Itzulia Basque Country 2018: etap 3. Jay McCarthy wykorzystuje szansę

Jay McCarthy

Jay McCarthy (Bora-hansgrohe) zwyciężył po finiszu z peletonu w trzecim dniu wyścigu Itzulia Basque Country.

Australijczyk był szybszy od Białorusina Aleksandra Riabushenki (UAE Team Emirates) i Michała Kwiatkowskiego (Team Sky).

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej zachował Francuz Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors).

Najdłuższy w programie etap (185 km) był najmniej górzystym, po zaliczeniu La Barrerulla (91 km; 7,6 km; 5%), teren pozostawał pagórkowaty, lecz bez punktowanych wzniesień.

Akcję dnia zainicjował Thomas de Gendt (Lotto-Soudal), któremu początkowo towarzyszył Chris Juul-Jensen (Mitchelton-Scott), a następnie czołówkę wzmocnili Pavel Sivakov (Team Sky), Ion Irisarri (Caja Rural), Aritz Bagues (Euskadi), Ben King (Dimension Data), Brendan Canty (EF-Drapac) i Willie Smit (Katusha-Alpecin).

Ósemka na 50 kilometrze zyskała 6:30, jednak już na La Barrerulla różnica była wyraźnie mniejsza. Peleton napędzali kolarze Astany, później dołączyły inne ekipy. Najzacieklej bronili się Juul-Jensen i de Gendt. Dwójce 25 kilometrów przed metą pozostała niespełna minuta.

Zaatakowali wówczas Michał Kwiatkowski i David de la Cruz. Zawodnicy Team Sky potrzebowali 9 kilometrów by dołączyć do czołówki. Peleton nie odpuszczał jednak, utrzymując nieznaczną stratę.

Zmęczony de Gendt odpadł, również Kwiatkowski powrócił do grupy. Juul-Jensen i walczący o przesunięcie się w górę klasyfikacji de la Cruz utrzymywali kilkanaście sekund przewagi, ulegając potędze peletonu dopiero niespełna 3 kilometry przed finiszem.

Tam wyraźnie najszybszy był McCarthy, a Kwiatkowski, pomimo zmęczenia akcją, zapisał na etapie trzecią pozycję.

Wyniki 3. etapu Itzulia Basque Country 2018 (2.WT), Bermeo - Cuadrilla de Añana (184,8 km):

  1 Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe                    4:49:39
  2 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates        
  3 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky                     
  4 Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott               
  5 Enrique Sanz Unzue (Spa) Euskadi Basque Country
  6 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors
  7 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb
  8 Jesus Ezquerra Muela (Spa) Burgos BH
  9 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team
 10 Enrico Battaglin (Ita) LottoNL-Jumbo
 11 Jordi Simon Casulleras (Spa) Burgos BH
 12 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ
 13 Rúben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo
 14 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal
 15 José Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team
 16 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
 17 Maurits Lammertink (Ned) Katusha-Alpecin
 18 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
 19 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
 20 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates
 21 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe
 22 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates
 23 Julen Amezqueta Moreno (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 24 Amanuel Ghebreigzabhier (Eri) Dimension Data
 25 Alex Howes (USA) EF Education First-Drapac
 26 Nathan Brown (USA) EF Education First-Drapac
 27 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky
 28 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
 29 Luis Guillermo Mas Bonet (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 30 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
 31 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 32 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo
 33 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida
 34 Nicolas Edet (Fra) Cofidis
 35 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis
 36 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida
 37 Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors
 38 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain-Merida
 39 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team
 40 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo
 41 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin
 42 Steff Cras (Bel) Katusha-Alpecin
 43 Mikel Landa (Spa) Movistar Team
 44 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe
 45 Eduard Prades Reverter (Spa) Euskadi Basque Country
 46 Léo Vincent (Fra) Groupama-FDJ
 47 Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott
 48 Michael Woods (Can) EF Education First-Drapac
 49 Pieter Serry (Bel) Quick-Step Floors
 50 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team
 51 Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ
 52 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
 53 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team
 54 Alex Aranburu Deba (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 55 Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin
 56 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
 57 Carlos Betancur (Col) Movistar Team
 58 Carlos Verona (Spa) Mitchelton-Scott
 59 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
 60 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
 61 Floris De Tier (Bel) LottoNL-Jumbo
 62 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
 63 Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskadi Basque Country
 64 Anass Ait El Abdia (Mar) UAE Team Emirates
 65 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
 66 Igor Anton (Spa) Dimension Data
 67 David De La Cruz (Spa) Team Sky
 68 Neilson Powless (USA) LottoNL-Jumbo
 69 Rigoberto Uran (Col) EF Education First-Drapac
 70 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 71 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
 72 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates
 73 Robert Kiserlovski (Cro) Katusha-Alpecin
 74 Jesus Herrada (Spa) Cofidis
 75 Tsgabu Grmay (Eth) Trek-Segafredo
 76 Hugh Carthy (GBr) EF Education First-Drapac
 77 Sergio Pardilla Bellon (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 78 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin
 79 Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskadi Basque Country
 80 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott
 81 Jose Herrada (Spa) Cofidis
 82 Rafael Valls Ferri (Spa) Movistar Team
 83 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
 84 Victor De La Parte (Spa) Movistar Team
 85 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data
 86 Rob Power (Aus) Mitchelton-Scott
 87 Winner Anacona (Col) Movistar Team
 88 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
 89 Felix Grossschartner (Aut) Bora-Hansgrohe
 90 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky
 91 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida
 92 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data
 93 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team             00:25
 94 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida                   00:30
 95 Christopher Juul Jensen (Den) Mitchelton-Scott
 96 Ibai Salas Zorrozua (Spa) Burgos BH                    02:35
 97 Pablo Torres Mui?o (Spa) Burgos BH
 98 Oscar Cabedo Carda (Spa) Burgos BH
 99 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb
100 Benjamin King (USA) Dimension Data
101 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
102 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates
103 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis
104 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac
105 Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal                          04:59
106 Bert-Jan Lindeman (Ned) LottoNL-Jumbo
107 Rémi Cavagna (Fra) Quick-Step Floors
108 Eros Capecchi (Ita) Quick-Step Floors
109 Sepp Kuss (USA) LottoNL-Jumbo
110 Benoit Vaugrenard (Fra) Groupama-FDJ
111 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
112 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale
113 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale
114 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky
115 Matteo Bono (Ita) UAE Team Emirates
116 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo
117 Mark Padun (Ukr) Bahrain-Merida
118 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb                          07:34
119 James Knox (GBr) Quick-Step Floors
120 Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott
121 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe
122 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data
123 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team
124 Anthony Perez (Fra) Cofidis
125 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
126 Daniel Teklehaimanot (Eri) Cofidis
127 Jhonatan Narvaez (Ecu) Quick-Step Floors
128 Aitor Gonzalez Prieto (Spa) Euskadi Basque Country
129 Igor Merino Kortazar (Spa) Burgos BH
130 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo                      09:07
131 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida
132 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky
133 Chad Haga (USA) Team Sunweb                            09:43
134 Aritz Bagues Kalparsoro (Spa) Euskadi Basque Country
135 Paul Martens (Ger) LottoNL-Jumbo
136 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
137 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team
138 Willie Smit (RSA) Katusha-Alpecin
139 Jon Irisarri Rincon (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
140 Lachlan Morton (Aus) Dimension Data                    14:38
141 Brendan Canty (Aus) EF Education First-Drapac
142 Nelson Andres Soto Martinez (Col) Caja Rural-Seguros RGA
143 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team
144 Moreno Moser (Ita) Astana Pro Team                     15:48
145 Michael Storer (Aus) Team Sunweb
146 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team
147 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
148 Laurens ten Dam (Ned) Team Sunweb
149 Fernando Barcelo Aragon (Spa) Euskadi Basque Country
150 Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ                      18:43
151 Romain Seigle (Fra) Groupama-FDJ

Klasyfikacja generalna po 3. etapie:

  1 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors          13:18:52
  2 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo                      00:08
  3 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                    00:39
  4 Mikel Landa (Spa) Movistar Team                        00:43
  5 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team                     00:54
  6 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                   00:58
  7 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe
  8 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe
  9 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ
 10 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
 11 Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors
 12 Rigoberto Uran (Col) EF Education First-Drapac
 13 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
 14 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal                     01:23
 15 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                      01:26
 16 Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott
 17 Eduard Prades Reverter (Spa) Euskadi Basque Country
 18 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team                    01:47
 19 Igor Anton (Spa) Dimension Data
 20 David De La Cruz (Spa) Team Sky
 21 Jesus Herrada (Spa) Cofidis
 22 Pieter Serry (Bel) Quick-Step Floors                   02:06
 23 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale               02:27
 24 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal
 25 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin                    02:30
 26 Hugh Carthy (GBr) EF Education First-Drapac            02:33
 27 Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin
 28 Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskadi Basque Coun     02:39
 29 Michael Woods (Can) EF Education First-Drapac          02:46
 30 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates                      03:00
 31 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                     03:01
 32 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                     03:03
 33 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                      03:04
 34 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain-Merida               03:15
 35 Jose Herrada (Spa) Cofidis                             03:17
 36 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates                   03:23
 37 Sergio Pardilla Bellon (Spa) Caja Rural-Seguros RG     03:45
 38 Alex Aranburu Deba (Spa) Caja Rural-Seguros RGA        03:50
 39 Jesus Ezquerra Muela (Spa) Burgos BH                   04:14
 40 Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskadi Basque Coun     04:15
 41 Luis Guillermo Mas Bonet (Spa) Caja Rural-Seguros      04:17
 42 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida                   04:24
 43 Robert Kiserlovski (Cro) Katusha-Alpecin               04:31
 44 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates                     04:34
 45 Carlos Betancur (Col) Movistar Team                    04:37
 46 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis                 04:48
 47 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team                      05:12
 48 Tsgabu Grmay (Eth) Trek-Segafredo                      05:26
 49 Neilson Powless (USA) LottoNL-Jumbo                    05:42
 50 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb                     05:49
 51 Nathan Brown (USA) EF Education First-Drapac           05:59
 52 Nicolas Edet (Fra) Cofidis
 53 Rafael Valls Ferri (Spa) Movistar Team                 06:08
 54 Oscar Cabedo Carda (Spa) Burgos BH                     06:32
 55 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                         06:36
 56 Léo Vincent (Fra) Groupama-FDJ                         07:07
 57 Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe                      07:52
 58 Felix Grossschartner (Aut) Bora-Hansgrohe              08:02
 59 Jordi Simon Casulleras (Spa) Burgos BH
 60 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo                      08:16
 61 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                   08:28
 62 Winner Anacona (Col) Movistar Team                     08:47
 63 Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ                    08:58
 64 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin                      09:02
 65 Rob Power (Aus) Mitchelton-Scott                       09:27
 66 Amanuel Ghebreigzabhier (Eri) Dimension Data           09:30
 67 José Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                 09:55
 68 Carlos Verona (Spa) Mitchelton-Scott                   10:16
 69 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott                  10:20
 70 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                      10:41
 71 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky                           11:06
 72 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates          11:15
 73 Pablo Torres Mui?o (Spa) Burgos BH                     11:19
 74 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                    11:21
 75 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
 76 Alex Howes (USA) EF Education First-Drapac
 77 Enrico Battaglin (Ita) LottoNL-Jumbo                   11:23
 78 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team             12:12
 79 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky
 80 Maurits Lammertink (Ned) Katusha-Alpecin               12:28
 81 Rúben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo                   12:48
 82 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                      13:08
 83 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida                 13:15
 84 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team
 85 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                      13:23
 86 Benjamin King (USA) Dimension Data                     13:46
 87 Steff Cras (Bel) Katusha-Alpecin                       14:22
 88 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo                     14:31
 89 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky                      14:40
 90 Christopher Juul Jensen (Den) Mitchelton-Scott         14:42
 91 Julen Amezqueta Moreno (Spa) Caja Rural-Seguros RG     14:49
 92 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe                 14:52
 93 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale                   15:08
 94 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal                  15:29
 95 Anass Ait El Abdia (Mar) UAE Team Emirates
 96 Victor De La Parte (Spa) Movistar Team                 15:38
 97 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates                   15:40
 98 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis
 99 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky                    16:12
100 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb                  16:31
101 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac        16:47
102 Mark Padun (Ukr) Bahrain-Merida                        16:56
103 Eros Capecchi (Ita) Quick-Step Floors                  17:05
104 Benoit Vaugrenard (Fra) Groupama-FDJ                   17:25
105 Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott
106 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                     17:55
107 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                   17:59
108 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale                   18:04
109 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                  18:15
110 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data                 18:45
111 Igor Merino Kortazar (Spa) Burgos BH
112 Daniel Teklehaimanot (Eri) Cofidis
113 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                   19:29
114 Ibai Salas Zorrozua (Spa) Burgos BH                    19:42
115 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                    19:49
116 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros      20:29
117 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb                          20:39
118 Floris De Tier (Bel) LottoNL-Jumbo                     21:17
119 Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal                          21:25
120 Willie Smit (RSA) Katusha-Alpecin                      21:45
121 Bert-Jan Lindeman (Ned) LottoNL-Jumbo                  22:14
122 James Knox (GBr) Quick-Step Floors                     22:17
123 Brendan Canty (Aus) EF Education First-Drapac          22:36
124 Rémi Cavagna (Fra) Quick-Step Floors                   22:41
125 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team                     22:53
126 Enrique Sanz Unzue (Spa) Euskadi Basque Country        22:56
127 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe                  23:11
128 Jon Irisarri Rincon (Spa) Caja Rural-Seguros RGA       23:22
129 Aritz Bagues Kalparsoro (Spa) Euskadi Basque Count     23:37
130 Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott                   23:42
131 Jhonatan Narvaez (Ecu) Quick-Step Floors
132 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team                23:46
133 Chad Haga (USA) Team Sunweb
134 Matteo Bono (Ita) UAE Team Emirates                    23:53
135 Laurens ten Dam (Ned) Team Sunweb                      23:54
136 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team                    23:55
137 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida                   25:33
138 Anthony Perez (Fra) Cofidis                            25:54
139 Aitor Gonzalez Prieto (Spa) Euskadi Basque Country     27:22
140 Romain Seigle (Fra) Groupama-FDJ                       27:35
141 Sepp Kuss (USA) LottoNL-Jumbo                          27:45
142 Paul Martens (Ger) LottoNL-Jumbo                       28:28
143 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo                      28:52
144 Lachlan Morton (Aus) Dimension Data                    31:47
145 Michael Storer (Aus) Team Sunweb                       32:14
146 Moreno Moser (Ita) Astana Pro Team                     34:57
147 Nelson Andres Soto Martinez (Col) Caja Rural-Segur     35:06
148 Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ                      35:09
149 Fernando Barcelo Aragon (Spa) Euskadi Basque Count     35:41
150 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team               37:24
151 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe                 39:17

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: