Paryż-Roubaix 2018. Peter Sagan ujarzmił „piekło”

Peter Sagan zostaje zwycięzcą Paryż-Roubaix

Mistrz świata Peter Sagan został na welodromie w Roubaix zwycięzcą francuskiego monumentu Paryż-Roubaix.

28-letni Słowak z grupy Bora-hansgrohe pokonał na finiszu mistrza Szwajcarii Silvana Dilliera (AG2R-La Mondiale). Trzecie miejsce na podium zapewnił sobie Holender Niki Terpstra (Quick-Step Floors).

Maciej Bodnar i Przemysław Kasperkiewicz nie ukończyli zawodów.

145-osobowy peleton wyruszył ze słonecznego Compiegne na trasę 116. „Piekła Północy”. Przed kolarzami znajdowało się 257 kilometrów i 29 numerowanych malejąco odcinków bruku, o łącznej długości 54,5 kilometra.

Proces zawiązywania ucieczki dnia zabrał blisko godzinę, a szczęście dopisało grupie w składzie Silvan Dillier, Sven Erik Bystrøm (UAE Team Emirates), Ludovic Robeet i Jimmy Duquennoy (obaj WB Veranclassic), Jelle Wallays (Lotto-Soudal), Marc Soler (Movistar), Gatis Smukulis (Delko Marseille), Geoffrey Soupe (Cofidis) oraz Jay Thompson (Dimension Data). Przewaga dziewiątki sięgnęła 8:30 (80 km).

Peleton przed pierwszym sektorem bruku przyspieszył, doszło do kraksy, po której nie podniósł się już Stefan Küng (BMC Racing). Z miejscami zabłoconego Troisvilles (#29; 163,5 przed metą - 2,2 km ★★★☆☆) zasadnicza grupa nie wyszła cało. Kraksa na około 40 pozycji rozbiła peleton na kilka grupek, z tyłu m. in. zostali obrońca tytułu Greg van Avermaet (BMC Racing) i Alexander Kristoff (UAE Team Emirates).

Van Avermaet powrócił na Saint-Python (#27; 148 km - 1,5 km ★★★☆☆). Tempo narzucali kolarze Quick-Step Floors, w pełnej gotowości była również ekipa Bora-hansgrohe. Uciekinierom w tym punkcie pozostało 5 minut zapasu.

Po mocnym uderzeniu chwilowo peleton zwolnił. Ponownie pękł po kraksie na Haveluy (#20; 103,5 km - 2,5 km ★★★★☆). Z tyłu m.in. zaplątał się Maciej Bodnar (Bora-hansgrohe), a na Trouée d'Arenberg (#19; 95 km - 2,4 km ★★★★★) wpadła zaledwie 50-osobowa grupa, w składzie z faworytami wyścigu.

W Lasku zaatakował Mike Teunissen (Team Sunweb), do którego dołączył Philippe Gilbert (Quick-Step Floors). Po wyjeździe z pięciogwiazdkowego odcinka doskoczył również Nills Politt (Katusha-Alpecin). Z przodu pozostali Bystrøm, Wallays i Dillier, z przewagą poniżej 2 minut.

Akcja Gilberta została zneutralizowana 75 kilometrów przed metą. Natychmiast skontrował Zdenek Stybar (Quick-Step Floors). Czech zdobył 20 sekund i zawisł pomiędzy grupami, poddając się na Orchies (#13; 60 km - 1,7 km ★★★☆☆).

56 kilometrów przed metą przyspieszył Van Avermaet. Belg dostał odpowiedź, w przeciwieństwie do niepozornego odskoku Petera Sagana. Mistrz świata błyskawicznie zyskał teren i dołączył do uciekinierów na Bersée (#12; 54 km - 2,7 km ★★★★☆).

W pościg ruszyli Jasper Stuyven (Trek-Segafredo) i Wout Van Aert (Veranda’s Willems – Crelan). W tym samym czasie w głównej grupie boleśnie upadli na asfalt Kristoff, Tony Martin (Katusha-Alpecin) i Luke Rowe (Team Sky).

Drugi pięciogwiazdkowy sektor, Mons-en-Pévèle (#11; 48,5 km - 3 km ★★★★★), trójka Sagan, Wallays i Dillier opuściła z przewagą 41 sekund nad 10-osobową grupą, napędzaną przez kolarzy Quick-Step Floors. Współpraca w czołówce układała się obiecująco, a różnica systematycznie rosła, 37 kilometrów przed metą przebijając jedną minutę.

Po minięciu Templeuve - Moulin-de-Vertain (#8; 33 km - 0,5 km ★★☆☆☆) czołówkę próbowali dogonić Niki Terpstra, Sep Vanmarcke, Taylor Phinney (obaj Education First-Drapac), Jens Debusschere (Lotto-Soudal), Van Aert, Stuyven i Van Avermaet.

Zmęczony ucieczką Wallays nie wytrzymał tempa na Cysoing (#7; 26,5 km - 1,3 km ★★★☆☆). Mistrz Szwajcarii dzielnie trzymał się Sagana, pokonując dwa ostatnie trudne odcinki Camphin-en-Pévèle (#5; 19,5 km - 1,8 km ★★★★☆) i Carrefour de l'Arbre (#4; 17 km - 2,1 km ★★★★★) na kole Słowaka.

Z tyłu defekt zatrzymał Van Aerta, a zmęczenie Phinneya i Debusschere’a. Ścigającej czwórce pozostała walka o trzecią pozycję, gdyż jej strata stale krążyła wokół minuty.

Prowadząca dwójka dojechała zgodnie i bez przygód na welodrom, gdzie robotę wykończył Sagan. Tym samym Słowak po 37 latach przerwy powtórzył wyczyn Bernarda Hinaulta, zdobywając kostkę bruku startując w koszulce mistrza świata.

Drugi na kresce Dillier mógł po całodniowej ucieczce również poczuć się zwycięzcą. Trzeci finiszował Tersptra, który odskoczył od grupy pościgowej przed wjazdem na welodrom w Roubaix.

Wyniki Paryż-Roubaix 2018 (1.WT), Compiegne - Roubaix (257 km):

  1 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                     5:54:06
  2 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale
  3 Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors                  00:57
  4 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                01:34
  5 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
  6 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First-Drapac
  7 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                      02:31
  8 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac
  9 Zdenek Stybar (Cze) Quick-Step Floors
 10 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
 11 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
 12 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale
 13 Wout Van Aert (Bel) Veranda's Willems Crelan
 14 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal                       02:37
 15 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors               03:07
 16 Amund Grondahl Jansen (Nor) LottoNL-Jumbo
 17 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo
 18 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates
 19 Dylan van Baarle (Ned) Team Sky
 20 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida
 21 Bert De Backer (Bel) Vital Concept Club                03:48
 22 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott
 23 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
 24 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb                        04:23
 25 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe
 26 Marc Sarreau (Fra) FDJ
 27 Sven Erik Bystrom (Nor) UAE Team Emirates
 28 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors
 29 Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal
 30 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
 31 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo
 32 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale               07:10
 33 Truls Korsaeth (Nor) Astana Pro Team
 34 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data
 35 Matti Breschel (Den) EF Education First-Drapac         07:40
 36 Maarten Wynants (Bel) LottoNL-Jumbo
 37 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal
 38 Lars Bak (Den) Lotto Soudal
 39 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal                      07:45
 40 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe                        07:50
 41 Gianni Moscon (Ita) Team Sky
 42 Tanguy Turgis (Fra) Vital Concept Club                 12:15
 43 Jimmy Turgis (Fra) Cofidis
 44 Dylan Groenewegen (Ned) LottoNL-Jumbo                  12:54
 45 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin
 46 Adrien Petit (Fra) Direct Energie
 47 Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin
 48 Boy van Poppel (Ned) Trek-Segafredo
 49 Owain Doull (GBr) Team Sky
 50 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors
 51 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 52 Maximilian Richard Walscheid (Ger) Team Sunweb
 53 Julien Morice (Fra) Vital Concept Club
 54 Jay Thomson (RSA) Dimension Data
 55 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale
 56 Jimmy Duquennoy (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
 57 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates
 58 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
 59 Luke Durbridge (Aus) Mitchelton-Scott
 60 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo
 61 Arnaud Demare (Fra) FDJ
 62 Ramon Sinkeldam (Ned) FDJ
 63 Mitchell Docker (Aus) EF Education First-Drapac
 64 Tom Scully (NZl) EF Education First-Drapac
 65 Jacopo Guarnieri (Ita) FDJ
 66 Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ
 67 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal
 68 Christophe Laporte (Fra) Cofidis
 69 Roger Kluge (Ger) Mitchelton-Scott
 70 Bert Van Lerberghe (Bel) Cofidis
 71 Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo
 72 Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin                      13:01
 73 Ludovic Robeet (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic      13:11
 74 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis                           14:46
 75 Gatis Smukulis (Lat) Delko Marseille Provence KTM
 76 Bram Tankink (Ned) LottoNL-Jumbo                       14:48
 77 Brice Feillu (Fra) Fortuneo-Samsic                     14:49
 78 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb                         14:56
 79 Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis
 80 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                  15:00
 81 Pascal Eenkhoorn (Ned) LottoNL-Jumbo
 82 Jos van Emden (Ned) LottoNL-Jumbo
 83 Jonas Van Genechten (Bel) Vital Concept Club           15:02
 84 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team
 85 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
 86 Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis
 87 Christian Knees (Ger) Team Sky                         15:04
 88 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis
 89 Pierre Luc Perichon (Fra) Fortuneo-Samsic              17:41
 90 Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin
 91 Nuno Matos (Por) Movistar Team
 92 Julien Stassen (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic      17:47
 93 Kenny Dehaes (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
 94 Dries De Bondt (Bel) Veranda's Willems Crelan          20:12
 95 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data                    20:47
 96 Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale                       23:01
 97 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott
 98 Julien Trarieux (Fra) Delko Marseille Provence KTM
 99 Iuri Filosi (Ita) Delko Marseille Provence KTM
100 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida
101 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates                26:54
OTL Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo
OTL Senne Leysen (Bel) Veranda's Willems Crelan
OTL Ludwig De Winter (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
OTL David Per (Slo) Bahrain-Merida
OTL Filippo Ganna (Ita) UAE Team Emirates
OTL Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates
OTL Simon Sellier (Fra) Direct Energie
OTL Romain Cardis (Fra) Direct Energie
OTL Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data
OTL Sindre Skjostad Lunke (Nor) Fortuneo-Samsic
OTL Jérémy Lecroq (Fra) Vital Concept Club
OTL Stijn Steels (Bel) Veranda's Willems Crelan
DNF Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team
DNF Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida
DNF Mads Würtz Schmidt (Den) Katusha-Alpecin
DNF Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida
DNF Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First-Drapac
DNF Borut Bozic (Slo) Bahrain-Merida
DNF Bram Welten (Ned) Fortuneo-Samsic
DNF Michael Carbel (Den) Fortuneo-Samsic
DNF Maxime Daniel (Fra) Fortuneo-Samsic
DNF Magnus Cort (Den) Astana Pro Team
DNF Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team
DNF Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
DNF Meiyin Wang (Chn) Bahrain-Merida
DNF Benoit Jarrier (Fra) Fortuneo-Samsic
DNF Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM
DNF Geraint Thomas (GBr) Team Sky
DNF Matteo Trentin (Ita) Mitchelton-Scott
DNF Luke Rowe (GBr) Team Sky
DNF Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team
DNF Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin
DNF Alex Kirsch (Lux) WB Aqua Protect Veranclassic
DNF Lukas Spengler (Swi) WB Aqua Protect Veranclassic
DNF Corentin Ermenault (Fra) Vital Concept Club
DNF Carlos Barbero (Spa) Movistar Team
DNF Przemysław Kasperkiewicz (Pol) Delko Marseille Provence KTM
DNF Brenton Jones (Aus) Delko Marseille Provence KTM
DNF Yannick Martinez (Fra) Delko Marseille Provence KTM
DNF Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
DNF Marc Soler (Spa) Movistar Team
DNF Hector Carretero (Spa) Movistar Team
DNF Adrien Garel (Fra) Vital Concept Club
DNF Stijn Devolder (Bel) Veranda's Willems Crelan
DNF Nelson Oliveira (Por) Movistar Team
DNF Jurgen Roelandts (Bel) BMC Racing Team
DNF Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team
DNF Francisco Ventoso (Spa) BMC Racing Team
DNF Tim Declercq (Bel) Quick-Step Floors
DNF Florian Senechal (Fra) Quick-Step Floors
DNF Tom Van Asbroeck (Bel) EF Education First-Drapac
DNF Alex Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott
DNF Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott
DNF Ryan Mullen (Irl) Trek-Segafredo
DNF Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates
DNF Antoine Duchesne (Can) FDJ
DNF Olivier Le Gac (Fra) FDJ
DNF Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb
DNF Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe
DNF Jaco Venter (RSA) Dimension Data
DNF Nicolas Dougall (RSA) Dimension Data
DNF Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie
DNF Yohann Gene (Fra) Direct Energie
DNF Damien Gaudin (Fra) Direct Energie
DNF Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
DNF Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe
DNF Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb
DNF S?ren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb
DNF Ian Stannard (GBr) Team Sky
DNF Aidis Kruopis (Ltu) Veranda's Willems Crelan
DNF Michael Goolaerts (Bel) Veranda's Willems Crelan
DNF Julien Vermote (Bel) Dimension Data
DNF Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

3 Comments

  1. Andrzej

    8 kwietnia 2018, 20:10 o 20:10

    A czy wiadomo już co z Goolaertsem?

    • TomAsz

      8 kwietnia 2018, 21:49 o 21:49

      Brak oficjalnych komunikatów. Walczy o życie w szpitalu w Lille.

      • vip

        9 kwietnia 2018, 07:23 o 07:23

        Niestety Michael Goolaerts zmarł. Świeć Panie nad jego duszą.

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: