Ronde van Vlaanderen 2018. Anna van der Breggen bez konkurencji

Anna van der Breggen (Boels Dolmans) wygrała 15. edycję Ronde van Vlaanderen - zaliczanego do cyklu Women's WorldTour Wyścigu Dookoła Flandrii.

Holenderka, mistrzyni olimpijska, po 26-kilometrowym solowym rajdzie triumfowała na mecie w Oudenaarde. Drugie miejsce wywalczyła jej drużynowa koleżanka Amy Pieters, a trzecie Annemiek van Vleuten (Mitchelton-Scott).

6 miejsce wywalczyła Małgorzata Jasińska (Movistar Team), a 9. Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM).

Peleton kobiet do zmagań na bezdrożach Flandrii przystąpił kilka chwil po starcie peletonu mężczyzn, witany zimną aurą i padającym w rejonie przelotnie deszczem. Pierwsza ucieczka sformowała się dopiero po 25 kilometrach, a w jej skład weszły Karlijn Swinkels (Ale Cipollini), Maaike Boogerd (BTC City Ljubljana), Line Marie Gulliksen (Hitec Products), Sara Penton (Team Virtu Cycling Women), Lisa Morzenti (Bepink), Chanella Stougje (Parkhotel Valkenburg), Ann-Sophie Duyck (Cervelo-Bigla) i Saartje Vandenbroucke (Dolcini-Van Eyck Sport).

Ósemka uzyskała 15 sekund przewagi nad peletonem i jako pierwsza pokonała dwa z pięciu płaskich odcinków bruku - Lippenhovestraat i Paddestraat. Peleton zakończył akcję na drugim odcinku i na 113 kilometrów przed metą walka o zabranie się w odjazd rozpoczęła się na nowo.

Kilka kilometrów dalej odskoczyć udało się Nathalie van Gogh (Parkhotel Valkenburg), która momentalnie rozpoczęła budowanie przewagi i do pierwszego podjazdu Edelare (1500 m; 4,2% - maks. 7%) dotarła z minutą przewagi. Holenderka nie zdołała utrzymać wysokiego tempa na kolejnych trudnościach - Wolvenbergu (645 m; 7,9% – maks. 17,3%) i płaskim Hollewegu - i na 90 kilometrów przed metą wróciła do grupy.

Przelotnie padał deszcz, czyniąc nerwowe ściganie jeszcze trudniejszym. Tempo na Lebergu (950 m; 4,2% – maks. 13,8%), Berendriesie (940 m; 7% – maks. 12,3%) i Tenbosse (450 m; 6,9% - maks. 8,7%) odchudziło nieco peleton, ale nie przyczyniło się do większych przetasowań.

Na dojeździe do zlokalizowanego 60 kilometrów przed metą Muur-Kapelmuur (475 m; 9,3% – maks. 19,8%; całość po bruku) peleton rozciągnęły zawodniczki Canyon-SRAM, a na mokrej jezdni doszło do karambolu. Wywrotka Chloe Hosking (Ale Cipollini) zapoczątkowała efekt domina i zatrzymała połowę stawki. Na ziemię poleciały m.in. Lisa Klein (Canyon-SRAM) i Julia Soek (Team Sunweb), a Roxane Fournier (FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope) wpadła na znak drogowy.

W chaosie ikonę Flandrii rozpoczęło 15 zawodniczek prowadzonych przez Christine Majerus (Boels Dolmans) i Katarzynę Niewiadomą (Canyon-SRAM). Goniła kolejna dziesiątka, w której znajdowały się m.in. mistrzyni świata Chantal Blaak (Boels Dolmans) i Małgorzata Jasińska (Movistar Team).

Na zjeździe czołówka nieco zwolniła, a dojechały kolejne zawodniczki, powiększając czołówkę do około 40 zawodniczek. Tempo nadawać zaczęły trzy kolarki ekipy Sunweb - Ellen van Dijk, Leah Kirchmann i Floortje Mackaij - wspomagane przez zawodniczki Astany. W grupce licznie reprezentowana była też grupa Boles Dolmans, z Megan Guarnier, Chantal Blaak, Anną van der Breggen i Christine Majerus, a obok nich kręciły też Asleigh Moolman-Pasio (Cervelo-Bigla), otoczona koleżankami Niewiadoma, a także Jasińska i Katarzyna Pawłowska (Team Virtu Cycling Women).

Po chwili uspokojenia kolejne ataki nakręcała ekipa Trek-Drops, a w gronie chętnych do zorganizowania odjazdu znalazły się m.in. Lotta Lepistö (Cervelo-Bigla), Roxanne Knetemann (Ale Cipollini) i Rosella Ratto (Cylance). Z akcji znowu nic nie wyszło i cała grupa zmierzała spokojnie w kierunku umiejscowionego 41 kilometrów przed metą Pottelbergu (1300 m; 6,5% - maks. 8%).

Nad flandryjskimi szosami wyszło słońce, a asfaltowa wspinaczka nie zmieniła wiele, ale kłopoty z utrzymaniem tempa miła już Coryn Rivera (Team Sunweb). Tempo podkręciły zawodniczki Boels Dolmans i Canyon-SRAM i na Kanariebergu (1000 m; 7,7% – maks. 14%) odczepiły sporo rywalek, w tym Gracie Elvin (Mitchelton-Scott). W 30-osobowej czołówce bez problemów kręciła prowadzona przez Elenę Cecchini Niewiadoma, widać było też koszulkę Jasińskiej, natomiast druga grupa notowała na 35 kilometrów przed metą około 20 sekund straty.

Cecchini z rozpędu rozpoczęła akcję zaczepną, pod którą szybko podpięła się Amalie Dideriksen (Boels Dolmans), ale duet nie ugrał wiele. Holenderska ekipa dyktowała tempo na najdłuższym podjeździe dnia - Kruisberg/Hotond (2500 m; 5% – maks. 9%; 450 m bruk) - ponownie w kłopoty wpędzając Riverę i ścisłą czołówkę zmniejszając do 11 zawodniczek. W grupce tej znalazły się Van Dijk (Team Sunweb), Blaak, van der Breggen, Guarnier i Amy Pieters (Boels Dolmans), Annemiek Van Vleuten (Mitchelton-Scott), Moolman-Pasio (Cervelo-Bigla), Ferrand-Prevot i Niewiadoma (Caynon-SRAM), Brennauer (Wiggle High5) oraz Jasińska (Movistar Team).

Z grupki na 26 kilometrów przed metą ruszyła van der Breggen. Holenderka w swoim stylu rozpoczęła tryb jazdy indywidualnej na czas, szybko uzyskując 30 sekund przewagi. Grupka liderek nie współpracowała i na 23 kilometry przed metą, gdy różnica urosła do minuty, dojechały kolejne zawodniczki, rozpoczynając pościg.

Pracowały zawodniczki Sunwebu i Canyon-SRAM, ale nie był to pościg zorganizowany. Van der Breggen utrzymywała 50 sekund przewagi i samotnie pokonała Oude Kwaremont (2200 m; 4% – maks. 11,6%; 1500 m bruk). Na podjeździe z grupki wyskoczyła Moolman-Pasio, natomiast kłopoty miała Ferrand-Prevot, odstając od goniących zawodniczek.

Moolman-Pasio tymczasem utknęła między szarpiącymi van Vleuten i Niewiadomą a prowadzącą van der Breggen, która na 15 kilometrów notowała nieco ponad minutę przewagi. Paterberg (360 m; 12,9% – maks. 20,3%; 360 m; całość po bruku) "Latająca Holenderka" pokonała swoim tempem, niezagrożona przez 9 goniących rywalek.

Walkę z prowadzącą próbowała nawiązać Niewiadoma, najszybciej pokonując Paterberg i na zjeździe otrzymując wsparcie od van Vleuten i Moolman-Pasio. Akcja Polki nie mogła odwrócić już losów wyścigu - różnica 1:20 była zbyt duża, a trójka na kole wiozła jadącą "na świadka" Amy Pieters, a w dodatku za plecami pojawiała się już większa grupa.

Van der Breggen kręciła mocno do samego końca i osiągnęła metę ponad minutę przed pogonią. Niewiadoma pracowała bardzo mocno by jej grupki nie dogoniła piątka z Jasińską, Blaak, van Dijk, Brennauer i Guarnier, ale grupki połączyły się na wjeździe na ostatni kilometr i dziewiątka rozegrała między sobą walkę o drugie miejsce.

Sprint wygrała Pieters, pokonując van Vleuten i dając ekipie Boels Dolmans dwa pierwsze miejsca. Dobrze sprint zakończyła Jasińska, szóstym miejscem wyznaczając najlepszy polski występ w wyścigu na brukach Flandrii.

Wyniki Ronde van Vlaanderen 2018 (1.WWT), Oudenaarde - Oudenaarde (150,9 km):

 1 Anna van der Breggen (Ned) Boels Dolmans       4:08:46
 2 Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans            01:08
 3 Annemiek van Vleuten (Ned) Mitchelton-Scott Women
 4 Ashleigh Moolman-Pasio ((RSA)) Cervelo Bigla
 5 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans
 6 Małgorzata Jasińska (Pol) Movistar Team Women
 7 Ellen van Dijk (Ned) Team Sunweb Women
 8 Lisa Brennauer (Ger) Wiggle High5
 9 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Canyon-SRAM Racing
 10 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans           01:11
 11 Kirsten Wild (Ned) Wiggle High5            01:48
 12 Jolien D'hoore (Bel) Mitchelton-Scott Women
 13 Marta Bastianelli (Ita) Ale Cipollini
 14 Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb Women
 15 Susanne Andersen (Nor) Hitec Products-Birk Sport
 16 Sofie De Vuyst (Bel) Doltcini-Van Eyck Sport
 17 Rozanne Slik (Ned) FDJ Nouvelle
 18 Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans
 19 Christina Malling Siggaard (Den) Team Virtu Cycling
 20 Annelies Dom (Bel) Lotto Soudal Ladies
 21 Arlenis Sierra (Cub) Astana Women's Team
 22 Aude Biannic (Fra) Movistar Team Women
 23 Eva Buurman (Ned) Trek-Drops
 24 Audrey Cordon Ragot (Fra) Wiggle High5
 25 Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women's Team
 26 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans
 27 Sofia Beggin (Ita) Astana Women's Team
 28 Eugenia Bujak (Slo) BTC City Ljubljana
 29 Daniela Reis (Por) Doltcini-Van Eyck Sport       01:52
 30 Cecilie Uttrup Ludwig (Den) Cervelo Bigla
 31 Pauline Ferrand Prevot (Fra) Canyon-SRAM Racing
 32 Roxane Knetemann (Ned) Ale Cipollini
 33 Soraya Paladin (Ita) Ale Cipollini
 34 Coryn Rivera (USA) Team Sunweb Women          02:09
 35 Marianne Vos (Ned) Waowdeals
 36 Elena Cecchini (Ita) Canyon-SRAM Racing
 37 Lauren Kitchen (Aus) FDJ Nouvelle
 38 Alicia Gonzalez (Spa) Movistar Team Women
 39 Lara Vieceli (Ita) Astana Women's Team
 40 Erica Magnaldi (Ita) BePink
 41 Valerie Demey (Bel) Lotto Soudal Ladies
 42 Abby-Mae Parkinson (GBr) Trek-Drops
 43 Sarah Roy (Aus) Mitchelton-Scott Women
 44 Anouska Koster (Ned) Waowdeals
 45 Hannah Barnes (GBr) Canyon-SRAM Racing         02:12
 46 Riejanne Markus (Ned) Waowdeals            05:14
 47 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb Women
 48 Jeanne Korevaar (Ned) Waowdeals
 49 Ganna Solovei (Ukr) Parkhotel Valkenburg        05:41
 50 Letizia Borghesi (Ita) BePink
 51 Katia Ragusa (Ita) BePink
 52 Chanella Stougje (Ned) Parkhotel Valkenburg
 53 Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling
 54 Claudia Koster (Ned) Team Virtu Cycling
 55 Natalie Van Gogh (Ned) Parkhotel Valkenburg
 56 Vita Heine (Nor) Hitec Products-Birk Sport
 57 Elizabeth Holden (GBr) Trek-Drops
 58 Martina Alzini (Ita) Astana Women's Team
 59 Ingrid Drexel (Mex) Tibco-Silicon Valley Bank
 60 Kelly Druyts (Bel) Doltcini-Van Eyck Sport
 61 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Valcar PBM
 62 Julie Leth (Den) Wiggle High5
 63 Pascale Jeuland (Fra) Doltcini-Van Eyck Sport
 64 Jessica Allen (Aus) Mitchelton-Scott Women
 65 Marie Vilmann (Den) Cervelo Bigla
 66 Eri Yonamine (Jpn) Wiggle High5
 67 Barbara Guarischi (Ita) Team Virtu Cycling
 68 Lotta Lepisto (Fin) Cervelo Bigla           05:45
 69 Trixi Worrack (Ger) Canyon-SRAM Racing
 70 Lucinda Brand (Ned) Team Sunweb Women
 71 Monique van de Ree (Ned) Waowdeals           07:05
 72 Nina Buijsman (Ned) Parkhotel Valkenburg        07:42
 73 Eug_nie Duval (Fra) FDJ Nouvelle            12:04
 74 Elisa Balsamo (Ita) Valcar PBM             13:03

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: