następnie Dimie, którzy odpadł z czołówki. Pościg prowadziły ekipy Trek-Segafredo, Astany i Bardiani, 20 kilometrów przed metą zbliżając się na 1:34.

Akcja została zakończona na ulicach Koprivnicy. Kolarze Bardiani kontrolowali sytuację na czele, ale na finiszu lepiej zachowała się ekipa z Bahrajnu, wyprowadzając Bonifazio po zwycięstwo.

Wyniki 1. etapu Tour of Croatia 2018 (2.HC), Osijek – Koprivnica (227 km):

  1 Niccolo Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida               5:45:25
  2 Andrea Guardini (Ita) Bardiani CSF
  3 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo-Vini Fantini
  4 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team
  5 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo
  6 Marko Kump (Slo) CCC Sprandi Polkowice
  7 John Murphy (USA) Holowesko-Citadel
  8 Ziga Jerman (Slo) Ljubljana Gusto Xaurum
  9 Federico Zurlo (Ita) Mstina Focus
 10 Jimmy Duquennoy (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
 11 Benjamin Hill (Aus) Ljubljana Gusto Xaurum
 12 Matej Mohoric (Slo) Bahrain-Merida
 13 Ziga Horvat (Slo) Adria Mobil
 14 Sondre Enger (Nor) Israel Cycling Academy
 15 Mattia Marcelli (Ita) Mstina Focus
 16 Tadej Pogacar (Slo) Ljubljana Gusto Xaurum
 17 Alex Frame (NZl) Trek-Segafredo
 18 Miguel Bryon (USA) Holowesko-Citadel
 19 Johnatan Canaveral Vargas (Col) Bicicletas Strongman
 20 Ruben Dario Acosta Ospina (Col) Bicicletas Strongman
 21 Nikolay Trusov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 22 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF
 23 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 24 Josip Rumac (Cro) Meridiana Kamen Team
 25 Nicolas Marini (Ita) Mstina Focus
 26 Elmar Reinders (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
 27 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA
 28 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy
 29 Bruno Maltar (Cro) Meridiana Kamen Team
 30 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF
 31 Sergei Shilov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 32 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport
 33 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF
 34 Nicolai Br?chner (Den) Holowesko-Citadel
 35 Ziga Rucigaj (Slo) Ljubljana Gusto Xaurum
 36 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk
 37 Riccardo Stacchiotti (Ita) Mstina Focus
 38 Gregor Gazvoda (Slo) Adria Mobil
 39 Gorazd Per (Slo) Adria Mobil
 40 Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi Polkowice
 41 Izidor Penko (Slo) Ljubljana Gusto Xaurum
 42 Julen Amezqueta Moreno (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 43 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team
 44 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo
 45 Viktor Potocki (Cro) Ljubljana Gusto Xaurum
 46 Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team
 47 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team
 48 Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy
 49 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 50 Justin Oien (USA) Caja Rural-Seguros RGA
 51 Brian Kamstra (Ned) Team Novo Nordisk
 52 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy
 53 Oscar Adalberto Quiroz Ayala (Col) Bicicletas Strongman
 54 Daniel Savini (Ita) Bardiani CSF
 55 Domen Novak (Slo) Bahrain-Merida
 56 Artem Nych (Rus) Gazprom-Rusvelo
 57 Radoslav Rogina (Cro) Adria Mobil
 58 Wouter Wippert (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
 59 Janez Brajkovic (Slo) Adria Mobil
 60 Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy
 61 Emanuel Kiserlovski (Cro) Meridiana Kamen Team
 62 Fabian Lienhard (Swi) Holowesko-Citadel
 63 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida
 64 Manuele Boaro (Ita) Bahrain-Merida
 65 Paweł Franczak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 66 Yannis Yssaad (Fra) Caja Rural-Seguros RGA
 67 Kanstantsin Suitsou (Blr) Bahrain-Merida
 68 TJ Eisenhart (USA) Holowesko-Citadel
 69 Pieter Weening (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
 70 Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo
 71 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team
 72 Jure Golcer (Slo) Adria Mobil
 73 Diego Fernando Cano Malaver (Col) Bicicletas Strongman
 74 Daniel Pearson (GBr) Aqua Blue Sport
 75 Igor Boev (Rus) Gazprom-Rusvelo
 76 Franklin Six (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
 77 Kenny Dehaes (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
 78 David Lozano (Spa) Team Novo Nordisk
 79 Nick Schultz (Aus) Caja Rural-Seguros RGA
 80 Vlad-Nicolae Dobre (Rom) Mstina Focus
 81 Jon Bozic (Slo) Adria Mobil
 82 Sergey Lagutin (Rus) Gazprom-Rusvelo
 83 Eduardo Estrada Celis (Col) Bicicletas Strongman
 84 Hiroki Nishimura (Jpn) Nippo-Vini Fantini
 85 Juan Jose Lobato (Spa) Nippo-Vini Fantini
 86 David Jabuka (Cro) Meridiana Kamen Team
 87 Deni Banicek (Cro) Meridiana Kamen Team
 88 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo
 89 Aristobulo Cala Cala (Col) Bicicletas Strongman
 90 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo
 91 Damiano Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini
 92 Simone Ponzi (Ita) Nippo-Vini Fantini
 93 Andrew Dahlheim (USA) Holowesko-Citadel
 94 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF
 95 William David Mu?oz Perez (Col) Bicicletas Strongman
 96 Hayato Yoshida (Jpn) Nippo-Vini Fantini
 97 Mateo Frankovic (Cro) Meridiana Kamen Team
 98 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko-Citadel
 99 Ludovic Robeet (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
100 Raul-Antonio Sinza (Rom) Mstina Focus
101 Paweł Bernas (Pol) CCC Sprandi Polkowice
102 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team
103 Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi Polkowice
104 Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy
105 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
106 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
107 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport
108 Kamil Gradek (Pol) CCC Sprandi Polkowice
109 Ludwig De Winter (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
110 Alex Kirsch (Lux) WB Aqua Protect Veranclassic
111 Roman Maikin (Rus) Gazprom-Rusvelo                     00:24
112 Sjoerd van Ginneken (Ned) Roompot-Nederlandse Lote     00:50
113 Umberto Poli (Ita) Team Novo Nordisk                   00:51
114 Conor Dunne (Irl) Aqua Blue Sport                      01:09
115 Jeroen Meijers (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
116 Julien Stassen (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
117 August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy
118 Danilo Celano (Ita) Caja Rural-Seguros RGA
119 Matteo Rabottini (Ita) Meridiana Kamen Team
120 Michel Kreder (Ned) Aqua Blue Sport
121 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk
122 Matic Groselj (Slo) Ljubljana Gusto Xaurum             03:05
123 Hendrikus van Ijzendoorn (Ned) Team Novo Nordisk       03:35
124 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-Rusvelo                  03:49
125 Nick van der Lijke (Ned) Roompot-Nederlandse Loter     04:26
126 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
127 Kohei Uchima (Jpn) Nippo-Vini Fantini
128 Emil Dima (Rom) Mstina Focus
129 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo
130 Shane Archbold (NZl) Aqua Blue Sport                   04:47
DNF Adam Blythe (GBr) Aqua Blue Sport

Klasyfikacja generalna po 1. etapie:

  1 Niccolo Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida               5:45:15
  2 Jon Bozic (Slo) Adria Mobil                            00:01
  3 Andrea Guardini (Ita) Bardiani CSF                     00:04
  4 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo-Vini Fantini          00:06
  5 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team                  00:10
  6 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo
  7 Marko Kump (Slo) CCC Sprandi Polkowice
  8 John Murphy (USA) Holowesko-Citadel
  9 Ziga Jerman (Slo) Ljubljana Gusto Xaurum
 10 Federico Zurlo (Ita) Mstina Focus
 11 Jimmy Duquennoy (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
 12 Benjamin Hill (Aus) Ljubljana Gusto Xaurum
 13 Matej Mohoric (Slo) Bahrain-Merida
 14 Ziga Horvat (Slo) Adria Mobil
 15 Sondre Enger (Nor) Israel Cycling Academy
 16 Mattia Marcelli (Ita) Mstina Focus
 17 Tadej Pogacar (Slo) Ljubljana Gusto Xaurum
 18 Alex Frame (NZl) Trek-Segafredo
 19 Miguel Bryon (USA) Holowesko-Citadel
 20 Johnatan Ca?averal Vargas (Col) Bicicletas Strongman
 21 Ruben Dario Acosta Ospina (Col) Bicicletas Strongman
 22 Nikolay Trusov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 23 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF
 24 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 25 Josip Rumac (Cro) Meridiana Kamen Team
 26 Nicolas Marini (Ita) Mstina Focus
 27 Elmar Reinders (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
 28 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA
 29 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy
 30 Bruno Maltar (Cro) Meridiana Kamen Team
 31 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF
 32 Sergei Shilov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 33 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport
 34 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF
 35 Nicolai Br?chner (Den) Holowesko-Citadel
 36 Ziga Rucigaj (Slo) Ljubljana Gusto Xaurum
 37 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk
 38 Riccardo Stacchiotti (Ita) Mstina Focus
 39 Gregor Gazvoda (Slo) Adria Mobil
 40 Gorazd Per (Slo) Adria Mobil
 41 Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi Polkowice
 42 Izidor Penko (Slo) Ljubljana Gusto Xaurum
 43 Julen Amezqueta Moreno (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 44 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team
 45 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo
 46 Viktor Potocki (Cro) Ljubljana Gusto Xaurum
 47 Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team
 48 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team
 49 Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy
 50 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 51 Justin Oien (USA) Caja Rural-Seguros RGA
 52 Brian Kamstra (Ned) Team Novo Nordisk
 53 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy
 54 Oscar Adalberto Quiroz Ayala (Col) Bicicletas Strongman
 55 Daniel Savini (Ita) Bardiani CSF
 56 Domen Novak (Slo) Bahrain-Merida
 57 Artem Nych (Rus) Gazprom-Rusvelo
 58 Radoslav Rogina (Cro) Adria Mobil
 59 Wouter Wippert (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
 60 Janez Brajkovic (Slo) Adria Mobil
 61 Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy
 62 Emanuel Kiserlovski (Cro) Meridiana Kamen Team
 63 Fabian Lienhard (Swi) Holowesko-Citadel
 64 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida
 65 Manuele Boaro (Ita) Bahrain-Merida
 66 Paweł Franczak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 67 Yannis Yssaad (Fra) Caja Rural-Seguros RGA
 68 Kanstantsin Suitsou (Blr) Bahrain-Merida
 69 TJ Eisenhart (USA) Holowesko-Citadel
 70 Pieter Weening (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
 71 Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo
 72 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team
 73 Jure Golcer (Slo) Adria Mobil
 74 Diego Fernando Cano Malaver (Col) Bicicletas Strongman
 75 Daniel Pearson (GBr) Aqua Blue Sport
 76 Igor Boev (Rus) Gazprom-Rusvelo
 77 Franklin Six (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
 78 Kenny Dehaes (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
 79 David Lozano (Spa) Team Novo Nordisk
 80 Nick Schultz (Aus) Caja Rural-Seguros RGA
 81 Vlad-Nicolae Dobre (Rom) Mstina Focus
 82 Sergey Lagutin (Rus) Gazprom-Rusvelo
 83 Eduardo Estrada Celis (Col) Bicicletas Strongman
 84 Hiroki Nishimura (Jpn) Nippo-Vini Fantini
 85 Juan Jose Lobato (Spa) Nippo-Vini Fantini
 86 David Jabuka (Cro) Meridiana Kamen Team
 87 Deni Banicek (Cro) Meridiana Kamen Team
 88 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo
 89 Aristobulo Cala Cala (Col) Bicicletas Strongman
 90 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo
 91 Damiano Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini
 92 Simone Ponzi (Ita) Nippo-Vini Fantini
 93 Andrew Dahlheim (USA) Holowesko-Citadel
 94 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF
 95 William David Mu?oz Perez (Col) Bicicletas Strongman
 96 Hayato Yoshida (Jpn) Nippo-Vini Fantini
 97 Mateo Frankovic (Cro) Meridiana Kamen Team
 98 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko-Citadel
 99 Ludovic Robeet (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
100 Raul-Antonio Sinza (Rom) Mstina Focus
101 Paweł Bernas (Pol) CCC Sprandi Polkowice
102 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team
103 Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi Polkowice
104 Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy
105 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
106 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
107 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport
108 Kamil Gradek (Pol) CCC Sprandi Polkowice
109 Ludwig De Winter (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
110 Alex Kirsch (Lux) WB Aqua Protect Veranclassic
111 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk
112 Roman Maikin (Rus) Gazprom-Rusvelo                     00:34
113 Umberto Poli (Ita) Team Novo Nordisk                   00:57
114 Sjoerd van Ginneken (Ned) Roompot-Nederlandse Lote     01:00
115 Conor Dunne (Irl) Aqua Blue Sport                      01:19
116 Jeroen Meijers (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
117 Julien Stassen (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
118 August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy
119 Danilo Celano (Ita) Caja Rural-Seguros RGA
120 Matteo Rabottini (Ita) Meridiana Kamen Team
121 Michel Kreder (Ned) Aqua Blue Sport
122 Matic Groselj (Slo) Ljubljana Gusto Xaurum             03:10
123 Hendrikus van Ijzendoorn (Ned) Team Novo Nordisk       03:45
124 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-Rusvelo                  03:59
125 Nick van der Lijke (Ned) Roompot-Nederlandse Loter     04:36
126 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
127 Kohei Uchima (Jpn) Nippo-Vini Fantini
128 Emil Dima (Rom) Mstina Focus
129 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo
130 Shane Archbold (NZl) Aqua Blue Sport                   04:57

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: