Daniel - odzież kolarska

Ronde van Vlaanderen 2018. Whelan najlepszym młodzieżowcem, Małecki czwarty

Australijczyk James Whelan wygrał wyścig Ronde van Vlaanderen dla zawodników do lat 23, imprezę zaliczaną do Pucharu Narodów.

21-letni wicemistrz Oceanii i wicemistrz Australii w wyścigu ze startu wspólnego po samotnej szarży jako ierwszy zameldował się na mecie w Oudenaarde.

Drugie miejsce wywalczył Niemiec Max Kanter, a trzecie drużynowy kolega Whelana Robert Stannard. Czwarty linię mety przeciął Kamil Małecki. W tej samej grupie zameldował się również Filip Maciejuk.

Na młodych zawodników czekało 17 bergów, z czego pięć po bruku, oraz cztery płaskie sektory brukowe. Młodzież pokonywała Leberg, Berendries, Tenbosse, Muur-Kapelmuur, Pottelberg, Kanarieberg, a w decydującej fazie zmagań brukowane Oude Kwaremont i Paterberg, następnie asfaltowy Kortekeer i brukowane Mariaborrestraat i Taaienberg. Na ostatnich 25 kilometrach organizatorzy przygotowali natomiast dwa przejazdy przez Boigneberg i Wolenberg, rozdzielone Achterbergiem.

We wczesnych atakach pokazywał się Szymon Krawczyk, ale ucieczkę, dopiero po 50 kilometrach sformowali Patrick Gamper (Austria) i Jon Bozic (Słowenia). Duet uzyskał nieco ponad dwie minuty przewagi nad peletonem i na czele kręcił przez niecałe 40 kilometrów. W miarę zbliżania się Oude Kwaremontu przewaga topniała, a na 70 kilometrów przed metą do czołówki przeskoczyli Szymon Sajnok i Duńczyk Mathias Norsgaard Jorgensen.

Do czwórki doskoczyli kolejni i przed Kwaremontem na czele znalazło się 12 zawodników: Gamper, Bozic, Sajnok, Jorgensen, Dermot Trulock (Irlandia), Aurélien Paret-Peintre (Francja), Jonas Rutsch (Niemcy), Karl-Patrick Lauk (Estonia), Gino Mäder (Szwajcaria), Kamil Małecki (Polska), Cyrus Monk (Australia) i Lionel Taminiaux (Belgia).

Gonili Holender Daan Hoole, Alan Banaszek, Luksemburczyk Tom Wirtgen, Duńczyk Andreas Kron i Szwajcar Lukas Rüegg, a przewaga prowadzących nad peletonem oscylowała w granicach 50 sekund. Bruki zweryfikowały przygotowanie czołówki i po Paterbergu na czele zostali Małecki, Sajnok, Paret-Peintre, Lauk, Mäder, Monk, Gamper, Jorgensen, a przeskoczyć udało się Niemcowi Georgowi Zimmermanowi, Norwegowi Torjusowi Sleenowi i Włochowi Filippo Rochettiemu.

Przed Taaienbergem ruszył ten ostatni, odpowiedź otrzymując do Zimmermanna, Małeckiego, Monka i Sleena. Piątkę złapano, a po przetasowaniach na czoło wysforował się Australijczyk James Whelan, na 17-kilometrową rundę wokół Oudenaarde wjeżdżając 30 sekund przed 25-osobową grupką.

Samotny uciekinier szybko uzyskał 35 sekund przewagi i utrzymywał różnicę nad grupką. Pościg nie kleił się i na 2 kilometry przed metą stoper sędziego pokazywał wciąż 20 sekund różnicy. Dla wicemistrza Oceanii był to wystarczający bufor i 21-latek zapisał na koncie największe zwycięstwo w swojej karierze.

Wyniki Ronde van Vlaanderen Beloften 2018 (1.Ncup), Oudenaarde - Oudenaarde (166 km):

1. James Whelan (Australia)           4:07:47
2. Max Kanter (Niemcy)              00:06
3. Robert Stannard (Australia)
4. Kamil Małecki (Polska)
5. Andreas Stokbro (Dania)
6. Marc Hirschi (Szwajcaria)
7. Sean Bennett (USA)
8. Damien Touze (Francja)
9. Filippo Rocchetti (Włochy)
10. Cyrus Monk (Australia)
...
23. Filip Maciejuk (Polska)            00:06
54. Szymon Sajnok (Polska)            06:13
DNF Alan Banaszek (Polska)
DNF Szymon Krawczyk (Polska)
DNF Damian Sławek (Polska)

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: