Danielo - odzież kolarska

Prezentacja Gandawa-Wevelgem 2018

Peter Sagan na Kemmelbergu

Przed nami 80. edycja wyścigu Gandawa-Wevelgem – na polach Flandrii, czyli kolejna okazja do sprawdzenia dyspozycji przed Ronde van Vlaanderen.

Wyścig z Deinze do Wevelgem nie zmienił od ubiegłego roku trasy, będzie liczył 251 kilometrów z 11 flandryjskimi wspinaczkami i powrotem tzw. “plugstreets” lub inaczej “zielonych dróg”, czyli lekko utwardzonych traktów, przecinających pola, wybudowanych przez wojska stacjonujące na tyłach bitew I Wojny Światowej. Klasyk, kiedyś zdecydowanie sprzyjał sprinterom, obecnie stwarza spore szanse na dojazd ucieczki.

Na starcie wyścigu mężczyzn stanie dwóch Polaków: Michał Gołaś (Team Sky) i Maciej Bodnar (Bora-hansgrohe). W rywalizacji kobiet zobaczymy trzy biało-czerwone – Małgorzatę Jasińską (Movistar Team), Katarzynę Pawłowską (Team Virtu Cycling) oraz Agnieszkę Skalniak (Experza-Footlogix).

Trasa Gandawa-Wevelgem 2018

mapa Gandawa-Wevelgem 2018.

Wyścig wyruszy z Deinze o godzinie 11:25. Peleton skieruje się na zachód, a następnie południe, przekraczając w połowie dystansu granicę Francji. Tam przed powrotem do Belgii, kolarze zaliczą serię sześciu pierwszych podjazdów, począwszy od “Wzgórza Kotów” – Catsbergu na 137 kilometrze, a skończywszy na Le Ravensberg (157 km).

Już we Francuskich Ardenach może się coś wydarzyć, ale zasadnicze ściganie rozpocznie się po osiągnięciu Banebergu (168 km). 8 kilometrów dalej wyrośnie najcięższy podjazd wyścigu, brukowany Kemmelberg (176 km), za pierwszym razem pokonany od łatwiejszej strony, a następnie Monteberg (180 km).

11 kilometrów za Montebergiem i 60 kilometrów przed metą, kolarzom przyjdzie się przeprawić przez  trzy odcinki “plugstreets” o łącznej długości 4700 metrów, kolejno Hill 63, Christmas Truce i The Catacombs, następnie powrócą na Baneberg (212 km) oraz Kemmelberg (217 km) od trudniejszej strony.

Od ostatniego podjazdu do mety pozostaną nieosłonięte od wiatru 34 kilometry. Na szerokiej ulicy w Wevelgem możemy równie dobrze zobaczyć finisz sprinterów, jak i wariant z mniejszej grupki. Kolarze spodziewani są na mecie między 17:25, a 18:01.

Podjazdy na trasie Gandawa-Wevelgem 2018

 

profil Gandawa-Wevelgem 2018

1. Catsberg / Mont des Cats (113 km do mety; 8%, maks 18%)
2. Kokereelberg / Mont Kokereel (110 km; 1200 m)
3. Vert Mont (108 km; 2300 m)
4. Zwarte Berg / Mont Noir – Ravel Put (105,5 km; 2370 m; 4,4%, maks. 9%)
5. Zwarte Berg / Mont Noir – Blanchisserie (100, km; 2370 m)
6. Le Ravensberg (94 km)
7. Baneberg (83 km; 270 m; 9%, maks. 13%)
7. Kemmelberg (Belvedère) (75 km; 3000 m; 4%, maks. 22%)
8. Monteberg (71 km; 1000 m; 7,3%, maks. 10%)
9. Baneberg (39 km)
11. Kemmelberg (Ossuaire) (34 km; 502 m; 11,6%, maks. 22%)

Wyścig kobiet

Z flandryjskimi drogami zmierzą się również panie, u których trasa poprowadzi z Ypres do Wevelgem. Kolarki na dystansie 143 kilometrów zmierzą się z Banebergiem (52 km), Kemmelbergiem (60 km), Montebergiem (64 km) oraz ponownie z Kemmelbergiem (104 km) i Montebergiem (108 km). Po raz pierwszy, pomiędzy 75, a 81 kilometrem, zawodniczki poznają “plugstreets”.

Jedną z głównych faworytek do zwycięstwa, będzie utytułowana Megan Guarnier z Boels-Dolmans. O dobry wynik może się pokusić brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich z Rio w wyścigu ze startu wspólnego Elisa Longo Borghini (Wiggle High5). Włoszka kilka tygodniu temu stanęła na najniższym stopniu podium wyścigu Strade Bianche.

W gronie faworytek znajduje się także Jolien d’Hoore (Mitchelton-Scott). 28-letnia zawodniczka kilka dni temu triumfowała w wyścigu Driedaagse Brugge – De Panne. Belgijka rok temu zakończyła wyścig na drugiej pozycji.

Nie można zapomnieć o obecnej mistrzyni Europy oraz trzykrotnej złotej medalistce mistrzostw świata Marianne Vos. Doświadczona kolarka drużyny WaowDeals Pro Cycling ze świetnej strony pokazała się w ostatni weekend, stając na najniższym stopniu podium w klasyku Trofeo Alfredo Binda.

Swoich szans na końcowy triumf w niedziele mogą poszukać Alexis Ryan (Canyon-SRAM), Chloe Hosking (Ale Cipollini) oraz Coryn Rivera (Team Sunweb). Na top 10 stać Katarzynę Pawłowską.

Kto z kim i na kogo

Na flamandzkich drogach zobaczymy kolarzy przygotowujących się do najważniejszych klasyków w sezonie. Do głównych faworytów należy zaliczyć mistrza olimpijskiego z Rio oraz triumfatora zeszłorocznej edycji wyścigu Grega Van Avermaeta (BMC Racing). Głodny sukcesów jest także mistrz świata Peter Sagan. Zawodnik ekipy Bora-hansgrohe tej wiosny nie triumfował jeszcze w żadnym z europejskich wyścigów. Słowak w Gandawa-Wevelgem okazywał się dwukrotnie najlepszy w 2013 i 2016 roku, a po niepowodzeniu w E3 jest żądny rewanżu.

Z dobrej strony będzie się chciał ponownie pokazać triumfator tegorocznej edycji Strade Bianche Tiesj Benoot (Lotto Soudal). Na pierwszą dziesiątkę stać Dylana van Baarle i Gianniego Moscona z Team Sky. O dobry wynik może się także pokusić Sep Vanmarcke (EF Education First–Drapac).

Dobrą passę zamierzają kontynuować kolarze Quick-Step Floors. Tu należy zwrócić uwagę na Elię Vivianiego. Jeżeli ostatnie słowo należeć będzie do sprinterów Włochowi powinni zagrozić Arnaud Démare (Groupama-FDJ), Dylan Groenewegen (LottoNL-Jumbo), Alexander Kristoff (UAE Team Emirates), Bryan Coquard (Vital Concept), Marcel KIttel (Katusha-Alpecin) czy John Degenkolb (Trek-Segafredo).

Krótka historia Gandawa-Wevelgem

Wyścig narodził się w 1934 roku, a pierwszym triumfatorem został Gustave Van Bell. Gandawa-Wevelgem nie jest zaliczany do monumentów, ale powoli zyskuje na prestiżu.

Najwięcej triumfów w historii imprezy – trzy – na swoim koncie ma pięciu zawodników: Eddy Merckx, Rik Van Looy, Mario Cipollini, Tom Boonen i Robert Van Enenaeme. W klasyfikacji narodów na pierwszym miejscu są Belgowie z 47 zwycięstwami przed Włochami – 6, i Holandią – 5.

Polskie sukcesy w Gandawa-Wevelgem wiążą się ze Zbigniewem Spruchem, który w 1999 roku finiszował na 2. miejscu.

Przed rokiem

  1 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team              5:39:05
  2 Jens Keukeleire (Bel) Orica-Scott
  3 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                       00:06
  4 Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors
  5 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo
  6 Tom Boonen (Bel) Quick-Step Floors
  7 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
  8 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb
  9 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors
 10 Sacha Modolo (Ita) Team UAE Emirates

Transmisja

14:30 w pierwszym kanale Eurosportu. Od 12:25 relacje z wyścigu kobiet planuje Sporza.