Chris Froome na starcie Tour of the Alps 2018

Brytyjczyk Chris Froome przed startem w Giro d'Italia wystartuje w Tour of the Alps (16-20 kwietnia).

Dla 32-latka będzie to jedyny test przygotowań przed włoskim Grand Tourem (4-27 maja). Froome, który dotychczas startował tylko w Vuelta a Andalucia i Tirreno-Adriatico do walki o różową koszulkę przystąpi z małą ilością dni wyścigowych w nogach gdyż w planach ma atak na dwa największe wyścigi świata - majowe Giro i lipcowy Tour de France.

Dla Froome'a będzie to pierwszy występ w wyścigu wcześniej znanym jako Giro del Trentino. Liderzy ekipy Sky regularnie wybierali Trydent jako miejsce ostatnich przygotowań przed Giro d'Italia, choć w ostatnich latach żadnemu z nich nie udało się Półwyspu Apenińskiego zawojować.

Kwestia startów w obu imprezach obarczona jest jednak sporą presją i dużą dozą niepewności. Nad liderem Team Sky wisi groźba dyskwalifikacji za złamanie przepisów antydopingowych. Brytyjczyk podczas ubiegłorocznej Vuelta a Espana zanotował pozytywny test na salbutamol - jego próbka moczu pobrana przez kontrolerów wykazała dwukrotną wartość dozwolonego stężenia leku na astmę.

Sprawa jest w toku, a brak limitu czasowego w przepisach powoduje, że nawet prezydent Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) nie jest w stanie powiedzieć kiedy postępowanie się zakończy. Froome, który przed Fundacją Antydopingową UCI (CADF) musi udowodnić, że nie złamał przepisów, tymczasem startuje i ryzykuje potencjalne unieważnienie wszystkich osiągniętych wyników, jeśli sprawa nie rozstrzygnie się na jego korzyść.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

2 Comments

 1. elo

  23 marca 2018, 07:09 o 07:09

  Jak to nie udało się zawojować? W trzech ostatnich latach to właśnie kolarze Sky wygrywali generalkę. Rok temu Thomas, dwa lata temu Landa, trzy lata temu Porte. Dwaj ostatni w chwili odnoszenia sukcesu w tej etapówce, byli kolarzami drużyny Brailsforda.

  • TomAsz

   23 marca 2018, 09:04 o 09:04

   To chodzi o Giro.

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: