Prezentacja E3 Harelbeke 2018

E3 Harelbeke nowe logo

Generalne manewry przed Ronde van Vlaanderen rozpoczynają się w piątek na trasie E3 Harelbeke.

W piątek kolarze staną do walki o zwycięstwo w 61. edycji flamandzkiego klasyku E3 Harelbeke, który nazywany jest „Małą Flandrią”. Wszystko to za sprawą daty wypadającej tuż przed najważniejszymi bataliami rozgrywanymi na flandryjskich brukach.

"Prawdziwie ściganie zaczyna się w piątek" - mówi Greg van Avermaet. To, co już przytrafiło się klasykowcom w tym sezonie, można oddzielić grubą kreską. Znaczenie ma najbliższe kilkanaście dni, począwszy od E3, przez Gandawa-Wevelgem, Dwars door Vlaanderen, Ronde van Vlaanderen i Paryż-Roubaix.

Historia drugiego klasyku rozgrywanego na belgijskich brukach w ramach tegorocznego kalendarza UCI World Tour sięga końca lat 50. XX wieku. Trasa charakterystyczna dla flandryjskich jednodniówek i data wyścigu przypadająca na ostatnie dni marca sprawia, że niemal od początku swej historii impreza nawiązująca do nazwy trasy europejskiej E3 była częstą areną zmagań kolarzy walczących kilka dni później o czołowe lokaty w pierwszym z belgijskich monumentów.

Trasa E3 Harelbeke 2018

Podczas tegorocznej edycji na kolarzy czeka trasa o długości nieco ponad 206 kilometrów, która biegnie szosami Flandrii Zachodniej, nieopodal granicy belgijsko-francuskiej. Peleton tuż po godzinie 12 wyruszy na trasę w Harelbeke, gdzie także zapadną rozstrzygnięcia tegoż klasyku. Pokonując drogi leżące na południe od Gandawy zawodnikom przyjdzie zmierzyć się z piętnastką krótkich,  sztywnych podjazdów. Dodatkowym utrudnieniem będzie bruk, charakterystyczny dla tutejszych szos.

Początkowo kolarze pokręcą w płaskim terenie, ale już na 28 kilometrze czeka ich pierwszy berg - Wolvenberg (666 m; 6,8 %, maks. 17,3%), następnie przyjdzie im się zmierzyć z La Houppe (115 km przed metą; 3440 m; 3,32%, maks. 10%), Broeke (99 km; 1400 m; 4%, maks. 8%), Knoktebergiem (89 km; 1530 m; 5,3%, maks. 13,3%), Hotondbergiem (85 km; 1200 m; 4%, maks. 8%), Kortekeerem (78 km; 1000 m; 6,4%, maks 17%), Taaienbergiem (73 km; 650 m; 9,5%, maks. 18%), Boignebergiem (66,5 km; 2180 m; 5,8%, maks. 15%), Eikenbergiem (62 km; 1200 m; 5,5%, maks. 11%) i Stationbergiem (57 km; 460 m; 3,2%, maks. 5,7%).

Wyścig w decydującą fazę wejdzie około 50 kilometrów przed metą. Kolarze rozpoczną szturm na Kapelberg (47 km; 900 m; 4%, maks 7,%), następnie zdobędą słynny Paterberg (42 km; 700 m; 12%, maks. 20%). Na podmęczonych zawodników 4 kilometry dalej czekał będzie kolejna głośna brukowa wspinaczka - Oude Kwaremont (39 km; 2200 m; 4,2%, maks. 11%). Nieco dalej wyrośnie Karnemelkbeekstraat (31 km; 1500 m; 4,9%, maks. 7,3%).

Ostatnim z pokonywanych bergów będzie Tiegemberg (1000 m; 6,5%; maks. 9%), z którego do mety pozostanie 19 kilometrów. Kolarze skręcą ku centrum Harelbeke, gdzie w okolicach stadionu zostanie rozegrany finisz. Na mecie najlepsi spodziewani są pomiędzy 16:50, a 17:30.

Kto z kim i na kogo

Możliwość sprawdzenia nogi tuż przed najważniejszymi klasykami rozgrywanymi na flamandzkich szosach przyciąga na start co roku ścisłą czołówkę specjalistów od jazdy po brukach. Pod numerem jeden na liście startowej złoży swój podpis ubiegłoroczny zwycięzca Greg Van Avermaet. Mistrz olimpijski z Rio jest oczywiście jednym z wielu faworytów. Można przypuszczać, że szyki kolarza BMC Racing Team będzie chciał pokrzyżować  mistrz świata Peter Sagan (Bora-hansgrohe) czy licznie reprezentowani Belgowie, spośród których w gronie kandydatów do zwycięstwa najczęściej wymienia się Oliviera Nansena (AG2R La Mondiale), Philippe'a Gilberta (Quick-Step Floors) czy Sepa Vanmarcke'a (EF Education First–Drapac).

Mimo braku na liście startowej triumfatora sprzed dwóch lat – Michała Kwiatkowskiego (Team Sky) – nie zabraknie na starcie zawodników znad Wisły. Będzie to pozostała dwójka Polaków występujących na co dzień w szeregach „niebiańskich”, mianowicie Michał Gołaś i Łukasz Wiśniowski. Wysoka forma, którą Łukasz zdołał już zasygnalizować zajmując drugie miejsce w Omloop Het Nieuwsblad, pozwala mieć nadzieje na dobry występ kolarza z Ciechanowa w drugim z belgijskich klasyków zaliczanych do World Touru.

W składzie Team Sky na pierwszą dziesiątkę potencjalnie również stać Dylana van Baarle i Gianniego Moscona.

Dobre starty zamierza kontynuować Tiesj Benoot (Lotto-Soudal), Astana przyjeżdża ze zwycięzcą Omloop Het Nieuwsblad Michaelem Valgrenem, Alexeyem Lutsenko i Magnusem Cortem Nielsenem. W dobry wynik celują również Jasper Stuyven (Trek-Segafredo), Alexander Kristoff (UAE Team Emirates), Matteo Trentin (Mitchelton-Scott) i Michael Matthews (Team Sunweb). Ciekawe jak we Flandrii odnajdzie się nie kto inny jak Mikel Landa (Movistar).

Lista startowa

Krótka historia E3 Harelbeke

Pierwsze próby zorganizowania wyścigu podjęto już na początku lat 50. ubiegłego wieku, lecz ta sztuka udała im się dopiero w 1958 roku, a zwycięzcą pierwszej edycji imprezy został Armand Desment. Na przestrzeni lat wyścig nosił różne nazwy, obecną zawdzięcza autostradzie E3 (dziś A14), wybudowanej w regionie w latach 60.

Najwięcej zwycięstw w belgijskim klasyku na swoim koncie posiada Tom Boonen – aż pięć. Tuż za nim z czterema wiktoriami plasuje się Rik Van Looy, a najniższy stopień podium, z trzema triumfami okupuje dwóch zawodników – Fabian Cancellara i Jan Raas.

W 2016 triumfował Michał Kwiatkowski, po dwójkowej akcji ogrywają na finiszu Petera Sagana.

Top 10 E3 Harelbeke 2017:

 1 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team       4:48:17
 2 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors
 3 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale
 4 Luke Durbridge (Aus) Orica-Scott            00:40
 5 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe         00:41
 6 Michael Valgren Andersen (Den) Astana Pro Team     00:52
 7 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida
 8 Tom Boonen (Bel) Quick-Step Floors
 9 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac
 10 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale-Drapac

Transmisja

Wyścig obejrzeć można w stacji Eurosport 2. Początek relacji o godzinie 16:00, powtórka w Eurosport 1 o 18:45. Sporza swoją transmisję rozpocznie o 14:15.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: