Tour of the Alps 2018: etap 1. Pello Bilbao z zaskoczenia

Pello Bilbao

Pello Bilbao (Astana) po ataku niedaleko mety wygrał w Folgarii pierwszy odcinek włoskiego wyścigu Tour of the Alps i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

28-letni Hiszpan o 6 sekund pokonał kolegę z zespołu Luisa Leona Sancheza i Ivana Ramiro Sosę (Androni-Sidermec).

Stratę 13 minut zanotował Przemysław Niemiec (UAE Team Emirates).

Wyścig w Trydencie rozpoczął się od krótkiego (135 km), acz górskiego etapu. Kolarze na pierwszych 50 kilometrach zaliczyli kilka niekategoryzowanych wspinaczek, schodkowo prowadzących w kierunku Andalo i mających swój finał na Valico di Andalo (7,1 km, 4,4%). Po zjeździe i 45-kilometrowym odcinku płaskim czekał długi podjazd do Serrady (19,2 km, 5,5%), ze szczytu którego do mety pozostawały 4 kilometry.

Ucieczkę dnia zawiązali Joan Bou (Nippo-Fantini), Alex Turrin (Wilier-Selle Italia), Mathias Krizek (Felbermayr-Simplon), Marco Friedrich (Tirol Cycling Team), Aleksej Saramotins (Bora-hansgrohe), Natnael Berhane (Dimension Data), Davide Ballerini (Androni-Sidermec), Pascal Eenkhorn (LottoNL-Jumbo) i Aleksei Rybalkin (Gazprom-Rusvelo).

Dziewiątkę trzymała na oku grupa Sky. Po zjeździe z Valico di Andalo różnica wynosiła 3 minuty.

Na premii górskiej do Serrady tempo narzucali kolarze Groupama-FDJ. Ucieczka broniła się dzielnie, ostatnich harcowników doścignięto dopiero kilkanaście kilometrów przed metą.

Atakował Thibaut Pinot (Groupama-FDJ), lecz Sky nie pozwolił rozwinąć mu skrzydeł. Lepiej szło Giulio Ciccone (Bardiani), 9 kilometrów przed metą Włoch zyskał 16 sekund.

Ciccone na premii zapunktował kilka sekund przed kontratakującym Chrisem Froome (Team Sky), za którym podążali tylko Pinot, Domenico Pozzovivo (Bahrain-Merida) i George Bennett (LottoNL-Jumbo).

Uciekinier został wchłonięty, a do czołówki dołączyło kilku następnych zawodników. Ostatnie słowo należało do Pello Bilbao, który na krótkim podjeździe do mety (800 m; 6%) zyskał kilka sekund i koszulkę lidera wyścigu.

Wyniki 1. etapu Tour of the Alps 2018 (2.HC), Arco - Folgaria (134,6 km):

  1 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team                   3:26:41
  2 Luis León Sánchez (Spa) Astana Pro Team                00:06
  3 Ivan Ramiro Sosa Cuervo (Col) Androni Giocattoli
  4 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ                       00:10
  5 Christopher Froome (GBr) Team Sky
  6 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida
  7 George Bennett (NZl) LottoNL-Jumbo
  8 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF
  9 Ben Hermans (Bel) Israel Cycling Academy
 10 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates                      00:14
 11 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli
 12 Mark Padun (Ukr) Bahrain-Merida
 13 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team
 14 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team
 15 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                     00:18
 16 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates                  01:04
 17 Nicola Conci (Ita) Italian National Team
 18 Sebastien Reichenbach (Swi) Groupama-FDJ               01:07
 19 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates
 20 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team
 21 Riccardo Zoidl (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels
 22 Louis Meintjes (RSA) Dimension Data
 23 Koen Bouwman (Ned) LottoNL-Jumbo
 24 Michal Schlegel (Cze) CCC Sprandi Polkowice
 25 Damiano Cunego (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovi     01:13
 26 Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale
 27 Giovanni Visconti (Ita) Bahrain-Merida
 28 Amaro Manuel Antunes (Por) CCC Sprandi Polkowice
 29 Ben O'Connor (Aus) Dimension Data                      01:22
 30 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky                         01:34
 31 David de la Cruz (Spa) Team Sky                        01:52
 32 Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskadi Basque Countr     02:11
 33 Ivan Santaromita (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa O     02:16
 34 Felix Großschartner (Aut) Bora-Hansgrohe
 35 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky
 36 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                02:30
 37 Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli            02:54
 38 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF                    03:12
 39 Nathan Earle (Aus) Israel Cycling Academy
 40 Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF
 41 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
 42 Rodolfo Andres Torres Agudelo (Col) Androni Giocattoli
 43 Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskadi Basque Country
 44 Francois Bidard (Fra) AG2R La Mondiale
 45 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates
 46 Georg Preidler (Aut) Groupama-FDJ                      04:05
 47 Edoardo Zardini (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
 48 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) Dimension Data        04:11
 49 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates                  04:12
 50 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF                        04:14
 51 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates              04:18
 52 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team                   04:38
 53 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli             04:43
 54 Joan Bou (Spa) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini         05:18
 55 Ildar Arslanov (Rus) Gazprom-Rusvelo                   05:24
 56 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale
 57 Daniel Lehner (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels
 58 Simone Velasco (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
 59 Stephan Rabitsch (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels
 60 Valerio Agnoli (Ita) Bahrain-Merida
 61 Alberto Amici (Ita) Italian National Team
 62 Enrico Battaglin (Ita) LottoNL-Jumbo
 63 Steve Morabito (Swi) Groupama-FDJ
 64 Manuel Senni (Ita) Bardiani CSF
 65 Matthias Krizek (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels     06:14
 66 Alexander Vlasov (Rus) Gazprom-Rusvelo                 06:49
 67 Luca Raggio (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
 68 Awet Gebremedhin (Eri) Israel Cycling Academy
 69 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe               06:56
 70 Alex Turrin (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia        06:58
 71 Jacques Janse van Rensburg (RSA) Dimension Data        07:01
 72 Philip Deignan (Irl) Team Sky
 73 Davide Ballerini (Ita) Androni Giocattoli              07:24
 74 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                   09:27
 75 Hideto Nakane (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
 76 Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Wilier Triestina-Selle Italia
 77 Diego Rosa (Ita) Team Sky
 78 Markus Eibegger (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels
 79 Filippo Zaccanti (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
 80 Mickael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                  11:15
 81 Jose Manuel Diaz (Spa) Israel Cycling Academy          12:16
 82 Alessandro Monaco (Ita) Italian National Team          12:19
 83 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo                  13:00
 84 Evgeny Kobernyak (Rus) Gazprom-Rusvelo
 85 Luca Covili (Ita) Italian National Team
 86 Przemysław Niemiec (Pol) UAE Team Emirates
 87 Georg Zimmermann (Ger) Tirol Cycling Team
 88 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ
 89 Johannes Schinnagel (Ger) Tirol Cycling Team
 90 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy
 91 Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy
 92 Daan Olivier (Ned) LottoNL-Jumbo
 93 Nikolay Cherkasov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 94 Filippo Fortin (Ita) Team Felbermayr Simplon Wels
 95 Lukas Schlemmer (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels
 96 Markus Wildauer (Aut) Tirol Cycling Team
 97 Benjamin Brkic (Aut) Tirol Cycling Team
 98 Fernando Barcelo Aragon (Spa) Euskadi Basque Country
 99 Patryk Stosz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
100 Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data
101 Be?at Txoperena Matxikote (Spa) Euskadi Basque Country
102 Johannes Adamietz (Ger) Tirol Cycling Team
103 Leszek Pluciński (Pol) CCC Sprandi Polkowice
104 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli
105 Nicola Bagioli (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
106 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe
107 Sepp Kuss (USA) LottoNL-Jumbo
108 Omer Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy
109 Umberto Orsini (Ita) Bardiani CSF
110 Gijs Van Hoecke (Bel) LottoNL-Jumbo
111 Matteo Sobrero (Ita) Italian National Team
112 Wang Meiyin (Chn) Bahrain-Merida
113 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Euskadi Basque Country
114 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
115 Masakazu Ito (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
116 Michel Piccot (Ita) Italian National Team
117 Clément Venturini (Fra) AG2R La Mondiale
118 Lachlan Morton (Aus) Dimension Data
119 Simone Sterbini (Ita) Bardiani CSF
120 Jonas Koch (Ger) CCC Sprandi Polkowice
121 Frantisek Sisr (Cze) CCC Sprandi Polkowice
122 Pascal Eenkhoorn (Ned) LottoNL-Jumbo
123 William Bonnet (Fra) Groupama-FDJ
124 Dmitrii Kozonchuk (Rus) Gazprom-Rusvelo
125 Aitor Gonzalez (Spa) Euskadi Basque Country
126 Gotzon Udondo Santamaria (Spa) Euskadi Basque Country
127 Jacopo Mosca (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
128 Aleksejs Saramotins (Lat) Bora-Hansgrohe
129 Mateusz Taciak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
130 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia      13:29
131 Marco Bernardinetti (Ita) Italian National Team        15:52
132 Jeremy Roy (Fra) Groupama-FDJ                          16:04
133 Chun Kai Feng (Tpe) Bahrain-Merida                     16:45
134 Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo                 18:57
135 Michal Kolár (Svk) Bora-Hansgrohe                      20:03
136 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
137 Daniel Knapp (Aut) Tirol Cycling Team                  21:04
138 Marco Friedrich (Aut) Tirol Cycling Team
DNF Matteo Pelucchi (Ita) Bora-Hansgrohe
DNS Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida

Klasyfikacja generalna po 1. etapie:

  1 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team                   3:26:31
  2 Luis León Sánchez (Spa) Astana Pro Team                00:10
  3 Ivan Ramiro Sosa Cuervo (Col) Androni Giocattoli       00:12
  4 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ                       00:20
  5 Christopher Froome (GBr) Team Sky
  6 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida
  7 George Bennett (NZl) LottoNL-Jumbo
  8 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF
  9 Ben Hermans (Bel) Israel Cycling Academy
 10 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates                      00:24
 11 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli
 12 Mark Padun (Ukr) Bahrain-Merida
 13 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team
 14 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team
 15 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                     00:28
 16 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates                  01:14
 17 Nicola Conci (Ita) Italian National Team
 18 Sebastien Reichenbach (Swi) Groupama-FDJ               01:17
 19 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates
 20 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team
 21 Riccardo Zoidl (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels
 22 Louis Meintjes (RSA) Dimension Data
 23 Koen Bouwman (Ned) LottoNL-Jumbo
 24 Michal Schlegel (Cze) CCC Sprandi Polkowice
 25 Damiano Cunego (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovi     01:23
 26 Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale
 27 Giovanni Visconti (Ita) Bahrain-Merida
 28 Amaro Manuel Antunes (Por) CCC Sprandi Polkowice
 29 Ben O'Connor (Aus) Dimension Data                      01:32
 30 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky                         01:44
 31 David de la Cruz (Spa) Team Sky                        02:02
 32 Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskadi Basque Countr     02:21
 33 Ivan Santaromita (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa O     02:26
 34 Felix Großschartner (Aut) Bora-Hansgrohe
 35 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky
 36 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                02:40
 37 Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli            03:04
 38 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF                    03:22
 39 Nathan Earle (Aus) Israel Cycling Academy
 40 Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF
 41 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
 42 Rodolfo Andres Torres Agudelo (Col) Androni Giocattoli
 43 Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskadi Basque Country
 44 Francois Bidard (Fra) AG2R La Mondiale
 45 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates
 46 Georg Preidler (Aut) Groupama-FDJ                      04:15
 47 Edoardo Zardini (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
 48 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) Dimension Data        04:21
 49 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates                  04:22
 50 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF                        04:24
 51 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates              04:28
 52 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team                   04:48
 53 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli             04:53
 54 Joan Bou (Spa) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini         05:28
 55 Ildar Arslanov (Rus) Gazprom-Rusvelo                   05:34
 56 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale
 57 Daniel Lehner (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels
 58 Simone Velasco (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
 59 Stephan Rabitsch (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels
 60 Valerio Agnoli (Ita) Bahrain-Merida
 61 Alberto Amici (Ita) Italian National Team
 62 Enrico Battaglin (Ita) LottoNL-Jumbo
 63 Steve Morabito (Swi) Groupama-FDJ
 64 Manuel Senni (Ita) Bardiani CSF
 65 Matthias Krizek (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels     06:24
 66 Alexander Vlasov (Rus) Gazprom-Rusvelo                 06:59
 67 Luca Raggio (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
 68 Awet Gebremedhin (Eri) Israel Cycling Academy
 69 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe               07:06
 70 Alex Turrin (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia        07:08
 71 Jacques Janse van Rensburg (RSA) Dimension Data        07:11
 72 Philip Deignan (Irl) Team Sky
 73 Davide Ballerini (Ita) Androni Giocattoli              07:34
 74 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                   09:37
 75 Hideto Nakane (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
 76 Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Wilier Triestina-Selle Italia
 77 Diego Rosa (Ita) Team Sky
 78 Markus Eibegger (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels
 79 Filippo Zaccanti (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
 80 Mickael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                  11:25
 81 Jose Manuel Diaz (Spa) Israel Cycling Academy          12:26
 82 Alessandro Monaco (Ita) Italian National Team          12:29
 83 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo                  13:10
 84 Evgeny Kobernyak (Rus) Gazprom-Rusvelo
 85 Luca Covili (Ita) Italian National Team
 86 Przemysław Niemiec (Pol) UAE Team Emirates
 87 Georg Zimmermann (Ger) Tirol Cycling Team
 88 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ
 89 Johannes Schinnagel (Ger) Tirol Cycling Team
 90 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy
 91 Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy
 92 Daan Olivier (Ned) LottoNL-Jumbo
 93 Nikolay Cherkasov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 94 Filippo Fortin (Ita) Team Felbermayr Simplon Wels
 95 Lukas Schlemmer (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels
 96 Markus Wildauer (Aut) Tirol Cycling Team
 97 Benjamin Brkic (Aut) Tirol Cycling Team
 98 Fernando Barcelo Aragon (Spa) Euskadi Basque Country
 99 Patryk Stosz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
100 Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data
101 Be?at Txoperena Matxikote (Spa) Euskadi Basque Country
102 Johannes Adamietz (Ger) Tirol Cycling Team
103 Leszek Pluciński (Pol) CCC Sprandi Polkowice
104 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli
105 Nicola Bagioli (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
106 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe
107 Sepp Kuss (USA) LottoNL-Jumbo
108 Omer Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy
109 Umberto Orsini (Ita) Bardiani CSF
110 Gijs Van Hoecke (Bel) LottoNL-Jumbo
111 Matteo Sobrero (Ita) Italian National Team
112 Wang Meiyin (Chn) Bahrain-Merida
113 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Euskadi Basque Country
114 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
115 Masakazu Ito (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
116 Michel Piccot (Ita) Italian National Team
117 Clément Venturini (Fra) AG2R La Mondiale
118 Lachlan Morton (Aus) Dimension Data
119 Simone Sterbini (Ita) Bardiani CSF
120 Jonas Koch (Ger) CCC Sprandi Polkowice
121 Frantisek Sisr (Cze) CCC Sprandi Polkowice
122 Pascal Eenkhoorn (Ned) LottoNL-Jumbo
123 William Bonnet (Fra) Groupama-FDJ
124 Dmitrii Kozonchuk (Rus) Gazprom-Rusvelo
125 Aitor Gonzalez (Spa) Euskadi Basque Country
126 Gotzon Udondo Santamaria (Spa) Euskadi Basque Country
127 Jacopo Mosca (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
128 Aleksejs Saramotins (Lat) Bora-Hansgrohe
129 Mateusz Taciak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
130 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia      13:39
131 Marco Bernardinetti (Ita) Italian National Team        16:02
132 Jeremy Roy (Fra) Groupama-FDJ                          16:14
133 Chun Kai Feng (Tpe) Bahrain-Merida                     16:55
134 Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo                 19:07
135 Michal Kolár (Svk) Bora-Hansgrohe                      20:13
136 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
137 Daniel Knapp (Aut) Tirol Cycling Team                  21:14
138 Marco Friedrich (Aut) Tirol Cycling Team

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

1 Comment

  1. Guayaseal

    16 kwietnia 2018, 20:44 o 20:44

    Tak tylko zauważę, nieco nie a'propos. Przed sezonem różni entuzjaści wypisywali zadziwiające prognozy pt. "hamulce tarczowe wkrótce zawładną peletonem zawodowym; wszyscy będą chcieli ich używać". Kiedy pozwalałem sobie wyrazić sceptycyzm - mówiono: "poczekaj, wkrótce zobaczysz". W porządku, czekałem, ale wciąż widziałem, że jeździli tylko ci nieliczni, którzy bezwzględnie musieli i absolutnie nikt ponadto. Mówiono: "spokojnie, zaczną się wiosenne klasyki na brukach - tam już dominacja DB będzie widoczna". Zaczęły się, ale znów wyszło jakoś tak, że tylko ta garstka zmuszona przez sponsora. "Nic to, ale jak zaczną się góry i strome zjazdy...". No OK, właśnie zaczęły się... "...a im bardziej Puchatek zaglądał do środka, tym bardziej Prosiaczka tam nie było..." 😉

Dodaj komentarz

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: